Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

to akurat proste, raz zrobione dziala na wieki. Przyznam sie ze ten horyzont czasowy jest dosc ciekawy :) u mnie jeszcze nie zapadla ostateczna decyzja. Widzialem u jednego forumowicza przewody 32mm roslozone pod lawami fundamentowymi, przyznam bylo to ciekawe, jednak nic wiecej juz o tym systemie nie bylo lub nie znalazem :( moze ktos wie gdzie jest relacja zdjeciowa z budowy zwirowca lub glikolowca, ale taka pelna :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie na temat takiego rozwiązania, na lato gwc glikolowe, a na zimę wodne 2?

Plusy, w zimie więcej wilgoci w chałupie.

W lecie więcej chłodu.

W zimie więcej wilgoci.

 

Chyba ze pożenić te dwa systemy i jedna rura od studni, dajmy na to 250mm wprowadzić bezpośrednio do WM? Przed Wm zamontować chłodnice .

 

Koszt wodne 2 w moim przypadku to koszt rury 14mb i małej kopareczki która i tak przyjedzie.

Koszt glikolowca to wiadomo jest już trochę zabawy, jednak w moim przypadku będzie to rozbite na dłuższy czas bo fizycznie nie dam rady zakończyć budowy w tym roku, a coś rozłożone na dłuższy czas jest bardziej strawne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wczoraj byłem przekonany, że będę robił GWC rurowe z rury kanalizacyjnej Fi160 ale czytam o GWC wodnym głównie na podstawie wypowiedzi adam_mk i myślę że to może być lepszy pomysł.

 

Czy tak wykonany GWC rurowy z glikolem pod rekuperator będzie działał poprawnie ?

http://obrazki.elektroda.net/54_1281687438.jpg

 

Dla domu 180m2 plus piwnica 100m2 ile takiej rury PE 32 muszę zakopać i na jakiej powierzchni wykopu ?

Działka jest w obrębie badań archeologicznych, dom już stoi i nie mam miejsca na wykonanie większych wykopów (pozwolenia na wykopy, cena badań...).

 

Dodatkowe pytanie tak mi chodzi po głowie. Czy piwnica 100m2 (ocieplona 5cm XPS ściany zewnętrzne, 6cm podłoga, sufit 10cm styropianu) nie będzie działać jak GWC ? Jest stosunkowo słabo ocieplona. Piwnica jest podłączona do wentylacji mechanicznej razem z resztą domu. Zdaję sobie sprawę, że sporo strat będę miał bo rekuperator będzie mi ogrzewał piwnicę... ale tak ma być :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witojcie. W ciagu najblizszych kilku dni, moze uda sie przeciagnac do tygodni, ma przyjechac do mnie koparka i robic odwodnienie wokol domu zakonczone studnia. Zastanawiam sie czy przy okazji nie wykonac GWC, niestety nie moge sie zdecydowac jaki zrobic. Co do warunkow gruntowych to Pan projektant napisal: "grunty mineralne rodzime w postaci glin piaskow z domieszkami rumoszu skalnego. Rodzaj warunkow gruntowych-proste. Rodzaj kategorii geotechnicznej-pierwsza. Przy wykopie mnie nie bylo ale z relacji wynika ze widac bylo gline w wielu warstwach i kolorach. Z warstw gdzie byla wymieszana z kamieniami i piachem saczyla sie woda, podobno bylo jej sporo, az zalewala sasiada. W zwiazku z tym wydaje mi sie ze zwirowy odpada, pozostaje rurowy lub wodny 1. Niestety nie ma zbyt wiele miejsca na dzialce dlatego myslalem nad rurowym na polnoc od domu. Na czterech metrach szerokosci do granicy moge zmiescic rurowca tichelmanna. Trzy rury fi160 szerokosci 18m w odstepach 1m. da to jakies 54mb rury, mozecie powiedziec czy to wystarczy? Dom ma 311m2, pow wentylowanej mechanicznie bedzie 265m2 zaprojektowane wydatki na 1 biegu to 335m3/h a na ostatnim 520m3/h. Duzo czytalem o bakteriach czy innych stworach w takim rurowcu, jak sie zabezpieczyc przed nimi bo niby do rurowca liniowego wklada sie linkie stalowa a jak to zrobic z ukladem Tichelmanna? (nie mam zamiaru przeplacac za Rehau).

 

http://image96.webshots.com/196/0/51/81/2711051810102981182yXsKGp_fs.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ja się jeszcze waham czy rurowy czy żwirowy, jeszcze niedawno byłem zdecydowany na rurowaca i tak przygotowałem już wstępna instalację (wyjście pod fundamentami) jednak mógłbym to również wykorzystać pod żwirowca.

Rurowca planuje w układzie tichelmnana , chciałbym w każdym kanale zostawić po żyłce - dość wytrzymałej. Tichelman będzie miał trzy kanały, wiec przy czerpni i wyrzutni będą wystawały 3 żyłki - każdy kanał jedna żyłka.

Gdybym planował czyścić, żyłka przeciągnę jakąś stalkę a stalką "jakiegoś mopa" i następnie żyłkę na kolejne czyszczenie.

Kanały na załamaniach będą miały około 135stopni.

Pow. traktuje jako zabezpieczenie - w razie W.

Czytając wiele postów użytkowników GWC rurowego nie spotkałem aby ktoś bardzo narzekał.

 

Miło mi będzie przeczytać każda opinie, również niemiłą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tam tak mokro, to chyba lepszym wyjściem będzie wodny, czy raczej glikolowy. Poza tym masz zaprojektowany za duży wydatek wentylacji na 1 biegu - będziesz musiał używać jej okresowo w miesiącach zimowych, bo wysuszysz chałupę na wiór.

 

Wydawalo mi sie ze powinienem jeszcze zwiekszyc wydatki do jednej wymiany na godzine. Czy moglbys zerknac na moj projekt i doradzic co i jak zmienic? Zaprojektowalem trzy biegi, moze dorobie jeszcze czwarty a w pierwszym zmniejsze wydatki by nie pizgalo w zimie?

 

Link do pliku excel:

https://docs.google.com/open?id=0B8q64akdSKQnd0VjUk9zaDNPemM

 

Masz racje z glikolowym tylko problem z tym ze nie mam na niego miejsca. Z tego co czytam wszyscy zakopuja od 100 do 200m rury, nawet jak poloze ja w kregach to i tak zajmie to pewnie z 50m ktorych niestety nie mam.

Edytowane przez BreSsoN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...