Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

:lol:

Tu jest 149 stron pytań, wątpliwości, opisów i wyjaśnień!

Także relacji z budowy, uruchomienia i eksploatacji...

A Ty się pytasz o absolutne podstawy opisane po sto razy....

 

BRAK ZADANIA DOMOWEGO!

Zacznij to w końcu czytać!

Najlepiej - od początku...

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie,

 

Przeczytałem cały wątek. Ciężko to idzie. Tak wygląda mój dom:

- kubatura: 1.150 m3

- powierzchnia: 231 m2

- całość ogrzewana pompą ciepła woda-woda z podłogówką,

- ziemia to glina i poziom wody na -6m

 

Chciałbym do tego dołożyć (bo akurat ruszyły prace ogrodnicze) GWC rurowy. Program z Rehau nie uruchamia mi się wcale, więc tą drogą proszę - czy możecie i sprawdzić, ile potrzebuję rury fi 200mm, przy założeniu 250-400 m3 wymiany? Czytając wątek dochodzę do wniosku, że 50 metrów powinno mi wystarczyć, czy mam rację? Ponieważ nie mam rekuperator, chciałbym najpierw zobaczyć, jak działa chłodzenie w lecie, czy wystarczy mi do tego jakiś prosty wiatrak? i gdzo go zamontować, przy czerpni czy na wlocie do budynku?

 

pozdrawiam,

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest dużo łatwieszy sposób. Zakupić kilka worków dobrej soli morskiej i dawać do kąpieli. Dziecko ozdrowieje. Przetestowane u znajomego. Po tym gdy był w Czarnogórze na wakacjach i zakupił kilka sporych worków tej soli, wszyscy się w tym kąpią i faktycznie działa. Choroby dzieci poszły w niepamięć.

 

A sól kamienna tak jak piszesz, to chyba nie to samo. Jedynie że słona, ale na tym podobizny się kończą. Na bank nie leczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mizgal

Nie mam dobrych wieści...

Powinieneś doczytać jeszcze o wentylacji, bo właśnie chcesz sobie chałupę popsuć...

kszhu.int

Kupuj sól jodowaną. Jest w sklepach...

Sama sól pomaga jak umarłemu kadzidło...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

 

Ale czy to oznacza, że zaplanowałem za mało rury?

Docelowo, oczywiście, chcę doprowadzić GWC do reku, bo przy takiej kubaturze wentylacja zjada mi zbyt dużo energii.

Czy mam to jutro kopać? Zwiększyć ilość mb rury? do ilu?

 

Będę wdzięczny za pomoc, to jednak wymaga zupełnie innej wiedzy, niż to, czego mnie uczyli. Ale skoro przeskoczyłem pompę ciepła (już 10 lat się kręci) i to rurowy GWC jest do zrozumienia.

 

pozdrawiam,

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Przeczytałem cały wątek. Ciężko to idzie. Tak wygląda mój dom:

- kubatura: 1.150 m3

- powierzchnia: 231 m2

- całość ogrzewana pompą ciepła woda-woda z podłogówką,

- ziemia to glina i poziom wody na -6m

 

CUT!

 

Glina jest mokra zawsze wilgotna. Wilgoć to woda. Woda niesie energię. Energia może być do użyta do grzania lub chłodzenia - zależy co potrzebujesz...

Jakie reku? Co chcesz osiągnąć?

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę poprawić wentylację i zrobić to z głową, w sensie podłączyć GWC do reku.

Nie mam jeszcze idei, jaki reku będzie, na dziś chcę zobaczyć, czy ten prosty układ chłodzi wydajnie.

Jeśli jak - w wakacje wstawię rekuprator. Stąd moje pytanie, czy tak, jak sobie to wyobrażam te 50-60mb wystarczy?

 

pozdrawiam,

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wspólnego ma chlor atomowy z solą?

