Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Styropian nie podciaga kapilarnie, wiec mokry bylby tylko punkt styku. Z tego co pamietam, masz pod styro wymieniony grunt na piach, wiec jesli do kondensat to wsiaknie.

 

No racja.

Pod styro mam piach. W sumie na całej działce mam piach, a pod chudziakiem i izolacją żwir (GWC). Wody się nie boję, ale mierzę poziom wilgotności i non stop jest w punkcie rosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No racja.

Pod styro mam piach. W sumie na całej działce mam piach, a pod chudziakiem i izolacją żwir (GWC). Wody się nie boję, ale mierzę poziom wilgotności i non stop jest w punkcie rosy.

 

Pan położy na piachu płytę styropianu, czy z m2 folii lekko piachem przysypie ( oczywiście na wyschniętym na słońcu piachu) i po tygodniu Pan zobaczy, że będzie mokry pod spodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej wody z kondensacji tam za wiele nie ma. W gramach można liczyć. Bardziej obawiałbym się podciągania kapilarnego przy wysokich wodach gruntowych. To jest złodziej energii.

U mnie na szczęście wód gruntowych nie znaleziono. W sumie bez badania to wiedziałem, bo wybudowałem się niemalże na szczycie zbocza.

 

Będę na bieżąco podawał wyniki. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan położy na piachu płytę styropianu, czy z m2 folii lekko piachem przysypie ( oczywiście na wyschniętym na słońcu piachu) i po tygodniu Pan zobaczy, że będzie mokry pod spodem.

 

1m2 nie jest miarodajne, bo praktycznie nie przekracza strefy "brzegowej".

A co jeśli położyłbym 150m2 styropianu na suchym piachu, na szczycie zbocza (brak wód gruntowych) ? Czy na środku tej przykrytej powierzchni będzie mokro ? Jeśli tak, to skąd ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1m2 nie jest miarodajne, bo praktycznie nie przekracza strefy "brzegowej".

A co jeśli położyłbym 150m2 styropianu na suchym piachu, na szczycie zbocza (brak wód gruntowych) ? Czy na środku tej przykrytej powierzchni będzie mokro ? Jeśli tak, to skąd ?

Piachy są suche bo parują. Zatrzyma Pan parowanie, będzie mokro. Im większa powierzchnia tym bardziej. Z m2 jeszcze sporo wyparuje po bokach.

Pan położy m2 na zupełnie suchym i poczeka parę dni bezdeszczowych. Może Pan to zrobić w upalne lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak, to skąd ?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hydrosfera

Woda jest wszędzie.

Styropian od wody izolujemy folią.

Zawartość wilgoci w dobrze położonym styropianie jest stała.

Jego wilgotność względna (powietrza w nim zawartego) będzie się zmieniać wraz z temperaturą.

To fizyka. Na to nie ma rady.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piachy są suche bo parują. Zatrzyma Pan parowanie, będzie mokro. Im większa powierzchnia tym bardziej. Z m2 jeszcze sporo wyparuje po bokach.

Pan położy m2 na zupełnie suchym i poczeka parę dni bezdeszczowych. Może Pan to zrobić w upalne lato.

 

Przede wszystkim musimy określić co to jest mokry piach, a czym jest wilgotny piach.

Po drugie, w upalne lato dojdzie do kondensacji pary zawartej w powietrzu.

 

A co będzie jeśli ten suchy piach przykryjemy 150m2 styropianu w zimie przy załóżmy -5oC ? Skąd uzyskamy mokry piach, skoro nie ma warunków do kondensacji ?

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hydrosfera

Woda jest wszędzie.

Styropian od wody izolujemy folią.

Zawartość wilgoci w dobrze położonym styropianie jest stała.

Jego wilgotność względna będzie się zmieniać wraz z temperaturą.

To fizyka. Na to nie ma rady.

 

To wszystko jest jasne. Sprowadźmy jednak teorię do praktyki i odpowiedzmy na pytanie czy pod podłogą, na styku pospółki ze styropianem powinniśmy stosować folię ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko jest jasne. Sprowadźmy jednak teorię do praktyki i odpowiedzmy na pytanie czy pod podłogą, na styku pospółki ze styropianem powinniśmy stosować folię ?

