Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Taką miałem dzisiaj myśl odnośnie GWC wodnego. Latem chcemy dom schłodzić prawda! Dlaczego na upartego robimy to powietrzem? Przy dużych upałach nie za bardzo coś wskuramy. Co prawda temp powietrza zmniejszymy do 16 st ale ono wpadnie do pomieszczenia i momentalnie się ogrzeje. A jakby tak oprócz powietrza wpuścić w podłogówkę zimną wodę i schłodzić podłogę tak do 20-22 st. Przecież jak duża pętla GWC wodnego albo jakaś stidnia to tej wody w temp gruntu pod dostatkiem? A może to ogrzewanie ścienne ma sens. Wtedy latem schładzałoby się ściany? Pierwszy problem to chyba osuszenie powietrza, bo jak z dworu na taką zimną podłogę wpadnie to woda się poleje. Słyszał ktoś kiedyś o takich instalacjach? Może gdzieś już coś takiego działa? Co o tym myślicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Latem chcemy dom schłodzić prawda! Dlaczego na upartego robimy to powietrzem? Przy dużych upałach nie za bardzo coś wskuramy. Co prawda temp powietrza zmniejszymy do 16 st ale ono wpadnie do pomieszczenia i momentalnie się ogrzeje.

 

jak ktoś ma wątpliwości odnośnie możliwości chłodniczych GWC to zapraszam do mnie w czasie upałów, samo suche podawanie temperatur w pomieszczeniach nic nam nie powie bo trzeba to poczuć "organoleptycznie"...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

herakles

 

Oczywiście, lubisz się ślizgać na mokrych podłogach (kaflach) i jak Ci parkiet "wstaje"...

(Podłogówka w upały poniżej punktu rosy)

Także lubisz jak deszcz leje w upał POD dachem!

(rurki z zimną wodą POD pokryciem dachowym - taki nieco inny solar czasem dyskutowany)

 

Normalnie, to takich kawałów sobie sami NIE WYCINAMY!

Ale... można jak kto BARDZO chce...

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś ma wątpliwości odnośnie możliwości chłodniczych GWC to zapraszam do mnie w czasie upałów, samo suche podawanie temperatur w pomieszczeniach nic nam nie powie bo trzeba to poczuć "organoleptycznie"...:cool:

 

Jaśku! czy Ty przypadkiem do niedawna nie negowałeś zdolności GWC do schładzania latem? :) Wiem że masz teraz niepospolitą WM. Ja też idę w tę stronę (a może tu i ówdzie nawet dalej). Pzdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaśku! czy Ty przypadkiem do niedawna nie negowałeś zdolności GWC do schładzania latem? :) Wiem że masz teraz niepospolitą WM. Ja też idę w tę stronę (a może tu i ówdzie nawet dalej). Pzdr!

jeszcze w tamtym sezonie nie byłem przekonany do wymiennika gruntowego chociaż mam go już bodajże czwarty czy piaty sezon, wcześniej miałem tradycyjny dla WM obieg powietrza ale po wyciągnięciu wniosków z obserwacji własnego domu przerobiłem co nieco i teraz dopiero widać pełen potencjał tego prostego rozwiązania jakim jest GWC ...

nie wiem czy takie rozwiązanie sprawdzi się w budynkach z dużą ilością pomieszczeń, ja u siebie mam na dole praktycznie jedną wielką przestrzeń i trzy sypialnie plus łazienkę na poddaszu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to zrobil troche inaczej.

Po 1 latem i tak potrzebujemy grzac wode. Grzanie pradem jest bez sensu lepiej robic to pompa ciepla. Mamy ciepla wode i chlodne powietrze.

Po 2 robimy oczko wodne - lejek o srednicy min 10m glebokie min 3m. Daje to ok 120m3. Zalewamy woda. Wrzucamy do srodka butelki plastikowe napelnione woda z mala banieczka powietrza ( tak aby plywaly na powierchni).

Mamy magazyn ciepla. Podgrzewamy latem solarami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno i drugie rozwiązanie daje tyle chłodu co kot napłakał,ze wskazniem jednak na PPC ze względu na wydajność chłodzenia ok.500m3/h ale nie ciągłej.

Mój GWC dzisiaj przy 32st.C na zewnątrz zapodawał 21,2st.C na wyjściu.

 

U mnie przy wentylatorze 300m3/h (nie wiem ile w realu) przy 33 w cieniu dawał 18*C

Pracuje non stop. Nie mam regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie odnośnie rozprowadzenia gwc w domu około 140m2 bez piwnicy. Chciałbym wprowadzić z zewnętrznej studzienki (w której będzie wentylator(y)) rury w dwa punkty, a z nich na resztę domu za pomocą szybów wentylacyjnych (sylikaty fi160). GWC ma być z założenia rurowe, zakopane na około 1.5m bo poniżej zaczyna mi się robić mokro. Wyglądało by to mniej więcej tak:

 

Parter

http://img15.imageshack.us/img15/9561/h4ov.jpg

 

Piętro

http://img546.imageshack.us/img546/7979/vx5r.jpg

 

Powietrze do obszarów 1,2 i 3 było by dostarczane bezpośrednio z rury (kanały z rur porobione w schowanej zabudowie i wypuszczone w poszczególnych pomieszczeniach). Na piętro do pomieszczeń 4,5,7 powietrze transportowane by było przez szyby wentylacyjne. Ostatnie miejsce - 6 jest dość daleko oddalone i tam miała by iść osobna rura do szybu wentylacyjnego.

 

Kilka pytań:

1) Czy takie rozplanowanie ma sens?

2) Jakich średnic rur użyć?

3) Czy szyby wentylacyjne z sylikatów fi160mm będą ok?

4) Czy dwie rury wchodzące do budynku to dobre rozwiązanie?

 

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...