Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Witaj Kane

Ta skrytka zrobiła się tak kulawa, że jak nie powiesz, że coś tam wrzucisz to się nie dowiem.

Mojego numeru jeszcze nie wyrzuciłeś, mam nadzieję?

Mam ten sam od wieków.. :lol:

 

j-j

Jak to skąd wilgoć?

ŻYJEMY W HYDROSFERZE!!!

W samym jej środku...

Z suchych rzeczy to ja znam tylko teflon...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czesc,

Potrzebuje poprowadzenia za rekę w sprawie GWC wodnego 1.

Zaraz zaczynamy budowe i przed tym chcialabym zakopac rurke.

Dom 8.2x14m, kubatura ok. 700m^3, na Mazowszu

Woda na dzialce aktualnie na glebokosci 1m, wiosną byla na 0.8m.

 

Miejsca na zakopanie rurki jest 6 x 15m + 4x4m.

 

I teraz pytania:

- rurka fi 25 czy 32?

- ile tej rurki i czy ukladac w kregach

- czy jakos izolowac (owinac czyms) te rure w kierunku ujscia w kotlowni.

 

Zakladam, ze GWC bede uzywac jak piczman tylko w upały i zimą.

Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce ulozyc obok domu, ale to jest na granicy dzialki i gdy wybuduje dom to koparka juz tam nie da rady wjechac, wiec dlatego chce najpierw zakopac rurke, a potem obok postawic dom.

I jeszcze jedno czego nie napisalam wyzej.

Czytajac ten watek kilka razy natknelam sie na mowe o instrukcji instalacji gwc. Mozna prosic o link bo jakos nie natknelam sie na niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kane

Ta skrytka zrobiła się tak kulawa, że jak nie powiesz, że coś tam wrzucisz to się nie dowiem.

Mojego numeru jeszcze nie wyrzuciłeś, mam nadzieję?

Mam ten sam od wieków.. :lol:

 

j-j

Jak to skąd wilgoć?

ŻYJEMY W HYDROSFERZE!!!

W samym jej środku...

Z suchych rzeczy to ja znam tylko teflon...

 

Adam M.

 

No jeżeli tej wody tyle będzie i tyle jej "połknie" ceramika że pojemność znacznie wzrośnie to OK ale pytanie czy ceramika tak nasiąknie?

Zwykły GWC żwirowy wyrównuje wilgotność a to oznacza że zimą jest w nim mokro skoro nawilża powietrze, mimo że jest tam żwir który wody nie chłonie, czy ceramika samą wodą tak zwiększy pojemność cieplną aby jednocześnie traciła wodę nawilżając i trzymała nadal dzięki wodzie dużą pojemność cieplną?

Nie wiem jakoś do takiego rozwiązania nie jestem przekonany ale OK, pewnie jakoś będzie działać ale czy tak samo lub lepiej niż ze żwirem?

Okaże się.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktoś się zastanawiał nad zastosowaniem analogicznie jak w GWC woda 1 nagrzewnicy tak w rurowym rekuperatora ? Układ ten wyglądałby tak: - zamknięty układ powietrza z rurowego GWC wpada na rekuperator 1(niezamarzający np. B...) wymiana ciepła ze świeżym powietrzem z czerpni, ogrzane powietrze następnie na rekuperator 2 (max wydajny ) dogrzanie przez powietrze domowe i na salony. W lecie oczywićcie bypass przed rekuperatorem 2. Zalety ??? mam gdzieś czy rurowy GWC przecieka, są w nim bakterie, żaby czy pijawki :) A jeśli bym się uparł maksymalnie uszczelnić rurowy GWC to czy można to zrobić smołą lub rękawem termokurczliwym ??? Tak tylko kombinuję ale jakby kto mądry odpisał to byłoby super. Jak już o tym pisaliście to sorki, ale dzisiaj już nie dam rady przeczytać pozostałych 20 stron :))

 

Paweł, mój jest złożony na same uszczelki i silikon i nie widziałem żeby przeciekał....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche duzo czytania, ale jakos poszlo i mam kilka pytan

1) czy dobrze zrozumialem ze zima polaczenie gwc + rekuperator nie daje zysku ?

2) dlaczego wlewacie glikol do gwc wodnego ? boicie sie ze zamarznie ?

2a) nie lepiej zalac woda i taka ukladac rure ? nie bedzie problemu z odpowietrzeniem

3) liczyliscie czy nie taniej zrobic wymiennik z chlodnic samochodowych ? 52cmx32cm za 80zl

4) cegly w ceramicznym ukladal bym na zakladke, a nie rowno

5) moze zrobic mieszany gwc ceglano zwirowy ?

6) czy nie lepiej zastosowac 2-3 czerpnie i proste odcinki niz tichelmana ( polaczyc do 1 kolektora )? mniej kolanek mniejsze opory zasysania ( flitr mozna zrobic z ponczoch )

7) gwc ( ceramiczny, zwirowy ) traktowal bym jako akumulator ciepla na zime a nie jako klimatyzacje na lato, dlatego pod polozyl bym podgrzewanie z solarow

8) wymyslilem klime ( chlodnie kominowa ) rura fi 400x 200 wypelnic pilkami do basenu ( 500szt fi 7cm kosztuje 160zl ) i powoli lac woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9) po co w zwirowym rury nawiercacie na calym obwodzie skoro powietrze wyplywa tylko polowa rury ( tą od zwiru ) ? gdyby rura zasilajaca ( odbierajaca ) byla w srodku gwc to ma sens

10) jezeli cos ma sie splacac dluzej niz 15lat to jest to nie oplacalne. NIkt nie liczy kosztow konserwacji ( obslugi, wymiany podzespolow ) w ciagu 15lat

11) co bedzie jak do zwirowca dostana sie jakies paskudy ( kret , myszy , nietoperz , robale ... ) . Rurowy latwo wyczyscic ( do ogona kota zawiazac sznurek i wycior gotowy ), a zwirowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol:

 

Słabo poczytałeś.

