Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

A Ty rozumiesz co napisałem ?

W Polsce min. jest 25m3/h. Przy takiej wentylacji nydar pisze, że ciężko utrzymać stężenie CO2 poniżej 1000ppm. Poza tym ilość wymienianego powietrza zależy nie tylko od ilości osób ale również od kubatury budynku - http://instalreporter.pl/ogolna/szczelne-budynki-niekontrolowana-i-kontrolowana-wentylacja-cz-2/

 

Strumień wentylacji dobiera się dla zapewnienia minimum czystości higienicznej powietrza, a nie utrzymania poziomu wilgotności. Poczytaj troszkę teorii: http://wentylacja.com.pl/att/article/teoria-wentylacji-swegonpdf-3789.PDF

 

Kraj nie ma nic do strumienia wentylacji. Jeżeli komfort zapewni Panu 15m3/h to tyle należy sobie ustawić .

Co do rozumienia:

Tu-

Nawet fachowo wykonana wentylacja nie utrzyma w domu 55% RH.

i tu-

Może Pan wyliczyć strumień wentylacji, by utrzymać 55% w przeliczeniu na osobę?
jest dość proste zagadnienie. Proste wyliczenia, nie ma nić o Polsce i Szanownym nydarze.

A o teorii, przestałem Panu Szanownemu nydarowi ją tłumaczyć, "wilgotności względnej piasku", to przelało szalę, że i tak Panowie nic nie zrozumieją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kraj nie ma nic do strumienia wentylacji. Jeżeli komfort zapewni Panu 15m3/h to tyle należy sobie ustawić .

 

15m3/h komfortu nie zapewnia. Nie zapewni też czystości higienicznej. Jeśli we Francji min. jest 15m3/h to nie oznacza, że to jest dobra wartość.

 

Co do rozumienia:

Tu-

i tu- jest dość proste zagadnienie. Proste wyliczenia, nie ma nić o Polsce i Szanownym nydarze.

A o teorii, przestałem Panu Szanownemu nydarowi ją tłumaczyć, "wilgotności względnej piasku", to przelało szalę, że i tak Panowie nic nie zrozumieją.

 

Ty masz chyba problem z "nie zna", "nie rozumie". Po co to piszesz ? Żeby podbudować własne ego ? Praktycznie w każdej wypowiedzi przejawiają się takie zwroty. Merytorycznie zaś ciężko Ci coś sklecić. Może to Ty nie rozumiesz co inni piszą ?

 

Wymagasz ode mnie, żebym liczył minmalny strumień aby utrzymać 55%. Dlaczego ? Pisałeś to do innego forumowicza. Ja nie odpowiadałem bezpośrednio tobie tylko sformułowałem ogólną odpowiedź.

 

Poza tym po co w ogóle liczyć coś, co w założeniach jest bzdurą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15m3/h komfortu nie zapewnia. Nie zapewni też czystości higienicznej. Jeśli we Francji min. jest 15m3/h to nie oznacza, że to jest dobra wartość.
Od tego jest regulacja. Komfort Pan Sobie ustawia. Ja mam zimą nawet mniej niż 15m3/h na osobę. centralkę mam "na zamówienie" .z bardzo dokładną regulacją.

Obawiam się, że ma Pan w tym temacie ( jak i innych) zerowe doświadczenie. Nie ma Pan w domy sterownika pokazującego wydatek .

Czuję się świetnie zimą przy 45% 23 st.C i CO nieprzekraczającym 800ppm.

 

Pan jeszcze tu zobaczy

http://www.bursa.pl/duolix1

Centrala (150m3/h) wentylacyjna z odzyskiem ciepła do domów jednorodzinnych T4 do T7 (cztery do siedmiu pokoi) i 2 do 5 sanitariatów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan to dokładnie policzy ( bo widzę, że jest Pan dobry w temacie)

Ile m3/h musi iść na osobę .

Dane

1) W powietrzu nawiewanym 2g wody na m3

Problem suchego powietrza jest zimą, gdy wilgoci w powietrzu świeżym brak.

