Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

,,jak jest doskonałe to dlaczego budynek nie reaguje".Ot pytanie.Nie wiem co odpisać.Skoro spadek 8oC to dla ciebie mało,to zacznij się leczyć na termofobię.To taka nowa choroba,której nosicielem jest jasiek 71.Uwaga zaraźliwa kropelkowo.Czego oczekujesz .Minusowej w środku.

Obniżenie temp.w stosunku do zewnętrznej o 4-5oC spowoduje kondensację,a więc zawilgocene izolacji .Tego chcesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

,,jak jest doskonałe to dlaczego budynek nie reaguje".Ot pytanie.Nie wiem co odpisać.Skoro spadek 8oC to dla ciebie mało,to zacznij się leczyć na termofobię.To taka nowa choroba,której nosicielem jest jasiek 71.Uwaga zaraźliwa kropelkowo.Czego oczekujesz .Minusowej w środku.

Obniżenie temp.w stosunku do zewnętrznej o 4-5oC spowoduje kondensację,a więc zawilgocene izolacji .Tego chcesz?

 

chłop o gruszce a baba o pietruszce ...

 

mam wrażenie że rozmawiam z kolejnym instalatorem ...

 

"panie działa doskonale...

po zamontowaniu...

coś gorąco...?

Uuuu..., a wie pan co by było jak byśmy nie zamontowali ..."

 

problem w tym że ja to sprawdziłem...:yes:

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś może jakie masz temperatury na anemostatach, kiedy wentylacja ciągnie z GWC, a jakie przy zaciąganiu wprost z czerpni zewnętrznej? I może jeszcze masz też odpowiednie odczyty możliwie blisko wejścia do budynku?

było monitorowane ..

t. GWC ( cz. na krawędzi budynku )

t. zewn.

t. wewn. na poddaszu w holu

t. wyrzutnia

t. kuchnia

t. podłoga kuchnia

t. hol

t. podłoga hol

t. salon

t. podłoga salon

t. pok. córki (poddasze )

t. podłoga pok. córki

t. pok. syna ( poddasze )

t. podłoga pok. syna

t. sypialnia ( poddasze )

t. łazienka (poddasze )

t. nawiewu na głównym kanale

t. rdzenia betonowego ściany od południa

 

wyrywkowo temperatury na anemostatach nawiewowych i wyciągowych

 

wszystkie czujniki z dokładnością 0,1*

ale to chyba za mało aby wyłapać pracę GWC ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to chyba za mało aby wyłapać pracę GWC ;)

 

Co przez to rozumiesz? O ile mogę uwierzyć, że temperatura w pomieszczeniach nie różniła się znacząco (też obserwuję podobny efekt), o tyle nie bardzo rozumiem gdzie podziałeś te 1KW chłodu, który jednak GWC daje. Masz budynek o małej akumulacyjności (o ile dobrze pamiętam), więc to jednak powinno być choć trochę widoczne. W każdym razie wcześniejsze pytanie zadałem w kierunku weryfikacji, czy przypadkiem to GWC nie służyło u Ciebie (tak jak u mnie) do chłodzenia kanałów nawiewnych, zamiast pomieszczeń? Innymi słowy: jesli było tak, że mimo pracy GWC z kanałów nawiewnych wylatywało np. 25 stopni, to ciężko się spodziewać, że temperatura w pomieszczeniu, w którym jest 27 stopni, spadnie w zauważalny sposób...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ravbc

u mnie praktycznie wszystkie kanały WM przebiegają wewnątrz budynku, łącznie z tym od GWC który idzie przez sam środek...

 

nawiewanie do danego pomieszczenia 100m3/h powietrza o temp. niższej lub wyższej o kilka stopni względem tej panującej w danym czasie w pomieszczeniu niczego nie zmieni...

to tak jak byś oczekiwał że po wejściu do pokoju zacznie rosnąć temperatura z powodu ciepła jakie sam wydzielasz...

tutaj przemieszczamy podobne ilości energii...

 

aż się nie chce wierzyć że ludzie dają tak się robić w "bambuko" ( sam "łyknąłem jak pelikan" ...:mad: )

dla mnie GWC to jest wyrzucanie pieniędzy w błoto... ( często dosłownie ;) )

niczego tym nie ochłodzisz w lecie, a jak się boisz żeby ci rekuperator nie zamarzał w kilkunastu nocach w roku to załóż sobie nagrzewnicę wstępną ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
aż się nie chce wierzyć że ludzie dają tak się robić w "bambuko" ...

:yes:

Rozumiem jeszcze krótki,tani rurowy przy okazji wykopów,dla reku w zimie ale GGWC za kilka czy kilkanaście tys.zł ??

