Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Witam

Byłem w piątek w starostwie dowiedzieć się ,czy do wybudowania GWC potrzebne są jakieś papiery ,pozwolenia. Pytałem dwa miesiące wcześniej ale nie był Pani naczelnik ,mieli zadzwonić nie zadzwonili.Teraz rozmawiałem z Panią naczelnik i powiedziała mi ,że na GWC nie potrzeba ,żadnych pozwoleń, zgłoszeń.Poprosiłem o odpowiedż na piśmie ,mają mi ją przysłać. Mam miłego sąsiada i bałem się ,że jak zacznę kopać zgłosi do inspekcji.

Może ,komuś przyda się taka informacja.

Miłego wieczoru J.Korona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie dotyczące żwirowego GWC. Jak wiadomo przykrywa się go folią i izolacją.

Czy jeśli zamiast folii zastosuję geowłókninę i zamiast izolacji wysypię ze 30-50cm proszku PUR to będzie OK ? Czy to, że proszek PUR i geowłóknina przepuszczają wodę są problemem dla takiego GWC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest tak, że efekty utraty tej izolacji bardzo zależą od zagłębienia tego żwirowca, na którym na izolacja ma być. Jeśli całość będzie poniżej granicy przemarzania, albo przynajmniej blisko tej głębokości (lub głębiej oczywiście), to faktycznie widocznych efektów może nie być żadnych. Natomiast, jeśli żwirowiec miałby być płytko, sztucznie tylko "zagłębiony" tą izolacją, to efekt najprawdopodbniej (zależnie od stopnia zawilgocenia, czy wręcz zamoczenia izolacji) się pojawi i to raczej niezbyt miły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką średnicą prowadzić glikol z GGWC (już w budynku) do nagrzewnicy? Chodzi mi o zbiorczą rurę (PP). W ziemi 2x100m PE32. Z tego co widzę w nagrzewnicy w standardzie raczej króćce 3/4", pompa bedzie obstawiam xx/25. Z jednej strony widzę opory przepływu, a z drugiej straty (chyba, mniejsza średnica to większa prędkość w rurze PP więc mniejsza różnica temp. między początkiem a końcem PP?). Do nagrzewnicy w budynku około 10m (będzie super-izolowane). Myślę że "trudniejsze" jest tutaj lato (schładzanie powietrza went), bo przy mrozach nawet +2* to zawsze bez problemu będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojmij, że jeśli woda od czasu do czasu przez coś przepłynie to nie znaczy, że to coś będzie "zalane". Zawilgocenie teoretycznie proszkowi ani nie szkodzi ani nie wpływa na jego parametry jak to piszą jego użytkownicy w innych tematach. Wiem, że to nie pasuje do tezy, którą z góry jak zwykle przyjąłeś ale to musisz teraz użytkowników proszku nawracać:D

 

Ty naprawdę wierzysz w to że mokry proszek pur to dobra izolacja:jawdrop:. To jest niewiarygodne żeby tak się podkładać.

Poczekaaaaj .Niech to TB przeczyta to ci da popalić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś wykonał żwirowy GWC pod płytą fundamentową ? Czy żwir rzeczny o granulacji 30-60mm da się zagęścić ?

 

jak to ma działać z niskimi oporami zagęszczone?

 

już nie przesadzajmy w cięciu kosztów, to nie jest duży wykop dla koparki obok domu, ... no chyba że łopatką czy saperką )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ziarna faktycznie będą 30-60 to zagęści się, aż za dobrze a to źle jak pisze gentoonx.

Ci co robią w fundamentach lekko tylko ubijają ale nie zagęszczają.

 

Nawet idealnie ułożony (zagęszczony) żwir 30-60mm ma przestrzenie powietrzne miedzy sobą. O ile % zmniejszysz tą przestrzeń przy zagęszczeniu maszynowym ? 10% ?

Wydaje mi się, że większym problemem jest to, że to jest żwir rzeczny. Taki żwir zawsze będzie "ruchomy". Nie ma on krawędzi, które powodują jego mocniejsze zagęszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli otoczaki i to, że się "układają" a nie klinują jak np. kliniec?

Nie wiem, na tym forum pisali aby GWC nie zagęszczać bo po przepływie. Ale też nie kładli na niego dużej masy (płyta z domem na niej).

