Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

,,Chciałbym użyć czegoś szczelniejszego wydajniejszego stąd moje zapytanie, może ktoś coś wie?"

 

Każda rura łączona pod ziemią niesie w sobie zagrożenie nieszczelności . Rozwiązaniem jest gentoixowa termokurczka.

Wydajność zwiększasz powierzchnią wymiany , grubość i rodzaj ścianki jest w praktyce bez znaczenia ,bo przepływ energii przez grunt jest wolniejszy od możliwości przekazania energii przez ściankę 3-4 mm PCV. Można użyć rur 6m , ograniczając ilość połączeń.

 

ps. Barth twoje GWC odzyskuje więcej energii niż będzie odbierało reku ,które potem zamontujesz:D. Tak ,że to nie jest kilka złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Chciałbym użyć czegoś szczelniejszego wydajniejszego stąd moje zapytanie, może ktoś coś wie?"

 

Każda rura łączona pod ziemią niesie w sobie zagrożenie nieszczelności . Rozwiązaniem jest gentoixowa termokurczka.

Wydajność zwiększasz powierzchnią wymiany , grubość i rodzaj ścianki jest w praktyce bez znaczenia ,bo przepływ energii przez grunt jest wolniejszy od możliwości przekazania energii przez ściankę 3-4 mm PCV. Można użyć rur 6m , ograniczając ilość połączeń.

 

Dziękuję za rzeczową odpowiedź. Czyli jednak niczego konkretniejszego poza tymi "srebrnymi" rurami nie ma w dalszym ciągu.

Rzeczywiście najciekawszym rozwiązaniem są PCV kanalizacyjne. Aktualnie rozważam rurowy ze względu na warunki geotechniczne tak jak napisałem we wcześniejszym poście. A jeśli ktoś chce i ma czas napisać coś ciekawego to zamieszczę swoją koncepcję ułożenia GWC,

Celuje w długość 50-60m.

http://s21.postimg.org/ioua896yr/gwc_koncepcja.jpg

 

Dodatkowo myśle o wspomożeniu rury gwc rurą od studni, aby ustabilizować temperaturę. Nie powinno to zaszkodzić, a zawsze trochę stabilniejsze warunki temperaturowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie skumulowałem i nie przyswoiłem całej wiedzy - stąd moje pytania na forum.

Ale myślałem, że tutaj ktoś w miarę kulturalnie mnie naprowadzi na właściwy trop. zamiast twierdzić, że nie wiem po co mi potrzebne GWC i sugerować kupić klimatyzator. Dlaczego sam nie poszedł tą drogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My wiemy, ale Ty - mimo przeczytania "wszystkiego" o GWC - chyba nie. Porównanie domu do samochodu campingowego też nie trafione. Jego zakup można uzasadnić. Wydanie zaś 5tys. na GWC - nie.

 

Chcesz wybudować GWC za 5tys. zł, żeby zaoszczędzić kilkanaście zł rocznie na kosztach eksploatacji grzałki w rekuperatorze ?

Ok barth3z jaka jest w/g ciebie moc chłodnicza GWC ? 0?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ale myślałem, że..."

DOBRZE myślałeś!

Tyle, ze słowa nie rozumiesz z tego, co Ci życzliwie piszą...

Nie władasz tą wiedzą, a twierdzisz, ze władasz.

Złościsz się...

Przestań i załącz myślenie.Jak czego nie wiesz - pytaj.

 

Chcesz osiągnąć jakiś cel...

JAKI? - zdefiniuj!

Potrzebne Ci to jest aby .......

Wpisz tu co należy.

Będzie łatwiej.

 

Chętnie pomagamy, tyle, ze czasem ustalenie wspólnego języka pojęć trwa trochę.

Zwykłe słowo "dupa" ma kilka znaczeń.

Tu jest sprawa bardziej skomplikowana i nie da się DOBRZE opisać jej językiem potocznym.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ale myślałem, że..."

DOBRZE myślałeś!

...

Adam M.

A tu jest mój problem opisany według Twoich wytycznych ;)

Już napisałem, wstępne podgrzanie temperatury dla rekuperatora, dodatkowo aby wymiennik nie zamarzł. A w lecie obniżenie temp. zbyt ciepłego powietrza.

....

Nie oczekuje cudów, dom nie będzie miał dużego zapotrzebowania na energię (30cm XPS grunt, ściany +30, dach +50 wszystko jeszcze przeliczane), a jakie będzie miał, dopiero jak zostanie zakończony projekt indywidualny.

Natomiast charakteryzuje się maksymalną prostotą - idealne ułożenie do stron świata. Własne źródło wody, biologiczna oczyszczalnia. Rekuperacja odciążona dzięki GWC, jakie efekty uzyskam? ...

 

Zamieściłem moją koncepcję rozłożenia GWC, A Panie Adamie M. Skoro i Pan chciał mi odpisać to może jakieś konkretne rady?

Samo stwierdzenie, że będę miał więcej pożytku z klimatyzatora do mnie nie przemawia. Argument nr.1. - Chcę uniknąć i zniwelować konieczność korzystania z urządzeń elektrycznych, których i tak już będę miał sporo.

GRUNT: Mam glinę, która w sezonie deszczowym jest bardzo wilgotna (woda pod trawnikiem), natomiast latem poziom wód jest nisko. Jak nisko badania powiedzą a są w trakcie, chociaż ten wynik jest już trochę mniej istotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A konkretnie ile KW/h chłodu da w sezonie GWC w/g ciebie ? I ile KW/h ciepła da latem ?

