Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Witam

Jnwestycja w żwirowca ze względu na koszt materiałów, robocizny lub rehabilitacji (jeżeli wykonujemy go sami) to znaczna kwota i często na kredyt, która w moim mniemaniu powinna się zwrócić, a sądzę, że przy tych kosztach energii to co najmniej 30lat.

Czyli jest pytanie, jak długo taki żwirowiec może działać?

Jeżeli działa jak filtr to czy kiedyś nie dojdzie w nim mimo wszystko do takiego nagromadzenia składników organicznych, że rozwinie się tam życie. Czy są jakieś obserwacje funkcjonowania tych urządzeń dłuższe niż istnieje Szanowne Forum?

Szczególnie niepokoi mnie używanie żwirowca w lecie, gdy pompuje się do niego setki kubików ciepłego, wilgotnego i bogatego w pyłki, zarodniki, stawonogi i itp powietrza.

Poczytaj sobie choćby tutaj odnośnie długości działania : http://www.klimatyzacja.org.pl/gwc_pytania.htm

Aha, co do rehabilitacji, żona mówi, że byłem tak samo sprawny przed wykonaniem GWC jak i po :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I jeszcze jedno: nasuwa mi się porównanie żwirowca do jaskini, puki stała temperatura i wilgotność to spoko, może trwać setkami lat, ale jak już się wpuści turystów, wentyluje to zaczynają się problemy. Ostatnio odwiedzałem głęboką piwnicę w pewnym stuletnim domu, poza paroma deskami nic tam nie ma, a jednak nie było to powietrze, którym bym chciał oddychać.

Sam obecnie jestem w rozterce co robić żwirowca, rurowca, czy nic. Najberdziej podobają mi się wodne, ale u mnie sucho do wody daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie może być wszystko, co tam wrzucisz, ale...

Tłuczeń, kliniec, ma to do siebie, że z czasem się tak ułoży, że zamknie przestrzenie pomiędzy kamieniami i opory wzrosną bardzo poważnie. W wielu miejscach można poczytać gromy rzucane na "tych, co uważają, że GWC nie potrzebuje sporego dodatkowego wentylatora" (czyli np. na mnie! :lol: ). Przy otoczakach NIGDY taki efekt nie wystąpi!

Jeszcze coś!

Wiele razy tu już stwierdzałem i teraz powtarzam! Otoczaki były już dobrze wypłukane ze wszystkiego, co mogłoby się w wodzie rozpuścić na długo, zanim zaprojektowano PIERWSZĄ piramidę! Są kompletnie jałowe!

Tłuczeń ze skały zasadowej w kwaśne środowisko przywieziony może dać nieoczekiwane efekty.

(Turoszów i okolice, buły kredowe np.!!!)

Tłucznia - nie polecam...

A żwir płukany bywa w betoniarniach...

Adam M.

 

:lol: :lol: :lol:

A tak przy okazji!! :lol: A jak u Ciebie z kurami?! :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Rozumiem, że rodzaj materiału skalnego odwzoruje się później na rachunki za prąd :cry: .

Fundamenty dzielą mój dom na cztery przestrzenie, ale dwa żwirowce chyba wystarczą?

Powinien być chyba jakiś automat, który by to przełączał, np. co 12 godzin.

Pozdro.

Ps. Mój podpis to wyraz odpowiedzialności zawodowej pewnego cadyka, do którego zgłosił się hodowca kur. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Rozumiem, że rodzaj materiału skalnego odwzoruje się później na rachunki za prąd :cry: .

Fundamenty dzielą mój dom na cztery przestrzenie, ale dwa żwirowce chyba wystarczą?

Powinien być chyba jakiś automat, który by to przełączał, np. co 12 godzin.

Niekoniecznie, możesz traktować je jak jedno złoże. Szukaj w połowie 5 strony tego wątku, tam są fotki i opis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

To proste! Przewodność gruntu zazwyczaj oscyluje około 2,5W/m2. Więc, jeżeli nie leżą wprost w wodzie, to gdy wyczerpią "ładunek" ciepła w swoim najbliższym otoczeniu - zaczyna się praca w czasie rzeczywistym. Można odebrać tyle, ile dopłynie z głębszych warstw! Właśnie dlatego rodzaj ścianki, jej własności przewodzenia ciepła, nie mają ŻADNEGO większego znaczenia! No! Ze styropianu to bym ich nie robił, a wszystkie inne "normalne" materiały, to opisałem...

 

Jak to się ma z materiałem reklamowym firmy Rehau?

Czyżby "marketing"?

http://www.rehau.pl/files/Katalog_AWADUKT_Thermo_342100PL.pdf

 

cyt. strona nr 8

"Optymalne rury z polipropylenu

o podwyższonej przewodności

cieplnej zapewniają bardzo

dobrą wymianę ciepła między

gruntem a zasysanym powietrzem

oraz gwarantują dzięki

temu wysoki stopień sprawności. Ze względu na działanie izolacyjne

zamkniętego powietrza

nie należy stosować rur z PVC

z rdzeniem spienionym i rur

dwuściennych strukturalnych."

 

Idąc tym tropem użycie popularnych "pomarańczowych" rur kanalizacyjnych (a z tego wykonana jest większość amatorskich rurowych GWC) jest wyrzuceniem pieniędzy w błoto,( no, w ziemię) bo materiał nie ten (PVC, najczęściej spieniony - no chyba że te o ściance 5,9mm (2x droższe) ). Z tabeli "rehau" wynika, że właśnie te "szare" rury (PP) były by odpowiednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy chce sprzedać!

