Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator a okap kuchenny


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 371
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moja wizja jest taka, żeby jednak podpiąć okap do rekuperatora poprzez przepustnicę tj. zrobić trojak i do jednego końca wpiąć wywiewy z pomieszczeń, a do drugiego z okapu. Siłownik na przepustnicy steruje strugą a załączam go sterowaniem na okapie przy okazji zwiększając obroty rekuperatora (sama centrala wykonana tymi recami). Jedyne co mi nie przemawia za tym rozwiązaniem, a za wersją z pochłaniaczem to gigantyczne zwiększenie przedmuchu w wentylacji (do ponad 500m3/h) czy nie będzie wtedy zbyt mocno dmuchać z nawiewów?

 

@Kamil, też mam duże reku samorobne i automatykę. Myślałem o podobnym rozwiązaniu, ale nie mam miejsca (przepusty w stropie). Zastanawiam się co by się działo przy doprowadzeniu dodatkowej nitki i do okapu, i puścić to "na chama", bez tego trójnika na wyjściu z reku, tj. przy włączeniu okapu wentylacja na max. Na nitce do anemo sufitowego w kuchni (z racji odległości od okapu) może dałbym jakiś zawór zwrotny na kanale, który by mi się zamykał jakby motor okapu chciał nim pchać powietrze (blisko by miał). Nie mam przekonania jak to powietrze by się rozłaziło przy takim układzie, ale sprawdzić w chyba łatwo. W razie porażki zawsze mogę zrobić obieg okapu wewnątrz kuchni (nie połączony z WM), jak sporo normalnych ludzi :)

 

Chwilowymi 500m3 bym się chyba nie przejmował, no chyba że po nocach pichcisz jak domownicy śpią, i obawiasz się zdemaskowania ;)

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamil, też mam duże reku samorobne i automatykę. Myślałem o podobnym rozwiązaniu, ale nie mam miejsca (przepusty w stropie), i zastanawiam się co by się działo "na chama", bez tego trójnika na wyjściu z reku, tj. przy włączeniu okapu wentylacja na max. Na nitce do anemo sufitowego w kuchni (z racji odległości od okapu) może dałbym jakiś zawór zwrotny na kanale, który by mi się zamykał jakby motor okapu chciał nim pchać powietrze (blisko by miał). Nie mam przekonania jak to powietrze by się rozłaziło przy takim układzie, ale sprawdzić w chyba łatwo. W razie porażki zawsze mogę zrobić obieg okapu wewnątrz kuchni (nie połączony z WM), jak sporo normalnych ludzi :)

 

Chwilowymi 500m3 bym się chyba nie przejmował, no chyba że po nocach pichcisz jak domownicy śpią, i obawiasz się zdemaskowania ;)

 

Grześku nie wiem czy literówka czy błąd. Ja chcę trojak z przepustnicą na wywiewach, a nawiewy normalnie. Inna opcja jest taka tylko dwa raz droższa... zwykły trojak i dwie przepustnice na kanałach, jedna się trochę otwiera inna trochę zamyka a dodatkowo wielkość przepływu sterujemy wentylatorami. Dużo programowania ale najlepsza opcja. Do wersji z pochłaniaczem nie jestem przekonany gdyż jednak jest konieczność używania tych filtrów węglowych no i zostaje cały czas nadmiar pary wodnej.

 

Nie wiem co ty chcesz dokładnie zrobić? podpiąć się gdzie okapem? koledzy wcześniej podawali schemat podłączania okapu do reku, ale mnie on nie zadowala (i jest niesamowicie drogi). przynajmniej tak mi się wydaje. Zakłada on że w reku są dwa wentyle nawiewny i wywiewny i okap ma własny wentyl. zresztą zobacz sam.

 

http://www.pro-vent.pl/wspolpraca-centrali-wentylacyjnej-z-okapem,0.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o wywiew oczywiście

 

o, o, o... coś częściowo podobnego jak na tym Provencie myślę zrobić. U mnie byłoby tak:

- na strychu trójnik: fi 100 (5 metrów do WCpiętro) i fi 150 (3 metry, dla parteru)

- przy podłodze na piętrze odejście 3xPE75/63 (8m, podłogą i przez strop do WCparter) i fi 100-150 (nie mam pewności, 3 metry, przez przepust do kuchni nad sufitem podwieszanym)

- w kuchni trójnik: fi 100 do anemo sufitowego (z 1m rury, z zaworem zwrotnym aby włączony okap nie tam nie pchał powietrza, bo miałby blisko, plus może z jakieś przydławienie przed samym anemo) oraz fi 100 do okapu (2-3m)

 

W Twoim przypadku, a dlaczego nie taki trójnik z przepustnicą pod siłownik (przy króćcu wywiewu w reku, przełączanie okap/pomieszczenia):

http://allegro.pl/przepustnica-pod-silownik-150-szczelna-trojnik-gwc-i5620216649.html ?

i na siłowniku (np. w Belimo LM230 tak chyba możesz) ustawiasz sobie zakres pozycji on i off (jeśli nie chcesz pełnego przymykania).