Nie znając zachowania takiego układu nie zaryzykowałbym budowy domu na czymś takim. Chyba lepiej obok i kopcować tym proszkiem.

 

Kamień jest wybierany z dna żwirowni zalanej wodą - opisywany jako żwir filtracyjny, wielokrotnie płukany. Nie widziałem go dokładnie.

Zastanawiałem się, czy zamiast pospółki zasypać wybraną ziemię pod płyt fundamentową takim żwirem. Ale chyba ryzyko zbyt duże, a sądzę, że żaden konstruktor coś takiego mi nie podpisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest tak, że efekty utraty tej izolacji bardzo zależą od zagłębienia tego żwirowca, na którym na izolacja ma być. Jeśli całość będzie poniżej granicy przemarzania, albo przynajmniej blisko tej głębokości (lub głębiej oczywiście), to faktycznie widocznych efektów może nie być żadnych. Natomiast, jeśli żwirowiec miałby być płytko, sztucznie tylko "zagłębiony" tą izolacją, to efekt najprawdopodbniej (zależnie od stopnia zawilgocenia, czy wręcz zamoczenia izolacji) się pojawi i to raczej niezbyt miły.

Dzięki grubej izolacji styropianowej symuluje sie zaglębienie powierzchni żwiru na głęb. 4-5m. Wtedy izolacja byłaby nie potrzebna. Tu jest sporo info nt zwirowego GWC:

http://www.taniaklima.pl

 

Mam pytanie dotyczące żwirowego GWC. Jak wiadomo przykrywa się go folią i izolacją. Czy jeśli zamiast folii zastosuję geowłókninę i zamiast izolacji wysypię ze 30-50cm proszku PUR to będzie OK ?

Folia/styropian/folia - prosze nie kombinować bo bedzie "katastrofa"

 

Jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś wykonał żwirowy GWC pod płytą fundamentową ? Czy żwir rzeczny o granulacji 30-60mm da się zagęścić ?

Nie można pod płytą bo w tym miejscu trzeba żwir zagęścić i wtedy pozamyka sie wszystkie szczeliny pomiedzy kamyczkami dla przepływu powietrza.

Pionowy przekrój GWC-Ż to kilka m2 przez który powoli przepływa powietrze (brak tzw turbulencji) sumarycznie to ok 0,5m2 - dlatego są tak małe opory przepływu powietrza przez GWC-Ż.

Edytowane przez witek_myslowice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to ma być GWC czy nie? Bo jeśli nie to domieszaj innych frakcji czy pospółki i po temacie. Domyślam się, że ten żwir to ma być jakoś okazyjnie bezkosztowo?

Ja mam podobną frakcją (to białe co mam wszędzie i pod dostatkiem) wysypane na pół metra w dół podwórko, pomieszane z czym było i zagęściło się (chyba 250kg) płytą i to bardzo.

 

Tak, chodzi o zachowanie funkcji GWC po zagęszczeniu. Maksymalne zagęszczenie, czyli idealne poukładanie żwiru 30-60mm i tak pozostawia sporo wolnej przestrzeni dla swobodnego przepływu powietrza. Obawiam się tylko tego, że takiego żwiru nie da się porządnie zagęścić i późniejsze przykrycie go płytą fundamentową może spowodować jej pękanie.

 

Folia/styropian/folia - prosze nie kombinować bo bedzie "katastrofa"

 

A dokładniej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Maksymalne zagęszczenie, czyli idealne poukładanie żwiru 30-60mm i tak pozostawia sporo wolnej przestrzeni dla swobodnego przepływu powietrza. Obawiam się tylko tego, że takiego żwiru nie da się porządnie zagęścić i późniejsze przykrycie go płytą fundamentową może spowodować jej pękanie.

Nie jestem specjalista od płyt ale żwir 30-60 jest zbyt wielkiej granulacji

-----------------------------------------------------------

Folia/styropian/folia - prosze nie kombinować bo bedzie "katastrofa"

A dokładniej ?

Wyraziłem sie nie precyzyjnie. Chodziło mi że nie wolno zamiast izolacji stosować "...wysypię ze 30-50cm proszku PUR..." "bo bedzie katastrofa" stosowac tylko folia/styropian/folia

Edytowane przez witek_myslowice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...