Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Wracając do mojego GWC.

 

Po dwóch dobach wentylowania GWC smród nieco mniejszy, ale daleko jeszcze do tego, żeby wpuścić te powietrze na salony. Wilgotność dalej tak wysoka, że miernik nie podaje wartości ... Ktoś pisał, że żwirowiec wysycha po godzinie wentylowania ...

A zapoznałeś się z opiniami takich co żwirowiec już mają? Ciekaw jestem po prostu czy ktoś już coś podobnego opisywał. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że to samo z siebie zniknie na tyle, by nie dało się odczuć. Mam oczywiście nadzieję, że będzie inaczej i twoja praca nie pójdzie na marne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ma sens robić GWC w postaci dwóch rur fi 160 o długości 25 m? Boję się trochę nieszczelności przy składanej rurze, szczególnie że nie bardzo mam czas czuwać nad procesem montżu GWC, a jest możliwość zakupu 50 mb rury fi 160 do GWC w jednym kawałku. podzieliłbym na dwie części, żeby zredukować opory i nie robić podciśnienia w domu. celem jest ograniczenie zamarzania wymiennika w zimie oraz zapobieganie przegrzewaniu latem (jako dodatek do okapu, rolet i zacienienia o kilkumetrowym zasięgu na parterze). 320 m3 kubatury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zapoznałeś się z opiniami takich co żwirowiec już mają? Ciekaw jestem po prostu czy ktoś już coś podobnego opisywał. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że to samo z siebie zniknie na tyle, by nie dało się odczuć. Mam oczywiście nadzieję, że będzie inaczej i twoja praca nie pójdzie na marne.

 

Zobaczymy.

Ludzie opisują i chwalą tylko to co im wyjdzie. Do spieprzonych instalacji boją się przyznać. U siebie zrobiłem wszystko poprawnie. Grunt dobry - piaszczysty, bez wód gruntowych. Nie wiem skąd te zapachy. Podejrzewam, że żwir nie był tak czysty jak to mogłoby się wydawać czytając stronę żwirowni.

 

Ale jeśli nawet będą zapachy, to po prostu dostawię jeden dodatkowy wymiennik i na jego wylot będę wrzucał powietrze z GWC, a świeże czerpał bezpośrednio z zewnątrz. Będę kombinował.

 

PS. Wypuściłem sobie dodatkową rurę fi 200 z pomieszczenia technicznego poza budynkek. Jak nie wyjdzie żwirowiec, to zrobię rurowca, a ten może pójdzie pod PC do CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma sens robić GWC w postaci dwóch rur fi 160 o długości 25 m? Boję się trochę nieszczelności przy składanej rurze, szczególnie że nie bardzo mam czas czuwać nad procesem montżu GWC, a jest możliwość zakupu 50 mb rury fi 160 do GWC w jednym kawałku. podzieliłbym na dwie części, żeby zredukować opory i nie robić podciśnienia w domu. celem jest ograniczenie zamarzania wymiennika w zimie oraz zapobieganie przegrzewaniu latem (jako dodatek do okapu, rolet i zacienienia o kilkumetrowym zasięgu na parterze). 320 m3 kubatury.

 

Masz na myśli te rury?:

http://img07.allegroimg.pl/photos/oryginal/47/89/98/97/4789989745_1

Przyjrzyj się dokładnie tej rurze. Tam masz dwie ścianki, a pomiędzy pustka powietrzna, która jest izolatorem. Lepiej zadziałają zwykłe PVC szczelnie połączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli te rury?:

...

Przyjrzyj się dokładnie tej rurze. Tam masz dwie ścianki, a pomiędzy pustka powietrzna, która jest izolatorem. Lepiej zadziałają zwykłe PVC szczelnie połączone.

 

miałem na myśli te:

http://sklep.termokontrol.com.pl/492-thickbox_default/przewod-wentylacyjny-o160-pe-flex-gwc.jpg

 

od termokontrol dedykowane do GWC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy.

Ludzie opisują i chwalą tylko to co im wyjdzie. Do spieprzonych instalacji boją się przyznać. U siebie zrobiłem wszystko poprawnie. Grunt dobry - piaszczysty, bez wód gruntowych. Nie wiem skąd te zapachy. Podejrzewam, że żwir nie był tak czysty jak to mogłoby się wydawać czytając stronę żwirowni.

Zalezy co to znaczy poprawnie, bo w twoim przypadku trudno to jednoznacznie okreslic. Jestes pierwszy znanym na FM, robiacym GWC zwirowe w ukladzie tichelmana, a co za tym idzie o relatywnie dosyc malym przekroju pojedynczej nitki. Maly przekroj - blisko strefy brzegowej i "wplywu" gruntu.

