Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kanalizacja - odpowietrzanie czy napowietrzanie?


mTom

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 45
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Usuń napowietrznik i wyprowadź jego pion ponad dach. Prawidłowo nad dach powinien być wyprowadzony pion od sanitariatów - 110mm - bez załamań i zwężeń. Jeśli na strychu (lub w winnym dostępnym miejscu) masz redukcję 110/75 to wyprowadź większą średnicę. Zwróć też uwagę na montowany kominek dachowy - nie powinien mieć średnicy wewnętrznej mniejszej niż wyprowadzany pion.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usuń napowietrznik i wyprowadź jego pion ponad dach. Prawidłowo nad dach powinien być wyprowadzony pion od sanitariatów - 110mm - bez załamań i zwężeń. Jeśli na strychu (lub w winnym dostępnym miejscu) masz redukcję 110/75 to wyprowadź większą średnicę. Zwróć też uwagę na montowany kominek dachowy - nie powinien mieć średnicy wewnętrznej mniejszej niż wyprowadzany pion.

 

Pion jest zakończony na strychu rurką 75 mm z napowietrzaczem. Przypuszczam, że rurka ta jest zredukowana gdzieś niżej na łączeniu (jakimś trójniku) i nie ma za bardzo jak tego zmienić. Co prawda rurka jest umiejscowiona tak, że można ją wyprowadzić pionowo ponad dach, ale oczywiście wiąże się to z robieniem dziury w blachodachówce, Raczej sam tego nie wykonam, bo jest to robota dla dekarza.

Rozumiem, że najlepiej jakby rurka była pionowo wyprowadzona nad dach bez załamań, ale sam mogę ją tylko wyprowadzić przez ścianę szczytową, tam mogę zrobić otwór na rurkę 75 min. Będą jednak 2 załamania pod kątem 90 st. w bok i do góry już na zewnątrz Czy takie rozwiązanie będzie dobrze funkcjonować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie nie wiadomo - sam widzisz, że Twoja instalacja jest podatna na "zakłócenia" w wyniku zmian ciśnienia atmosferycznego - niestety to zwężenie 110/75 może być jednym z powodów. Ale gorzej z pewnością nie będzie - zrób przynajmniej ten nowy odcinek z rur 110 - będzie mniejszy opór na kolanach. I nie stosuj kolan 90st tylko łagodniejsze łuki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...
Trochę jestem laikiem w tych kwestiach więc liczę na Waszą pomoc. Jestem podłączony do kanalizacji. W najwyższym punkcie mam wyprowadzenie rury na strych średnicy 50mm. Gdzieś tam wcześniej pewnie jest redukcja do tych 50mm. Niestety nie mam dojścia do tego miejsca. W efekcie jest tylko rura na strychu 50mm. Problem jest taki, że paskudnie śmierdzi w obu łazienkach (jedna na parterze, druga na piętrze). Dodatkowo zauważyłem na strychu wilgoć na deskowaniu dachu, tuż przy rurze, która tam wychodzi. Pytanie jest takie, czy moje problemy są związane z tym, że rura odpowietrzająca jest na strychu zamiast na zewnątrz dachu zakończona wywietrznikiem? Cały problem ze smrodem pojawił się po podłączeniu do kanalizacji. Przedtem miałem szambo, które miało dostęp do powietrza i wtedy nie było w ogóle smrodu w domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyprowadzenie pionu kanalizacyjnego ponad dach pełni dwie funkcje: wentylację kanalizacji ( szamba lub instalacji podłączonej do sieci ) oraz napowietrzania pionów podczas spuszczania wc. Dla funkcji napowietrzania średnica może być mniejsza, dla funkcji wentylacji musi byc fi 110 aby nie dławic ciągu, szczególnie latem. Zakończenie pionu na strychu to jest działanie krótkowzroczne. Ze wbrew przepisom PB to oczywiste.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...