Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Magus

Bez rozdzielenia funkcji wentylatora na wiele wentylatorków za dużo nie zrobisz.

Albo banda przepustnic z siłownikami i ich sterowanie, albo wiele wentylatorków jednozadaniowych (po jednym dla konkretnego pomieszczenia.)

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

hmmm... inteligentna wentylacja... ale jak każda wentylacja ma uklad WE-WY... WY to łazienka, kuchnia, garderoba a WE to pokoje... jesli np. w kuchni zrobię duży WY to gdzieś muszę zrobić równie duży WE lub wiele mniejszych WE.. jakoś nie widzę tego jeśli w każdym pomieszczeniu nie bedzie rury WE i rury WY... ale ja laik jestem więc moglem co przeoczyć...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee... sorry - miałem na myśli port we/wy do dogadywania się z tym urządzeniem na poziomie programowym - wiele ma RS232C ew. jakieś USB; czekam aż wszystkie będą to miały tak jak np nawet piece pokojowe na pellet

...ja wiem co mialeś na myśli.. aż taki ciemny nie jestem... ale trochę sparafrazowałem porty na układ wentylacji... ale nie wypaliło... ale mniejsza o to... teraz wyjaśnię o co mi chodzi....

 

a chodzi mi o to ze ma byc sterowanie wentylacją... np. w kuchni lub w łazience chcę przewietrzyć czyli powiększyć wyciąg ale jesli w tej kuchni nie będzie nawiewu to skad to powietrze bedzie lecieć? z pokoju... bo próżni nie zrobi... sterowana wentylacja musi mieć w jednym pomieszczeniu i nawiew i wywiew inaczej nie da się przewietrzyć jednego pomieszczenia bez przewietrzania innych nawet jak zastosuje się układ przepustnic. Czyli w kazdym pomieszczeniu nawiew i wyciąg dodatkowo przepustnice na każdym kanale, czujniki (higrometry, temperatury czy dymu) i wtedy będzie to inteligentna instalacja...

 

no chyba że to ma być sterowanie na odległość całą wentylacją to co innego

Edytowane przez Rom-Kon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszhu szukasz dziury w całym, po co Ci rs'y i inne comy w urządzeniach? Większość z nich działa na zasadzie, włączone - wyłączone lub też posiada wyprowadzone bramki NO albo NC. Sprawę załatwia Ci relayboard i masz wszystko zasterowane w php, javie, logo, assemblerze czy co tam sobie wymyślisz...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wprowadzeniem pelnej automatyki oraz proby ustawienia kazdego pomieszcenia w domu MIESZKALNYM na inny mikroklimat jest nieekonomiczne. Dobre na pokazy mozliwosci technicznych, albo jak ktos ma nadmiar gotowki.

 

Glowny problem to znalezc zloty srodek - wlozonych srodkow do zysku.

 

Moj plan przedstawilem w dozym skrocie - bo wiadomo, jak w jednym miejscu ma wiac wiecej to ten nadmiar musi gdzies zostac odebrany. Zakladam tylko minimalizowanie wplywu "przewietrzania" jednego pomiesczenia w innych (zwlaszcza parter/poddasze).

 

Jak bedzie gotowanie - owszem w salonie bedzie wiekszy nawiew, bo wywiew z kuchni musi troche wiecej wyssac, ale biorac pod uwage rozklad tego wzrostu na 3 nawiewy to jedyna roznica jaka sie poczuje to brak kuchennych zapaszkow poza kuchnia :) W tym momencie na poddaszu nic sie nie powinno zmieniac.

 

W sytuacji braku takiej automatyki, to zakladajac, ze np. na kuchnie przypada np 1/5 calego wydatku to, a by zwiekszyc wydatego powiedzmy z 60 do 120 to caly uklad wentylacji musi przepchnac 2x wiecej pwietrza (czyli dodatkowo 300). Przy automatyce - tylko 60. Roznica spora. Kwestie zyskow na pradzie, mysle, ze mozna pominac - zysk bedzie niewielki, wrecz nieznaczacy.