 

dzisiaj w ramach rozruchu WM odpaliliśmy "uśpiony" wymiennik gruntowy u kolegi JMN...(zrobiony rok temu i zaślepiony GWC "pomarańczowy" w meandrze ...:) )

zaraz po uruchomieniu żadnych zapachów, powietrze wlatujące takie samo jak na zewnątrz domu ...:yes:

To dobrze wrozy mojemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent nazywa to rurą falistą .Ze zdjęcia widać,że jest od środka karbowana. O ile to nie jest złudzenie to karbowana nie powinna być stosowana do GWC z uwagi na możliwość kondensacji w pewnych okresach roku.
W karbach może zbierać się woda której usunięcie może okazać się niemożliwe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to fakt, może się tam rozwinąć życie. no nic, myślę dalej, do wiosny muszę podjąć decyzję, żeby potem już nie robić bałaganu na działce

 

Nic nie jest karbowane i izolowane. Od środka jest rura pokryta folią D2P lub srebrem.A powietrze w ściankach jest ruchome i tylko miejscami. Ryra na zewnątrz karbowana lepiej wymienia ciepło niż kanalizacyjna.

Doradzają Panu ludzie, którzy na oczy tego nie widzieli

Ze zdjęcia widać
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam zamiar u siebie na czerpni założyc nagrzewnice glikolowa chciałbym ja wykonac własnymi rękami z jakiejś nagrzewnicy lub chłodnicy samochodowej jeśli już ktoś coś takiego robił to prosiłbym o nakierowanie co by sie nadało z jakiego merca czy opla

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony

Temat poruszany wielokrotnie - chłodnicą samochodową raczej sie nie da.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo...???

 

Ciężko dokopać się do 90 - 130st.C Bo na taką temperaturę jest policzona powierzchnia rurek w chłodnicy.

Problemy też mogą wystąpić z taką ilością powietrza jaka przelatuje przez chłodnicę w samochodzie.

A tak poza tym, że nie te rurki i nie ten strumień, to reszta OK!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy taki zapachy ma każdy, kto uruchamiał żwirowca.

Ja swój zakopywałem przed zaszłą zimą, przykryłem około 10cm ziemi tylko, nie mam nawet styro czy folii jeszcze nad nim. Leżał nie przedmuchiwany (poza testowym) prawie cały rok, jak go ostanio uruchomniłem na stałe, to zapachów (poza wilgocią) nie mam.

Grunt piaszczysto/gliniasty, poziom wód gruntowych poniżej 5m, żwir nie był nawet specjalnie płukany, idea płukania ręcznego mi przeszła po przepłukaniu jakichś 5 ton. ;)

To chyba kwestia szczęścia/pecha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swój zakopywałem przed zaszłą zimą, przykryłem około 10cm ziemi tylko, nie mam nawet styro czy folii jeszcze nad nim. Leżał nie przedmuchiwany (poza testowym) prawie cały rok, jak go ostanio uruchomniłem na stałe, to zapachów (poza wilgocią) nie mam.

Grunt piaszczysto/gliniasty, poziom wód gruntowych poniżej 5m, żwir nie był nawet specjalnie płukany, idea płukania ręcznego mi przeszła po przepłukaniu jakichś 5 ton. ;)

To chyba kwestia szczęścia/pecha.

 

No to mnie pocieszyłeś :)

Już nic więcej nie jestem w stanie poprawić. Jak mi podłączą wodę to spróbuję go solidnie przepłukać. Póki co chcę go przez zimę solidnie wysuszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zapach jakoś wyraźnie wyczuwasz? Intensywność jego spada czy bez zmian?

Mój po uruchomieniu było czuć przez kilka dni ale tylko z nosem przy anemostacie, potem już nic. Teraz nawet jak poleży miesiące odłogiem to po odpaleniu nic nie czuć. Ostatnio przymroziło to się załączył pierwszy raz od sierpnia i nawet nikt nie wiedział o tym.

 

Pracuje już 3 dzień i zapach już lżejszy. Sądzę, że da się to przewentylować. W końcu żadnego goowna tam nie wrzuciłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywietrzy się a teraz pomyśl o filtracji. A w zasadzie zapomnij bo i kurz i zapachy będą przezeń spokojnie przelatywać. Coś tam osiądzie ale bez szału.

 

Jak zacznie poprawnie działać, to sprawdzę również skuteczność filtrowania. Na wlocie do wymiennika zastosuje filtr knaałowy:

http://www.alexapolska.com.pl/img/p/330-490-thickbox.jpg

ze swobodnym dostępem do wymiany filtru. Postaram się kilka filtrów przetestować i sprawdzić czy cokolwiek osiądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No taką tkaninę filtracyjną powinieneś zastosować przed wymiennikiem bo jak go usyfisz to bardzo trudno potem wyczyścić.

 

Wymiennik będę miał z PET'a (Klingenburg'a), więc spokojnie mogę go wyczyścić choćby myjką ciśnieniową. Nie mam tutaj obaw.

Ale na pewno sprawdzę czystość powietrza wyrzucanego ze żwirowca, bo w głównej mierze pod to go zbudowałem. Zrobię też kilka testów na filtrowanie zapachów spalenizny, rozpalając w pobliżu czerpni ognisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...