Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

A pisałeś, ze znasz efekt i wiesz o co chodzi...

Po GWC wlata do chałupy te 100% i około 15stC.

 

15oC po glikolowym GWC ??? W Polsce ? Chyba wtedy, gdy DZ to odwierty pionowe pod pompę ciepła.

Inaczej koszt "normalnego" GGWC jest zbyt wysoki do efektów.

 

Mój GGWC jest głownie pod trawnikiem , więc spokojnie całe lato daje radę ( podlewając trawnik - chłodzę pośrednio dom - dwa w jednym ) :cool:

 

Jaką masz temp. powietrza po GGWC w lecie (podaj temp. z sierpnia, nie czerwca) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No piszę przecież...

Dajesz DWA termostaty.

Załączą pompę GGWC jak zostanie spełniony warunek:

1. Temperatura za oknem będzie mniejsza jak 0stC

2. Temperatura za oknem będzie większa jak +26stC.

SAMO się będzie robiło to, co nastawisz na termostatach.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No piszę przecież...

Dajesz DWA termostaty.

Załączą pompę GGWC jak zostanie spełniony warunek:

1. Temperatura za oknem będzie mniejsza jak 0stC

2. Temperatura za oknem będzie większa jak +26stC.

SAMO się będzie robiło to, co nastawisz na termostatach.

 

Adam M.

Rzeczywiście jakie to proste... ;) Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Mam takie spostrzeżenie które jest od zawsze...

W momencie kiedy zaczyna lać deszcz w lecie to automatycznie podnosi się temperatura powietrza z GWC...

Przez cały dzień było 18,4* pomimo 35* na zewnątrz a jak przyszła zlewa to w krótkim czasie temperatura podniosła się do 19,5* pomimo że na zewnątrz spadła do 22*...od razu zaznaczam że nie jest to żadne regenerowanie się gruntu przez wsiąkającą wodę deszczową bo takie zjawisko jest w momencie jak zaczyna się zlewa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od razu zaznaczam że nie jest to żadne regenerowanie się gruntu przez wsiąkającą wodę deszczową bo takie zjawisko jest w momencie jak zaczyna się zlewa...

 

Nie jest to przypadkiem kwestia ciepła właściwego powietrza, które przy 100% wilgotności jest "trochę" większe, niż przed zlewą? I GWC odbierając tę samą moc schładza powietrze o mniej stopni? A do tego oczywista przy schładzaniu kondensacja powoduje, jak w kotle kondensacyjnym, odzyskiwanie ciepła w GWC intensywniej, niż przed zlewą?

 

Bo wątpię, by ciepła woda deszczowa dotarła do głębokości GWC i ogrzała rury. Tam temperatura nie zmienia się tak szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to przypadkiem kwestia ciepła właściwego powietrza, które przy 100% wilgotności jest "trochę" większe, niż przed zlewą? I GWC odbierając tę samą moc schładza powietrze o mniej stopni? A do tego oczywista przy schładzaniu kondensacja powoduje, jak w kotle kondensacyjnym, odzyskiwanie ciepła w GWC intensywniej, niż przed zlewą?

 

Bo wątpię, by ciepła woda deszczowa dotarła do głębokości GWC i ogrzała rury. Tam temperatura nie zmienia się tak szybko.

 

To samo chodziło mi po głowie że to nagły skok wilgotności powietrza robi taką robotę...

Jakiś czas temu przestało padać i temperatura zaczyna spadać, obecnie jest 19,0* a jutro jak będzie gorąco to pewnie jeszcze spadnie tak do ok 18*...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zewnątrz patelnia 36* a z mojego GWC leci 18,6*...

Wentylacja od kilku dni na max...( Prawie 5kWh na dobę ino gwizd...:cool:)

 

To szczęściarz z Ciebie u mnie 21,5 na anemostacie ile za chłodnicą nie wiem. Zrobię reku na jesień to będę wiedział :)

 

W chałupie na parterze 24 na piętrze 25*C wilgotność ok 72% szału niema ale lepiej niż u znajomych w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informuje ze w czwartek 10sierpnia w godz.11.00-16.00 organizuje pokaz działania żwirowego GWC. Ma być ciepło temp. grubo powyżej 30C. Zapraszam na Śląsk do Mysłowice-Wesoła ul.Graniczna 49j.