 

60metrów rury fi 200mm, przepłyność 300m3/h pracujące 12/24h da ok. 220kWh chłodu w okresie letnim (czerwiec - wrzesień) i ok. 2400kWh ciepła przez reszte roku. Z tym, że ilość kWh chłodu nie oznacza, że potrzebowaliśmy go w upalny dzień. To jest ilość energii liczone z różnic temp. przed i po GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w/g Ciebie przez 120 dni ( 4 miesiące ) średnio na dobę GWC da 1,8 KWh chłodu - czyli 152 W/h ? - możesz podać jak to liczyłeś ?

 

Sorki, liczone to było dla temperatur zewn. powyżej 24oC. A ciepło było liczone do temp. zewn. +10oC. Tu masz opracowanie o które się opieram: http://www.nape.pl/upload/File/biblioteka_ibp/budownictwo_energetyczne/projekt_gruntowego_wymiennika_ciepla.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60metrów rury fi 200mm, przepłyność 300m3/h pracujące 12/24h da ok. 220kWh chłodu w okresie letnim (czerwiec - wrzesień) i ok. 2400kWh ciepła przez reszte roku. Z tym, że ilość kWh chłodu nie oznacza, że potrzebowaliśmy go w upalny dzień. To jest ilość energii liczone z różnic temp. przed i po GWC.

 

Chłodu na lato będzie mniej, natomiast zimą ze względu na poziom wód, powinno ciepło wystarczyć na długo przy zakładanej długości rury.

Aby skutecznie chłodzić latem, rura będzie za mało wydajna. Więc być może klimatyzator będzie potrzebny, ale jego instalacja może czekać. Śmiało można zobaczyć jak to będzie wyglądać w rzeczywistości.

A rzucając okiem na rzut, może ma ktoś ciekawszą koncepcję rozmieszczenia rur.

Myślałem o równoległych i nawet tichelmanie. Jednak to nieco komplikuje układ ze względu na trójniki wtedy łatwiej o błąd i nieszczelność, a tego obawiam się najbardziej. Stąd moje pierwsze pytanie o rury i sposób zabezpieczenia. Jak już wcześniej zostało opisane na forum - koszulki termokurczliwe są dość pewnym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zamieściłem moją koncepcję rozłożenia GWC, A Panie Adamie M. Skoro i Pan chciał mi odpisać to może jakieś konkretne rady?"

Służę...

Myśleć!

Sprawdzać dokładnie to, co nam się WYDAJE, ze wiemy...

"wstępne podgrzanie temperatury dla rekuperatora, dodatkowo aby wymiennik nie zamarzł. "

TAK!

"A w lecie obniżenie temp. zbyt ciepłego powietrza. "

ILE? GDZIE? PO CO?

Generalnie - NIE!!!

"dom nie będzie miał dużego zapotrzebowania na energię "

Bzdury, aż ziemia jęczy...

KIEDY!!!!!!!! (mamy cztery pory roku)

" idealne ułożenie do stron świata. "

Według pani z mięsnego, babci klozetowej czy innych opiniotwórców?

JAK ON STOI do stron świata?

JAKIE są jego rzuty? (przeznaczenie pomieszczeń)

Dawaj BILANS zysków/strat termicznych w ciągu roku - ocenimy.

" Mam glinę, która w sezonie deszczowym jest bardzo wilgotna (woda pod trawnikiem), natomiast latem poziom wód jest nisko. Jak nisko badania powiedzą a są w trakcie, chociaż ten wynik jest już trochę mniej istotny. "

Pozwól, ze TU ograniczę się do stwierdzenia : wcale się na tym nie znasz...

ZERO implikacji z tych stwierdzeń do Ciebie dociera.

Ty nawet nie wiesz co to jest glina, jak tu czytam.

"chociaż ten wynik jest już trochę mniej istotny. "

Bo???

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://s21.postimg.org/ioua896yr/gwc_koncepcja.jpg

 

południe na górze. Do idealnego położenia brakuje kilka stopni, Jednak MPZP jest tu nieugięty.

Ile powietrza, niestety tu będą panować czyste spekulacje ponieważ dom jest w fazie projektowej.

Ogólnie ja na prawdę nie oczekuje aby to GWC było system idealnym i remedium na każdą sytuację klimatyczną na naszym globie.

Jestem na takim etapie, że wszystko przede mną i jeszcze wszystko mogę zmienić. W założeniach jak pisałem wielokrotnie mam GWC.

Na pewno nie dopuści do zamarzania wymiennika jak Adamie M. napisałeś to już plus.

Obniżyć temperatury w lecie, generalnie nie. Będzie zbyt mało wydajne aby to zrobiło skutecznie przez cały sezon. Rozumiem.

I abyście mogli mi powiedzieć co muszę poprawić ile rury dostawić to potrzeba informacji o kubaturze budynku, wydajności reku - tego jeszcze nie mam bo jest to dopiero przede mną.

Dałem skrawek informacji, i też tyle mi wystarczy od Was.

Jak najoptymalniej GWC rozłożyć na ile metrów rury się przygotować.

Chcę aby to w miarę skutecznie obniżało rachunki za ogrzewanie i być może chłodzenie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile powietrza, niestety tu będą panować czyste spekulacje ponieważ dom jest w fazie projektowej. W założeniach jak pisałem wielokrotnie mam GWC.

 

Jak najoptymalniej GWC rozłożyć na ile metrów rury się przygotować.

 

Pozdrawiam.

Ja bym optował za układem rur, tak jak oczyszczalnia przydomowa - równolegle, kilka.

I koniecznie studzienka, z możliwością wypompowania gromadzącej się wody. Rury karbowane o dużej powierzchni wewnętrznej (podobna do drenarskiej - 3,10zł/m fi100 w kręgach) - zmniejsza prędkość przepływu, lecz wzrasta przekazywanie(odbieranie) ciepła.

Edytowane przez Wirnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...