Wszystkie odpowiedzi już padły.

 

Jak zrobisz takich kilka - to będziesz pewien, że zaproponowane rozwiązania niczego nie pogarszają a raczej polepszają.

Nikt chałupy na 15 lat nie stawia - to zwraca się taka inwestycja co sezon przez wiele lat.

 

ad1 - źle zrozumiałeś

ad2 - czasem wentylatory chodzą a pompka od cieczy nie. Szkoda co i rusz latać po nową nagrzewnicę.

ad2a - woda to kilogram na litr. Trudno się ją do kręgu wlewa. I tak "nie jest letko" to po co dokładać sobie roboty?

ad3 - liczyliście i wiemy, że to nieoptymalne...

ad4 - możesz. Twoje są. Potem opiszesz tu co wyszło...

ad5 - po co? Można wszystko ale są działania bezcelowe... po co je wdrażać na budowie?

ad6 - większy koszt i więcej utrudnień. Tam praktycznie nie ma oporów.

ad7 - mylisz się. Sprawdza się dobrze latem, jak poprawnie wykonany.

A pomysł Twój nie jest nowy. Schładzacze kulkowe pracują od lat w przemyśle....

(nie opisywałem ich , bo w domu to kiepskie maja pole do popisu)

ad9 - nie każda najprostsza trasa jest tu najkrótsza... Część tych otworów (lwią część) zasłania żwir...

ad10 - to budowla (żwirowiec) na którą można dać 10 wieków gwarancji! Zwróci się! Ma czas! (i co tam chcesz wymieniać?)

ad11 - a co by tam jadły? A jak by sobie tam łaziły? Wlaź do jakiego basenu i zanurz się w ... żwirku... Równie łatwo Ci pójdzie jak im!

Żwirowiec to też filtr. I to skuteczny!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacji ciąg dalszy tyle, ze... to już historia! :lol:

Było kolejno tak:

 

http://img710.imageshack.us/img710/3622/gotowyd.jpg

http://img694.imageshack.us/img694/3158/zawinity.jpg

http://img268.imageshack.us/img268/5083/zafoliowany.jpg

http://img809.imageshack.us/img809/2633/zasypany.jpg

http://img16.imageshack.us/img16/3097/zalany.jpg

 

Z pomiarami trzeba zaczekać na upał lub... mrozy! :lol:

To co za oknem to katastrofa jakaś...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

przebrnalem przez watek i jestem pod wrazeniem - no i wdzieczny za Wasza wiedze i chec dzielenia sie nia.

W zasadzie do strony 36-37 juz bylem zdecydowany na zwirowy (a teraz Maxowy) jako najbardziej bezobslugowy, ale coulignon mnie "wyleczyl" troszke z GWC.

Naszly mnie watpliwosci poniewaz chce postawic "pasywniaka" i z reku przeciwpradowym o wieeelkiej sprawnosci i pewnie napotkam problemy takie jak on.

1) Skoro dobry reku da rade - przelaczajac sam strumienie - pracowac do -25C to w sumie GWC mi nie potrzebne w zimie (przyklad coulignona).

2) W lecie jaknajbardziej jesli zby-passowac zeby nie puszczac wlotu z GWC na wymiennik (tylko czemu to nie daje rezultatow u coulignona ?)

Czyzby odpowiedzia na ta byly posty HenoKa - ze ma za duzo zyskow energetycznych i nie daje rady ich wypedzac z domu ? Czy zepsuty by-pass ?

Kurna juz nie wiem co myslec.GWC wydawalo mi sie najlepsza/najtansza klima na lata (szczegolnie ze prosta do zrobienia nawet dla laika takiego jak ja).

U j-j dziala tylko dlatego ze ma gorszy reku ? - malo prawdopodobne.

Chcialem zbudowac chate z silki i mnostwa styropianu, zeby akumulowala mocno ale teraz to sie boje ze bede mial za cieplo i tego nie wygonie latem!!!

 

Na koniec pytanie : kiedy robic badania geotechniczne, zeby "pokazaly" wyniki najblizsze prawdy?

Jakbym sie zdecydowal na Maxowy GWC to chyba najlepiej wiosna jak wody wysoko zeby go nie zalac ....?

 

z gory dziekuje za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie neguje jego walorow finasowych i uzytkowych tylko czemu nie dziala u coulignona jak nalezy ?

chcialbym zeby u mnie dzialal ale bede mial podobny budynek do coulignona - przeczytaj z czym ma problem.

GWC to nie klima ,ale jakby nie bylo powietzre schladza latem - prawda? jak go puscic z ominieciem wymiennika w reku to MUSi dac nizsza temp niz za oknem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zrobic bilans energetyczny. Wtedy zorientujesz sie ile nizsza bedzie. Na pewno przy upalach >40C w domu nie osieganiesz 20C samym GWC.

Do obliczen wez moc GWC rzedu 3kW.

 

Trudo okreslic co nie dziala w danej implementacji rozwiazania, jezeli nie zna sie wszystkich elementow systemu. Bez wizji lokalnej trudno rozwiazac problem zle dzialajacego GWC ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli gwc schładza powietrze o minimum 10 C to działa prawidłowo.

Nawet jeśli w domu za gorąco to i tak robi co trzeba.

Zdecydowanie lepszym sposobem na utrzymanie chłodu wewnątrz jest wyłączanie wentylacji podczas upalnego dnia i wentylowanie nocą.

U mnie problem pojawił się dopiero po 3 tygodniach ciągłego upału, temp. doszła wtedy do 26 C !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...