Pozdrawiam

PS Jeżeli termin nie odpowiada proszę przeslac maila z danymi zaprosze w innym terminie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem całe forum ale nigdzie nie znalazłem (albo mi gdzieś umknęło) w miarę świeżej informacji odnośnie wymiennika do GGWC. Wiem, że GGWC już nie bardzo się opłaca (tak wnioskuje z wypowiedzi kilku forumowiczów) ale jak zaczynałem budowę (wtedy to było na topie) to zakopałem ok 200 m rury fi 40 (niebieska do wody) na działce. Teren mam chyba dość dobry ponieważ mam glinę i iły już od 1 m i wysoki poziom wód podskórnych. Dom jednorodzinny, rekuperator, ogrzewanie gazowe (jak w stopce). Proszę o informacje jaki zastosować wymiennik do GGWC, macie jakieś konkretne typy, gotowce, które używacie i się sprawdzają? Na początku forum pisaliście coś o firmie Juwent do przeróbki ale jak patrzyłem na ich stronę to nie mają w ofercie. Firma Tessla Green z której mam rekuperator posiada takie wymienniki od 2 do 6 rzędów, koszt ok. 2500zł? Jest kilka innych firm ale może możecie coś polecić. Chyba, że już dalej się nie opłaca pchać w koszty i inwestować w to kasę, lepiej zapomnieć o tej zakopanej rurze :). Proszę o informacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej - zapomnij... Tak jest najłatwiej!

 

Bo wiesz... Trzeba by myśleć, fizykę sobie przypomnieć ze szkoły... Po co?

Coś robisz, gdzieś zarabiasz kasę. Kup klimę i płać rachunki. To jest najłatwiejsze... chyba...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek co to jest zlewa ?

 

Mam podobne obserwacje. A grunt mam gliniasty zanim przepuści wodę na głębokość GWC to trochę trwa.

A temp. na wejściu GWC w domu i na nawiewie to potrafi być kilka stopni różnicy. Za słabo zaizolowane.

 

No...

Taki mocny deszcz, ulewa czy jak tam to się zwie...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo padlo juz opisow co i jak, jeszcze wiecej dziwnych teorii przez 400 stron.

 

Zaskakujace jest stwierdzenie na przyklad, ze przy rekuperatorze nie oplaca sie gwc uzasadnione tym, ze reku wyrzuci wiekszosc energii tylem...

tak ot, bez podania przedzialow temperatur zewnetrznych itp, ja zawsze myslalem ,ze to rekuperator jest takim dodatkiem zmniejszajacym straty i co z tego ze czasem dmuchalby cieplym jak jest go za duzo? Wtedy po prostu nie trzeba uzupelniac, ale zostawmy to.

 

Mysle, ze w dzisiejszych czasach znaczenie nabiera chlodzenie, filtracja i mikroklimat w domu, bo ogrzanie przestaje byc kosztownym problemem. Za to temperaturka latem 26-29 juz tak. Niektorzy wola odpalic klimatyzator - na miesiac czy dwa non stop :)

 

Ja jednak zrobie zwirowca glownie na potrzeby klimatyzacyjne. Grunt mam suchy jak pieprz, przyjmuje kazda ilosc wody, woda podskorna 10-15m o ile jest tam jej cokolwiek. Glebinowo 40-80m. Glownie piasek i glina, ale wszystko przepuszczalne.

 

Rozumiem, ze w takim wypadku dostarczanie wilgoci moze byc pomocne? Czy to raczej zbedny dodatek?

Dobranie wielkosci jest jasne, duzy lub bardzo duzy. Minimalnie 35-40 Idealnie 50-70m2/0.7m , moze wiecej? (dom okolo 160m2 powierzchni wentylowanej 2,6m wysokiej)

Nie jest dla mnie natomiast jasne czy robienie systemu 2 komorowego 12/12h jest efektywne i potrzebne, do pracy ciaglej oczywiscie. Czy jednak ekonomicznie jest zrobic jedno wieksze zloze?

Ciekawi mnie tez stwierdzenie, ze dla zwirowca optymalny jest rzut kwadratowy. Tak rzeczywiscie jest? Na moj rozum dlugi prostokat dalby dodatkowo kontakt z gruntem bokami wiekszej powierzchni zloza, oraz wydluzyl kontakt powietrza z materialem, czy to jednak spowoduje inne problemy, na przyklad znaczaco zwiekszy opory?

 

Chcialbym zrobic czerpnie wysoko na scianie budynku/dachu, zeby byla trudno dostepna dla osob postronnych, stamtad wejsc rura w ziemie i poprowadzic kilkanascie metrow do zloza i kilkanascie spowrotem do domu, a samo zloze pod droga dojazdowa do domu.

Jak wpywa dlugosc rur do i od domu na opory i czy wieksze srednice je minimalizuja czy jednak trzeba utrzymac pewna przedkosc przeplywu?

Edytowane przez Di.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...