Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

romano78, opisywał podobne problemy. Teraz nie pamiętam dokładnie gdzie to opisywał, ale rozwiązaniem było niesymetryczny przepływ powietrza. Związane to było z bilansem i szczelnością domu.

Prawde mówiąc to sam nie pamiętam gdzie i czy wogóle o tym pisałem ale obecnie to stwierdzam że nie zrównoważone wydatki powietrza nie maja az takiego wielkiego znaczenia jesli chodzi o sprawnośc chyba że jest to spora różnica i puszczanie powietrza na różne sposoby w układzie Tichalmana itp.nic nie dały u mnie bo nie to było problemem , problemem sa skropliny, przy tym wymienniku recair 160 sa wąskie kanaliki i jak sie zapchają to sprawnośc spada do ok 85procent gdy nie ma skroplin to dochodzi nawet do 96procent prawie jak w kalkulatorze na recair.pl z tym że te dane które tam podali sa do momentu gdy nie ma jeszcze skroplin,tak mi to wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

hiarras :

tak, to u mnie był problem ze sprawnością, przy niezrównoważonych przepływach. po wyregulowaniu jest znacznie lepiej.

 

 

gambit565:

takie tłumiki są do kupienia. Są właśnie tak zbudowane. wewnętrzna rura ma szereg otworów. następnie otulina z wełny mineralnej i zewnętrzne poszycie (pełna blacha). odcinki sa tak dobrane, że wstawiasz je na wymianę z metrową spiro.

 

Pozdrawiam

GrzegorzM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

gambit565:

takie tłumiki są do kupienia. Są właśnie tak zbudowane. wewnętrzna rura ma szereg otworów. następnie otulina z wełny mineralnej i zewnętrzne poszycie (pełna blacha). odcinki sa tak dobrane, że wstawiasz je na wymianę z metrową spiro.

 

Pozdrawiam

GrzegorzM.

jasne, tylko wkladajac gabke/ welne od razu i za darmo mozesz oszacowac jakiego mozna spodziewac sie efektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne, tylko wkladajac gabke/ welne od razu i za darmo mozesz oszacowac jakiego mozna spodziewac sie efektu

 

Do testów jak najbardziej gąbkę. Z wełną bym nie ryzykował, bo jak puścisz powietrze przez taki kanał, to pociągnie całą masę opiłków szklanych. Można coś takiego zrobić, gdy masz jeszcze dom w fazie budowy i jesteś na etapie stanu "surowego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do testów jak najbardziej gąbkę. Z wełną bym nie ryzykował, bo jak puścisz powietrze przez taki kanał, to pociągnie całą masę opiłków szklanych. Można coś takiego zrobić, gdy masz jeszcze dom w fazie budowy i jesteś na etapie stanu "surowego".

Ja mam u siebie gąbke 1 cm na długości ok o,5m przy czerpni rura fi 200mm chodziło mi o to aby nie było słychac wentylatora który jest zaraz przy czerpni prawie nic nie słychac na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem dzisiaj czerpnie i wyrzutnie ale kratki czyste.

Wymieniałem je kiedyś na większe oczka bo tamte drobne zasyfiły sie po pary miesiącach.

Dziś mnie tknęło i zrobiłem obudowę do wentyli ze styroduru, w parę godzin poskładałem i podłączyłem wszystko ze sobą.

Hałasu przy 50% mocy brak i to mnie cieszy. Przy 100% jest lekko słyszalny w rurach ale nie dokuczliwy jak w przypadku turbin w puszkach" ;)

Przełożyłem podłączenia czerpnia - wyrzutnia na dół, a nawiew - wywiew do góry. Spiąłem wszystko, podłączyłem i jakie moje zdziwienie!!!!

Różnica pomiędzy wywiewem a powietrzem nawiewanym 1st!!!! :)

Stwierdzam że w moim wymienniku ma znaczenie gdzie co podłączę, bo nie widzę innego wytłumaczenia.

Czyżby wymiennik stawiał inny opór przepływu "z górki i pod górkę" ?????

Poniżej kilka fotek maszynerii i by-passu.

By-pass działa bardzo dobrze - skrzyneczka umieszczona przed wymiennikiem , wentylatory za wymiennikiem i powietrze dodatkowo zasysa przepustnice w by-passie.

Pozostaje okręcić wszystkie rury i zabrać się za skończenie GGWC na lato.

WP_20160319_001[1].jpg

WP_20160311_001[1].jpg

WP_20160311_002[1].jpg

WP_20160311_003[1].jpg

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie.

Przymierzam się teraz do dokończenie mojego GGWC które zacząłem już długi czas temu.

Z racji że dedykowane nagrzewnice-chłodnice są dosyć drogie to pomyślałem o zrobieniu innego wymiennika "w rurze".

Zostały mi te 2szt. przejściówki fi 350/200 z których wymontowałem wentylatory i pomyślałem żeby zrobić z nich wymiennik rurowy i w nim zwijana spirala (pex, miedz) kilka razy, tak żeby wypełnić tą powierzchnie rury fi 350.

Można by jakieś blaszki z aluminium porobić żeby była skuteczniejsza wymiana.

Czy zrobił ktoś juz coś podobnego i czy ma to prawo jakoś w miarę skutecznie działać?

"romano78" czy ty przypadkiem nie masz takiej konstrukcji?

wymiennik rurowy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wielkie dzięki :) "romano78" pisał o tym parę postów przed moimi widać coś ominąłem po drodze ;)

Zrobie raczej tez wężownicę ale moja będzie większa i myślę podwójna, tak żeby w środku więcej wypełnić tą rurę i powietrze miało możliwość obiegać całą wężownicę.

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki :) "romano78" pisał o tym parę postów przed moimi widać coś ominąłem po drodze ;)

Zrobie raczej tez wężownicę ale moja będzie większa i myślę podwójna, tak żeby w środku więcej wypełnić tą rurę i powietrze miało możliwość obiegać całą wężownicę.

 

U mnie te 50mb to nawet za dużo myślę że nawet 25 by starczyło ale niestety nie doczekalem się na mrozy i nie porobilem dokładniejszych testów tyle że u mnie zasilanie wezownicy jest 20 do 30stopni a nie ok.10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie te 50mb to nawet za dużo myślę że nawet 25 by starczyło ale niestety nie doczekalem się na mrozy i nie porobilem dokładniejszych testów tyle że u mnie zasilanie wezownicy jest 20 do 30stopni a nie ok.10

No tak ty masz dość wysoka temperaturę na zasilaniu, z gruntu nie ma szans żeby taką osiągnąć. Mimo wszystko spróbuje chyba zrobić coś podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...