Swoją drogą po co mam się wysilać i liczyć strumień wentylacji dla normatywnej ilości odparowanej wody z jednego człowieka, gdy za chwilę przyjdzie ktoś i mnie zruga, bo on się znacznie bardziej poci i przyjąłem za mało wilgoci.

 

Wiadomym jest że centrale nie pracują na możliwym minimalnym strumieniu.

No chyba, że ktoś mieszka w m1 sam.

Naprawdę ustawia pan 15 m3/h i nikt w domu nie narzeka, że duszno?

U mnie się to nie udało, nie mówiąc nikomu nic stopniowo obniżałem wydajności i zanim osiągnąłem 50% dostałem informacje, że jest duszno.

 

Dlatego zostanę przy swoim:

Stosując normatywną ilość świeżego powietrza nie osiągniemy wilgotności rzędu 50 - 55%RH

 

Pan jak zwykle, nie bardzo rozumie:.

Skoro przy 100m3/h nie zapewniamy komfortu, to należy dać 60m3/h. Np. we Francji normą jest 15m3/h na osobę.

 

Norma amerykańska: https://www.ashrae.org/file%20library/doclib/public/200418145036_347.pdf

P. świeże 15 cfm = 25 m3/h na osobę. Domy liczą na podstawie ilości sypialni: pierwsza sypialnia 2 osoby, każda następna 1 osoba.

Kuchnie 25 cfm = 42,5 m3/h

Łazienki 20 cfm = 34 m3/h

 

To przytoczone francuskie 15 m3/h to jakaś minimalna wartość dla budownictwa kubaturowego. Tak sądzę.

W stanach budynki użyteczności publicznej też liczą 5 - 10 cfm na osobę.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tego jest regulacja. Komfort Pan Sobie ustawia. Ja mam zimą nawet mniej niż 15m3/h na osobę.

 

Albo masz nieszczelne mieszkanie, albo przebywasz w mieszkaniu bardzo krótko (ppm nie zdążą przekorczyć wartości 800)

 

Obawiam się, że ma Pan w tym temacie ( jak i innych) zerowe doświadczenie. Nie ma Pan w domy sterownika pokazującego wydatek .

 

Nie mam doświadczenia, bo dopiero buduje, ale to nie oznacza, że mam postępować wg bzdur jakie wygłaszasz. Dla mnie bardziej wiarygodne są opracowania, które przytoczyłem powyżej.

 

Pan jeszcze tu zobaczy

http://www.bursa.pl/duolix1

 

No i ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę ustawia pan 15 m3/h i nikt w domu nie narzeka, że duszno?

U mnie się to nie udało, nie mówiąc nikomu nic stopniowo obniżałem wydajności i zanim osiągnąłem 50% dostałem informacje, że jest duszno

Jakoś nie chce mi się wierzyć, że mamy inne organizmy.

Ale dalej pozostaję przy swoim, że:

- można ( co nie znaczy, że trzeba) na dobrze zrobionej wentylacji ustawić dowolną wilgotność względną.

- że warto mieć regulowaną wentylację

A komfort... uznajmy, jest kwestią indywidualną i jest możliwy do ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tego jest regulacja. Komfort Pan Sobie ustawia. Ja mam zimą nawet mniej niż 15m3/h na osobę. centralkę mam "na zamówienie" .z bardzo dokładną regulacją.

Obawiam się, że ma Pan w tym temacie ( jak i innych) zerowe doświadczenie. Nie ma Pan w domy sterownika pokazującego wydatek .

Czuję się świetnie zimą przy 45% 23 st.C i CO nieprzekraczającym 800ppm.

 

Pan jeszcze tu zobaczy

http://www.bursa.pl/duolix1

 

Nie abym się czepiał,ale zakładając ,że w domu ,gdzie człowiek wydziela 12L CO2/min dla utrzymania 800ppm o których Pan pisuje, potrzeba nie 15m3/h a 30m3/h i nie przy wentylacji mieszającej a przy wyporowej.Przy 15m3/h osiągnie Pan stężenie 1200ppm i to zakładając że świeże powietrze ma 400ppm,co w centrum stolicy jest stanem nieosiągalnym.