Tego nie pojmę ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tak jak byś oczekiwał że po wejściu do pokoju zacznie rosnąć temperatura z powodu ciepła jakie sam wydzielasz...

 

Hmm, no może nie sam, ale jak się ze 3 osoby zbiorą, a pomieszczenie nie jest za duże, to temperatura rośnie zauważalnie (mierzalne byle termometrem), chyba że jednocześnie "podbiję" wentylację. A mój dom ma teoretycznie sporą akumulacyjność...

 

Rozumiem jeszcze krótki,tani rurowy przy okazji wykopów,dla reku w zimie ale GGWC za kilka czy kilkanaście tys.zł ??

 

GGWC za kilkanaście tysi, to ja też nie pojmę, bo tyle to kosztują całe dolne źródła do PC, które jednak zwykle mają sporo większą wydajność. Ale sama konstrukcja GGWC ma tą zaletę, że można go wykorzystać jako źródło chłodu do klimakonwektora (niestety musi być raczej przewymiarowany), który daje lepsze efekty niż wentylacja z GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, no może nie sam, ale jak się ze 3 osoby zbiorą, a pomieszczenie nie jest za duże, to temperatura rośnie zauważalnie (mierzalne byle termometrem)

 

 

te trzy osoby wydzielają prawie tyle ciepła co cała moc chłodnicza GWC...

w danym pomieszczeniu nie masz tyle do dyspozycji...

 

wspomniałem że na wykresach które robiłem widać kiedy syn siedzi w pokoju i gra na komputerze...

dlaczego rośnie temperatura skoro praktycznie obok biurka jest anemostat z którego wieje 100m3/h o temp. ok.20*...

ano dla tego że trzeba by nawiewać do tego pomieszczenia ze 250m3/h...

a gdzie reszta domu ???

 

a to tylko próba równoważenia zysków bytowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anemostat z którego wieje 100m3/h o temp. ok.20*...

 

No to jest też w sumie przy okazji odpowiedź na moje pierwsze pytanie. Przy tak małych róznicach temperatur w pomieszczeniu i nawiewie, to nie ma prawa czegokolwiek sensownego dawać. Aczkolwiek wierzę, że może być trudno osiągnąć większe różnice...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak małych róznicach temperatur w pomieszczeniu i nawiewie, to nie ma prawa czegokolwiek sensownego dawać. Aczkolwiek wierzę, że może być trudno osiągnąć większe różnice...

 

właśnie tutaj jest "pies pogrzebany"...

nie mamy skąd brać chłodu ,a także nie mamy czym przenosić tego co mamy do dyspozycji...

nie dość że pompuje się o wiele za mało powietrza to jeszcze jest w nim całe g... energii

 

dla tego też nie przegrzejesz pomieszczenia jak będziesz nawiewał w porywach kilka stopni wyższą temperaturę niż jest w nim ...

to co w dzień wleci to w nocy większość wyleci...

właśnie dla tego znaczna część domów po kilku dniach stabilizuje się w granicach 26-27*

 

do tego by utrzymać stabilna temperaturę wystarczy tylko rekuperator, bez żadnych by-passów i innego badziewia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby zwiekszyc wilgotnosc powietrza nawiewanego ? Troche wiecej energii by mozna bylo pompowac.

 

Latem powietrze jest zwykle dość bogate w wilgoć (średnia wilgotność względna to jakieś 60-70%). Po ochłodzeniu w GWC wilgotność względna tego samego powietrza sięga 100% (dlatego też trudniej je ochłodzić bardziej - trzeba skondensować wodę, a to zabiera sporo energii). Innymi słowy: raczej nie uda Ci się zwiększyć wilgotności i jednocześnie zmniejszyć temperatury powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości policzyłem sobie moc twojego GWC (różnica entalpii powietrza wlotowego i wylotowego z GWC ) na podstawie danych jakie podajesz.Założyłem jedynie wilgotność powietrza zewnętrznego 60%. Z obliczeń teoretycznych wychodzi ok.2,6 kWh.Twierdzisz,że moc twojego GWC,ledwo pokrywa zyski bytowe.Ja twierdzę ,że twoje GWC w dobrze zaizolowanym domu w zupełności wystarcza do utrzymania temp.22-24oC.Mimo wszystko gratuluję bardzo dobrego GWC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości policzyłem sobie moc twojego GWC (różnica entalpii powietrza wlotowego i wylotowego z GWC ) na podstawie danych jakie podajesz.

to ciekawe ...

bo dopiero przed chwilą podałem wilgotność powietrza...

wcześniej nigdzie nie podawałem...

 

a skoro liczysz...

w pokoju jest 25,5* i 54% wilgotności

anemostatem wlatuje 100m3/h o temp.19,1* i wilgotności 80%

ile to energii ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...