 

Natomiast roznica w komforcie - moze byc spora, przyjemniej jest gdy ma sie stabilne warunki w pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w pewnych warunkach nie sprawdziłoby się takie dość prymitywne rozwiązanie jak czasowe przymknięcie (przepustnica) trzecich wyciągów aby zwiększyć siłę wybranego (przymykamy łazienkę aby wyciągnąć ponadnormatywne zapachy kuchenne, czy przymykamy kuchnię na czas długiej gorącej kąpieli)?

U mnie na małym parterze tak się zapowiada: 2 nawiewy w salonie, i po jednym wyciągu w kuchni i w toalecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, dlatego piszę "prymitywne". Nie przewidywałem wcale sterowalności siłą poszczególnych nawiewów/wyciągów, ale tak naprawdę nie wiem jak skutecznie działa WM (wiem jak w łazience działa WG ze śmigłem w ścianie). Rozważał bym to jako rozwiązanie awaryjne w przypadku jakiś ekscesów kuchennych czy łazienkowych (inna sprawa, bardziej złożone rozwiązania raczej będą ponad moje zdolności, jestem tutaj zdecydowanie uczniem), bo mam nadzieję, że w typowej aktywności domowej przyzwoicie zaprojektowana WM będzie działać właściwie. Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wentylacji, powiedzmy zautomatyzowanej (jak część automatyzacji w domu), chciałbym sterować jedynie wentylatorami reku (więc jakoś się z nim muszę dogadać) i przepustnicami. Po to aby np w razie konieczności wyssać więcej z kuchni, łazienki.

 

Toteż napisałem, relayboard i podajesz napięcie przez określony czas, oczywiście potrzebujesz przepustnice z wyłącznikami krańcowymi i znać czas otwarcia/zamknięcia. Zaraz byś rs'y chciał w każdym urządzonku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas wydaje mi się, że upierdliwie szykujecie armatę na kurczaka...

 

Budujemy wentylację mechaniczną.

Uruchamiamy.

Czekamy jaki tydzień i korygujemy nastawę.

Potem, w ciągu kolejnego tygodnia, korygujemy stopień otwarcia poszczególnych anemostatów.

Cały czas obserwujemy te 3-4 hygrometry porozrzucane po domu.

Jak się ustabilizuje w okolicy 50% to zadajemy SOBIE a nie procesorom pytanie - czy tak jak jest to jest DOBRZE?

Czy dobrze się tu czujemy?

Jak tak - zostawiamy.

Jak nie - dodajemy lub odejmujemy i czekamy na efekt ze 3 dni.

Potem zadajemy sobie pytanie - czy....

 

Zostawcie w jasną cholerę to wajchowanie wydatkiem na czas kąpieli/gotowania!

Ma marginalny wpływ na średnią wartość wilgotności względnej!

Chwilowo coś gdzieś się zmienia a potem szybciutko wraca do normy średniej.

No, chyba, że się jaki garnek przypali...

Wtedy trzeba dać maxa.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... - wiele ma RS232C ew. jakieś USB; czekam aż wszystkie będą to miały....

 

Odnoszę się do tej tęsknoty, że czekać nie musisz. Dzięki przekaźnikom możesz sterować praktycznie wszystkim - wystarczy doprowadzić parę. To, że potrzebny jest komputer to tak oczywista oczywistość, że szkoda przegubów palcowych, żeby ścierać klawiaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,

to ja bardziej (dosłownie) przyziemnie ;).

W sobotę popełniłem kawałek ceramicznego. Niestety pomiar garażu miałem w głowie i zbrakło mi kilkadziesiąt maxów. W tym tygodniu dokończę konstrukcję i wpakuję jakieś foto. Generalnie konstrukcja - jak każda z dotychczasowych, tyle że ja robiłem to w już zbudowanym domu.

Pytanie do innych posiadaczy tego wymiennika - czy ktoś już w tym roku będzie pracował (wentylował) z tym cudem?

Jeśli tak, to podzielcie się swoimi wynikami. Ja myślę, że na przełomie roku zmęczę instalację i też zacznę mierzyć.

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje plany budowlane to obecnie wiezba i zamkniecie surowki w polowie listopada. Potem ida instalcje - w tym wentylacja. Zamierzam miec wentylacje przed jastrychami - dla lepszego schniecia.

Reku bede dodawal pozniej.

Z pomiarow to na razie bede robil pomiary z samego GWC - pewnie w grudniu beda pierwsze dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...