EDIT, opcja z przełączaniem pomieszczenia/okap jest na pewno lepsza (wiadomo jak zadziała) ale zajmuje więcej miejsca (u mnie to ból) i kosztuje trochę więcej.

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o wywiew oczywiście

 

o, o, o... coś częściowo podobnego jak na tym Provencie myślę zrobić. U mnie byłoby tak:

- na strychu trójnik: fi 100 (5 metrów do WCpiętro) i fi 150 (3 metry, dla parteru)

- przy podłodze na piętrze odejście 3xPE75/63 (8m, podłogą i przez strop do WCparter) i fi 100-150 (nie mam pewności, 3 metry, przez przepust do kuchni nad sufitem podwieszanym)

- w kuchni trójnik: fi 100 do anemo sufitowego (z 1m rury, z zaworem zwrotnym aby włączony okap nie tam nie pchał powietrza, bo miałby blisko, plus może z jakieś przydławienie przed samym anemo) oraz fi 100 do okapu (2-3m)

 

W Twoim przypadku, a dlaczego nie taki trójnik z przepustnicą pod siłownik (przy króćcu wywiewu w reku, przełączanie okap/pomieszczenia):

http://allegro.pl/przepustnica-pod-silownik-150-szczelna-trojnik-gwc-i5620216649.html ?

i na siłowniku (np. w Belimo LM230 tak chyba możesz) ustawiasz sobie zakres pozycji on i off (jeśli nie chcesz pełnego przymykania).

EDIT, opcja z przełączaniem pomieszczenia/okap jest na pewno lepsza (wiadomo jak zadziała) ale zajmuje więcej miejsca (u mnie to ból) i kosztuje trochę więcej.

 

Grześku tylko w tej sytuacji nie będziesz miał zbilansowanej wentylacji w domu (bo rozumiem ze okap ma własny silnik) i zaburzysz zasady działania wentylacji. Wydaje mi się że lepiej by było ewentualnie podpięcie samego okapu jako anemo w kuchni (okap wtedy bez silnika) i zwiększanie obrotów na centrali poprzez uruchamianie kolejnych biegów okapu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grześku tylko w tej sytuacji nie będziesz miał zbilansowanej wentylacji w domu (bo rozumiem ze okap ma własny silnik) i zaburzysz zasady działania wentylacji.

 

Wydaje mi się że lepiej by było ewentualnie podpięcie samego okapu jako anemo w kuchni (okap wtedy bez silnika) i zwiększanie obrotów na centrali poprzez uruchamianie kolejnych biegów okapu

 

No właśnie mam wątpliwości czym tak naprawdę by to skutkowało. W końcu to ułamek czasu (działania WM). Nie ma specjalnie problemu aby to sprawdzić (znaczy ciśnienia) i próbować jakoś bilansować (prędkość wentyla naw i wyw, bieg silnika okapu). A może zadyma i zapachy w kuchni przy WM to praktycznie wcale nie jest jakiś problem (i wentylacja na max załatwi sprawę)...?

 

Zgadza się, w moim układzie nic nie stoi na przeszkodzie aby to zrobić. Z wyciągiem tylko przez okap może być taki problem, że to jednak nie jest pod sufitem, a tam gromadzi się to "straszne gorące powietrze".

 

Podsumowając, po etapie kombinowania około rozwiązań o których piszesz, mam chęć zluzować i zrobić to w wariancie prostym (z jakimś polem do praktycznych eksperymentów w miarę potrzeb i wolnego czasu).

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak często będziecie używać tego wyciągu okapowego? Ja go używam może z 10 -15 razy w roku. Ile tego ciepła wam ucieknie?

Ja mam wyciąg do kanału wentylacyjnego - nie przez rekuperator. W okapie są klapki które się otwierają tylko przy włączonym wyciągu. Prosto, bezpiecznie i skutecznie.

 

Moim zdaniem te wasze kombinacje są bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okapu będę używał codziennie, teraz tak używam. Podpięcie pod kanał wentylacyjny (mniemam że do komina) zaburzy WM, bo niby skąd ma się znaleźć to powietrze które usunie mi okap? W tej dyskusji wcale nie chodzi o odzyskanie ciepła bo to jest tylko dodatek, tu chodzi o użyteczność okapu - usunięcie nadmiaru wilgoci i zapachów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okapu będę używał codziennie, teraz tak używam. Podpięcie pod kanał wentylacyjny (mniemam że do komina) zaburzy WM, bo niby skąd ma się znaleźć to powietrze które usunie mi okap?. ,,,,

 

To zrób coś takiego.

