Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

cały sezon grzewczy nabijam sobie grunt zimnem na lato a całe lato ciepłem na zimę ...:yes:

 

A nie jest tak, że w maju, gdzie załóżmy temp. powietrza to 20oC, nagrzeje nam grunt w GWC na tyle, że w lipcu, podczas upałów chłodu już nie będzie ? W drugą stronę będzie w okresie zimowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To otwieracie okna ??? na wieczór u mnie jest tyle komarów że tylko nad ranem jak juz spią to moge otworzyć a znów za dnia jak jest na dworze 30 a w domu 24 C to nie ma sensu otwierać , ja otwieram tylko jak chata mi sie przegrzeje czyli jak juz jest 25 C i otwieram jak na dworze spadnie temp tak 22 C a jak wy robicie ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nawiewając wyższą temperaturę do domu niż ta,która jest w domu,wentylacja(!) nie jest w stanie podgrzać to analogiczna sytuacja będzie jak będziemy dmuchać niższą temperaturą,również nie będzie w stanie schłodzić.

Po prostu standartowo dobierany rekuperator nie ma takiej wydajności,żeby schłodzić lub podgrzać cokolwiek,obojętnie jaka temperatura będzie na nawiewie.

 

Tą energię prędzej czy później odczujesz. Przy niższej temp. nawiewu dłużej wytrzymasz w upalne dni bez chłodzenia. Dobre nawet te kilkaset W chłodu, choćby do skompensowania zysków bytowych. Faktem jest, że im bardziej masywny dom tym słabiej to odczujesz.

 

Reku bez bypassa.

 

i z GWC ? Dziwne połączenie. Podgrzewasz powietrze cały rok, nawet w lecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tą energię prędzej czy później odczujesz. Przy niższej temp. nawiewu dłużej wytrzymasz w upalne dni bez chłodzenia. Dobre nawet te kilkaset W chłodu, choćby do skompensowania zysków bytowych. Faktem jest, że im bardziej masywny dom tym słabiej to odczujesz.

i z GWC ? Dziwne połączenie. Podgrzewasz powietrze cały rok, nawet w lecie.

Wydaje Ci się :)

Ale cóż,jak zamieszkasz to się przekonasz,że wentylacja ani nie grzeje ani nie chłodzi,ani nie podgrzewa ani nie blokuje nagrzewania się domu,nie tymi wydajnościami rekuperatora.

W sypialni mam przy maksie na reku 80m3/h czyli ok.2 kubatury na godzinę i kompletnie nie czuć nic z anemostatu,gdyby to było 280m3/h tylko w to jedno pomieszczenie to coś byś poczuł ale nie przy takiej wydajności.

Ale jak ma być 280m3/h w jedno pomieszczenie a w domu mam 5 pomieszczeń nawiewnych to żeby coś poczuć wypadałoby mieć reku o wydajności ok.1500m3/h czyli dobrany na 5 kubatur domu na godzinę.

Ktoś tak dobiera ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje Ci się :)

Ale cóż,jak zamieszkasz to się przekonasz,że wentylacja ani nie grzeje ani nie chłodzi,ani nie podgrzewa ani nie blokuje nagrzewania się domu,nie tymi wydajnościami rekuperatora.

W sypialni mam przy maksie na reku 80m3/h czyli ok.2 kubatury na godzinę i kompletnie nie czuć nic z anemostatu,gdyby to było 280m3/h tylko w to jedno pomieszczenie to coś byś poczuł ale nie przy takiej wydajności.

U mnie jest to samo chata taki i siak sie przegrzewa w upały chodz mam jeszcze ocieplenie na stropie nie skończone , tylko że u mnie to czuć jak stanie sie pod anemostatem że leci chłodniejsze powietrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje Ci się :)

Ale cóż,jak zamieszkasz to się przekonasz,że wentylacja ani nie grzeje ani nie chłodzi,ani nie podgrzewa ani nie blokuje nagrzewania się domu,nie tymi wydajnościami rekuperatora.

 

Pewnie się przekonam, ale po to poznajemy fizykę, żeby moć przewidzieć, a raczej obliczyć jak to będzie działać przed wybudowaniem. Ten chłód niesiony z GWC nie znika. W zależności o typu domu wpływa mniej lub bardziej na temperaturę wewnątrz.

