Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

przecież czy bezpośrednio z zewnątrz czy z domu to i tak uzyskasz taka samą temperaturę ...:yes:

 

Nie wydaje mi się (jeśli w domu 28, na zew. 35, to zamiast schładzać tylko pewną ilość powietrza zew. schładzam również wewnętrzne)

 

W kwestii technicznej.

Ze schematu wynika, że zamierzasz regulować proporcje powietrza poprzez dławienie czerni. Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem będzie regulacja poprzez dławienie wyrzutni (oczywiście za trójnikiem). Wentylatory będą miały wówczas mniej roboty.

 

Dzięki za radę (to miejsce jeszcze mam/miałem niepewne).

 

...Jednak uważam, że w dobrze ocieplonym i odpowiednio zacienionym latem budynku nie będzie to potrzebne.

 

Ocieplony nieźle, zacieniony wcale (taka architektura - zero okapów, dwie kondygnacje, większych drzew prawie brak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wydaje mi się (jeśli w domu 28, na zew. 35, to zamiast schładzać tylko pewną ilość powietrza zew. schładzam również wewnętrzne)

 

 

 

przecież finalna temperatura powietrza zależy od temperatury gruntu o danej porze roku :yes:

a to czy na wlocie będzie 25 czy 35* nie ma większego znaczenia, po wymienniku i tak spadnie do ok. 2-3* wyższej niż grunt ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież finalna temperatura powietrza zależy od temperatury gruntu o danej porze roku :yes:

a to czy na wlocie będzie 25 czy 35* nie ma większego znaczenia, po wymienniku i tak spadnie do ok. 2-3* wyższej niż grunt ...

 

E, no chyba nie (albo ja nie rozumiem)...

http://promont-swiebodzice.pl/tinymce/plugins/filemanager/files/cwk/CWK%20400x400.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

tam masz parametry przy określonym przepływie wody...

w praktyce masz bardzo duży przepływ i radiator ma temperaturę gruntu, w powietrzu jest mało energii więc się schładza bardzo dużo...

całym tym kombinowaniem to zejdziesz może z 0,5* na nawiewie co przy mizernej wydajności WM nie ma żadnego znaczenia:yes:

lepiej pokombinuj jak skuteczniej usuwać przegrzane powietrze z budynku ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to jasiek71 udaje, że nie rozumie - jeśli np. wymiennik daje 10stC i ochładza wlatujące powietrze np. o 5stC to jakie lepiej powietrze ochładzać? Te o temp. 35stC czy te o temp. 25stC?

Żeby zrozumieć wystarczy proste doświadczenie - włączyć klimę w aucie na obiegu otwartym i zamkniętym - kiedy szybciej się ochłodzi?

 

rozmawiamy o domu i WM a nie klimie w samochodzie...

jak by dom miał wydajność wentylacji na poziomie 10 000m3/h i moc chłodniczą z 50kw to moglibyśmy porównywać...:cool:

 

ja już napisałem jak działa GGWC, czy na zewnątrz będzie 20 czy30* to po wymienniku praktycznie bez zmian...

różnica będzie tylko w temp. glikolu opuszczającego wymiennik...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ja już napisałem jak działa GGWC, czy na zewnątrz będzie 20 czy30* to po wymienniku praktycznie bez zmian...

różnica będzie tylko w temp. glikolu opuszczającego wymiennik..."

 

Rozumiem...

"Andrzejki" są...

 

Można sobie popleść cokolwiek....

 

Autko masz?

Chłodnicę sobie obejrzyj!

(temperatury nieco inne ale zasada ta sama...)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ja już napisałem jak działa GGWC, czy na zewnątrz będzie 20 czy30* to po wymienniku praktycznie bez zmian...

różnica będzie tylko w temp. glikolu opuszczającego wymiennik..."

 

Rozumiem...

"Andrzejki" są...

 

Można sobie popleść cokolwiek....

 

Autko masz?

Chłodnicę sobie obejrzyj!

(temperatury nieco inne ale zasada ta sama...)

 

Adam M.

Adam daj mi to z polskiego na nasze bo teraz to ja ciebie nie rozumiem...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmawiamy o domu i WM a nie klimie w samochodzie...

jak by dom miał wydajność wentylacji na poziomie 10 000m3/h i moc chłodniczą z 50kw to moglibyśmy porównywać...:cool:

 

ja już napisałem jak działa GGWC, czy na zewnątrz będzie 20 czy30* to po wymienniku praktycznie bez zmian...

różnica będzie tylko w temp. glikolu opuszczającego wymiennik...:yes:

 

W linkowanej tej tabeli są akurat wcale nie takie dalekie od realnych warunki (wymiana 800, temp. około 30, glikol 6/12). Wydaje mi się to całkiem poprawne co do zasady. (osobna sprawa to wyczerpanie DZ, ale to już rzecz tuningu progów po odczytach z sezonu np.).

 

 

lepiej pokombinuj jak skuteczniej usuwać przegrzane powietrze z budynku ...

 

Chyba wiem o czy mówisz. Będzie. Dzięki (i Nydarowi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz - masz!

 

Glikol czerpany z gruntu i pchany w wężownicę wymiennika lamelowego ZA WOLNO, faktycznie, się ogrzeje w sposób widoczny.

Ale...

To chłodzenie powietrza wodą/cieczą/roztworem glikolu.

Różnica gęstości jest oczywista.

Pompa puszczona nieco szybciej sprawi, ze na wlocie i na wylocie glikol ma prawie identyczną temperaturę a lamele - taką jak glikol.