Okapu kuchennego nie da się załączyć, dopóki nie zostanie uchylone okno w kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Podpięcie pod kanał wentylacyjny (mniemam że do komina) zaburzy WM, bo niby skąd ma się znaleźć to powietrze które usunie mi okap?...

Rozumiem że będziesz miał okna z uszczelkami bez wycięć. Bo standardowo w oknach uszczelki mają wycięcia do mikrowentylacji. I pewnie jesteś przekonany ze twój dom będzie szczelny jak worek foliowy?

W każdym domu jest wiele szczelin przez które dostanie się powietrze do okapu.

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Witam,

przebrnąłem przez wszystkie strony w tym temacie (i nie tylko) i mam pytanie -> będę miał płytę indukcyjną, w domu będzie WM z reku. W kuchni planuję umieścić wywiew pod sufitem, nad samą kuchenką będzie tylko pochłaniacz zapachów (np. taki http://www.euro.com.pl/okapy/electrolux-efp6411x.bhtml). Czy nie będzie "problemem" dla wywiewu odległość od okapu? Pomiędzy nimi będzie jakieś 3,5-4 metry (może mniej). Kierownik budowy sugerował poprowadzenie dodatkowego kanału do dachu i dalej i zamontowanie zwykłego okapu, ale skoro jest WM, to nie chcę dodatkowo dziurawić domu.

Ktoś ma jakieś uwagi do takiego rozwiązania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam reku od roku i mogę Ci odpowiedzieć z własnego doświadczenia. Mam indukcję a nad nią wyciąg kuchenny podszafkowy, bez żadnego filtra. (wstawił bym fotkę kuchni, ale nie wiem jak) Wyciąg mam bo miałem go przed instalacją reku. Zrobiłem tylko modyfikacje polegającą na założeniu w nim przepustnicy z siłownikiem ( bo wszystkie dzikie kanały muszą być pozamykane) i teraz kanał jest cały czas zamknięty. Jeśli zachodzi taka potrzeba (smażenie ryb, cebuli, ocet) to go włączam i przepustnica się otwiera a ja uchylam okno w kuchni, aby miał skąd brać powietrze. Powiem szczerze, że przez cały rok był włączony może ze trzy razy i to na krótko. Naprawdę uwierzcie (ja też nie wierzyłem) po prostu jest zupełnie zbędny. Kanał wyciągowy od reku w kuchni mam zrobiony na ścianie, tuż pod sufitem, nad wyciągiem kuchennym. Bez problemu daje radę pozbyć się wszelkich zapachów z kuchni. Jeśli chodzi o wilgoć nad indukcją, to oczywiście z gotujących się garów para bucha i może nawet zaparować szafkę na kuchenką, ale to chyba zrozumiałe. Myślę, że wyciągu kuchennego mogłoby wcale nie być ( przynajmniej nie zasłaniałby mi kratki reku i nie nasiąkał wilgocią) no ale jestem zadowolony z tego co zrobiłem- zawsze, od wielkiego święta mogę sobie włączyć wyciąg - "A co! - mam to se mogę". Jeśli się martwicie wilgocią w kuchni lub łazience to gwarantuję, martwicie się niepotrzebnie. Wilgotność w całym domy spadła z 75% do 30-40% - czyli kompletna susza. Nawet zaczynam szukać jakiegoś urządzenia, które by mi nawilżało powietrze, chociaż w sypialni, bo normalnie po nocy nos i gardło zaschnięte. Teraz z innej beczki: Zamontowałem ThesslaGreen AirPack 400. Reku działa super i spełnia swoje zadanie bardzo dobrze (naprawdę polecam). Z rekuperatorami jest tylko jedne problem, który wszystkich nas dotyczy. Mianowicie smród z kominów od "kochanych" sąsiadów. Niestety czasami konieczne jest zatrzymanie urządzenia z tego powodu, a to jest bardzo niewskazane. Ponieważ następuję cofka i w kanale czepni następuję bardzo duża kondensacja wody. Proponuję koniecznie montować hermetyczną przepustnice z siłownikiem na wejściu czerpni do reku- przynajmniej w tym jednym miejscu musi być. To pozwoli na bezpieczne wyłączanie sprzętu. Mam nadzieję, że pomogłem.

Miałbym przy okazji własne pytanie. Poproszę o namiar na dobre szczelne przepustnice z siłownikiem sprężynowym i może ktoś coś słyszał o czujniku, który by wykrył smród dymu i wyłączył reku automatyczne, a po poprawie jakości powietrza uruchomił ponownie.

Muszę koniecznie zrobić tę przeróbkę u siebie.

 

A jeszcze jedno. Nie montuj tego pochłaniacza z filtrem- bez wyrzutu na zewnątrz, bez sensu, po co? Zupełnie zbędne. Jeśli już, to zrób jak u mnie( dla czystego sumienia)

Edytowane przez Darek9999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...