 

W sypialni mam przy maksie na reku 80m3/h czyli ok.2 kubatury na godzinę i kompletnie nie czuć nic z anemostatu,gdyby to było 280m3/h tylko w to jedno pomieszczenie to coś byś poczuł ale nie przy takiej wydajności.

Ale jak ma być 280m3/h w jedno pomieszczenie a w domu mam 5 pomieszczeń nawiewnych to żeby coś poczuć wypadałoby mieć reku o wydajności ok.1500m3/h czyli dobrany na 5 kubatur domu na godzinę.

Ktoś tak dobiera ?

 

Jeśli chcesz schłodzić pomieszczenie o kilka stopni w ciągu godziny lub pół to tylko klima. GWC działa 24h/dobę, więc ta moc, którą daje Ci klima w ciągu godziny GWC daje w ciągu doby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Jeśli chcesz schłodzić pomieszczenie o kilka stopni w ciągu godziny lub pół to tylko klima. GWC działa 24h/dobę, więc ta moc, którą daje Ci klima w ciągu godziny GWC daje w ciągu doby.

Czyli GWC nic nie daje.

Tak jakby podgrzewać basem grzałką 2kW,ciepło daje ale czemu nie podgrzewa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nuuudaaaa.

Od tylu miesiecy ciale sie tylko klocicie - zadnych konkretowe juz dawno nie ma. Idzicie gdzies indziej.

 

Fantom

ps. Chyba zainwestuje te 2 tys, aby kupic cos z Juwentu + pompka + glikol i odpale to u siebie.

Pomontuje czujnikow temp i wystawie na swiat. KAzdy bedzie mial jacsnoc jak to dziala. Oczywiscie u kazdego moze byc inaczej, ale zawsze bedzie jakis punkt odniesienia.

ps2. Nie mam zdania na ten temat. Wydaje mi sie, ze GGWC duzo nie da, ale z ciekaowsic mozna zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli GWC nic nie daje.

Tak jakby podgrzewać basem grzałką 2kW,ciepło daje ale czemu nie podgrzewa ?

 

Nie ta skala.

Porównaj ilość mocy chłodniczej potrzebnej do obniżenia temp. w sypialni o 1oC a później ilość mocy chłodniczej do utrzymania danej temp. i porównaj tą moc do mocy chłodniczej GWC. Dzięki GWC w pewnym procencie to zapewnisz. Czasami nawet 100%.

I gwoli wyjaśnienia. Nie mówimy tutaj o domu, wystawionego na bezpośrednie promienie słoneczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nuuudaaaa.

Od tylu miesiecy ciale sie tylko klocicie - zadnych konkretowe juz dawno nie ma. Idzicie gdzies indziej.

 

Co to znaczy, że konkretów juz dawno nie ma ? Konkrety, są. Chyba nie problem policzyć moc chłodniczą danego GWC, klimy i porównać to ze skutecznością dla danego domu. W przypadku Arturo może to być nieodczuwalne, ponieważ ma masę betonu i silki, a są to materiały o dużej pojemności cieplnej. W takim domu zanim dojdzie do przegrzania to nastąpi wieczór i będzie zaciągane chłodniejsze powietrze. To się nazywa temperaturowe przesunięcie fazowe.

 

Chcę tylko powiedzieć, że nie można generalizować czy GWC działa czy nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak układ przemyślany i dobrze zrobiony to kłopotów nie ma.

 

Czytam jak tu rzeźbicie i dziwnie mi się robi...

Co jest, że jak tylko Słoneczko trochę przygrzeje to ludziska głupieją?

Fizyki zapomnieliście?

 

Jak jest za ciepło to idziemy do jakiej szafy i szukamy chwilowo niepotrzebnego prześcieradła.

Moczymy je w wannie czy umywalce i wieszamy w pomieszczeniu, które chcemy ochłodzić.

Skutek mamy już po kwadransie.

GWC nie pozwala, aby za szybko tak wypracowany skutek się ulotnił.

Każde GWC dobrze zrobione.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nie ta skala.

Porównaj ilość mocy chłodniczej potrzebnej do obniżenia temp. w sypialni o 1oC a później ilość mocy chłodniczej do utrzymania danej temp. i porównaj tą moc do mocy chłodniczej GWC. Dzięki GWC w pewnym procencie to zapewnisz. Czasami nawet 100%.

