Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie/Panie,

histeria jakaś.

Dla mnie GWC ma działać - działa mi. To, że wychładza mi pomieszczenie, pod którym jest, zupełnie mi nie przeszkadza - to jest garaż, w slipach tam nie chodzę, a samochód i 2 rozklekotane rowery się nie obrażą. Fundamenty mnie przeżyją, więc też to olewam.

Komplikujecie sobie życie zamiast je ułatwiać.

Wszystko w tym temacie.

 

Pozdrawiam i życzę zdrowego rozsądku

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciągnął mnie temat ceramicznego GWC i popełniłem go w moim nowo budowanym domu pod garażem. Od stycznia jak się wprowadziłem to działał sobie na zasadzie grawitacyjnej (raz lepiej, raz gorzej), a latem, jak przyszły upały zainstalowałem wentylator, żeby wymusić ruch powietrza. Po jakimś czasie dmuchania (nieregularnego) zaczął pojawiać się coraz mocniejszy, nieprzyjemny zapach wilgoci. Teraz już prawie śmierdzi jakby zbutwiałym powietrzem.

 

Czy jest możliwe, że zalęgły się tam jakieś grzyby, etc., a jeśli tak, to czy jest jakiś sposób na pozbycie się tego?

Czy może ten zapach przy wilgotności na wyjściu 87% nie powinien dziwić i muszę poczekać na suche powietrze zimą, żeby się wysuszyło?

 

Dodam, że maxy układałem na podłożu gliniastym, dosyć mocno zawilgoconym, ale poziom wody jest poniżej 2m ppt. (GWC na 0.8m ppt).

 

Pozdrawiam

Łukasz N.

Edytowane przez Łuka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz przez "zasadę grawitacyjną"? Domyślam się, że nie miałeś reku (lub nie podłączyłeś do reku) i stało toto dłuższy czas nieużywane.

Grawitacyjnie to raczej nie działało.

Jeśli masz wodę tak płytko, to ryzyko - gwc robiłbym na powierzchni lub rurowe. Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, powiem tylko co u mnie. Ja używam GWC non stop, nie stosuję żadnego by-pass'u (dla GWC - w reku tak) nawet w okresach przejściowych. Podejrzewam, że ciągłe przewietrzanie nie spowoduje takich komplikacji jakie miały miejsce u Ciebie (nic takiego nie miało u mnie miejsca).

Głowa do góry, przewietrz to porządnie i sprawdź za jakiś czas.

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp.

Reku nie mam, na razie tylko prowizorycznie założony wentylator na rurę z GWC.

Przeraża mnie trochę ta wilgotność w GWC, ale mam nadzieję, że się z czasem zmniejszy.

Interesuje mnie jednak, czy może wyniknąć z tego coś niezdrowego. Kiedyś czytałem, że nie powinno się tam nic zalęgnąć, ale żona mi ciągle suszy głowę. Może ma ktoś wiedzę albo chociaż jakieś przemyślenia na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma..

I wiedzę i przemyślenia...

Tak.

Może wyniknąć...

- Głowa Cię rozboli od myślenia...

(ale trening czyni mistrza - to uszy do góry!!!)

 

Obyś zawsze miał tak wilgotny GWC!

Wyraźnie widać - że działa!

 

Jeżeli tylko nie spier.. go sypiąc na niego humus (to, co w glebie żywe).

Glina nie śmierdzi!

Już od kilku milionów lat tego nie robi...

A jak nawet to spaprali, to przegnije co musi - i będzie spokój.

Chyba, że zapadnie się to, co wygnije...

 

Chyba za mało poczytałeś przed zabraniem się do roboty!

Przecież, chyba ŚWIADOMIE, zrobiłeś miejsce, gdzie wilgotność względna wynosi około 100% w temperaturze STUDZIENNEJ!

Jak pomyślisz nad zjawiskiem WZGLĘDNOŚCI tej wilgotności to się ucieszysz zamiast martwić!

Masz bardzo dobrze.

Zapaszek może pochodzić z wielu powodów.

Tylko nieliczne są nieprzemijające!

(przesącz z nieszczelnego szamba sąsiada)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EUREKA!

Przeanalizowałem zatem tą względność wilgotności i już się cieszę.

 

Do tej pory patrzyłem na wilgotność na dworze (nie zdając sobie sprawy z tego, co oznacza jej względność) i jak się robiło cieplej, wilgotność spadała, to wietrzyłem chatę (bo mam wilgotność powyżej 70%). A teraz dochodzę do wniosku, że lepiej wietrzyć chłodniejszym powietrzem z większą wilgotnością względną, bo ilość pary wodnej w powietrzu może być wtedy nawet mniejsza (bo część się skropliła w postaci rosy).

 

PS.

A co do humusu, to na tyle jestem świadomy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Czy ktoś z Państwa ma instalację WM z GWC zamontowaną na strychu. Interesuje mnie sposób rozmieszczenia rur biegnących od GWC do centrali. Interesuje mnie również za jakim rozwiązaniem optujecie. Czy WM w pomieszczeniu gospodarczym na parterze czy na strychu czyli niewykorzystywanej części poddasza nad użytkowym poddaszem.

Miłego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak:

rura od GWC fi200 wchodzi pod ławą - przepust fi300 wstawiony przy zalewaniu ław. Kolano 90* i w górę, aż pod sufit kotłowni. Potem trójnik, przejście na 2 x 160, przejście na kanały płaskie PCV prowadzone równolegle na strych, po ścianie wewnętrznej i w skosie poddasza. Potem znów spięte w jedną rurę fi 160 (jakiś metr przed reku, reku ma wejście 160).

http://imageshack.us/a/img38/8383/wentylacja018.jpg

http://imageshack.us/a/img708/24/went007.jpg

 

Z obserwacji

- powietrze po GWC dogrzewa się parę stopni idąc po domu, mimo izolacji.

- praktyka pokazała, że pomimo dużo dłuższej nitki, nie ma wyraźnego spadku ilości nawiewanego powietrza po przełączeniu czerpnia/GWC - znikome opory w kanałach i samym wymienniku ceramicznym.

 

Mężowi nie chce się na stryszek wchodzić za często - wymiana filtrów, przełączenie czerpni, bajpasu.

 

Wniosek - już myśli jak przenieść reku do kotłowni wykorzystując istniejącą infrastrukturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...