Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja czytając ostatnio sporo o problemach z wodą zalegającą czy zamarzającą na wymiennikach (często recair RS160, bo są dosyć popularne) coraz cieplej myślę o ERV366. Czy te wymienniki są zamienne? Aeris ma w ofercie reku na obydwu - tylko pytanie, czy można sobie ot tak wymienić?

 

Z tymi wymiennikami trzeba uważać, ponieważ one odzyskują wilgotność również w lecie (niepożądane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten wymiennik i sprawność ma dobrą ale jest jedno ale dopóki nie pojawią się skropliny ponieważ ma on ok 40m2 i trzeba było to gdzieś zmieścić dlatego są tam bardzo małe przestrzenie które przytyka woda a w niskich temperaturach szybko zamarza chyba ze ktoś ma gwc to problem nie wystąpi .

Ma ktoś może wymiennik klingenburga podłączony w pionie z wyrzutnia o góry gdzie skropliny spływają na ciepla stronę podobno tak podłączony wymiennik .Siwickiego nie zamarza ale kosztem troszkę gorszej sprawności gdyby klingenburg tak podłączony nie zamarzal to bym się nawet nie zastanawiał i olal bym walke o lepsza sprawnosc

Tylko nie wiem na ile te informacje są wiarygodne o tym niezamarzaniu

 

A czy nie sprawdza Ci się twoja wężownica podgrzewająca?

 

Recair do grzania zaleca rysunek lewy dolny. Ty chcesz dać lewy górny. Podłaczenia.jpg

 

Tak patrząc na te problemy zamarzania dam dłuższe przewody elastyczne przy reku żeby można je było przełączać do testów.

Widzę też że chyba warto dać na przód reku gruba plexi - wtedy widać co się dzieje w środku - czy zamarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie sprawdza Ci się twoja wężownica podgrzewająca?

 

Recair do grzania zaleca rysunek lewy dolny. Ty chcesz dać lewy górny. [ATTACH=CONFIG]408610[/ATTACH]

 

Tak patrząc na te problemy zamarzania dam dłuższe przewody elastyczne przy reku żeby można je było przełączać do testów.

Widzę też że chyba warto dać na przód reku gruba plexi - wtedy widać co się dzieje w środku - czy zamarza.

 

Ja nie mam problemów z zamarzaniem ale mam robić u znajomego i nie chce kombinować z nagrzewnicami u siebie taka nagrzewnica to co innego u kogoś nie chciałbym jej robić bo jest zawsze jakieś ryzyko ze zamarznie jak nie będzie obiegu jak będzie na minusie

Poza tym jak go Holendrzy projektował to chyba nie z myślą o naszym klimacie.

20180305_084704.jpg

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi wymiennikami trzeba uważać, ponieważ one odzyskują wilgotność również w lecie (niepożądane).

 

To można włączyć bypass albo odpalić klimę. To proste do rozwiązania.

Za to walczyć z wodą zatykającą wymiennik i przesuszonym powietrzem zimą trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robił ktoś z Was może reku w oparciu o wymiennik entalpiczny? Mam ciekawą ofertę na wymiennik firmy PAUL (największy z serii ERV366) i bardzo się skłaniam ku tej opcji. Nie mniej jednak chciałem zapytać o Wasze doświadczenia z wymiennikami entalpicznymi, zarówno pozytywne jak i negatywne.

 

Na TAK - lepsza sprawność (oszczędność rzędu kilku - kilkunastu zł miesięcznie) oraz bardziej wilgotne powietrze.

 

Ja nie miałem pewności, że wirusy, bakterie i inne takie nie będą przenikać z powrotem w obiegu zamkniętym do domu. Poza tym uznałem, że taki wymiennik jest porowaty (bo musi przepuszczać wodę) i dlatego może się brudzić z czasem. Tyle na NIE. Wybrałem plastikowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie oszraniania to kombinuje tak. Reku w piwnicy ok 15-18 stopni.

Dogrzewanie.jpg

Przed reku rozgałęzienie. przed rozgałęzieniem trójnik z klapą z siłownikiem. Na jednym rozgałęzieniu wężownica z zaworem RTL. z co ala Romano 78.

Jak na reku będzie spadać sprawność przykładowo ponizej np 70 procent (będzie nad tym czuwać arduino), to znaczy że zamarza wymiennik i zawór w trójniku będzie się przełączał na wężownicę (tam można jeszcze dać zawór elektryczny żeby wodę puszczał jak otwarta klapa trójnika). Rozgałęzienie po to gdyż reku nie będzie zamarzać jak na dworze kilka stopni na minusie a wężownicą z wodą już będzie marzła.

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które wymienniki wybrać?

GS, czy GSk?

Kubatura poniżej 300m2

25/400

 

Ta kubatura to kubatura czy powierzchnia?

Dobierz sobie wymiennik w programie przy przepływie ok 100m3 na godz tak by sprawność była największa. Na takim przepływie będzie chodzić reku najczęściej.

Jak chcesz program doboru to pisz na priwa i podaj adres mailowy to podeślę program.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta kubatura to kubatura czy powierzchnia?

Dobierz sobie wymiennik w programie przy przepływie ok 100m3 na godz tak by sprawność była największa. Na takim przepływie będzie chodzić reku najczęściej.

Jak chcesz program doboru to pisz na priwa i podaj adres mailowy to podeślę program.

Po podłogach 125m2. Do tego dochodzi klatka schodowa. Wychodzi poniżej 300m3 objętości.

Pytanie, czy wymiennik metalowy, czy pet. Z firmy zaproponowali mi GS 25/440 wzwyż.

