Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam a czy wentylacja mechaniczna z rekuperatorem bez GWC to głupota ..?? bo tak ktos mi powiedzial - generalnie mialem w planie miec tak ze na podłdze (w kotłown)i mial stac rekuperator, a zaraz za nim miala byc dziura w scianie i tam czerpnia - ale podobno bez gwc bedzie w zime zamazrniety - myslalem o rekuperatorze z odmrazaniem ... rekuperator ma stac w kotłowni z piecem na ekogroszek czyli zapewne w dosyc cieplym pomieszczniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja zrobiła się niesamowicie interesująca i być może doprowadzi w końcu do szczęśliwego finału...Ja ze swojej strony kamyczek do ogórka. Czy ktoś z szanownych Państwa podczas budowy WM czy też GWC brał pod uwagę rozporzadzenie misnistra infrastruktury, które pozwoliłem sobie przytoczyć poniżej:

 

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 12 kwietnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

(Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

 

 

§ 152. 1. Czerpnie powietrza w instalacjach wentylacji i klimatyzacji powinny być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru oraz być zlokalizowane w sposób umożliwiający pobieranie w danych warunkach jak najczystszego i, w okresie letnim, najchłodniejszego powietrza.

2. Czerpni powietrza nie należy lokalizować w miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo napływu powietrza wywiewanego z wyrzutni oraz powietrza z rozpyloną wodą pochodzącą z chłodni kominowej lub innych podobnych urządzeń.

3. Czerpnie powietrza sytuowane na poziomie terenu lub na ścianie dwóch najniższych kondygnacji nadziemnych budynku powinny znajdować się w odległości co najmniej 8 m w rzucie poziomym od ulic i zgrupowania miejsc postojowych dla więcej niż 20 samochodów, miejsc gromadzenia odpadów stałych, wywiewek kanalizacyjnych oraz innych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Odległość dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni od poziomu terenu powinna wynosić co najmniej 2 m.

 

Interesuje mnie szczególnie zapis na temat odległości dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni od poziomu terenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Pomysł choć wydaje się dziwaczny ,pozwala na obniżenie temp.w lecie o kilka stopni......

 

No ja nie wiem co na to prawa fizyki, ze w zaleznosci od kierunku przeplywu powietrza dom mozna ochlodzic albo nie. Mozecie mi wytlumaczyc, jak zmieniajac przeplyw powietrza w domu zmieniaja sie 'oddawanie chlodu' ?

 

Fantom

ps. Ja mam zrobione 'typowo' : nawiewy w pokojach i wywiewy w pomieszczeniach 'brudnych'. Mam tak zrobiona instalacje, ze przepiac to miedzy soba lub dowolne anemostaty to chwila (rury i skrzynki ned-air), ale nie bede eksperymentowal, bo wiem, ze to nic nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic o tym nie piszą a instalacje są praktycznie ledwo co powyżej gruntu - ważne aby smrody żadne tam nie leciały.

 

To to znaczy nic o tym nie piszą? Przytoczyłem powyżej fragment z Rozporządzenia... Wyraźnie jest napisane jakie ma spełniać warunki instalacja. To prawda, spotkałem się z kilkunastoma instalacjami gdze rura wystawała tyle aby śnieg nie zakrył w zimę. Moje pytanie: Czy to znaczy, że nikt przy odbiorze nie zwraca na to uwagi?

BTW. Śmiesznie musi wyglądać taka rura na ogrodzie 2 m nad trawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swój wlot GWC planuję o dużym przekroju i skierowany na wiatry - doświadczalnie zauważyłem, że wtłacza to rewelacyjnie powietrze jak wieje i pomaga rekuperatorowi..

 

konkretnie jakie fi? Co to znaczy skierowana na wiatry? W Polsce większość wieje z zachodu. Czy to znaczy, że zagniesz ją w kierunku zachodnim czy wylot będzie przypominał dzwon?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie zgadzam się z tym co piszesz z tym, że w żadnej WM powietrze nie krąży w sposób naturalny, nawet w Twoim rozwiązaniu ale zawsze i w każdym wypadku zgodnie z zasadami fizyki - tej nie oszukasz:) A GWC to tylko ewentualnie element WM więc nie ma co na siłę zawsze i wszędzie łączyć tych rzeczy.

Dzisiaj przyjechali fachowcy z meblami do kuchni.Przy okazji zrobiłem eksperyment.Wyłączyłem wszystkie wentylatory.Układ działał dalej Z GWC leciało,a z wyrzytni wylatywało.Fakt ,że nędznie,ale jednak.W domu 22oC na zewnątrz ok.14oC.Ale jestem ciekaw co by było przy temperaturze minusowej.A właściwie to wiem.Prawdopodobnie wentylatory nie będą potrzebne.Oznacz to ni mniej ni więcej ,ze przy odpowiedniej różnicy temp,ten system ma szansę na pracę w sposób naturalny.Wystarczy zmodyfikować trochę pomysł na komin słoneczny i może działać również w lecie.

Nie mogę zgodzić się z tezą o GWC w kontekście WM.Uważam,że GWC jest jak na razie niedocenianym elementem każdej wentylacji, z uwagi na bardzo korzystny stosunek ceny do korzyści.Przypomnij sobie co parenaście lat temu mówiono o izolacji styropianowej grubszej od 5cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyjechali fachowcy z meblami do kuchni.Przy okazji zrobiłem eksperyment.Wyłączyłem wszystkie wentylatory.Układ działał dalej Z GWC leciało,a z wyrzytni wylatywało.Fakt ,że nędznie,ale jednak.W domu 22oC na zewnątrz ok.14oC.Ale jestem ciekaw co by było przy temperaturze minusowej.A właściwie to wiem.Prawdopodobnie wentylatory nie będą potrzebne.Oznacz to ni mniej ni więcej ,ze przy odpowiedniej różnicy temp,ten system ma szansę na pracę w sposób naturalny.Wystarczy zmodyfikować trochę pomysł na komin słoneczny i może działać również w lecie.

Nie mogę zgodzić się z tezą o GWC w kontekście WM.Uważam,że GWC jest jak na razie niedocenianym elementem każdej wentylacji, z uwagi na bardzo korzystny stosunek ceny do korzyści.Przypomnij sobie co parenaście lat temu mówiono o izolacji styropianowej grubszej od 5cm.

 

Widzę minus tego rozwiązania, wentylacja działa niezależnie od nastawów sterownika. Działa bardziej wydajniej w zimie (za wydajnie?)(jak WG?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak grochem w ścianę...

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposobów-zmieszczenia-jamnika-pod-szafą&p=5534215&viewfull=1#post5534215

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposobów-zmieszczenia-jamnika-pod-szafą&p=5533444&viewfull=1#post5533444

 

BTW. Państwo z uwielbieniem opisują swoje doświadczenia na temat wentylacji ale jakoś omijają temat prawa obowiązującego w naszym kraju. Znaczy, że wszyscy macie pozwolenia na eksploatację Waszych wentylacji omyłkowo?

Edytowane przez bluenet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...