Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator a okap kuchenny


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 371
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

owp - długo użytkujesz ten system? jesteś zadowolony z takiego rozwiązania podłączenia okapu do reku?

Bo jak dla mnie te dwie opcje podpięcia okapu do reku mają sens - pierwsza to okap jako pochłaniacz/filtr i nad nim wyciąg reku. Albo ta druga - okap bezpośrednio do ssania instalacji bez wentyla w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drapek - okap nie jest podłączony, tylko wydmuchuje powietrze w stronę wywiewu WM.

Czy jestem zadowolony? Wiesz, jak się już mieszka, to się tak nie przeżywa, w każdym razie nie zauważam jakiś niedogodności :)

Jeśli włączę okap i nastawię reku na max na początku pieczenia/gotowania, to zapachy się nie rozchodzą, może troszkę. Jak mi się przypomni później, to już jest gorzej - wm sobie tak szybko nie poradzi.

Nie wiem, czy wystarczy wyciąg z WM nad kuchenką, bo przecież okap jest 5-10 razy mocniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Myślę, że najlepsza opcja jest wyrzucić bebechy z okapu i podpiąć reku. Przy płycie indukcyjnej na pewno mało będzie się zatłuszczać kanał. Można dodatkowy filtr zamocować na przewodzie np.http://100sklepow.pl/storage/kominyok/productgallery/opt_13941998811465258904269577699.jpg dodatkowo flizelinę dorzucić. Wtedy jest komfort przy otwartej kuchni. Jak gotujemy to reku na 2-3 bieg i mamy cicho w domu można TV oglądać i rozmawiać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam. Mam wielką prośbę do wszystkich tych, którzy od jakiegoś czasu używają reku z podłączonym do niego, w jakikolwiek sposób, okapem kuchennym. Bardzo proszę napiszcie w jakim stanie jest wasz reku a w szczególności wymiennik. Nie każe nikomu rozbierać urządzenia, ale przecież co miesiąc wymieniacie filtry i na pewno, w miarę możliwości, sprawdzacie jak sprzęt wygląda w środku. Jestem ciekaw czy wentylator a przede wszystkim wymiennik nie jest ulepiony. Temat takiego podłączenia był szeroko komentowany i ma równie dużo zwolenników jak i przeciwników, więc Wasze doświadczenia w tym zakresie są bezcenne. Proszę Was napiszcie obiektywnie jak jest. Te relacje będą miały kluczowe znaczenie dla wielu nowych instalacji. Każdy się uczy na własnych błędach, ale o wiele taniej jest uczyć się na błędach innych. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu trochę ludzi zrobiło takie podłączenia i z całą pewnością również Pan z ciekawością przeczyta ich wrażenia. Naprawdę nikomu to nie zaszkodzi a być może trochę pomoże w podjęciu decyzji. Poczekajmy z komentarzami na odpowiedzi na moje pytanie.

Niestety, to szkodzi!

-Nie robi się tego, bo traci się wentylację. Powietrze nawiewane jest cieplejsze od tego w pokoju. Druga sprawa, to zaszlichcenie kanału.

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam wielką prośbę [...] Proszę Was napiszcie obiektywnie jak jest. Te relacje będą miały kluczowe znaczenie dla wielu nowych instalacji. Każdy się uczy na własnych błędach, ale o wiele taniej jest uczyć się na błędach innych. Pozdrawiam

Te błędy już zostały popełnione wiele lat temu. Dlatego dzsiaj nikt nie łączy okapów z wentylacją. Nigdy i nigdzie. Oczywiście poza domkami gdzie każdy może robić co chce. Sensu takiego połączenia nia ma żadnego, ewentualne dodatkowe dogrzanie powietrza to są jakieś groszowe oszczędności w skali roku. Zauważ, że żadna firma na rynku nie oferuje żadnego rozwiązania do ewentualnego odzysku ciepła z takich domowych okapów. Ktoś tam gdzieś próbuje odzyskiwać z instalacji komercyjnych, gdzie ilości ciepłą idą w dziesiątki kW, ale to jest zupełnie inna bajka gdzie stosuje się jakieś "cudowne i opatentowane" separatory tłuszczy. Poza tym, okapem usuwa się dużo większe ilośći powietrza niż rekuperatorem, więc raz że jest problem z ilością powietrza a dwa z jego prędkością w kanałach i oporami przepływu. Nie ma dobrych filtrów przeciwtłuszczowych, one działają tylko do pewnego stopnia i nie wyłapują wszystkiego, i mówię tu o drogich profesjonalnych filtrach, a nie jakiś szmatkach co się sprzedaje w sklepie z AGD. Łączenie okapów z rekuperacją to jest totalnie chybiony pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te błędy już zostały popełnione wiele lat temu. Dlatego dzsiaj nikt nie łączy okapów z wentylacją. Nigdy i nigdzie. Oczywiście poza domkami gdzie każdy może robić co chce. Sensu takiego połączenia nia ma żadnego, ewentualne dodatkowe dogrzanie powietrza to są jakieś groszowe oszczędności w skali roku. Zauważ, że żadna firma na rynku nie oferuje żadnego rozwiązania do ewentualnego odzysku ciepła z takich domowych okapów. Ktoś tam gdzieś próbuje odzyskiwać z instalacji komercyjnych, gdzie ilości ciepłą idą w dziesiątki kW, ale to jest zupełnie inna bajka gdzie stosuje się jakieś "cudowne i opatentowane" separatory tłuszczy. Poza tym, okapem usuwa się dużo większe ilośći powietrza niż rekuperatorem, więc raz że jest problem z ilością powietrza a dwa z jego prędkością w kanałach i oporami przepływu. Nie ma dobrych filtrów przeciwtłuszczowych, one działają tylko do pewnego stopnia i nie wyłapują wszystkiego, i mówię tu o drogich profesjonalnych filtrach, a nie jakiś szmatkach co się sprzedaje w sklepie z AGD. Łączenie okapów z rekuperacją to jest totalnie chybiony pomysł.
Hm... A co dzieje się z parą z tłuszczem, która albo przedostała się przez "szmatkowy" filtr w okapie albo uleciała sobie bokiem? W domu z rekuperacją? Znika cudownym sposobem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że widzę. Różnica jest ilości tłuszczów oraz w miejscach gdzie się on osadza. Przy sprawnie działającym okapie masz go na filtrze, oraz w dużo mniejszej ilośći na na meblach w okolicy kuchenki oraz w samym przewodzie od okapu. Jeśli nie masz wywiewu w kuchni przy samej kuchence tylko blisko wejścia to ilość syfu w kanałach rekuperacji jest żadna.

