Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Już Ci odpowiedzieli!

Kierbud zabił ten pomysł.

Istotą jest BRAK przepony, a On ją tam chce wprowadzić.

 

Na MAXY można dać folię, jaką kratkę typową (zbrojenie) i zalać jakim chudziaczkiem.

Bardzo równomiernie rozłoży wszelkie naciski i zwiększy wytrzymałość mechaniczną.

 

Cholera! Pod podłogi dają miętkie styro i zalewają betonem - i nie siada!

Tu są twarde klocki!

 

A ta blacha....

Ile stuleci gwarancji dasz na nią?

Na samą ceramikę w ziemi ja dałbym ze dwa...

Na żwir - z dziesięć!

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

O wytrzymalosc MAXow sie nie martwie. Ja na pewno bede chcial zrobic bez betonu od spodu.

Pomysl mial glownie rozszerzyc zastosowanie pomyslu do terenow, gdzie bezprzeponowych sie nie da zastosowac - w tym wypadku bylby to typowy plytowiec, tylko ze tanszy :)

 

Blachy tez bym nie zastosowal, ale zastanawiam sie nad zrobieniem odlewanych dyfuzorow. Koszt wyjdzie podobny do skladaka z plyt i cegiel, a wytrzymalosc wieksza.

Dyfuzory maja duze otwory z boku wiec z szalowaniem nie byloby problemu. Musze to przemyslec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczniesz, to wrzuć, proszę, kilka zdjęć i później pomiarów.

Pomysł nowy.

Błędów w nim raczej nie ma (nie znaleźliśmy na razie).

Powinno wyjątkowo sprawnie zadziałać.

 

Adam M.

 

Macie jak w banku :)

 

Budowa zacznie sie na przelomie lipca/sierpnia - tak szybko, jak ekipa bedzie mogla zejsc z poprzedniej budowy.

 

A poki co to wracam do dopieszczania projektu reku ;>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

właśnie dostałem ofertę Juwentu na nagrzewnicę do wodnego v. 1, więc się podzielę ;-)

założenia: temp zew. -20 C, temp. po przejściu przez nagrzewnicę +1 C, temp. glikolu +7, wymiana ok 600 m3/h

Oferta: nagrzewnica NLW, rurki miedz, lamele alu, podziałka lamel 2,4 mm, króćce Dn 20, ilość rzędów rur VI, ilość obiegów 3, masa 14 kg, pojemność wodna 1,8 litra, moc 4,9 kW, cena 1.050 netto plus transport.

Co o tym sądzicie??

 

Pytanie : dla jakiego czynnika grzewczego jest to liczone ? Glikol 30% ? Bo mi wlasnie tak wyliczyli, i nie wiem ,czy jak bedzie glikol 50% to parametry nie beda inne ??

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl mial glownie rozszerzyc zastosowanie pomyslu do terenow, gdzie bezprzeponowych sie nie da zastosowac - w tym wypadku bylby to typowy plytowiec, tylko ze tanszy :)

Ee, nawet nie.

Wymiennik płytowy jest wymiennikiem bezprzeponowym i struga powietrza w nim płynącą ma styczność bezpośrednio z podłożem (gruntem).

Ułożenie GWC ceramicznego (podoba mi się ta nazwa) na wylewce betonowej wydaje mi się że zabija a przynajmniej mocno ogranicza sprawność takiego wymiennika. Zamykając ceramikę w obudowie betonowej powstanie forma spłaszczonej rury o mniejszej powierzchni styku z gruntem niż układ wielokanałowy. Tym samym dla takiego układu szukanie oszczędności rozłoży na łopatki sprawność.

Wydaje mi się że w przypadku zalewania betonem Max-y trzeba by potraktować jako szalunek tracony i iść w kierunku układu wielokanałowego kładzionego w odstępach 0,8-1m.

W tak ułożonym wymienniku pojedynczy kanał odpowiadałby rurze o średnicy 170mm

 

Tylko czy wtedy dalej będą odczuwalne oszczędności, bo roboty na pewno przybędzie.

Edytowane przez Jani_63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostawiam temat do ewentualnego rozgryzienia potencjalnym chetnym.

Ja jestem zadowolony z mojego obecnego projektu i nie przewiduje tak drastycznych zmian :) Ew. zastanowie sie nad wylewka na gorze (tylko i wylacznie na gorze), ale jezeli przerobie podloge na gruncie na zwykly strop (tyle, ze wylewany na gruncie) to resztki moich oporow przed wymiennikiem bez wylewki od gory znikna.

Wydaje mi sie jednak, ze niezaleznie od rodzaju podlogi - MAXy wytrzymaja napor zasypki i podlogi. Rozklad sil bedzie rownomierny wiec nie powinno byc problemow.

 

Najbardziej sensowna zmiane upatruje w wylaniu dyfuzorow (zamiast skladac z klockow).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie gubie.

Mam miec w reku automatyczny bypas. I dziala on tak jak ponizej :

Bypass otwiera sie kiedy : temp wew > 20 i temp zew < temp wew i temp zew > 15

Bypass zamyka sie kiedy : temp zew > temp wew lub temp zew < 15 lub temp wew < 20

 

Temperatury te regulowane sa w jakis tam zakresach (18-24 i 10-15)

 

I czy to ma sens przy stosowaniu GWC ? Gdzie musialbym umiescic czujnik temp zew ? Na zewnatrz czy na wocie do reku (przed nagrzewnica czy za nia) ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze w kanale to wiem. Ale przed czy po nagrzewnicy ? Wydaje mi sie ze za, ale .... im dluzej czytam dzialanie tego bypasu to trace myslenie i nie wiem czy bedzi mi on dzialal tak jak powinien. Bo jakby nie GWC to logiczne, ale "z GWC" ? Chyba, ze da sie jednak czujnik juz w kanale czerpnym ZA nagrzewnica ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam reku Bartosza i do niego planuję dobudować GWC żwirowy - przy powierzchni domu ~240m2 złoże powinno być ok. 24m3 - to będzie ok. 42tony czyli przy grubości złoża 70cm wymiary będą ok. 7m x 5m (czyli odległość między rurami ssawną i tłoczną 500cm).

I tu mam pytania dla znawców:

1. czy ta odległość nie jest za duża przy założeniu że złoże będzie wykonane ze żwiru o frakcji 16-60 ?

2. Jakie mogą być opory takiego żwirowca? Zależy mi by wentylator Bartosza to pociągnął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie:

Wiem, że większość jest przeciwnych GWC rurowemu... ale mam jedno pytanie, dlaczego żadne większe inwestycje nie powstają np. na glikolowcu, tylko na rurowcu?

Wyczytałem, że w Polsce jest już 10 TESCO wyposażonych w GWC rurowe, kilkanaście biedronek itp. Ale nigdzie nie ma GWC glikolowego?

Czy ktoś wie dlaczego? Czy nie można stworzyć GWC glikolowego o dużej wydajność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmokłych... Markety stawiają tam, gdzie miasto pozwoli... a z tym bywa różnie.

Więc na mokrym stawiają także.

Pierwsze TESCO wyposażyli w GWC, kolektory słoneczne oraz wiatraki - z tego co pamiętam to w Zdzieszowicach koło Opola

Wszystko zostało przeliczone przeanalizowane... i następne TESCO budowli tylko z GWC.

Z tego co pamiętam, koszt takiej inwestycji dla dużego obiektu to ok. 150-180tys. A zysk na poziomie ok. 30000kWh - wszystko opomiarowane chyba przez Politechnike Poznańską.

Ale dlaczego nikt nie robi dużego glikolowca to nie wiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...