Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I jeszcze jakiś elektroniczny sterownik do tego kranika, coby to bezobsługowe było... :)

Wiem wiem.. Tak to tylko w Erze...

 

Tak sobie teraz myślę, że zamiast typowego kolanka zrobię jakiś większy pojemnik z dopływem i odpływem na różnych poziomach (dopływ niżej niż odpływ). Powinno być dobrze.

 

Pozdrawiam

macst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czy dobrze widze na zdjęciach, że dajecie rury w żwirowcu na dno złoża? Prośba do tych co już zrobili i tych co mają przemyślenia w temacie - poradźcie czy dobór położenia rur (chodzi o wysokość położenia rury w przekroju złoża) jest tu bardzo istotny (dlaczego)?

 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla optymalnego wykorzystania złoża wydaje się, że powinno się dawać w połowie wysokości. Czerpnia (zasilenie) w przeciwległym rogu co wyjście z GWC. Kiedyś pisali o tym.

 

Dokładnie tak!

Do tego - im bardziej kwadratowe (patrząc z góry) tym optymalniej.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam słodko-gorzko :-) bo kwadrat jest ale rura nie będzie dokładnie na środku. No, ściany fundamentowe już są, przepusty także - teraz tylko żwir kupić i wypłukać.

 

@d@m, a na jakim ty jesteś etapie?

 

Chyba jesteśmy na podobnym etapie. Szukam otoczaka, no i oczywiście cierpliwie czekam na opinię adam_mk odnośnie moich wyliczeń i projektu wentylacji :D

Ostatnio siedzę w pracy po 13h więc na budowę zaglądam raz w tygodniu :(.

 

Pozdrawiam

Adam

Edytowane przez @d@m
to co zwykle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. 5m mojego rurowca będzie zakopane na głęb. 1,5m pod podjazdem. Żadne szambiarki i innego rodzaju ciężarówy nie bedą miały tam dostępu, tylko osobowe. Hydraulik zasugerował mi jakieś specjalne, bardziej wytrzymałe rury na tym odcinku (podobno też dużo droższe od zwykłych pomarańczowych kanalizacyjnych). Czy jest sens, czy zwykłe dadzą radę? I drugie pytanie. Czy trzeba jakoś specjalnie zagęszczać poszczególne warstwy gliny, którą zasypię wykop? Czy wystarczy zwykłe udeptywanie każdej warstwy i solidne zagęszczenie ostatniej podczas przygotowania podjazdu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraulik chyba przesadza, ale to moja opinia. Co z taką rurą zakopaną na głębokości 1,5 m może się stać? Nawet czołgiem można wjeżdżać.

Co do zagęszczania - żeby mieć pewność, że podjazd nie będzie 'siadał' lepiej zagęszczać warstwami około 30 cm ( chyba, że dużo ważysz, to możesz deptać :) , ale zagęszczara zrobi to na pewno lepiej)

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie odebrałem geowłóknine (gramatura 300) i przymierzam sie do otoczaków. Mam na oku firme z Krakowa, która ma frakcje 10-20 i 20-60 po dobrej cenie. Po rozmowie z geotechnikiem doszlismy do wniosku, ze wymieszamy po 15t z obydwu frakcji (to ma być pod garażem, więc musi się jako tako zagęścić). Gdyby bylo za dużo drobnicy to ewentualnie dokupie 10t tej wiekszej. Musze jeszcze tylko wybrać się do Krakowa na wizje lokalną :-)

No i mam głęboką nadzieję, że żwir jest dobrze wypłukany przynajmniej z gliny i innych takich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pamietam ten post, ale to złoże ma być pod garażem dwustanowiskowym, a więc chudziak będzie obciążony jakimiś 3 tonami na co dzień. Złoże w związku z tym musi być stabilne. Dlatego geotechnik doradza domieszke drobniejszej frakcji żeby to się dało w miare zagęścić.

Sam już teraz nie wiem. Musze sie z tym przespać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednostanowiskowy to niby przenosi mniejsze obciążenie na m2 ? :D

heron, te szacunkowe 3t rozkłada sie na 30m2, co daje 100kg/m2, czyli 0,01kg/cm2.

To mniejszy nacisk niż człowiek wywiera na podłoże stojąc (około 0,15kg/cm2).

O chodzie nie wspominając. :D

@d@m słusznie robi że śpi spokojnie i nie obciąża głowy takimi problemami. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jani_63 przeliczasz ciężar samochodu na powierzchnię garażu, a człowieka na powierzchnię stóp ludzkich... Przelicz może ciężar auta na powierzchnię styku z podłożem (tak jak zrobiłeś z człowiekiem) i wtedy porównaj te dwie wartości... Już chyba nie będzie tak różowo...

 

Pozdrawiam

macst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o czym piszę... :)

 

Zrozumiałem, że wg Ciebie samochód stojący w garażu wywiera nacisk 0,01 kg/cm2, a człowiek stojący w tym samym garażu wywiera już 0,15 kg/cm2. A to nie byłaby prawda... Ty użyłeś skrótu myślowego, a ja muszę mieć całymi zdaniami. :D

 

Pozdrawiam

macst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...