Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Piszecie tu o jakichś abstrakcyjnych rzeczach. Nie lepiej powierzyć wszystko fachowcom? Chociaż będziecie mieć pewność, że wszystko jest dobrze zrobione, a całe urządzenie działa jak należy.

Znalazłam nawet tekst na ten temat

Dobrze i jak nalezy, pewnosc...

http://www.edom-plc.pl/index.php/pl/na-poczatek/moj-dom-pl/201-rekuperator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy po ataku Mada09 zdołamy podnieść się z kolan ?... A teraz na poważnie. Interesuje mnie obudowa wykonana w układzie Tichelmanna, taką wykonał - Barth3z zdjęcie nr 1, jednak niewygodne jest rozmieszczenie króćców przyłączeniowych. Czy układ jaki zrobił - maciejzi foto 2 i 3 to też Tichelmann ? Otwory są przesunięte w poziomie co powoduje, że struga powietrza przepływa równomiernie przez całą powierzchnię wymiennika. Czy to spełnia warunek Tichelmanna ? Maciejzi - czy o to Ci chodziło przesuwając otwory ? 1.jpg2.jpg3.jpgOczywiście wymiennik, którego nie widać na foto2 powinien być obrócony w osi pionowej o 90* względem wymiennika na foto1. Edytowane przez tramak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Klient u którego ostatnio pracowałem miał zamontowaną instalacje przez taką profesjonalną firme i reku Bartosz zabrałem ze sobą anemometr aby pomierzyc co nieco okazało sie że w łazience na dole która będzie najczeście używana na 50 procent mocy wogóle nie ma wywiewu dopiera powyżej zaczyna wyciągac parter jest załatwiony na tych cienkich rureczkach chyba uni flex fi 50mm a piętro juz na normalnych średnicach aluflex a wiadomo że powietrze głupie nie jest i idzie tam gdzie lżej.

 

Nie wspomne już o reku za 10tys.którego klient zachwalał ze nie zamarza i jaki on nie jest ale go troche wyprostowałem gdy mu pokazałem termometr wsadzony w anemostat podczas gdy baypas sie otworzył aby odszronic wymiennik było jakieś 7 stopni w końcu przyznam mi racjie że paw fizyki nie da się oszukac ,a bawiąc sie sterownikiem przez przypadek chyba wyłączyłem funkcjie rozmrazania i nawiew spadł do 10stopni ,a i czujniki temperatury były zamontowane na odwrót może celowo bo sprawnośc wychodziła ponad 100procent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy po ataku Mada09 zdołamy podnieść się z kolan ?... A teraz na poważnie. Interesuje mnie obudowa wykonana w układzie Tichelmanna, taką wykonał - Barth3z zdjęcie nr 1, jednak niewygodne jest rozmieszczenie króćców przyłączeniowych. Czy układ jaki zrobił - maciejzi foto 2 i 3 to też Tichelmann ? Otwory są przesunięte w poziomie co powoduje, że struga powietrza przepływa równomiernie przez całą powierzchnię wymiennika. Czy to spełnia warunek Tichelmanna ? Maciejzi - czy o to Ci chodziło przesuwając otwory ? [ATTACH=CONFIG]344944[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]344945[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]344946[/ATTACH]Oczywiście wymiennik, którego nie widać na foto2 powinien być obrócony w osi pionowej o 90* względem wymiennika na foto1.

 

maciejzi nie ma układu Tichelmanna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez tytułu.jpg

Czy po ataku Mada09 zdołamy podnieść się z kolan ?... A teraz na poważnie. Interesuje mnie obudowa wykonana w układzie Tichelmanna, taką wykonał - Barth3z zdjęcie nr 1, jednak niewygodne jest rozmieszczenie króćców przyłączeniowych. Czy układ jaki zrobił - maciejzi foto 2 i 3 to też Tichelmann ? Otwory są przesunięte w poziomie co powoduje, że struga powietrza przepływa równomiernie przez całą powierzchnię wymiennika. Czy to spełnia warunek Tichelmanna ? Maciejzi - czy o to Ci chodziło przesuwając otwory ? [ATTACH=CONFIG]344944[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]344945[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]344946[/ATTACH]Oczywiście wymiennik, którego nie widać na foto2 powinien być obrócony w osi pionowej o 90* względem wymiennika na foto1.

 

Króćców przyłączeniowych nie musisz robić tak jak to ma zrobione kolega "Barth3z". U niego wychodzi przykładowo,że czerpnia i wyrzutnia są po tej samej stronie.

Możesz zrobić otwory góra, dół i wtedy przykładowo czerpnia i wyrzutnia będą po przeciwległych stronach. Powietrze będzie wtedy wpadało na wymiennik z dwóch różnych stron.

Ja myślę właśnie o takim ustawieniu bo mi tak najlepiej pasuje.

Np: takim jak na fotce powyżej cytatu. Nie wiem dlaczego tam wstawiło mój rysunek.

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zamiast jednej będą dwie pokrywy, bo nie wyobrażam sobie braku możliwości zaglądania do wnętrza reku ze względu np. na higienę czy skutki zamrożenia.