Dodatkowo!

Nie napisali ANI JEDNEGO nieprawdziwego słowa!

Tylko PO CO połowa z tego, co dają? - BO JEST!

 

Z tym srebrem to brednie!

Srebro KOLOIDALNE jest rzeczywiście silnie bakteriobójcze. Tak samo złoto, ołów cyna, kadm. Generalnie - metale.

To dlaczego srebro?

No, bo te inne są zwykle tak reaktywne, że utleniłyby się te ich koloidy już po godzinie...

Więc nie srebro - tylko srebro rozdrobnione! Bardzo rozdrobnione.

Pokryte warstewką kurzu pomoże jak umarłemu... perfumy!

 

Co do rur dwuściennych - to oczywiste. A te inne?

 

Powiem tak - BĘDĄ NIECO MNIEJ OPTYMALNE! Uważam, że to "NIECO" jest nawet mierzalne (wykrywalne) - więc znowu prawda!

Liczyliśmy te szare fi 110.

Wychodzi, że 4 szt szarych to ciut lepiej jak 1 fi 200. Ale to już kanalizacja teletechniczna! :lol:

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja zrobiłem ze zwykłej pomarańczowej 200-setki.Nie pamiętam jaka grubość ścianki.Całość tak ok 50 m.Wygląda to mniej więcej tak:

 

Dom________3__3___3_

.................\.....\.....\....\

..................\ 5m\ 5m\5m\5m

...................\.....\.....\.....\

....................\___\___\___\_____Czerpnia

PS.Rysunek mi się rozjeżdża,nie wiem jak narysować.

 

Trójniki chyba 45 stopni,spadek od domu do czerpni.

 

Używam od pażdziernika 2007.Nie prowadzę codziennych zapisków,ale temp.za Gwc wyglądała tak:

-pażdziernik 9 stopni

-listopad 8 stopni

-grudzień ,styczeń 7 stopni

Cykl 12 godz włączone 12 godz wyłączone(jak mnie nie ma )

Wydajność 200 m3 /godz,okolice pół-wsch

podczas największych mrozów temp spadała do ok 6 stopni,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał być żwirowiec ,ale wody gruntowe podchodzą wiosną na 1,5 m.

Za nisko na gwc wodne ,za "wysoko?" na żwirowca( nie chciałem robić skarpy)

 

Otoczaki to fikcja w mojej okolicy ,ewentualnie płukany żwir ,ale podobno też nie jest idealny?.

Także policzyłem sobie transport i dałem sobie spokój z tym żwirem.Miałem pożyczoną koparkę ,kupiłem rurę i w dwa dni zakopałem .Całośc ok 1500 zł.

 

Jak będą glony to trudno,wyboru dużego nie miałem ,albo rurowiec ,albo nic.

Zrobiłem to jak najtańszym kosztem żeby w razie coś za dużo nie stracić.Okazało się jednak ,że nie jest tak żle .Mam co prawda teren całkowicie piaszczysty,ale wydaje mi się ,że ratuje mnie trochę ta woda gruntowa (podchodzi pod samą rurę,a czasami niewielkie ilości przedostają się do czerpni ,która jest w najniższym punkcie ok 2,3)

 

Czy będzie w tych rurach jakies życie czas pokaże,jedyne co mogę zrobić to od czasu do czasu przepłukać wodą i wypompować z czerpni(wstawiłem trójnik od razu przy wejściu do domu i tam wlewam wodę i sprawdzam temp)

 

Z grubszego tak to wygląda ,może komuś się przyda :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Co do rur dwuściennych - to oczywiste.

Rozumiem, że te odradzasz.

To jeszcze tylko jedno pytanie i idę kopać ten rów pod GWC ;-).

Czy Twoim zdaniem rura PVC do kanalizacji zewnętrznej (pomarańczowa) o sciance litej ma na tyle lepsze parametry od tej od ścianki z rdzeniem spienionym, że warto przepłacić za nią prawie dwa razy?

W moim przypadku orientacyjny koszt materiałów miał by się jak 2000zł. do 1000 zł. To dla mnie spora różnica, ale jak trzeba będzie to w imię wyższych celów zrezygnuję z paru przyjemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jedno oko - tak. Wychodzi więcej niż 14m3 (co jest ilością graniczną dla tej powierzchni/kubatury według najczęściej przyjmowanych szacunków wynikających z empirycznych podejść).

 

A co do rur...

Nie mam zdania. Dla mnie każda dobra, która się nie "sklapnie" pod naciskiem ziemi (poza, oczywiście, dwuściennymi) .

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny PP z cienką scianką - ciut nie Rehau :D tylko szkoda że max 110

http://www.profil.pila.pl/cennik.htm#skok_02

 

tutaj już jest 160

http://www.agrodren.rz.com.pl/pl/ruryk.php

 

Często jest podnoszony problem szczelności połączeń kielichowych. Czy to jest problem czy raczej szukanie dziury w całym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurowiec "swoje miejsce" ma tam, gdzie dość znacznie wahają się poziomy wód podziemnych. Część czasu leży sobie cicho w wodzie, i jak jest szczelny - to działa.

Jak nie jest szczelny, to zaczyna się napełniać tą wodą i robi kłopot.

Policzcie pojemność tego rozwiązania.

Załóżmy, że jest to walec 50mb o średnicy 200mm.

W niektórych przypadkach TYLE trzeba odpompować, a nawet nieco więcej (bo przecież stale napływa.

No i jeszcze jedno. Czasem bywa problem - co z "tym" zrobić! Wylać na trawnik?

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...