Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Porównanie:

Wiem, że większość jest przeciwnych GWC rurowemu... ale mam jedno pytanie, dlaczego żadne większe inwestycje nie powstają np. na glikolowcu, tylko na rurowcu?

 

Trochę OT - w jednym z urzędów marszałkowskich projektant zaprojektował GWC żwirowy na budynek tegoż urzędu. Ten wymiennik jest mniejszy, niż ja mam na dom jednorodzinny.

Warto wziać pod uwagę to, że wymienniki gruntowe są rzadkością i często są projektowane wbrew oczywistym zasadom, ludzie tego nie znają i nie czują.

Dlatego nie warto porównywać tego co większosć zrobiła, tylko starac się czerpać wiedzę z doświadczeń ludzi, którzy mieli z tym do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To budynek biurowy, a biurowce w nocy "śpią".

Przypuszczam że w nocy wentylacja pracuje na poziomie 5% wydajności jaka jest potrzebna w okresie kiedy przebywają w nim ludzie. Dużo ludzi.

Jak się zastanowić, to bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest dogrzewanie elektryczne powietrza wentylacyjnego w nocy kiedy budynek jest pusty, niż budowa dwukrotnie większego złoża (gdzieś to trzeba upnąć dla kubatury 96000m3).

Po przerwie regeneracyjnej w takim układzie złoże jest wstanie dostarczyć potrzebną ilość energii dla zapewnienia świeżego powietrza dla osób tam przebywających.

 

W domu jednorodzinnym tez jest inne zapotrzebowanie w ciągu dnia na świeże powietrze niż w nocy.

Tylko dysproporcje są znacznie mniejsze. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chwilę mnie nie było, ale wracam do tematu budowy GWC wodnego 1.

Chciałbym wprowadzić małą modyfikację ze względu na trawnik.

Zamiast kopać 150-200 metrów bieżących, chciałbym zrobić kilka odwiertów wgłąb.

Ile i jak głębokich?

Zakładam, że da radę w miarę bezproblemowo do głębokości takiej jak studnia na działce, czyli 12 metrów.

Przyjmijmy - 10 metrów.

To ile trzaby dać odwiertów i jak oddalonych od siebie?

Pozdrawiam

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

Dzięki,

zamierzam do wiercenia użyc czegoś takiego:

http://allegro.pl/item1112523350_wiertnica_reczna_10m_woda_studnie.html

Może ktoś ma pożyczyc w okolicach Grodziska / W-wy?

No i teraz dalsze szczegóły:

1. Rura idzie w dół otworu i musi wrócić, jak ją "zagiąć na końcu? Dwa kolanka? Brzmi nieprzekonująco...

A może są jakieś gotowe "U-rurki"?

2. Jak połączyć rury w otworach do "kolektora": szeregowo (najpierw czynnik idzie do pierwszej "studni", później do drugiej itp, czy równolegle (trójnikowo)?

Wszelkie sugestie mile widziane.

Pozdrawiam

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem takie stalowe, blaszane kształtki do rur, które utrzymywały zadany łuk tych elastycznych.

 

A łączenie otworów...

Można tak, można inaczej.

Aż prosi się o połączenie mieszane.

Zalety obu sposobów....

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie równoległe to zwiększenie czasu wymiany i spadek oporów przepływu.

Połączenie szeregowe to naturalna konieczność. Jak coś wpływa to musi też wypływać.

Trochę połączeń by było.

Łącząc np. po dwa otwory równolegle kolejne pary da się łączyć szeregowo.

Może tak?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

ja tak myślę dalej o tym wymienniku z maxów i zastanawia mnie, czy aby te małe przestrzenie między ściankami maxa nie oszronią się podczas ciągłej pracy i nie zatka to wymiennika w czasie zimy?

Już niedługo czas budowy wymiennika, a wątpliwości przybywa :/

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

Dzięki,

zamierzam do wiercenia użyc czegoś takiego:

http://allegro.pl/item1112523350_wiertnica_reczna_10m_woda_studnie.html

Może ktoś ma pożyczyc w okolicach Grodziska / W-wy?

No i teraz dalsze szczegóły:

1. Rura idzie w dół otworu i musi wrócić, jak ją "zagiąć na końcu? Dwa kolanka? Brzmi nieprzekonująco...

A może są jakieś gotowe "U-rurki"?

2. Jak połączyć rury w otworach do "kolektora": szeregowo (najpierw czynnik idzie do pierwszej "studni", później do drugiej itp, czy równolegle (trójnikowo)?

Wszelkie sugestie mile widziane.

Pozdrawiam

Mirek

 

Na forum zrób to sam jest wątek o wierceniu studni metodą chałupniczą, sam ostatnio taką sobie wywierciłem i kosztowało mnie to 300zł i trochę pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...