 

ps. Dopuszczalne stężenie CO2 jest określone przez ŚOZ na poziomie 1000ppm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno Panie Tomaszu.

Pan raczy przestać wypisywać takie bzdury bo podcina gałąź na której siedzi.

15m3/h x 24h x180dni x 1005J / 3600000J/kWh = 18kWh/osobę/1oC.

Z GWC mamy średnią sezonową +/- 10oC . Do temp z reku brakuje +/- 8oC ,zatem na 1osobę wychodzi 144kWh . Czystym prądem to raptem 70PLN/rok.

 

Po kiego wydawać tysiące na instalację WM z rekuperatorem ?

Szanowny Pan zmienił branżę,że tak intensywnie zniechęca do WM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie abym się czepiał,ale zakładając ,że w domu ,gdzie człowiek wydziela 12L CO2/min dla utrzymania 800ppm o których Pan pisuje, potrzeba nie 15m3/h a 30m3/h i nie przy wentylacji mieszającej a przy wyporowej.Przy 15m3/h osiągnie Pan stężenie 1200ppm i to zakładając że świeże powietrze ma 400ppm,co w centrum stolicy jest stanem nieosiągalnym.

 

ps. Dopuszczalne stężenie CO2 jest określone przez ŚOZ na poziomie 1000ppm .

I właśnie dlatego WM nawet na min.obrotach mają pracować na ok.100-150 przy przeciętnej wielkości domu i rodzinie np. 4 osobowej, a jak w mrozy jest bardzo sucho - dołączyć nawilżacz kanałowy choć żwirowiec pewnie też pomaga, ale tego z autopsji nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się z nikim nie zgadzam :)

Mam pytanie : jakie stężenie CO2 ma identyczna rodzina w identycznym domu ale zamaist rekuperacji jakaś jedna kratka wywiewna w kuchni i jedna w łazience (tak typowo) ?

To wyjdzie, że oni umrą po kilku godzinach chyba :)

 

Fantom

 

W polsce nie istnieją normy na ppm CO2 w domach ale gdzie nie gdzie piszą o max 5000ppm. Przy takim stężeniu nikt nie zejdzie , co najwyżej będzie gorzej funkcjonował. Stężenie 5000ppm oznacza 2,6m3/h/osobę świeżego powietrza. Taką ilość powietrza dostarczą nieszczelności domu.

 

ps. Taka wymiana to również grzyb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie dlatego WM nawet na min.obrotach mają pracować na ok.100-150 przy przeciętnej wielkości domu i rodzinie np. 4 osobowej, a jak w mrozy jest bardzo sucho - dołączyć nawilżacz kanałowy choć żwirowiec pewnie też pomaga, ale tego z autopsji nie wiem

Żwirowiec nie może pomóc, wystarczy sprawdzić wykres Molliera

Co do nawilżacza...

Może Pan określić ile g wody usuwa 100m3/h a ile produkuje 4 osoby? Np. przy -5 st.C i +20 /40% ?

Łatwiej jest wykazać pewne zależności na liczbach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwirowiec nie może pomóc, wystarczy sprawdzić wykres Molliera

 

a jednak i nie jest do tego potrzebny żaden wykres, wystarczą pomiary, również forumowiczów; komu zależy, to sobie poszuka....

 

Może Pan określić ile g wody usuwa 100m3/h a ile produkuje 4 osoby? Np. przy -5 st.C i +20 /40% ?

 

za mało, zresztą człowiek nie jest od produkcji wody, do tego służą nawilżacze

 

Łatwiej jest wykazać pewne zależności na liczbach.

 

Na liczbach niech sobie profesorowie matematyki operują, nawet tych "urojonych" i "akademiccy" budowlańcy z wiedzą z lat 70-tych, co nigdy często rekuperatora na oczy nie widzieli; my praktycy powinniśmy się opierać na rzeczywistości i doświadczeniu i ....nie normach i przepisach francuskich, tylko polskich. Wystarczy, że śmigłowce kupujemy z Francji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...