Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

uciu, a nie masz możliwości zakopania rur na działce (GWC) ?

Jest tylko jedno ale jeżeli w pobliżu np.0.5km ma sąsiadów palących miałem to ma duże szanse że przez czerpnie będzie zaciągać aromaty węgla, mi się jako tako przez przypadek udało temu zapobiec bo mam wloty na dachu a cały syf najczęściej snuje się po ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jednego sąsiada palacego groszkiem, tzn bedzie palil bo dom sie buduje. Jego komin ode mnie to 100m odleglosci.

GWC wstepnie planuje - robie przepust przez plyte z rury fi200. Choc sa ludzie co mi to odradzaja ze to nie spelnia swojej roli. Np projektant - zamiast tego dal mi nagrzewnice.

Minus to malo miejsca bo parterowy dom zaja mi sporo dzialki a zamiast PC PW moze zrobie pompe z poziomym kolektorem a to juz ciezko bedzie .

Ile tak pi razy oko musze wkopac rury do GWC?

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób montować wentyle ostatnio tu omawiane bezpośrednio na rurę wyrzutni wenrtylacji? Mam fi 160 pcv iPod to podpięta izolowana sporo w otulinie z wełny.

 

Ebmpaps kg 190 costam.

 

Ja swoje wentyle mam zamontowane na czerpni oraz na wyrzucie i odpukać na razie działają. To ma swoją zaletę - kompletna cisza w domu. Ale moje wentyle to te za 10zł z allegro, więc jak się uszkodzą to żadna strata. Mam też kilka w zapasie.

Te twoje bałbym się montować na wyrzucie, bo tam jest duża wilgotność. Przemkowi jeden już padł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jednego sąsiada palacego groszkiem, tzn bedzie palil bo dom sie buduje. Jego komin ode mnie to 100m odleglosci.

GWC wstepnie planuje - robie przepust przez plyte z rury fi200. Choc sa ludzie co mi to odradzaja ze to nie spelnia swojej roli. Np projektant - zamiast tego dal mi nagrzewnice.

Minus to malo miejsca bo parterowy dom zaja mi sporo dzialki a zamiast PC PW moze zrobie pompe z poziomym kolektorem a to juz ciezko bedzie .

Ile tak pi razy oko musze wkopac rury do GWC?

 

GWC to coś więcej niż grzałka, która dodatkowo potrzebuje sterowania jakimś termostatem.

Jeśli masz możliwość to upchaj 50-60m rur fi 160 w układzie Tichelmanna. Jak będziesz kopał to zamów sobie koparkowego z łychą o szerokości min. 100cm, wówczas w jedynm wykopie wrzucić dwie nitki rur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z dzieki,

 

bardziej myślałem o 2 nitkach rur po około 30m kazda - wtedy potrzebne bedzie na to mało miejsca - np wzdłuż ogrodzenia;-)

 

Przeglądam projekt co mi tam wymyslil w kwestii wentylacji....

"Dla budynku przewidziany jest nawiew powietrza świeżego w 580 m3/h. Powietrze doprowadzone do pomieszczeń za pomocą centralki wentylacyjnej (rekuperatora) z odzyskiem ciepła np. typu RHF050EE produkcji Samsung.

Powietrze czerpane jest czernią ścienną. W celu podgrzania powietrza w zimie zastosowano nagrzewnice kanałową elektryczną o mocy 1,8kW. Zużyte powietrze usuwane jest z budynku poprzez wyrzutnię ścienną.

Główne przewody wentylacyjne nawiewne i wywiewne należy wykonać z rur ze stali ocynkowanej o średnicy fi 250 ocieplone matami z wełny mineralnej ( min. 5 cm)wzmacniane siatką z drutu stalowego i pokryte od strony siatki folią aluminiową"

 

580m3/h ??? na 110m2 powierzchni przy wysokości 2,6m (minus sciany) - kubatura ok 250m3

Ktoś miał fantazje albo ja czegoś nie kumam,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje wentyle mam zamontowane na czerpni oraz na wyrzucie i odpukać na razie działają. To ma swoją zaletę - kompletna cisza w domu. Ale moje wentyle to te za 10zł z allegro, więc jak się uszkodzą to żadna strata. Mam też kilka w zapasie.

Te twoje bałbym się montować na wyrzucie, bo tam jest duża wilgotność. Przemkowi jeden już padł...