Sól kamienna, NaCl, chlorek sodu - to substancja znana i jej właściwości też.

Nie sublimuje!

Roztwarza się w wodzie, w której roztwarza się WSZYSTKO, co w przyrodzie istnieje.

Ale...

Jedną z metod separacji związków i pierwiastków jest ich ekstrakcja z wodnego związku lub odparowanie roztworów.

Czyli?

Nie "zabiera się" z parą wodną! (NaCl się nie zabiera).

 

Uważasz, że solanka pomaga - to wymyj im płucka solanką, bo TYLKO TAK możesz tę sól tam wprowadzić.

(nie polecam, bo trzeba będzie robić nowe... dzieci.)

 

Jak już coś gadasz - to gadaj z sensem i na bazie wiedzy PRAWDZIWEJ a nie mniemanologicznej...

 

Sól jest naszym sprzymierzeńcem w wielu dziedzinach życia.

Tak.

Ale nie przez inhalacje!

 

A Ty własnie o tym aspekcie tu dyskutujesz.

 

TAK STOSOWANA pomaga jak umarłemu kadzidło!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Chcę poprawić wentylację i zrobić to z głową,..."

 

A co?

POPSUŁA SIĘ?

 

Kompletnie nie wiesz, o co w tym chodzi!!!!!!!!!

DLATEGO sugerowałem rozpoznanie problemu.

 

Potrzebujesz, jak Twoja rodzina to 2+2 a nie 2 + 12, około 120-150m3/godzinę wymiany powietrza.

Inaczej PRZEWENTYLUJESZ dom.

Mówiąc innymi słowami - będziesz go sobie NISZCZYŁ.

 

Ja o zasadach, prawach fizyki - a Ty o długości rury, metrach i tym, co CHCESZ.

 

Realizuj swoje chciejstwa i bądź szczęśliwy!

Nie opowiadaj o tym, że chcesz, aby było zgodnie ze sztuką i DUŻO, DUŻO, DUŻO!

To brednie!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAK

W INHALATORACH!

Czy trzeba zbudować takie GWC, aby generowało mglę wodną, która MOŻE unosić ze sobą to, co jest POD ZIEMIĄ?

PO CO?

Jedną z zalet WIĘKSZOŚCI GWC jest zdolność FILTROWANIA - SEPARACJI WSZELKICH KROPEL I DROBIN.

 

Rozumiem, że trzeba tu opracować GWC-Inhalator...

Możliwe, oczywiście...

Bez wkładu energii jednak się nie da!

Utrzymanie go może sporo kosztować! Właśnie ze względu na ten inhalator, który mu trzeba dorobić.

 

I dostajemy wtedy - realnie - klimatyzację!

 

O to chodzi?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam,

 

Trochę Cie poniosło :) nigdzie nie powoływałeś się na prawa fizyki a chętnie bym posłuchał, bo to są prawdziwe argumenty. Te "brednie" to się nazywa brak doświadczenia, dlatego właśnie pytam Was.

 

Ad meritum: jeśli przedział 250-400m3 wymiany to zbyt dużo, to ok, zamontuję wiatrak mniej wydajny. Mówisz >150m3/h, ok, dziękuję, o to mi chodziło. GWC chcę sterować sterownikiem Zamelu z dwiema sondami temperatury (RTM-30, tu: http://www.zamel.pl/pl,47,0,exta ), dzięki temu wiatrak będzie chodził wg zadanych parametrów, tak mogę prosto wysterować zawór decydujący, czy do budynku ma wchodzić powietrze z GWC czy spoza (Wy to chyba nazywacie "bypass"). Tę część ogarniam. Choć nadal nie mam wyobrażenia, jak duży jest to strumień powietrza, to wiem, że ogrzanie w GWC +20K powietrza dochodzącego do budynku przyniesie mi oszczędności.