JEŻELI wymiennik zostanie właściwie dobrany - schłodzi naprawdę sporo powietrza!

 

Co i jak zrobimy z tą schłodzoną strugą - to sprawa osobna...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W linkowanej tej tabeli są akurat wcale nie takie dalekie od realnych warunki (wymiana 800, temp. około 30, glikol 6/12). Wydaje mi się to całkiem poprawne co do zasady. (osobna sprawa to wyczerpanie DZ, ale to już rzecz tuningu progów po odczytach z sezonu np.).

przyjrzyj się przy jakich przepływach wody te parametry...:yes:

chłodnice montowane w GGWC są o wiele większe i mają znacznie większe przepływy niż jest możliwości przeniesienia energii przez strumień powietrza z WM...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz - masz!

 

Glikol czerpany z gruntu i pchany w wężownicę wymiennika lamelowego ZA WOLNO, faktycznie, się ogrzeje w sposób widoczny.

Ale...

To chłodzenie powietrza wodą/cieczą/roztworem glikolu.

Różnica gęstości jest oczywista.

Pompa puszczona nieco szybciej sprawi, ze na wlocie i na wylocie glikol ma prawie identyczną temperaturę a lamele - taką jak glikol.

JEŻELI wymiennik zostanie właściwie dobrany - schłodzi naprawdę sporo powietrza!

 

Co i jak zrobimy z tą schłodzoną strugą - to sprawa osobna...

 

Adam M.

przecież ja o tym samym ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz - masz!

 

Glikol czerpany z gruntu i pchany w wężownicę wymiennika lamelowego ZA WOLNO, faktycznie, się ogrzeje w sposób widoczny.

Ale...

To chłodzenie powietrza wodą/cieczą/roztworem glikolu.

Różnica gęstości jest oczywista.

Pompa puszczona nieco szybciej sprawi, ze na wlocie i na wylocie glikol ma prawie identyczną temperaturę a lamele - taką jak glikol.

JEŻELI wymiennik zostanie właściwie dobrany - schłodzi naprawdę sporo powietrza!

 

Co i jak zrobimy z tą schłodzoną strugą - to sprawa osobna...

 

Adam M.

 

Do tego większa ilość powietrza przechodząca przez wymiennik daje automatycznie większą moc chłodniczą, lub inaczej lepsze % wykorzystanie wymiennika. Ta moc cały czas tam jest, trzeba ją tylko wyrwać odpowiednią strugą powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

JEŻELI wymiennik zostanie właściwie dobrany - schłodzi naprawdę sporo powietrza!

 

Adamie, poradź... Wentyle mi z 700m3 powinny uciągnąć (EBM R3G220), rury PE 32mm 200m, jaką chłodnicę do tego dobrać (nastawiałem się na ośmiorzędową 500 ).

 

...no i co z tym odgrzybianiem czy innymi strachami przy takim obiegu "przymkniętym"...?

 

 

Jasiek, przepływy na tę chwile mi wiele nie mówią :sick: Jak nie zadzaiała to może do kolektora dachowego tę nagrzewnicę przepnę ;)

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Huragan w domu chcesz zrobić?

Z blachy falistej budujesz?

 

Nagrzewnica, choć z Promontu, raczej spora.

Powinna sobie radzić ze schładzaniem strugi.

 

Hygrometr sobie kup i postaw w domu.

Tabelę punktu rosy poczytaj.

Staraj się tak sterować, aby punktu rosy nie przekraczać w kanałach.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Huragan w domu chcesz zrobić?

Z blachy falistej budujesz?

 

Nagrzewnica, choć z Promontu, raczej spora.

Powinna sobie radzić ze schładzaniem strugi.

 

Hygrometr sobie kup i postaw w domu.

Tabelę punktu rosy poczytaj.

Staraj się tak sterować, aby punktu rosy nie przekraczać w kanałach.

 

Adam M.

 

Huraganu nie planowałem :) trochę m2 i ludzi jest. Tak duża wymiana przewidziana głównie na potrzebę takiego właśnie przewietrzania. Hygrometr i starnia będą, ale sprzęcior (m.in. nagrzewnicę) który będę sprawdzał trzeba będzie kupić i zainstalować wcześniej, trochę głupio byłoby mocno niedoszacować... Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jasiek, przepływy na tę chwile mi wiele nie mówią :sick: Jak nie zadzaiała to może do kolektora dachowego tę nagrzewnicę przepnę ;)

 

dalej nie bardzo rozumiem po co te obiegi wewnętrzne i taka ogromna chłodnica...?

podam ci mały przykład...

klimakonwektor AUX z wentylatorem 700m3/h trzy rzędy chłodzenie i jeden grzanie spięte w szereg temperatura wody zasilającej z kranu 15*i puszczony wydatek rzędu 500-600 l/h...

na wlocie 34* a na wylocie 19,5*

na wlocie 26* a na wylocie 18,7* :yes:

 

teraz wytłumacz mi co da ten obieg i osiem rzędów ...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podać moją receptę na ewentualne ,,zapachy" z GWC. Zakładając,że mogą się pojawić z różnych przyczyn,albo tak na wszelki wypadek.

Do czerpni(przy max.wydajności wentylatora dostarczającego świeże powietrze do domu)należy dostarczyć wodę utlenioną w aerozolu.Zrobiłem to przy pomocy sprężarki i pistoletu lakierniczego,ale można przy pomocy zraszacza do kwiatków.Przetestowałem i działa.Mikre życie padło po paru godzinach.

Myślę,że ten sposób zadziała również w WM.Ważne aby nie aplikować przed wentylatorem a za.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...