Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

tak jak pisał Barth3z - pod domem wychładza grunt, lepiej zabrać ciepło z poza obrysu domu

każdy producent doradzi GWC, wcale mnie to nie dziwi, przecież nie oni za to zapłacą, ale za to mniej zgłoszeń serwisowych i narzekań będzie :)

ja nie neguję sensu jako takiego bo oczywiste zalety są bezsprzecznie, generalnie nie ma to sensu ekonomicznego, ale nie będę Kaziowi czy Frankowi tego wyliczał

 

tani reku i GWC tymi ręcami robiony albo na odwrót, też jest jakieś wyjście

ale pamiętajmy o jednym, że jak zrobiliśmy coś sami, to wcale nie oznacza to od razu, że się opłacało, bo czas to wiadomo co...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

GWC powoduje że nawet byle jaka centrala ma parametry jak super wydajna z górnej półki i nie ma żadnego "cyrkowania" przy ujemnych temperaturach zewnętrznych...

 

Na jakie parametry patrzysz? Bo chyba nie sprawność? Wyższa temperatura na wejściu i wyjściu rekuperatora nijak nie świadczy o jego super wydajności czy sprawności. GWC wyręcza rekuperator z pracy - to, co podbije na termometrze GWC to wylatuje z rekuperatora na zewnątrz (jak nie ma GWC to wydmuchasz zimniejsze powietrze na zewnątrz budynku).

IMO GWC ma w zimie dwie zalety - chroni przed szronieniem (tam, gdzie istnieje takie zagrożenie) i powoduje wyższą temperaturę powietrza na wylocie (jak ktoś podepnie pod to PC do CWU, jak to jest opisane na http://domrzeczywisciepasywny.pl - tylko kto tak robi?)

Za to dla mnie podstawowy minus, to koszt wykonania na materiałach z atestami. A bałbym się oddychać powietrzem przepchanym przez rury kanalizacyjne. Tak, wiem że wielu przez dziesięciolecia mieszkało z azbestem czy palili papierosy i nic im nie jest. Ale po co kusić los?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, czyli ogólnie dalej wiem, że nie wiem ;). Na zewnątrz nie za bardzo mam gdzie położyć GWC, bo za domem mam 11m skarpę. Myślałem, że skoro mam posadzkę na gruncie ocieploną, to wychłodzenie gruntu przez GWC nie wychłodzi mi chałupy (zresztą są też na forum ludzie z GWC pod budynkiem). Chyba, że chodzi o to, że się nie nagrzeje od słońca, ale przecież teoretycznie powinno się nagrzać od "ziemi". Abstrahując od tego co zdecyduję, to w wersji "budżetowej" rury kanalizacyjne PVC-U lite się nadają? Czy szukać jakichś PP (i jakich)? No i czy lepiej ciągnąć krótsze (po 24m) nitki fi160 czy jedną ok. 50m fi200 (wężyk z 4 odcinków 9m co ok. 1m) pod budynkiem? Edytowane przez abes99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej to cena finalna wyjdzie w okolicach tej fabrycznej ...

 

Nie zgodzę się z Tobą. Rura rehau czy jakoś vs. kiblo rurka. GGWC na moim przykładzie ceny z pamięci : Chłodnica -1000, pompka -450 rury PE32 350, rurki, złączki, odpowietrznik, manometr itp- 200. Koncentrat płynu do chłodnic 250zł. Koparka 200, brakuje mi jeszcze sterownika różnicowego(70zł) do pompki narazie jest włącznik do światła :) Łączny koszt kompletnego GGWC. Za 2500zł z własną robocizną masz GGWC. Gotowy zestaw to chyba coś ok 7k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakie parametry patrzysz? Bo chyba nie sprawność? Wyższa temperatura na wejściu i wyjściu rekuperatora nijak nie świadczy o jego super wydajności czy sprawności. GWC wyręcza rekuperator z pracy - to, co podbije na termometrze GWC to wylatuje z rekuperatora na zewnątrz (jak nie ma GWC to wydmuchasz zimniejsze powietrze na zewnątrz budynku).

IMO GWC ma w zimie dwie zalety - chroni przed szronieniem (tam, gdzie istnieje takie zagrożenie) i powoduje wyższą temperaturę powietrza na wylocie (jak ktoś podepnie pod to PC do CWU, jak to jest opisane na http://domrzeczywisciepasywny.pl - tylko kto tak robi?)

Za to dla mnie podstawowy minus, to koszt wykonania na materiałach z atestami. A bałbym się oddychać powietrzem przepchanym przez rury kanalizacyjne. Tak, wiem że wielu przez dziesięciolecia mieszkało z azbestem czy palili papierosy i nic im nie jest. Ale po co kusić los?

 

Proponuję nic nie robić ...:p

Bo po co ...?

 

Ja mam w doopie jaką sprawność ma sama centrala, mnie interesuje ile nawiewa do pomieszczeń ...

