Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

No właśnie nie wiem czy sens GWC był dyskutowany. Ja przy ocieplonym budynku z akumulacyjnymi ścianami nie odczuwałem tego lata potrzeby mienia czegoś co mi będzie schładzać chałupę. Ocieplenie nie jest szczególnie radykalne ledwo 20 cm szarego styropianu.

Ma Pan rację. 20 cm styropianu chroni mur przed działaniem słońca, a sam mur odprowadza ciepło z domu przez fundament do gruntu.

Kiedyś gwc a dziś pompę ciepłą powietrze powietrze stosuje się w domach izolowanych, tam ściana nie odprowadzi ciepła do gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie. Ja w odróżnieniu od Ciebie mam okna i styropianu na nie nie daję. Ale "20 cm styropianu chroni mur przed działaniem słońca". Brawo.

Nawet jakby tego styro tam nie bylo, to i tak wiekszosc energii wejdzie przez promieniowanie przez okna. Ale widze, że u Was nie ma tego problemu - brak okien rozwiązał go..

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Ja w odróżnieniu od Ciebie mam okna i styropianu na nie nie daję. Ale "20 cm styropianu chroni mur przed działaniem słońca". Brawo.

Nawet jakby tego styro tam nie bylo, to i tak wiekszosc energii wejdzie przez promieniowanie przez okna. Ale widze, że u Was nie ma tego problemu - brak okien rozwiązał go..

 

Fantom

Mam Szanowny Pan bardzo mało używany rozum, zazdroszczę!. Nie spotkałem też muru za oknem. Szanowny cruz napisał, że ma styropian na murze. Nie wiem jak Pan wydumał, że i na oknie, a teraz, że mur jest za oknem. Podobnie nie uważam, za przesadne nadużywanie mózgu, gdy się wyciąga ze zdania 20 cm styropianu chroni mur przed działaniem słońca wnioski, że dom nie ma okien.

 

Może wyjaśnię więc Szanownemu Panu o co chodzi:

Skoro cruz napisał, że mając 20 cm styropianu na zewnątrz muru, nie potrzebował klimy, to oznacza że zyski bytowe i słoneczne były mniejsze niż straty ciepłą. W słoneczny i upalny dzień jedyną drogą pozbycia cię nadmiaru ciepła, przy braku klimatyzacji jest grunt . Ściany odprowadzały ciepło przez fundament do gruntu. Ponieważ ściany były odizolowane od słońca 20 cm styropianem to odprowadzały ciepło z wewnątrz domu, dlatego temperatura nie rosła.

W domach izolowanych jest od gruntu minimum 30 cm styro, dlatego tak ważny był kiedyś gwc, dziś ze względów ekonomicznych i komfortowych, zastąpiony powietrzną pompą ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Szanowny Pan bardzo mało używany rozum, zazdroszczę!. Nie spotkałem też muru za oknem. Szanowny cruz napisał, że ma styropian na murze. Nie wiem jak Pan wydumał, że i na oknie, a teraz, że mur jest za oknem. Podobnie nie uważam, za przesadne nadużywanie mózgu, gdy się wyciąga ze zdania 20 cm styropianu chroni mur przed działaniem słońca wnioski, że dom nie ma okien.

 

Może wyjaśnię więc Szanownemu Panu o co chodzi:

Skoro cruz napisał, że mając 20 cm styropianu na zewnątrz muru, nie potrzebował klimy, to oznacza że zyski bytowe i słoneczne były mniejsze niż straty ciepłą. W słoneczny i upalny dzień jedyną drogą pozbycia cię nadmiaru ciepła, przy braku klimatyzacji jest grunt . Ściany odprowadzały ciepło przez fundament do gruntu. Ponieważ ściany były odizolowane od słońca 20 cm styropianem to odprowadzały ciepło z wewnątrz domu, dlatego temperatura nie rosła.

W domach izolowanych jest od gruntu minimum 30 cm styro, dlatego tak ważny był kiedyś gwc, dziś ze względów ekonomicznych i komfortowych, zastąpiony powietrzną pompą ciepła.

