Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

w zimę przy -10 na zewnątrz też tak robisz ? nie masz problemu z wilgocią w kanałach ? Generalnie we wszystkich poradnikach, instrukcjach z jakimi się spotkałem było napisane że nie nalezy wyłączać nawiewu w zimę ponieważ kanały nawiewne mogą stać się wywiewnymi ( = większe zasyfienie kanałów)

?

 

Przewiew jakiś tam jest nawet podczas wyłączonej. Ale malutki. Wentylatory, długie kanały i filtry sporo hamują.

Tak swoja drogą, nie pamietam kiedy w moim regionie w dzień (kiedy wychodzę) było -10 st. Nawet nie pamiętam kiedy było mniej niz zero :)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. zewn. ok 33oC i wilgotność 45%. Temp. z GWC 16oC

 

w/g mnie dość optymistyczne założenia 16stC, ale przy niewielkiej wydajności (100-120m3/h) może być osiągalne (na początku lata - generalnie żaden program liczący rurowe GWC nie daje zejść z temp. nawiewu latem praktycznie poniżej 18stC w piachu niezależnie od wydatku), ale nie sądzę żeby dla tej temperatury to były wiadra wody, bankowo nie wiadra dziennie - ale masz rację, lepiej dmuchać na zimne, od przybytku (odejścia skroplin) głowa nie boli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w/g mnie dość optymistyczne założenia 16stC, ale przy niewielkiej wydajności (100-120m3/h) może być osiągalne (na początku lata - generalnie żaden program liczący rurowe GWC nie daje zejść z temp. nawiewu latem praktycznie poniżej 18stC w piachu niezależnie od wydatku), ale nie sądzę żeby dla tej temperatury to były wiadra wody, bankowo nie wiadra dziennie - ale masz rację, lepiej dmuchać na zimne, od przybytku (odejścia skroplin) głowa nie boli :)

 

Ciekawe jak to będzie u mnie. Mam nietypowe GWC - żwirowiec na głębokości ok. 1m pod domem. Dodatkowo jest to żwirowiec w układzie Tichelmanna rozciągnięty na powierzchni oddziaływania ok. 80m2, a dom wychodzi (wraz z opaską) jeszcze ze 3 metry poza obrys GWC. Jest szansa na 16oC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek, a jak sądzisz skąd ten 1oC więcej ? Z przepływającego non stop powietrza, czy ogólnie od nagrzewającego się gruntu? Ty masz chyba GWC poza obrębem budynku ?

 

temp. za GWC jest zależna od pory roku, najcieplej jest na przełomie sierpień / wrzesień a najchłodniej luty / marzec ...

wymiennik mam obok budynku na gł. ok. 2,5m ...( ponad 50mb rury 200 w meandrze ...)

Edytowane przez jasiek71
błędne dane ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temp. za GWC jest zależna od pory roku, najcieplej jest na przełomie sierpień / wrzesień a najchłodniej luty / marzec ...

wymiennik mam obok budynku na gł. ok. 2,5m ...( ponad 50mb rury 200 w meandrze ...)

 

Uważasz zatem, że przepływające powietrze przez GWC nie jest w stanie ani go wychłodzić ani podgrzać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC to bardziej złożony układ termodynamiczny, niżbyśmy chcieli.

Na maximum w sierpniu składa się suma oddziaływań w tym też wsiąkanie CIEPŁEJ wody deszczowej w grunt. (Lipcowe burze).

GWC żwirowe robi się tam, gdzie woda wsiąka łatwo i pod trawnikiem nie stoi.

Dobrze zrobione GWC - sprawdza się.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...