Na styku pospółki i styropianu nie dawałbym izolacji w 2 przypadkach.

- Wody są nisko,

- Nie jest to jedyna warstwa izolująca podłogę, a dodatkowa.

 

Rozwazajac teoretycznie - nie. Jesli skropli sie wilgoc po stronie styro - to zostanie tam prawie ze na amen.

 

Gdy styropian jest odizolowany to skroplić się może tylko woda, która jest w nim zawarta od momentu położenia.

Nie będzie jej w związku z tym ani mniej, ani więcej.

Jak wody są nisko, to izolowanie styropianu jest zbędne.

Izoluje się tylko wtedy, gdy istnieje ryzyko podejścia wody do izolacji.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gruntem , ciekawa sprawa jest. Wilgotność powietrza między ziarnami 100% lub blisko 100%. Jeżeli dom pod posadzką ma grubą warstwę izolacji do tego opaska pionowa,to siłą rzeczy dopływ energii od słońca jest ograniczony . Temperatura gruntu w tym miejscu będzie nieco niższa od gruntu poza budynkiem .W takich warunkach, kondensacja następuje już przy minimalnej różnicy temp. Można temu przeciwdziałać raz ,nie stosując grubej izolacji ,przez co podniesie się temp. gruntu pod izolacją lub podgrzewając grunt pod domem nadmiarem z kolektora. W pierwszym przypadku straty np. u Krzyśka B-B są i tak minimalne bo różnica temperatur nad i pod izolacją to ledwo kilka stopni. W drugim przypadku jak u karolka 75 ,przy grubej izolacji temp. podobna jak u Krzyśka B-B, z tym że straty jeszcze mniejsze bo izolacja grubsza.

W obydwu przypadkach kondensacja nie nastąpi ponieważ temp. w obrębie fundamentu będzie zawsze wyższa jak poza fundamentem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gruntem , ciekawa sprawa jest. Wilgotność powietrza między ziarnami 100% lub blisko 100%. Jeżeli dom pod posadzką ma grubą warstwę izolacji do tego opaska pionowa,to siłą rzeczy dopływ energii od słońca jest ograniczony . Temperatura gruntu w tym miejscu będzie nieco niższa od gruntu poza budynkiem .W takich warunkach, kondensacja następuje już przy minimalnej różnicy temp. Można temu przeciwdziałać raz ,nie stosując grubej izolacji ,przez co podniesie się temp. gruntu pod izolacją lub podgrzewając grunt pod domem nadmiarem z kolektora. W pierwszym przypadku straty np. u Krzyśka B-B są i tak minimalne bo różnica temperatur nad i pod izolacją to ledwo kilka stopni. W drugim przypadku jak u karolka 75 ,przy grubej izolacji temp. podobna jak u Krzyśka B-B, z tym że straty jeszcze mniejsze bo izolacja grubsza.

W obydwu przypadkach kondensacja nie nastąpi ponieważ temp. w obrębie fundamentu będzie zawsze wyższa jak poza fundamentem

 

Ogrzewać grunt... gromadzić tam ciepło... Pan ma zielone pojęcie o tym?

ISOMAX narobił takich magazynów, dr Duda również i nikomu to nie zadziałało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A GWC jako system przeciw zamarzaniu reku jest ok.
Wątpię, że ma Pan praktykę z centralami i gwc. Gwc zwiększa zużycie kWh, niewiele, ale zawsze. Po sprawdzeniu okazało się, że układ rozmrażania centrali, pobiera w sumie mniej. A układ rozmrażania w centralach do domów poniżej 15kWh/m2 nawet znacznie mniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się nie sprawdziło Ferrari, a gadają, że takie fajne...

To - nie kupiłem!

:lol:

 

Jak się buduje dom, który nie ma w projekcie wsparcia siłami natury - to wmontowanie go się nie sprawdza.

Czego to ja się już tu nie naczytałem...

Węgiel jest be...

PC drogie...

Solar cieczowy to przeżytek...

PV nic nie daje...

 

Budują ludziska w dzień, a nocami wyliczają "co im się ZWRÓCI".

I jakoś - nic się zwracać nie chce!

 

Polska to dziwny kraj!

Może czas stąd pojechać tam, gdzie coś się sprawdza i zwraca?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...