Panie TB niech Pan poda jaka jest temperatura latem pod domem ? W/g Pana ściany w domu Cruza ile miały stopni C ??? 10 C 15 C - toż przy upałach woda by płyneła strumieniami po ścianach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Ja w odróżnieniu od Ciebie mam okna i styropianu na nie nie daję. Ale "20 cm styropianu chroni mur przed działaniem słońca". Brawo.

Nawet jakby tego styro tam nie bylo, to i tak wiekszosc energii wejdzie przez promieniowanie przez okna. Ale widze, że u Was nie ma tego problemu - brak okien rozwiązał go..

 

Fantom

 

szczukot - masz mózg nówka-funkiel-nie śmigany w/g TB - zazdroszczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie czy praktycznie? W moim maxowym jest mierzalna różnica po przełączeniu czerpni i przegonieniu powietrza nieużywanym do tej pory fragmentem wymiennika.

 

 

 

Nie piszemy o GWC jednorurowym gdybyś nie zauważył.

 

 

 

Hipotezy bazujące na doświadczeniu. Przełączenie czerpni i różnice w temp. na wylocie GWC o czymś świadczą.

 

Rury to rury,czy szeregowo połączone czy równolegle, to ma być przez nie przepchnięta określona ilość powietrza. A ,że mamy różne potrzeby w zależności od pory roku, to projektuje się GWC do max. zapotrzebowania latem . GWC powinno moim zdaniem pracować 364dni w roku ,24h/dobę.Przy takim systemie pracy, zmiana temp. o 1oC to jest miesiąc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie szeregowe i rownoległe to BARDZO nie to samo.

A ile GWC w roku ma pracować to zależy od potrzeb. Jak budujesz energo czy pass to bez requ się nie obejdziesz, w pass nawet jest to obowiązkiem. A dobremu requ GWC nic nie daje. Latem dobry dom też GWC nie potrzebuje. Po cholerę wiec to ma pracować cały rok? Szkoda kasy na instalację i eksploatację.

 

Mamy inne doświadczenia.Bez reku p-p się obędę ale bez GWC nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele czerpni to wyższy koszt bo wiele ale lepiej bo więcej możliwości.

 

Jakie możliwości masz na myśli? Poza większym kosztem,korzyści nie dostrzegam.

 

ps. Jak jest różnica między 50mb. rury w szeregu a 50mb. rury w układzie Tichelmanna .? W sensie energetycznym to jedno. Tichelmann droższy inwestycyjnie. Przydatny jedynie tam gdzie mało miejsca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie o doświadczeniach a o wymaganiach.

 

 

 

A możesz się ogarnąć? Tu piszą o pokładach żwiru, max-ów czy Tichelmanna a nie nie jednej rurze.

 

 

 

W ukł. T. przy małym przepływie nie wszystkimi rurami będzie przepływało powietrze. Jedną rurą to chyba wiesz jak będzie. Jak będziesz miał T z wieloma czerpniami to przy małym przepływie będziesz mógł wybierać różne rury. Coś jak żwirowy z dwoma czerpniami i aktywną jedną częścią gdy druga się regeneruje.

aaaa....

to trzeba sobie wybudować takiego "cudaka" co by trzeba było to cały czas nadzorować ewentualnie wpakować trochę grosza co by samo się nadzorowało ...:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek, idź spać.

Tutaj ludzie mają problem jak wykorzystać optymalnie takiego cudaka. Jakby mieli rurę jak masz to by nie pisali więc na drugi raz najpierw ogarnij się w temacie a potem mieszaj.

a kto im bronił taką rurę zrobić...?

naczytali się o "cudownych' maxowcach czy innej maści goownach , zrobili sobie to na podwórku to niech teraz kombinują ...

 

zresztą...

większość nawet głupiej rury nie potrafi dobrze zrobić a co mówić o reszcie ...:cool:

:goodnight:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...