Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator "tymi ręcami" robiony


adam_mk

Recommended Posts

Odnośnie zamarzania to tak czytam i wstawię taką sama wężownice jak romano78 wężownica romano78.jpglecz z rur Polibutylen Hep2O - wytrzymują w razie czego zamarzanie do -15 be efektu pękania. Sa takie rurki 10mm i 15 mm. Łatwo się wyginają i okładają więc wężownice będzie łatwo ukręcić.

 

romano78 - przypomnij jak masz sterowana swoja nagrzewnicę.

Edytowane przez kudlaty69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odnośnie zamarzania to tak czytam i wstawię taką sama wężownice jak romano78 [ATTACH=CONFIG]423927[/ATTACH]lecz z rur Polibutylen Hep2O - wytrzymują w razie czego zamarzanie do -15 be efektu pękania. Sa takie rurki 10mm i 15 mm. Łatwo się wyginają i okładają więc wężownice będzie łatwo ukręcić.

 

romano78 - przypomnij jak masz sterowana swoja nagrzewnicę.

 

Ja myślałem nad takim czymś jeśli nagrzewnica nie była w najwyższym punkcie całej instalacji co. U mnie akurat jest najwyżej więc nie ma ryzyka najwyżej wycieknie tylko pare litrów

20181230_201211.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Czy wiecie może, czy istnieje na rynku sterownik rekuperatora z funkcją równoważenia ciśnienia, możliwy do użycia z samodzielnie zbudowanym rekuperatorem? Coś takiego, jak ten moduł (on działa chyba tylko z Theslami) http://thesslagreen.com/product/modul-cf/

 

Tu jest on dokładniej opisane http://thesslagreen.com/system-kontroli-przeplywu-powietrza-cf/

Edytowane przez humidorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad sterowanie wentylami przy pomocy:

1. 2 przelaczniki WIFI np SONOF od chinczyka ( jeden podnosi UP a drugi obniza Down) - 18zeta za sztuke

2. Arduino ktore bedzie odbierac sygnaly z SONOF i sterowala elektroncznymi potencjometrami 30 zeta.

3. 2 szerogowo wpiete potencjometry X9C103S (skok o 40ohm) sterowane w ten sposob zeby zawsze sumarycznie dawaly 400 Ohm, czyli mozna uzyskac napiecie (z 10V) dziesiec roznych wartosci. 10 zeta za sztuke.

4. Czyjniki wilgoci tez od SONOF po wifi

 

Koszt ponizej 100 (bez czujnikow) , a w tej cenie moge z komorki sterowac rekuperacja, ustawic kalendarz, czy nawet sterowac w zaleznosci od prognozy pogody. Myslalem o aplikacji SUPLA lub podobnej.

Mozna latwo rozbudowac sterowanie o dodatkowe czujniki wilgoci, czy o czujniki co2 temp wew pomieszczen, a nie musze nic zmieniac po stronie hardwaru/sterwania reku, tylko w chmurze podpinac czujniki i zmieniac logike sterowania.

Mozna rozbudowac o reczne przyski do zmiany obrotow reku i wlaczenia polaczen z przelacznikow SONOF- > takze podpiete pod arduino.

CO mysliscie o tym pomysle, jestem w trakcie budowy, wiec za kilka mieseicy chcialbym miec kwestie reku zalatwiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz powierzchnię domu?

Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, ale mieszkanie 80m2. 4 osoby przepływ w zimie około 80m3/h

 

Wracając do mojego rekuperatora i planów jego przerobienia, o czym pisałem tu: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?57886-Rekuperator-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=7761330&viewfull=1#post7761330

Po sprawdzeniu "systemu antyzamarzaniowego" doszedłem do wniosku, że termostaty były źle ustawione. Podniosłem temperaturę (wyłączenie nawiewu przy 2,2*C na wywiewie) i zwiększyłem histerezę. Zasłoniłem 1/3 wymiennika. Przy ujemnych temperaturach dochodzących do -14*C wymiennik prawie nie zamarzał. Troszkę go gdzieś "łapało" tak że sprawność spadała do 70%. Wystarczyło raz na dobę (przy temp całą dobę poniżej -5*C) wyłączyć nawiew na 5 -10 minut by całkowicie rozmarzł.

W związku z tym, mimo, że styrodur już kupiłem i nawet pociąłem na odpowiednie wymiary, rekuperator pozostaje w takiej wersji jak jest teraz tzn. odpływ skroplin pod prąd powietrza na ciepłą stronę wymiennika.

Po "zmniejszeniu" wymiennika wzrosły trochę opory i spadła sprawność o około 3%. Odsłoniłem więc cały wymiennik, a dziś w nocy wg prognozy ma być -9. Zobaczę jak będzie. W razie zamarzania chyba nie będę zasłaniał wymiennika tylko podniosę trochę temperaturę termostatu wyłączającego nawiew.

Edytowane przez tomno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Czy wiecie może, czy istnieje na rynku sterownik rekuperatora z funkcją równoważenia ciśnienia, możliwy do użycia z samodzielnie zbudowanym rekuperatorem? Coś takiego, jak ten moduł (on działa chyba tylko z Theslami) http://thesslagreen.com/product/modul-cf/

 

Tu jest on dokładniej opisane http://thesslagreen.com/system-kontroli-przeplywu-powietrza-cf/

 

Takiego gotowca nie znalazlem, ale mam taka koncepcje.

Sterowanie silnikami (i nie tylko ) mozna bez problemu oprzec o moduly automatyki domowej.

