Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Ze lepiej wydać kasę na rekuperator wraz z instalacją,niż na GWC,mimo,że daje te 8oC,

no tak ...

u ciebie wentylacja to dziura w podłodze z GWC i dziura w suficie jako wyrzutnia ...;)

a reszta musi mieć kanały, wentylatory i inne bzdety ...

a przy odrobinie chęci da średniodobową 14-16oC.

a z tym to się wstrzymaj do końca nadchodzącego sezonu grzewczego ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ile będzie się różniła temp. nawiewu w pomieszczeniach w nocy jak na zewnątrz będziemy mieli 20* a w domu 24* ?

 

zaznaczam...

temperatura powietrza na anemostatach...

to że na zewnątrz jest 20* wcale nie oznacza że w sypialni będzie ci leciało tyle samo ...

 

obstawiam różnicę ok. 1* a wiec tyle co nic...

 

 

a 5* to też nic (nic x 5 = ...) ?

 

Ile kosztuje średnio ten -1* przy instalacji klimatyzacji (może być "ze sklepu" vs takie GWC, lub analogicznie tymi ręcami, przy zakupie plus eksploatacji) dająca taki efekt. Moim zdaniem -2* to byłby całkiem odczuwalny wynik.

 

A że są inne sposoby na upały to prawda, ale nie wszystkie i nie zawsze darmowe czy możliwe do zastosowania bez innych (niż kasa) wyrzeczeń. Poza tym kto powiedzał że nie można sumować tych uzysków chłodu z różnych źródeł? Jak dla kogoś to tyle co (prawie) nic jest warte te kilka tys... ?

 

Ale przychylam się za to do opinii że GWC (szczególnie GGWC) jest na FM trochę przereklamowane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek 71.Upraszczasz.System wentylacji,wymaga dostosowania .U mnie każde pomieszczenie to odpływ powietrza.Zresztą to,nie wynalazek.To powielenie rozwiązań stosowanych w 100-letnich kamienicach.Rekuperatory są twórcami tych bzdetów i tych kosztów.

Co do średniej.Uwierz .Dom poniżej 1,5kWk/m2 to niewyobrażalne możliwości odzyskiwania czegoś z ,,niczego"

Dom pasywny jest w zasięgu przeciętnego inwestora,tylko trzeba mieć odwagę przełamania stadnego pędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty tego nie sprawdzałeś, że nie działa?

Wystarczy kartkę z zeszytu do kratki przystawić.

Jak działa - to kartka się "trzyma"

(ale latem się nie trzyma!)

 

MOŻNA tak zrobić, aby Twój pomysł zadziałał, ale trzeba by sobie odpowiednio do tego dom zbudować!

A tego się jakoś nie praktykuje...

(Nie wspominając o tym, ze który zwykły architekt Ci to poprawnie zaprojektuje?...)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...U mnie każde pomieszczenie to odpływ powietrza.Zresztą to,nie wynalazek.To powielenie rozwiązań stosowanych w 100-letnich kamienicach...

 

W sensie że niby w każdym pomieszczeniu masz wyciąg? Nawiew też w każdym czy jakoś centralnie aby mieć możliwie krótki odcinek od centrali? Napiszcie coś więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie .Każde pomieszczenie ma anemostat wyciągowy ustawiony jak najdalej od drzwi.Każdy anemostat ma króciec przejściowy przez strop do poddasza nieużytkowego,zaizolowanego ekofibrem(uprzedzę ewentualne obiekcje.wilgotność na poddaszu zmienia się max.od normy o 1-2%) Z poddasza zużyte powietrze usuwane jest na zewnątrz przy pomocy wentylatora.Nawiew realizowany jest w dwóch punktach budynku.To nie jest żaden wynalazek .Kiedyś domy miały poddasza nieużytkowe.Teraz się w nich mieszka.Zaletą takiego rozwiązania jest brak przegrzania budynku w lecie(max.temp.dachu jaką zmierzyłem to 80oC) ,dlatego temp.powietrza na wyrzutni jest wyższa od tej w domu.Zimą straty ciepła z wnętrza przez strop są bliskie zeru,ponieważ zużyte powietrze podgrzewa poddasze.Temperatura tego powietrza nigdy nie spada niżej pkt.rosy,stąd nie ma obaw o kondensację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, rozumiem że nie masz wymiennika pow-pow (reku), natomiast nawiew puszczasz (możesz) przez GWC?

