Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...
Witam. Mam takie trochę lamerskie pytanie do użytkujących rekuperatory. Czy różnice temperatur wyciąg-wyrzutnia oraz nawiew-czerpnia są u was na podobnym poziomie? Wydaje mi się, że powinny być zbliżone dla zrównoważonych przepływów. Tyle tylko, że to przy założeniu jednakowego ciepła właściwego powietrza we wszystkich punktach pomiarowych a tam są różne wilgotności. No i dochodzi jeszcze kondensacja w wymienniku która pewnie też trochę miesza. Podsumowując, czy można próbować równoważyć strumienie na podstawie temperatur? I dlaczego nie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można ale sens w tym mały.

Barometr jest tu lepszym wskaźnikiem.

Stawiasz na stole i załączasz wentylację.

Jak nie drgnie - jest dobrze.

Jak opadnie - masz za duży wywiew.

Jak wzrośnie - masz za duży nawiew.

Zmieniasz biegi - widzisz czy system pracuje liniowo.

Proste.

 

Zwykle jest dobrze, bo dom watą kryty jest dziurawy "z urodzenia".

Bieda-domek i tyle...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zrównoważenia ciśnień nawiew-wywiew.

Chciałem w moim rekuperatorze DIY wykonać jakieś przyzwoite sterowanie (obecnie steruje gałką potencjometr stereo).

 

Adam pisze aby postawić barometr i patrzeć czy zmienia się ciśnienie na poszczególnych biegach. Jaką zmianę można uznać za dopuszczalną?

 

Zastanawiam się czy rozdzielczość zwykłego barometru jest wystarczająca, czy do wysterowania nie użyć jakiegoś przetwornika różnicy ciśnień (niestety ich ceny są okrutnie drogie)

Wiem, że pojawiły się rekuperatory, które zrównoważają ciśnienie.

 

Może lepiej wykorzystać czuły presostat, który poinformuje że dopuszczalna różnica ciśnień została przekroczona i należy zwolnić lub przyspieszyć któryś z wentylatorów?

Znalazłem presostaty typu: https://www.klimatyzacja.pl/wentylacja/alfaco-beck-presostaty-roznicowe-w-niskiej-cenie

 

Jednak nadal nie wiem czy zakres działania jest odpowiedni (najbardziej czuły ma zakres 20 do 200Pa), wydaje mi się zbyt duży, powinno być coś od 0 do 20 Pa, przecież test szczelności domu robi się przy 50 Pa a wtedy ucieczka powietrza dla dość szczelnego domu wynosi w okolicach 1 kubatury domu na godzinę.

50 Pa to 0,5hPa - praktycznie nie mierzalne dla zwykłych barometrów.

Czy może lepiej mierzyć różnicę ciśnień nie w samym rekuperatorze tylko w jakimś reprezentatywnym pomieszczeniu względem ciśnienia zewnętrznego. Co z podmuchami wiatru, które mogą powodować duże skoki ciśnienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja probowalem takim presostatem od 20pa rownowazyc ale nic z tego zadnej reakcji nawet robiłem test z folią w oknie i rzeczywiscie to działa ale musi być być bezwietrznie w tym roku dołożyłem jeszcze filtr f7 na nawiewie i rownowazylem w ten sposób ze pozakrecalem wszystkie anemostaty zostawiając po jednym na nawiewie i wywiewie i mierzylem anemometrem przecież to nie apteka najważniejsze aby wywiew nie był mocniejszy od nawiewu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam Szanowne Grono, zacząłem interesować się wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną i chciałem zbudować własnoręcznie centralę / rekuperator.

Zaczynam szacować koszty inwestycji i przeglądać dostępne podzespoły. Czy Waszym zdaniem opłaca się inwestować w nowe (rok produkcji 2012), nieużywane ale bez gwarancji wentylatory EC firmy EBM papst za 400 zł/sztuka?

Wg danych katalogowych wydajność wentylatora przy spiętrzeniu 400 Pa wynosi około 490 m3/h, maksymalna moc 119 W. Wydaje mi się, że nominalne parametry nawet nieco przewyższają wymagane zapotrzebowanie na świeże powietrze (dom z użytkowym poddaszem, 2 łazienki, toaleta, kuchnia, 2 osoby dorosłe - w planach dzieci, kubatury nie liczyłem, ale liczba wymian powinna zostać spełniona), ale zawsze można zmniejszyć prędkość obrotową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanowne Grono, zacząłem interesować się wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną i chciałem zbudować własnoręcznie centralę / rekuperator.

Zaczynam szacować koszty inwestycji i przeglądać dostępne podzespoły. Czy Waszym zdaniem opłaca się inwestować w nowe (rok produkcji 2012), nieużywane ale bez gwarancji wentylatory EC firmy EBM papst za 400 zł/sztuka?

Wg danych katalogowych wydajność wentylatora przy spiętrzeniu 400 Pa wynosi około 490 m3/h, maksymalna moc 119 W. Wydaje mi się, że nominalne parametry nawet nieco przewyższają wymagane zapotrzebowanie na świeże powietrze (dom z użytkowym poddaszem, 2 łazienki, toaleta, kuchnia, 2 osoby dorosłe - w planach dzieci, kubatury nie liczyłem, ale liczba wymian powinna zostać spełniona), ale zawsze można zmniejszyć prędkość obrotową.

 

Mój znajomy ma rekuperator na wentylatorach papsta ( jakieś 190-tki ) i działają bez zarzutu od ponad 7 lat.

Chyba rozważamy tę samą ofertę z pewnego portalu ogłoszeń :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnych przeciwwskazań u mnie tam właśnie są umieszczone wentyle za 8zl szt które najcichsze nie są ale w pokojach nic nie słychać

 

No to sobie przestawiłem w sylwestra wentyl z ciepłej strony wyciągu na stronę wyrzutni. Dzisiaj chuj go strzelił. Dzięki za radę.

 

Widzę, że nie tylko ja jestem zainteresowany tym ogłoszeniem.

 

Co to za wentyle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...