 

Moje pytania brzmią tak:

a) zakładając znaną kubaturę budynku 1.100 m3, czy wystarczy mi 60 mb GWC rurowego fi 200mm żeby schłodzić powietrze (25 do 8) -17K przy przepływie 3m/s?

b) i czy ten sam układ poradzi sobie z ogrzaniem (-20 do 8) o 28K?

c) czy to się nie będzie gryzło z posiadaną już i drożną wentylacją grawitacyjną? (na 230m2 PU mam 8 kanałów 14x14 cm). Czy dobrze rozumiem, że wtedy kominy wentylacyjne o wysokości 7,5m nad gruntem będą działały wywiewnie?

 

Pewnie odpowiedzi dałby mi program Rehau, ale nie mam w domu żadnego komputera z PC, same Maki.

Czy ktoś może to dla mnie sprawdzić? Będę zobowiązany a i piwo doślę :)

 

pozdrawiam,

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem.

Masz już centralę ?

O jakim wiatraczku piszesz ?

Dlaczego koniecznie rurowiec w glinie ?

Ona wilgotna jest .

Glikolowy byłby też, IMHO łatwiej zrobić i podobne koszty dla takich wydajności .

 

PS. Bardziej trzeba zwrócić uwagę na ilość gruntu wokół rurki kolektora niż na jego długość . Nadmiar kolektora to Twój zapas który może się przydać w 3-tygodniowe upały, bo taki 10 m długi też zadziała !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba nie po naszemu tu piszę...

 

Ale chyba czytam dobrze i ze ZROZUMIENIEM tekstu.

Czytam - CHCĘ, CHCĘ...

 

Wolno chcieć.

 

CO CHCESZ OSIĄGNĄĆ?

Chcesz mieć TEN sterownik i TE metry rury?

Zapłać i wstaw.

Będą metry i sterownik.

 

A jak nie - TO CO CI POTRZEBNE?

 

Przyjmij do świadomości, wiadomości i wykonania:

Wentylacja wentyluje, aż wentyluje i TYLKO wentyluje.

MOŻE wspomagać inne procesy (grzania, chłodzenia) ale ich NIE ROZWIĄŻE.

 

Strumień powietrza rzędu 150m3/godz niesie mało energii.

Nie jest w stanie zmienić stanu energetycznego (cieplnego) wnętrz.

Wzmaga lub przeciwdziała tym zmianom w wielkości mierzalnej, ale nie DECYDUJĄCEJ.

 

System wentylacyjny, jak ma być komfortowy, powinien być nadmiarowy.

Elastyczny, który łatwo dopasować do zmieniających się warunków (gościsz drużynę piłkarską i masz przejściowo 2 + 11).

DLATEGO celujemy w 1 kubaturę maksymalnie.

Ale to w systemach wentylacji MECHANICZNEJ.

 

Masz wentylację grawitacyjną.

Masz wentylację SEZONOWĄ. Latem jej nie masz!

Zimą, w mrozy, wymiana dochodzi do 10 kubatur!!!

 

CO CHCESZ ZROBIĆ TYM GWC?

 

Poczytaj więc o wentylacji zamiast szukać sterowników...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doczytałem o tej grawitacji ,,,

 

Kiedyś dostałem takie zapytanie: "co lepiej zrobić, WM bez GWC czy grawitacyjną z GWC ?" .

 

Na prawdę warto wcześniej poczytać jak działa jedno i drugie .

Takie podstawy można opanować w godzinę a potem włączyć myślenie .