 

Tak się nienowocześnie składa ja też będę miał poddasze nieużytkowe (pod nim parter i pętro, izolowany wyższy strop a nie dach, ekofibrem ew. granulatem wełny, wentylowane kratkami pod kaletnicą), ale będę miał reku (wymiennik i wentyle - osobno). W sumie chyba nic nie stoi na przeszkodzie abym wyrzutnię zamiast na ścianie szczytowej dał na poddaszu ale czy to cokolwiek zmieni. Jak rozumiem istotą Twojego rozwiązania jest "krótki" i centralny nawiew, czyli jego małe straty temp.

 

Tylko dlaczego to raczej mało popularne rozwiązanie - czy chodzi o ew. problemy z akustyką i dużym strumieniem na nawiewie? No i faktycznie chyba to rozwiązanie mniej uniwersalne w adaptacji do projektów.

 

Jak izolowane musiałyby być pojedyncze "nitki" nawiewu (przy popularnym typie instalacji) aby obciąć te straty temp. do takiego poziomu - na ile to wogóle możliwe?

 

 

EDIT: w zasadzie przy takim rozwiązaniu może możnaby zimą (przynajmniej) wyłączyć napęd nawiewu? Modyfikacja projektu instalacji do takiej postaci wydaje mi się całkiem łatwa, a dla powierzchni 120m2 może wystarczyłby jeden nawiew (np. na klatce schodowej). Toś mi zabił ćwieka... dzięki! :)

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja i moja konstrukcja ,są zupełnie odmienne.Istotą mojego rozwiązania jest podgrzewanie nieużytkowego poddasza(zaizolowanego)zużytym powietrzem.Gdybym do tego poddasza nie dostarczał energii to by panowała minusowa temp.Ty nie masz zaizolowanego dachu ,więc wtłaczanie tam zużytego powietrza spowoduje wykraplanie i ogólną katastrofę.:no: . Rekuperatora nie mam,bo moim rekuperatorem jest to poddasze.Natomiast nawiew realizuję przez GWC.Trudno aby rozwiązanie nie wymagające prawie niczego było popularne.Tego nie da się sprzedać w markecie.

W typowym domu GWC jako klima nie zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja i moja konstrukcja ,są zupełnie odmienne.Istotą mojego rozwiązania jest podgrzewanie nieużytkowego poddasza(zaizolowanego)zużytym powietrzem.Gdybym do tego poddasza nie dostarczał energii to by panowała minusowa temp.Ty nie masz zaizolowanego dachu ,więc wtłaczanie tam zużytego powietrza spowoduje wykraplanie i ogólną katastrofę.:no: .

 

Ups, no tak, palnąłem :oops:

 

 

Trudno aby rozwiązanie nie wymagające prawie niczego było popularne.Tego nie da się sprzedać w markecie.

 

Chodzi mi o popularność na FM. Mnóstwo o WM tu już napisano po sto razy a tu taka heca ;)

 

 

W typowym domu GWC jako klima nie zadziała.

 

"Typowym" masz na myśli nie-pasywnym? No cóż, mój w najlepszym wypadku będzie pół-pasywny (3L), także pewnie cośtam spróbuję jak już zacząłem, co z tego wyjdzie zobaczę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiew realizowany jest w dwóch punktach budynku

 

w jakich ...?

na nawiewie masz wentylator, czy napędza go podciśnienie wentylatora wyciągowego na poddaszu

 

wg. Mnie dobrym miejscem byłby hol w centralnej części domu, robiłby za coś w rodzaju głównego kanału nawiewowego ...

wyciągi pod sufitami we wszystkich pomieszczeniach sąsiadujących będą usuwały cieplejsze i zużyte powietrze znajdujące się bliżej sufitu

właśnie taka koncepcja nasuwa się mi po obserwacji i eksperymentach w moim domu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator wyciągowy realizuje zadanie a rozstaw nawiewów to po dł.budynku to 25-50-25%długości.Tylko pytanie brzmi,czy musi być ten wentylator.Proponowany przez ciebie komin słoneczny to ciut przesada.Ale twoje ukochane dziecko -kolektor powietrzny ,ciut przerobiony ,jako generator,,ciągu" dał by radę .Jak znajdziesz chwilę to opublikuj wszystkie możliwe dane z tego kolektora.Przymierzam się do testów w przyszłym roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzeniu666,nie zmieniaj zbyt pochopni swoich poglądów.Arturo,ty i coulignon macie jeden problem.Wam nie mieści się w głowach,że dom idzie podgrzewać suszarką do wlosów..GWC w waszym domu nie zadziała.Bo nie może.W moim zadziała.,bo potrzebuje energii tyle co w suszarce.Suszarka to 1,5kWh a moje GWC to max.2,5kWh.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...