 

Przy podłączeniu okapu do rekuperacji nie masz wystarczającego wydatku powietrza do "wyssania" tego co potrzeba znad kuchenki, bo tam potrzebujesz więcej powietrza a co za tym idzie, większy spręż na wentylatorze. Druga sprawa, to co uda ci się odciągnąć masz w kanale wywiewnym rekuperacji i na wymienniku w dużo większej ilośći niż normalnie. Tłuszczu nie usuniesz z kanałów w swoim domu, tym bardziej z wymiennika bez jakiś drastycznych metod.

 

To na prawde jest prosta sprawa. Nie łączy się okapów z wentylacjią. Nikt tego nie robi nigdzie na Świecie. Dyskusje na temat tego dlaczego się tego nie robi uważam za zbyteczne, wystarczy odrobina wyobraźni. A jak ktoś chce robić u siebie takie wynalazki żeby zaoszczędzić dosłownie kilkadziesiąt zł w skali roku, to droga wolna, to jego własny dom i jego własna instalacji, którą sobie zasyfi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli osadza się gdzie popadnie. Na meblach też ale w kanałach wyciągowych i wentylatorach reku też. Widzisz jakąś różnicę?

 

w reku się nigdzie nie osadza - przy najmniej u mnie. Okresowo czyszczę filtry w rekuperatorze i nie zauważyłem żadnego tłuszczu, wymiennik też czyściutki, u siebie rozwiązałem to w ten sposób , że okap owszem posiadam, ale wyrzutnie mam nad szafkami kuchennymi, okap mam z dobrym filtrem wychwytującym tłuszcz, czyszczę go raz na miesiąc i trochę tego jest ale bez przesady. Z własnych obserwacji wnioskuje że nawet przy włączonym okapie na maxa i tak sporo pary z gotowania/smażenia wydostaje się poza niego, myśle że okapy mają sens jeżeli są zamontowane tuż przy suficie lub mocno przewymiarowane i sporo wystające poza obrys kuchenki żeby wszystko wciągnęły - teraz nie wiem czy wogóle bym się bawił w okap bo przy WM coraz częściej łapię się na tym że go wogóle nie włączam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzsiaj nikt nie łączy okapów z wentylacją. Nigdy i nigdzie. Oczywiście poza domkami ... Zauważ, że żadna firma na rynku nie oferuje żadnego rozwiązania do ewentualnego odzysku ciepła z takich domowych okapów.

 

Zauważam to:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?221419-POd%C5%82%C4%85czenie-okapu-z-domem-z-rekuperacj%C4%85&p=6238792&viewfull=1#post6238792

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?221419-POd%C5%82%C4%85czenie-okapu-z-domem-z-rekuperacj%C4%85&p=6241786&viewfull=1#post6241786

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie samo rozwiązanie posiadają skandnawskie Flexit i Swegon.

Jednak, w żadnym wypadku rozwiązania te nie służą do odzysku ciepła z powietrza wyciąganego okapem.

Plusem tego rozwiązania jest mniejsza ilość kanałów wyrzutowych na zewnątrz (okap korzysta z wyrzutni centrali)

 

O to czy napotkamy na tłuszcz w centrali, trzeba spytać użytkowników takich central.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co? Ja mam normalny pochłaniacz z filtrami, wylot powietrza jest w okolicach wyciągu WM i to się sprawdza.

Jak już się mieszka, to człowiek się tak nie przejmuje tym wszystkim tak jak podczas budowy, może gra nie warta świeczki... :)

 

Planuje zrobić dokładnie jak kolega :) Inne opcje to IMO szukanie sobie komplikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rzeczy samej.

Po 2,5 roku, gotowanie raczej standardowe na indukcji i żadnych problemów. Kanały czyste. Tylko u mnie na suficie zamontowany jest czujnik jakości powietrza sprzężony z reku. W razie zadymienia, zaparowania, załącza wentylację na najwyższy wydatek. Wspaniałe rozwiązanie. Zwalnia nas to z bieżącej kontroli wietrzenia w kuchni.

Polecam wszystkim :yes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie na suficie zamontowany jest czujnik jakości powietrza sprzężony z reku. W razie zadymienia, zaparowania, załącza wentylację na najwyższy wydatek.

 

O!, A co to za czujnik? Z tego co widzę "na szybko", to na rynku są takie gotowe czujniki kosztujące min. dobrych kilka stówek (lub kilkanaście), albo tańsze i prostsze "gołe" wersje do samodzielnego dłubania... Jaki jest u Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...