Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Inny przykład... znany Szanownemu Henokowi i saoltowi. Inwestor chcący zmniejszyć rachunki w domu 280m2 z 1993 roku - ustalił za mną plan działania.

W tzw miedzy czasie, poczytał FM i przestraszony - napisał do Henoka z pytaniem, co ja jestem za oszust. Koniec końców - w grudniu zrobiliśmy uszczelnienie domu + rekuperację + nawiew z 2kW kanałówki LG DSCN5261.jpg

I tej zimy te 2 kW wystarczyły .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nydar ty sie chlopie ogarnij i zobacz jaka temperature tam pokazuje :)

[ATTACH=CONFIG]234465[/ATTACH]

W styczniu mogły takie temperatury być, ale teraz ?

To ewidentny błąd pomiaru, prawdopodobnie czujnik został zawilgocony.

Czujniki pomiarowe, aby miały sens muszą mieć możliwość okresowej kontroli i kalibracji, czyli muszą być możliwe do wyciągnięcia.

Najprościej zrobić to dając rurkę, np. pex, doprowadzoną do budynku.

Dom_pasywny_online-2014-04-05-12-51.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inny przykład... znany Szanownemu Henokowi i saoltowi. Inwestor chcący zmniejszyć rachunki w domu 280m2 z 1993 roku - ustalił za mną plan działania.

W tzw miedzy czasie, poczytał FM i przestraszony - napisał do Henoka z pytaniem, co ja jestem za oszust. Koniec końców - w grudniu zrobiliśmy uszczelnienie domu + rekuperację + nawiew z 2kW kanałówki LG [ATTACH=CONFIG]249326[/ATTACH]

I tej zimy te 2 kW wystarczyły .

Jak zwykle manipulacja - te 2kW, to moc grzewcza, czy elektryczna tej pompy ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam w temacie gwc i w ogóle na forum

Przeczytanie tego wątku wymaga co najmniej kilkunastu długich wieczorów, więc przepraszam, jeśli podobny temat był już wałkowany. Kilka lub nawet kilkanaście pomysłów przy wykonaniu GWC się w tym wątku przewija i mam prośbę do Szanownych Forumowiczów o kilka uwag co do możliwości wykorzystania warunków na działce, na której zamierzam prowadzić inwestycję (domek 137 m2 pow użytkowej, bez piwnicy, poddasze nieużytkowe, w części dziennej brak stropu, na razie w planach płyta fundamentowa, ogrzewanie gazowe, reku, standard energooszczędny, ale może warunki na działce pozwolą wprowadzić istotne usprawnienia ogrzewania/chłodzenia/wentylowania), a wydaje mi się, że jest co.

Mianowicie wody gruntowe są dość wysoko - 0,7 - 1m, grunty to w zasadzie glina z piachem, a na głębokości ok 2,5 - 3 metrów sama glina, gelolog badania zrobił, powiedział że grunt stabilny, ta warstwa gliny nieprzepuszczalna. Działka ze spadkiem w kierunku południowym, z niecką w części południowo zachodniej, wody dość dużo przepływa przez działkę (przynajmniej tak informował mnie sąsiad) na działkę sąsiednią, niżej położoną, . Jak się dowiedziałem od sąsiadów lata temu był w tej niecce i działce sąsiedniej staw, który został zasypany, powierzchni około 10 arów. Faktycznie w najniżej położonej części działki jest mocno wilgotno, niezależnie od pory roku i intensywności opadów, ogromna liczba ślimaków wydaje się to potwierdzać. Dodatkowo na działce jest studnia, głębokości 5 metrów, przy czym lustro wody znajduje się w zależności od pory roku około 0,5-2 metry pod poziomem terenu. Dodatkowo przez całą działkę zgodnie ze spadkiem terenu przebiega melioracja, o której wiem, że wykonał ją samodzielnie jeden z byłych właścicieli, w dolnym odcinku około 30 metrów to kręgi betonowe, przekrój około 30 cm, zazwyczaj jest w nich mocno wilgotno, po różnych niwelacjach terenu ta melioracja znajdzie się około metr p.p.t.. Domek będzie stał na górce, nie przeszkadza mi ani studnia, ani melioracja, ani dawny stawek. Na razie planuję wykonanie domku na płycie.