 

Wiem, ale ja nie mam reku. wyrzucam ze strychu nieuzytkowego powietrze o temp 16-19 stopni i wilgotnosci 60-65%. Tam sie nic nie wykrapla.

 

A zastanawiam sie jak to fizycznie polaczyc: spiro w otulinie>wentyl>PVC 160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy do rekuperatora do niewielkiego domku o kubaturze około 100m3 można wykorzystać wentylatory kanałowe typu powiedzmy Vents 150VKO? Wiem że mały spręż ale ja mam tylko 2 wyciągi i 2 nawiewy instalacja na skrzynkach rozprężnych i rurach elastycznych dość krótka. Czy lepiej zastosować coś takiego http://allegro.pl/wentylator-ebm-24-v-33-w-2000-obr-min-i6653407374.html, ewentualnie szukać jeszcze dalej. Wymiennik zamówiłem Klingenburg GS 25 o szerokości 175mm. Gdyby mogły być te wentyle kanałowe to dałbym je na czerpni i wyrzutni. Wszystkie tematy przeczytałem ale mam mętlik bo moja chatka jest malutka i tylko 2 osoby mieszkają. Wymiennik jest trochę na wyrost ale zawsze mogę część przesłonić. Pozdrawiam Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy do rekuperatora do niewielkiego domku o kubaturze około 100m3 można wykorzystać wentylatory kanałowe typu powiedzmy Vents 150VKO? Wiem że mały spręż ale ja mam tylko 2 wyciągi i 2 nawiewy instalacja na skrzynkach rozprężnych i rurach elastycznych dość krótka. Czy lepiej zastosować coś takiego http://allegro.pl/wentylator-ebm-24-v-33-w-2000-obr-min-i6653407374.html, ewentualnie szukać jeszcze dalej. Wymiennik zamówiłem Klingenburg GS 25 o szerokości 175mm. Gdyby mogły być te wentyle kanałowe to dałbym je na czerpni i wyrzutni. Wszystkie tematy przeczytałem ale mam mętlik bo moja chatka jest malutka i tylko 2 osoby mieszkają. Wymiennik jest trochę na wyrost ale zawsze mogę część przesłonić. Pozdrawiam Sławek

 

Takie wentyle chyba gorzej jest zamontowac nie jak okrągłe wsadzisz w rure ja np.owinolem wentyl gąbka i wcisnalem w rure bez żadnego dodatkowego mocowania widzę ze mają jeszcze te japońskie po 10zl też mam kilka bardzo ładnie chodzą tylko wydają jakiś dziwny dzwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wracam do tematu zasilania/sterowania wentylatorami.

Czy ktoś ma już sprawdzony sposób ?

Ja na początku zasilałem i sterowałem jakimś gotowym sterownikiem do reku. Słabe możliwości więc odpuściłem.

Potem był Alres 14. Byłolepiej ale brakowało mi sterowania za pomocą kompa.

Wróciłem do starego sterownika, ale częściowo steruję go komputerowo - mam sporo ograniczeń więc dalej mi się nie podoba.

 

Czym zasilać można te wentyle ? Jakie PWM używać do sterowania ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie wyboru wymiennika.

 

Skontaktowałem się z firmą RECUTECH (http://www.recutech.com/), która zaproponowała bardzo ciekawą ofertę cenową:

 

74 EUR za wymiennik plastikowy typu REP+ (sprawność temperaturowa zimą około 86.5%)

84 EUR za wymiennik plastikowy typu RSP+ (sprawność temperaturowa zimą około 91.5%, sprawność wymiany suchej około 90%)

96 EUR za wymiennik aluminiowy typu REK+ (sprawność temperaturowa zimą około 91.5%, sprawność wymiany suchej około 89%)

 

Dobór wymienników na przepływ od 140 m3/h (zima) do 500 m3/h (lato). Przy doborze założyłem że temp powietrza zewnętrznego w zimie to -10 st. C a latem + 30 st. C.

 

Czy spotkaliście się wcześniej z firmą RECUTECH?

 

Z ciekawostek prawdopodobnie w II połowie roku będzie dostępny wymiennik entalpiczny pozwalający na wymianę wilgoci REK+.

Firma Klingenburg również w podobnym czasie będzie wprowadzać na rynek podobny produkt.

 

Nie wiem, czy nie warto poczekać na wymiennik entalpiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...