Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zgoda


Wisła

Recommended Posts

Gmina ma obowiązek zawiadomić wszystkie strony postępowania to znaczy przesłać im decyzję o pozwoleniu na budowę. Stronami są zawsze bezpośrednio graniczący sąsiedzi. Sąsiedzi mają prawo po otrzymaniu tej decyzji w okresie odwoławczym zapoznać się z projektem budynku i złożyć odwołanie. Jeśli odwołanie będzie bezzasadne to dostaniesz pozwolenie na budowę a takie odwołanie tylko trochę przeciągnie sprawę.

Wisła

Napisz czego się obawiasz ze strony sąsiadki jakie ma powody aby Ci przeszkadzać w budowie ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mbz

Decyzję o pozwoleniu na budowę czasem się załatwia w gminie a czasem w powiecie. Pisząc o gminie miałem na myśli organ administracji architektoniczno budowlanej wydający decyzję. Ja np. załatwiałem pozwolenie w gminie. Obowiązek informowania stron postępowania przez organ wydający decyzję wynika z KPA. Zachowanie odległości od granicy działki to nie wszystko.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mbz

Trudno tutaj wogóle mówić o zgodzie sasiadów. "Brak zgody" należy tutaj rozumieć jako prawo do odwołania się od decyzji. Zgodnie z KPA prawo odwołania się od decyzji mają wszystkie strony których dotyczy postępowanie administracyjne. Powyższe prawo do odwoływania się dotyczy wszystkich decyzji administracyjnych wydawanych przez organy administracyjne w trybie KPA. Ja nie widzę powodów dla których w przypadku dacyzji o pozwoleniu na budowę miałoby być inaczej ? Niby czemu ustawodawca miałby zrobić w przypadku pozwolenia na budowę wyjątek i pozbawić strony prawa do odwoływania się ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mbz

Zgodnie z KPA nie ma ograniczeń odnośnie powodów dla których strona chce się odwoływać. Mogą to być nawet najgłupsze i bzdurne powody. Niemniej jednak każdy obywatel który jest stroną ma niezbywalne prawo do odwoływania się. Czasy odgórnego decydowania poza obywatelami już minęły, mnie to pasuje. Myślę że Ty również byś nie chciał aby Cię pozbawiono prawa do odwołania się od decyzji która może naruszać Twoje prawa. Stroną w postępowaniu jest każdy czyjego interesu prawnego może dotyczyć postępowanie. To organ wydający decyzje ustala kto może być strona i na nim ciąży obowiązek zawiadomienia. Biada temu urzędnikowi, który pominie i nie zawiadomi kogoś kto może okazać się później stroną i będzie chciał się odwoływać.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mbz

Podchodzisz do tematu zakładając że urzędnik jest nieomylny i zawsze wyda decyzję zgodnie z prawem a w razie kwestii spornych sam będzie potrafił je rozwiązać w taki sposób aby wszystkie strony były zadowolone - tak to chyba nawet sam Salomon nie potrafił. Jest to utopia. Poza tym nie ma takich przepisów prawnych które uwzględniałyby wszystkie przypadki które mogą zdarzyć się w życiu. Zwróć uwagę na to że ustawy ciągle są nowelizowane i dostosowywane do aktualnych potrzeb, bo życie ciągle się zmienia. Prawo do odwoływania się dane obywatelom właśnie w najlepszy sposób rozwiązuje tą sprawę. Jeśli masz inny sposób rozwiązania tego problemu to chętnie go poznam.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, tak naprawde to prawo do odwolywania sie sluzy teraz chyba tylko zlosliwcom. Ja osobiscie gdyby sasiad z dzialki obok budowal zgodnie z przepisami i decyzja o WZIZT nie odwolywalabym sie bo wg mnie i tak nic nie wywalcze. Poza tym nie jestem osoba zlosliwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mbz

Prawdą jest, że bardzo wiele osób korzysta z tego prawa w sposób złośliwy. Na zasadzie uda się lub nie, spróbować warto. Takie zachowanie powoduje tylko niepotrzebne przeciąganie spraw a i urzędnicy mają więcej roboty i nieraz nie wyrabiają się z wydawaniem decyzji w terminach, na czym wszyscy cierpimy. Wydaje się, że znaleziono na to lekarstwo. Słyszałem o propozycji aby taki "złośliwy sąsiad" w momencie składania odwołania wpłacał pewna sumę pieniędzy na zasadzie kaucji. Ta kwota w przypadku zasadnego odwołania byłaby zwracana wnioskodawcy w przeciwnym razie ulegała by zajęciu. Nie wiem czy wejdzie to w najbliższej nowelizacji prawa budowlanego oraz co będzie jeśli kogoś nie będzie stać na kaucję a będzie miał racje.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze protesty sąsiadów są złośliwe. Niekiedy "czujność" sąsiadów może być nawet korzystna dla inwestora. Tak było w moim przypadku. Miałem ciągnąć gaz z niezagospodarowanej działki jednej z moich sąsiadek. Sąsiadka wyraziła na to zgodę. Jednak na wydanym mi pozwoleniu na budowę był wpisany zły numer działki. Co prawda ta działka również do niej należy, ale jest tam już postawiony dom, płot i porządnie wybrukowane podwórko. Ja tego błędu nie zauważyłem. Gdyby ona tego nie zauważyła to teraz musiałbym przekopywać się przez płot i podwórko. Złożyła protest w gminie, ale równocześnie zadzwoniła do mnie mnie tak, że miałem czas zadziałać. Ponieważ błąd zrobił urzędnik w gminie sprawę udało się szybko naprawić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,przeczytałam pare artykułów z muratora 1999 i zrozumiałam to tak:informuje urząd zawsze,zgody nie musi być,jeśli w planie przestrzenym jest określona linia zabudowy i przewidziany budynek. U mnie wszystkie odległości bedą zachowane z naddatkiem ,niestety boję się sąsiadki,bo już wcześniej dała się poznać jako osoba nieżyczliwa,sprawą sporną może być usytuowanie jej wiekowego budynku-2 m od mojej prywatnej drogi wydzielonej z mojej działki ,na której ona również ma prawo przechodu i przejazdu (dłuższa historia:smile: ).Sąsiadka już wcześniej twierdziła,że przejeżdzający ciężki samochód szkodzi jej budynkowi-jest to ok.100-letni drewniany dom-,a przecież mimo ,że mój przyszły dom będzie nieduży,materiał musi być dowieziony,stąd moje zapytanie o zgodę sąsiada.Pozdrawiam Wisła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo do odwoływania się- owszem. Ale można by wprowadzić opłatę np. 100zł przy składaniu odwołania. Kiedy byłoby ono zasadne- zwrot wpłaconej kwoty, jeśli nie- to przepadek wpłaconej kwoty. Wyeliminowano by w ten sposób chociaż część złośliwców, którym nigdy nic nie pasuje i odwołują się zawsze (np. z zemsty na sąsiada) :evil:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...