A przez krócce się nie da ? Ja mam akurat fi 200mm i przez krócce jest dostepny cały wymiennik ,krócce mam z kolanek kanalizacyjnych mufami na zewnątrz ,w mufy wchodzą ok.20centymetrowe kawałki tej samej rury bez żadnego mocowania wkrętami czy owijania taśmami ,uszczelki oczywiście wywalone i do tych kawałków flexy zamocowane na stałe jak mam potrzebe zajrzec w komore wywiewu to ściągam rure w sekunde a klape przednią bedę ściągał jedynie do wymiany filtra wywiewnego bo nawiewny przeniosłem na sam początek przy czerpni bo rura czerpna mi sie niezle zasyfiła od listopada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klient u którego ostatnio pracowałem miał zamontowaną instalacje przez taką profesjonalną firme i reku Bartosz zabrałem ze sobą anemometr aby pomierzyc co nieco okazało sie że w łazience na dole która będzie najczeście używana na 50 procent mocy wogóle nie ma wywiewu dopiera powyżej zaczyna wyciągac parter jest załatwiony na tych cienkich rureczkach chyba uni flex fi 50mm a piętro juz na normalnych średnicach aluflex a wiadomo że powietrze głupie nie jest i idzie tam gdzie lżej.

 

Jak były zorganizowane wywiewy w całym domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas pisze o ustawieniu wymiennika pionowo a nie poziomo.

Na moim rysunku pcham/ciągnę powietrze z jednej strony wymiennika jakby a u kolegi "Barth3z" jest trochę inaczej bo przykładowo z jednej strony wymiennika ciągnie/pcha a z drugiej strony przeciwnie do pierwszej ;) co może się wydawać nawet ciekawszym pomysłem.

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

romano78 napisz jak ci się sprawują te wentylatory ebm DV6224? Powiem tylko że da się je bardzo ładnie sterować PWM.

Mam teraz podłączonego do zasilacza, który ma lekko podniesione napięcie na 28V.

Minimum przy jakim się kręcą te wiatraki do 17W-20W a na maksa można wydusić 62W

Napisz jaką masz kubaturę domu mniej więcej oraz jakie kanały powietrzne i jaki najdłuższy odcinek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas pisze o ustawieniu wymiennika pionowo a nie poziomo.

Na moim rysunku pcham/ciągnę powietrze z jednej strony wymiennika jakby a u kolegi "Barth3z" jest trochę inaczej bo przykładowo z jednej strony wymiennika ciągnie/pcha a z drugiej strony przeciwnie do pierwszej ;) co może się wydawać nawet ciekawszym pomysłem.

 

Zamieścił byś jakiś obrazek jak tackę na skropliny ogarnąć w tej twojej obudowie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieścił byś jakiś obrazek jak tackę na skropliny ogarnąć w tej twojej obudowie ?

 

W tym przypadku skropliny będą spływać z góry na dół ("pod prąd") po stronie ciepłej - tacka na dole jak mam na rysunku. Ciepła strona wymiennika na dole.

Jak komu pasuje można zrobić odwrotnie (ciepłą stronę) wymiennika przenieść na górę, zamienić miejscami podłączenia czerpnia-wywiew, wyrzutnia-nawiew, wtedy tacka do skroplin na dole po przeciwnej stronie niż na rysunku.

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie sprawności macie obecnie.

 

U mnie teraz 96procent ale do momentu do póki nie pojawią się skopliny i to jest powód tej niżej sprawności na nic były te moje różne przeróbki i udoskonalenia z układem tichalmana bo nie to było powodem gdy wymiennik jest suchy mam różnice 1oC pomiędzy nawiewem a wywiewem gdy tylko pojawią się skropliny wzrasta do 3oC i jeszcze jedna ciekawostka po przeniesieniu wentyli z rur do skrzynek spadła wydajnośc musiałem podkręcic z 13v do 16v wywiew i z 13,5 do 14,5nawiew aby miec jak poprzednio 180m3h teraz pobiera 43W a wcześniej 30W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie sprawności macie obecnie.

 

U mnie teraz 96procent ale do momentu do póki nie pojawią się skopliny i to jest powód tej niżej sprawności na nic były te moje różne przeróbki i udoskonalenia z układem tichalmana bo nie to było powodem gdy wymiennik jest suchy mam różnice 1oC pomiędzy nawiewem a wywiewem gdy tylko pojawią się skropliny wzrasta do 3oC i jeszcze jedna ciekawostka po przeniesieniu wentyli z rur do skrzynek spadła wydajnośc musiałem podkręcic z 13v do 16v wywiew i z 13,5 do 14,5nawiew aby miec jak poprzednio 180m3h teraz pobiera 43W a wcześniej 30W.

U mnie słabo, wywiewem 20 a nawiewem 15. Już tak od dłuższego czasu. coś musiało się skopac albo mam przedmuchy w środku.

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w jednej skrzyni, będę przerabiać moja obudowa na cieplejsza.

 

Ja swoją jednak skleję na stałe. Nie bedą kombinował z żandymi okleinami z płyt spienionego PVC, zamkami burtowymi, uszczelkami itp. Będzie to pasywny rekuperator. Coś na wzór tego: http://flopsystem.pl/product,5937,6.html Wentylatory i filtry w rurach.

Co do montażu rekuperatora to bedzie tak:

reku.jpg

Zakładając, że ta biała płyta na której stoi reku to ściana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...