Nie interesuje mnie ile marnotrawi energii bo i tak jest ona z ziemi więc za darmo, tak samo jak chłodzenie w lecie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z Tobą. Rura rehau czy jakoś vs. kiblo rurka. GGWC na moim przykładzie ceny z pamięci : Chłodnica -1000, pompka -450 rury PE32 350, rurki, złączki, odpowietrznik, manometr itp- 200. Koncentrat płynu do chłodnic 250zł. Koparka 200, brakuje mi jeszcze sterownika różnicowego(70zł) do pompki narazie jest włącznik do światła :) Łączny koszt kompletnego GGWC. Za 2500zł z własną robocizną masz GGWC. Gotowy zestaw to chyba coś ok 7k.

 

A gdzie tu rekuperator ...??

A nawet same wentylatory ze sterowaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej to cena finalna wyjdzie w okolicach tej fabrycznej ...

 

Absolutnie nie. Mi reku wyszedł za ok. 1000zł.

 

... bałbym się oddychać powietrzem przepchanym przez rury kanalizacyjne. Tak, wiem że wielu przez dziesięciolecia mieszkało z azbestem czy palili papierosy i nic im nie jest. Ale po co kusić los?

 

Dlaczego z góry zakładasz, że PVC jest toksyczny ? Podaj choć jedno źródło gdzie to zbadali.

 

Rury kanalizacyjne różnią się od tych z atestami tym, że na tych atestowanych nie rozwinie się grzyb, pleśń itp. Na kanalizacyjnych może się rozwinąć jak będziesz takie GWC okresowo odłączał. Przykład:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?196641-Indywidualny-z-p%C5%82askim-dachem-EcoHouse&p=7206994&viewfull=1#post7206994

Ja na swoim pracuję non stop cały rok i nie dopuszczam "zakiszenia" powietrza w nim.

 

PS. Powietrze z wentylacji wyrzucam na jednostkę zewnętrzną pompy ciepła p-p.

 

Myślałem, że skoro mam posadzkę na gruncie ocieploną, to wychłodzenie gruntu przez GWC nie wychłodzi mi chałupy (zresztą są też na forum ludzie z GWC pod budynkiem).

 

GWC pod budynkiem wychładza grunt, przez co zwiększa się deltaT, a co za tym idzie, zwiększa straty przez podłogę. Gdybyś nie korzystał z reku, można byłoby powiedzieć, że to nie są straty, bo zawracasz je z powrotem do budynku. Jednak przy zastosowaniu rekuperatora 80-90% z nich wyrzucasz z budynku.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa...

Rozumiem że rekuperator o wydajności do 500 M3/h, z automatycznym by pasem, systemem odszraniania itp ...

O estetycznej obudowie nie wspomnę...

Bartek aby pierwsza lepsza "druciarnia" działała niezawodnie i wydajnie potrzebuje GWC a także trochę własnej pracy ...

Sam mam "korbę" na różne dłubanki ale na dłuższą metę okazuje się że można było od razu kupić gotowca i nie zawracać sobie gitary ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa...

Rozumiem że rekuperator o wydajności do 500 M3/h, z automatycznym by pasem, systemem odszraniania itp ...

O estetycznej obudowie nie wspomnę...

 

A po co to wszystko ???

Jestem namacalnym przykładem, że tani reku z GWC tymi recami nie potrzebuje bypassu, odszraniania, grzałki, nawilżania itp. Jak załączyłem tak chodzi do dziś bez żadnej interwencji, nawet obrotów nie regulowałem :) "estetycznej obudowy" nawet nie będę komentował :)

 

Bartek aby pierwsza lepsza "druciarnia" działała niezawodnie i wydajnie potrzebuje GWC a także trochę własnej pracy ...

Sam mam "korbę" na różne dłubanki ale na dłuższą metę okazuje się że można było od razu kupić gotowca i nie zawracać sobie gitary ...

 

A mi wychodzi, że zdecydowanie warto samemu. Wydajne GWC zrobiłem tymi ręcami, reku tymi ręcami, kanały też tymi ręcami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa...

Rozumiem że rekuperator o wydajności do 500 M3/h, z automatycznym by pasem, systemem odszraniania itp ...

O estetycznej obudowie nie wspomnę...

Bartek aby pierwsza lepsza "druciarnia" działała niezawodnie i wydajnie potrzebuje GWC a także trochę własnej pracy ...

Sam mam "korbę" na różne dłubanki ale na dłuższą metę okazuje się że można było od razu kupić gotowca i nie zawracać sobie gitary ...

 

właśnie przerabiam temat... wszystko ładnie tylko taki sensowny gotowiec (wentylatory prądu stałego, dobry odzysk...) to min. 4k :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co to wszystko ???

Jestem namacalnym przykładem, że tani reku z GWC tymi recami nie potrzebuje bypassu, odszraniania, grzałki, nawilżania itp. Jak załączyłem tak chodzi do dziś bez żadnej interwencji, nawet obrotów nie regulowałem :) "estetycznej obudowy" nawet nie będę komentował :)

 

 

 

A mi wychodzi, że zdecydowanie warto samemu. Wydajne GWC zrobiłem tymi ręcami, reku tymi ręcami, kanały też tymi ręcami.

 

Słowo klucz do wszystkiego...

GWC :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...