Rodzina 2+2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po podłogach 125m2. Do tego dochodzi klatka schodowa. Wychodzi poniżej 300m3 objętości.

Pytanie, czy wymiennik metalowy, czy pet. Z firmy zaproponowali mi GS 25/440 wzwyż.

Rodzina 2+2.

 

1.jpg1a.jpg2.jpg2a.jpg

 

Tu masz wyniki - plastik lepszy o 3 procenty (pomijalne). według mnie wybór według upodobań.

Poniżej 120 jak zejdziesz to przepływ za mały program pokazuje.

Ile teraz każą sobie dać za takie wymienniki?

Ja kupiłem recair 160/400 za 480 zł z przesyłką z alledrogo od forumowicza lecz dostawa w kwietniu maju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie oszraniania to kombinuje tak. Reku w piwnicy ok 15-18 stopni.

[ATTACH=CONFIG]408779[/ATTACH]

Przed reku rozgałęzienie. przed rozgałęzieniem trójnik z klapą z siłownikiem. Na jednym rozgałęzieniu wężownica z zaworem RTL. z co ala Romano 78.

Jak na reku będzie spadać sprawność przykładowo ponizej np 70 procent (będzie nad tym czuwać arduino), to znaczy że zamarza wymiennik i zawór w trójniku będzie się przełączał na wężownicę (tam można jeszcze dać zawór elektryczny żeby wodę puszczał jak otwarta klapa trójnika). Rozgałęzienie po to gdyż reku nie będzie zamarzać jak na dworze kilka stopni na minusie a wężownicą z wodą już będzie marzła.

Co Wy na to?

 

Dobry pomysł zastanawiam się czy do sterowania przepustnica nie wystarczylby sterownik z termostatem termostat mierzylby temp.na nawiewie jeśli temperatura spadlaby poniżej np.15 stopni zalaczalby przepustnice elektrozawor na wezownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie oszraniania to kombinuje tak. Reku w piwnicy ok 15-18 stopni.

[ATTACH=CONFIG]408779[/ATTACH]

Przed reku rozgałęzienie. przed rozgałęzieniem trójnik z klapą z siłownikiem. Na jednym rozgałęzieniu wężownica z zaworem RTL. z co ala Romano 78.

Jak na reku będzie spadać sprawność przykładowo ponizej np 70 procent (będzie nad tym czuwać arduino), to znaczy że zamarza wymiennik i zawór w trójniku będzie się przełączał na wężownicę (tam można jeszcze dać zawór elektryczny żeby wodę puszczał jak otwarta klapa trójnika). Rozgałęzienie po to gdyż reku nie będzie zamarzać jak na dworze kilka stopni na minusie a wężownicą z wodą już będzie marzła.

Co Wy na to?

 

A nie może być w obiegu glikol zamiast wody ? Nie musiałbyś robić rozgałęzienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie może być w obiegu glikol zamiast wody ? Nie musiałbyś robić rozgałęzienia.

 

Potrzeba by wymiennik plytowy i dodatkowa pompke i gdyby coś zaszwankowalo jest ryzyko ze zmrozony glikol rozsadzi wymiennik po stronie wodnej jeśli by nie było tam obiegu

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]408787[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]408788[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]408789[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]408790[/ATTACH]

 

Tu masz wyniki - plastik lepszy o 3 procenty (pomijalne). według mnie wybór według upodobań.

Poniżej 120 jak zejdziesz to przepływ za mały program pokazuje.

Ile teraz każą sobie dać za takie wymienniki?

Ja kupiłem recair 160/400 za 480 zł z przesyłką z alledrogo od forumowicza lecz dostawa w kwietniu maju.

To jest krzyżowy.

Za pet wołają 25/400 119 euro netto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzeba by wymiennik plytowy i dodatkowa pompke i gdyby coś zaszwankowalo jest ryzyko ze zmrozony glikol rozsadzi wymiennik po stronie wodnej jeśli by nie było tam obiegu

 

glikolu nie zamrozi, kwestia dobrania odpowiedniego stężenia. Poza tym jeśli wymiennik płytowy będzie poniżej tej "nagrzewnicy kanałowej" to obieg będzie wymuszany grawitacyjnie, tylko nie wiem czy z wystarczającą prędkością przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie oszraniania to kombinuje tak. Reku w piwnicy ok 15-18 stopni.

[ATTACH=CONFIG]408779[/ATTACH]

Przed reku rozgałęzienie. przed rozgałęzieniem trójnik z klapą z siłownikiem. Na jednym rozgałęzieniu wężownica z zaworem RTL. z co ala Romano 78.

Jak na reku będzie spadać sprawność przykładowo ponizej np 70 procent (będzie nad tym czuwać arduino), to znaczy że zamarza wymiennik i zawór w trójniku będzie się przełączał na wężownicę (tam można jeszcze dać zawór elektryczny żeby wodę puszczał jak otwarta klapa trójnika). Rozgałęzienie po to gdyż reku nie będzie zamarzać jak na dworze kilka stopni na minusie a wężownicą z wodą już będzie marzła.

Co Wy na to?

 

Według mnie nie trzeba czekać na zamarznięcie wymiennika, trzeba zrobić nagrzewnicę, która utrzymywała by zadaną temperaturę na wlocie do rekuperatora z czerpni np -2*. Ja zrobiłem tak, ale z elektryczną nagrzewnicą. Jak dotąd zużyła około 100kWh energii. Zastanawiam się nad innym rozwiązaniem podłączonym do CO no ale problem zamarzania wody w obiegu i tu problem. Można tak ,wymiennik płytowy glikol, pompka, nagrzewnica naczynie przeponowe. Sterowanie pompką i utrzymywanie jak wyżej temperatury np -2*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...