 

Ale kto pyta nie błądzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, spróbuję odwrotnie, od tego jak sobie to wyobrażam a Wy powiedzcie mi proszę, czy to się trzyma kupy:

 

1. Nie mam centrali reku,

2. Chcę w lecie nawiew powietrza chłodzonego w GWC do 14-16'C. Jeśli dobrze rozumiem, to schłodzone w GWC powietrze powinno działać jak klimatyzacja,

3. Chcę w zimie nawiew powietrza ogrzanego do 8'C. Przy mojej kubaturze, to (wg mnie) duża oszczędność. Dodatkowe ogrzanie zostawiam podłogówce. Zamiast mam to powietrze zasysać z zewnątrz, (grudzień-styczeń -20'C to normalka, mazowieckie, 25 km na północ od W-wy), mogę dostawać na wejściu do budynku powietrze ogrzane do temp 8'C. To zdecydowanie ma sens, tym bardziej, że jak pisze Adam, w zimie ta wymiana grawitacyjnie się jeszcze wzmaga, czyli tracę energię wentylacyjnie.

 

Czy to ma ręcę i nogi?

 

pozdrawiam,

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

W lecie IMHO nie zadziała !

...zadziała ale nadmuch taki że łeb by urwało... no i GieWuC troszkę większy.

 

...śledzę ten wątek z doskoku i wybaczcie jeśli przeoczyłem zagadnienie które teraz poruszę...

 

wiadomo że wentylacja grawitacyjna to żadna wentylacja - z wiadomych powodów... czyli skuteczna tylko mechaniczna (WM). A czy ktoś liczył ile odzyskuje się ciepla w reku który jest tylko wymiennikiem? GWC + WM ale bez reku powinno być o niebo lepsze niż grawitacyjna - pełna sterowalność bez odzysku... ile tego ciepła uleci do atmosfery... jakie porównanie ze stratami grawitacyjnej... brak reku to mniejsze opory i mniejsze wiatraki (tańsze również w eksploatacji)... by z anemostatu nie wiało chłodem można wpiąć nagrzewnicę... "nawiedzeni" mogą jeszcze pokombinować coś ze solarami... pod Pruszkowem widziałem "podłogówkę" na dachu pod dachówkami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mizgal, zacznij od określenia co czym chcesz robić.

Podajesz kubaturę 1.150 m3 dla domu o powierzchni 231 m2.

Więc albo masz pomieszczenia o wysokości 5m, albo wziąłeś kubaturę zewnętrzna z projektu, która ma się nijak w stosunku do tego co masz do wentylowania.

Druga sprawa to próba stworzenia wentylacji nawiewnej (nadciśnieniowej) przy zachowaniu wyciągów grawitacyjnych.

Niby można, ale działać to będzie tak sobie.

O tym że doprowadzenia nawiewu trzeba pociągnąć do wszystkich pomieszczeń czystych wspomniał już Piczman

Wymagania jakie stawiasz GWC w okresie letnim zapewni Ci tylko klimatyzacja.

Aż wierzyć mi się nie chce że nie doczytałeś w wątku, że wentylacja z zastosowaniem GWC latem nie służy do schładzania domu, a jedynie pozwala znacznie ograniczyć proces nagrzewania, przez co pozwala w przypadku długotrwałych upałów znacznie poprawić komfort temperaturowy.

 

 

Rom, było to już liczone, ale tak na szybko w uproszczeniu.

Jeśli przyjmiemy że temperatura powietrza za GWC to średnio 3oC,

a temperatura powietrza nawiewanego za rekuperatorem to około 18oC

uzyskujemy deltę 15K.

O tyle trzeba podgrzewać stale strumień powietrza nawiewanego. Dla średnio 150m3/h daje nam to 3600m3/dobę

Energia potrzebna do podgrzania takiej ilości powietrza to około 17kWh.

Jeśli przyjmiemy że taki wydatek energii jest potrzebny średnio przez cztery zimne miesiące, to daje nam to 120 dni x 17kWh, a to daje wartość szacunkową około 2000kWh na sezon.

To bardzo szacunkowe dane więc nie można ich brać jako pewnik, ale pokazują jaki jest to rząd wielkości jeśli chodzi o ilość ciepła jakie trzeba dostarczyć zewnętrznie (wytworzyć i za nie zapłacić) w stosunku co samoistnie robi wymiennik rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...