Jak ktos robi w domu takze inna automatyke - to ma bonus, jesli nie, to majacy wszystko sterownik z pelna mozliwoscia programowania jest do poskladania w budzecie pewnie ponizej 2k i pozniej mozna dorzucic na przyklad sterowanie roletami czy podlewaniem ogrodka...

Liczac ze dodatkowy sterownik ktory podales kosztuje z 600, a za ladny wyswietlacz do rekuperatora doplacamy kolejne 800, to nie tak duzo.

 

Nie wiem jeszcze na ktorym systemie to zrobie, w tym momencie rozwazam ampio, greenton albo knx. Wszystkie maja moduly wejsc wyjsc sygnalow analogowych na przyklad 0-10V. Wiec tak od reki jest sterowanie predkoscia pracy silnikow EBM dowolnie (na przyklad 10 biegow i osobno obu silnikow lub odpowiednio sprzezonych), ktore mozna wyrzucic na kazdy panel zainstalowany w domu, mozna programowac harmonogram dobowy, tygodniowy itp, to jest w samej podstawie.

Do tego na tym samym module mozna podlaczyc termometry do nawiewow i wywiewow i wyrzucic wskazania na jakis ekranik.

 

Nie ma problemu z dolozeniem czujnika wilgotnosci. czy tez wielu takich czujnikow i uzaleznic predkosci pracy od nich. Mozna by na przyklad zrobic automatyczne wietrzenie lazienki czy kuchni.

 

Czujniki cisnienia mozna dobrac i wpiac w system. Ogladalem kilka na przyklad takich ktore generuja sygnal w standardzie 0-10V. Czujniki montowane bezposrednio w rekuperatorze, logike programujemy przez modul wejsc i wyjsc (ten sam ktory steruje juz praca silnikow) i mamy balansowanie cisnienia nawiewu i wywiewu. Wyobrazam to sobie tak, ze steruje silnikiem nawiewnym, recznie albo automatycznie (na przyklad harmonogram dobowy, czy tez modyfikowany czujnikami wilgotnosci), a silnik wywiewu dopasowuje sie plynnie do wskazan czujnikow cisnien dazac do wyrownania.

 

Widzialem takze czujniki CO2 ktore mozna dobrac i wlaczyc w system, sa silowniki i moduly wykonawcze, mozna zrobic automatyczny bypas, a majac system automatyki domowej dolozenie na przyklad odciecia wentylacji na podstawie czujnika smogu na czerpni to juz prosta spraw, nie wspominajac o wylaczeniu w celu rozmrazania.

 

Jesli ktos bylby zainteresowany takim sterowaniem to bede robil dla siebie i tak.

 

EDIT:

przed chwila padlem, jak przeczytalem, ze za jednyne 3300 mozna kupic panel "lux" do sterowania rekuperatorem, nie mam wiecej pytan, wycofuje sie z tezy ze 2k to drogo.

Edytowane przez Di.
padłem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jakk by ktoś chciał oprzeć rekuperator na wymiennikach przeciwprądowych klingenburg to mam niemiłą informację. Ostatnio z nimi mailowałem i dostałem taką informację:

 

Ogólnie rzec ujmując wycofujemy się z produkcji z powodów ekonomicznych. Produkcja tych wymienników jest według nas nie opłacalna po tych cenach.

Jeżeli sytuacja na rynku się zmieni i poziom cen ulegnie podwyższeniu jesteśmy w stanie powrócić do produkcji tych wymienników.

Czyli ta decyzja nie jest ostateczna

Edytowane przez gandzia_pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakk by ktoś chciał oprzeć rekuperator na wymiennikach przeciwprądowych klingenburg to mam niemiłą informację. Ostatnio z nimi mailowałem i dostałem taką informację:

Ogólnie rzec ujmując wycofujemy się z produkcji z powodów ekonomicznych. Produkcja tych wymienników jest według nas nie opłacalna po tych cenach.

Jeżeli sytuacja na rynku się zmieni i poziom cen ulegnie podwyższeniu jesteśmy w stanie powrócić do produkcji tych wymienników.

Czyli ta decyzja nie jest ostateczna

 

Zla wiadomosc, to znaczy ze juz nie mozna kupic czy jeszcze mozna, ale koncza produkcje?

 

BTW. Moze ktos podrzucic program do dobrania wymiennika?

Edytowane przez Di.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo niemiła informacja! Akurat studiuję ten temat, bo miałem zaczynać projektować swój reku... @ gandzia_pl udało Ci się jeszcze dostać od nich wymiennik czy już nie dało rady? Z innych firm zostaje chyba tylko Heatex, ale tam chyba mają drożej.

 

Rozmawialem dzisiaj, plytowych przeciwpradowych nie mozna juz dostac w Klingenburgu, juz nie produkuja i nie ma.

Mozna kupic krzyzowy aluminiowy albo plastikowy, maja krotsza droge i nizsza sprawnosc niz te pierwsze, ale sa dostepne. Przenosza produkcje do Polski i czas oczekiwania na zamowienie wydluzyl sie obecnie do 7-8 tygodni.

 

Edit: "Wymienniki Krzyżowo-Przeciwprądowe wycofane!

HEATEX zdecydował o wycofaniu wymienników Krzyżowo-Przeciwprądowych (Model L) z produkcji."

 

Takze tutaj tez juz nie kupisz takiego.

 

Ktos wie gdzie jeszcze mozna kupic sam wymiennik takiego typu?

Edytowane przez Di.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...