Czy mogę wykorzystać zasoby wody w tym dawnym stawie, a także wody przepływające przez działkę i studnię do wykonania sprawnego GWC? Tylko jaki układ w takich warunkach będzie najskuteczniejszy? Mam do wykorzystania 17 arów działki, część zajmie dom, oczywiście jak warto to i pod domem mogę rurki rozprowadzić. Z tego co się doczytałem, to raczej zakopanie rurek z glikolem, ale czy można połączyć w takich warunkach wodny 1 z wodnym 2 opisywanym przez Adama_mk, a może dodać jeszcze jedną pętlę do dawnego stawu? Czy nieckę po stawie można wykorzystać jako rodzaj akumulatora, czy ktoś z forumowiczów ma podobne warunki na działce i udało mu się pozytywnie je wykorzystać do usprawnienia ogrzewania/chłodzenia/wentylacji w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Jakiś czas temu jakGWC.jpg pisałem wcześniej wysłałem zapytanie do Starostwa ,czy na GWC jest potrzebny jakiś papier,zgłoszenie pozwolenie.Odpowiedzieli że można go zrobić bez żadnych papierów.

Nie wiem dlaczego ale skanowanych obrazów nie mogę zapisać w większym rozmarze.

Edytowane przez jerzyka51
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jakiś czas temu jak[ATTACH=CONFIG]257661[/ATTACH] pisałem wcześniej wysłałem zapytanie do Starostwa ,czy na GWC jest potrzebny jakiś papier,zgłoszenie pozwolenie.Odpowiedzieli że można go zrobić bez żadnych papierów.

Nie wiem dlaczego ale skanowanych obrazów nie mogę zapisać w większym rozmarze.

 

Mozesz mi to wyslac na maila? [email protected]

Ja co prawda zlozylem projekt do Starostwa na ktorym jest GWC rurowe ( i nie tylko :p ) ale jakby sie mieli doczepic bede mial podkladke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też planuję GWC rurowe. W sumie zamówiłem już rury wiec nie ma się jak wycofać ;)

Będzie 4 rury fi160mm po ok 25m.

Całość zrobi kolega Kangaxx.

Tylko jest pewien dylemat, czy prowadzić je wszystkie do studni i tam zrobić dużą czerpnię?

Czy raczej zrobić 2 czerpnie kolumnowe.

Kusi mnie ta studnia bo to jakieś wyzwanie, a i pokombinować trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem na etapie wykonywania GWC rurowego.

Pytanie mam takie rury mam dwie 125 cm średnicy każda długość ok razem (jeszcze nie wiem mogę mieć do 48 do 60 metrów Ile wystarczy dla takiego domu? )

jaką rurą je lepiej połączyć aby zakończyć czerpnią 160 czy 200 czy ostatni metr będzie miał znaczenie ? z czego zrobić czerpnie najlepiej. Dom 109 m kubatura 470

 

 

 

gwc.jpg

Edytowane przez Kajkomen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem na etapie wykonywania GWC rurowego.

Pytanie mam takie rury mam dwie 125 cm średnicy każda długość ok razem (jeszcze nie wiem mogę mieć do 48 do 60 metrów Ile wystarczy dla takiego domu? )

jaką rurą je lepiej połączyć aby zakończyć czerpnią 160 czy 200 czy ostatni metr będzie miał znaczenie ? z czego zrobić czerpnie najlepiej. Dom 109 m kubatura 470

 

witam

 

czerpnię zrób o średnicy 200 - będą mniejsze opory

2 przewody 125 to ~245cm2 a 1 przewód 160 to tylko ~200cm2

a przewód 200 to ~314cm2

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...