I gwoli wyjaśnienia. Nie mówimy tutaj o domu, wystawionego na bezpośrednie promienie słoneczne.

Czyli mówimy o domu cały czas w cieniu ? Takie są ?

Porównanie grzałki 2kW i basenu olimpijskiego jest adekwatne do GWC i domu ze standartowym rekuperatorem.

Choćby nie wiem ile taka grzałka będzie grzała to nigdy w życiu nie zagrzeje nam tego basenu bo co zagrzeje to od razu się chłodzi.

Co z tego,że "wieje" nam z góry 0,2kW jak dochodzi 2kW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

GWC nie pozwala, aby za szybko tak wypracowany skutek się ulotnił.

Każde GWC dobrze zrobione.

Adam M.

:)

GWC i 80m3/h w pokoju 15m2,40m3/h w pokoju 12m2,120m3/h w pokoju 33m2 ?

Zapomnij.

Jak tak będzie wiało w tych pomieszczeniach to i tak temperatura się utrzyma,niezależnie czy z GWC czy bez niego.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mówimy o domu cały czas w cieniu ? Takie są ?

 

Mam na myśli zacienione okna.

 

Porównanie grzałki 2kW i basenu olimpijskiego jest adekwatne do GWC i domu ze standartowym rekuperatorem.

Choćby nie wiem ile taka grzałka będzie grzała to nigdy w życiu nie zagrzeje nam tego basenu bo co zagrzeje to od razu się chłodzi.

 

Dalej twierdzę, że bardzo nieadekwatny przykład. Porównujesz wodę z betonem. A zagrzej jedno i drugie i zobacz co szybciej odda energię.

 

Co z tego,że "wieje" nam z góry 0,2kW jak dochodzi 2kW ?

 

A jeśli zamiast 2kW będzi tylko 0,5kW ? GWC będzie już odczuwalny.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak w wojsku ...

pkt. 1. Arturo ma zawsze rację ...

pkt. 2. Arturo ma zawsze rację ...

pkt. 3. jeżeli Arturo nie ma racji to przejdź do pkt. 1 ...;)

 

śmiechu warte...

nawet nie ma obejścia wymiennika a wie lepiej od ludzi którzy użytkują GWC z wydajnościami prawie dwukrotnie większymi niż jego nieszczęsna centrala...

 

jeżeli ktoś ma wątpliwości w sensie wydania tych kilku klocków na wymiennik gruntowy to niech zajrzy do mojej chałupy w największe upały...:p

GWC jest genialnym rozwiązaniem tylko trzeba umiejętnie go wykorzystać, na początku też byłem niezadowolony z działania ale wystarczyło trochę obserwacji, wyciągnięte wnioski i odpowiednio skonstruowane sterowanie ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tego,że "wieje" nam z góry 0,2kW jak dochodzi 2kW ?

to teraz wytłumacz nam jakim cudem po kilku dniach słonecznych i upalnych chałupa nie rozgrzewa się do tych 35*...

skoro do każdego pomieszczenia dostarczasz te 2kw na każdą godzinę to powinna być rozgrzana jak piec po kilku dniach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
to teraz wytłumacz nam jakim cudem po kilku dniach słonecznych i upalnych chałupa nie rozgrzewa się do tych 35*...

skoro do każdego pomieszczenia dostarczasz te 2kw na każdą godzinę to powinna być rozgrzana jak piec po kilku dniach...

Zapewne temperaturę w domu utrzymuje GWC.

Fakt, u mnie z góry wieje więcej niż w domu i dlatego temperatura w domu utrzymuje się na możliwym poziomie i nie rośnie tylko spada.

Gdybym miał bypass w reku to w domu byłaby lodówka ;)

 

Nie możecie pojąć,że nawet 80m3/h w pkoju 15m2 nie zmieni niczego ?

Ani nie zagrzeje,ani nie schłodzi ani nie opóźni zagrzania.

Te 80m3/h to jest nic w tym pokoju,40m3/h to jest nic w pokoju 12m2.

To jest tylko wentylacja a nie ogrzewanie czy chłodzenie nadmuchowe.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...