Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

GWC zimą ma sens tylko jako zabezpieczenie przed zamrażaniem rekuperatorów z prymitywnym sterowaniem i samoróbek. GWC miał większy sens przy rekuperatorach o małej sprawności, np. z wymiennikiem krzyżowym.

 

Przy sprawności rekuperatora rzędu 90% GWC nie zmniejsza kosztów energii. Załóżmy że zyskujemy 15 stopni na temperaturze powietrza z GWC. Przy sprawności 90% z tych 15 stopni zostaje zysk tylko 1,5 stopnia. Kosztem tego zysku jest znacznie większa ilość energii potrzebna do wentylatorów które muszą pokonać znaczny opór GWC. Czyli cały zysk znika i zostaje koszt.

Wydaje mi się że taniej jest powietrze podgrzać płynnie sterowaną grzałką do temperatury nieco powyżej zera i w ten sposób zabezpieczyć się przed zamarzaniem wymiennik, niż budować GWC.

 

GWC latem ma nieco większy sens. To opóźnienie w nagrzewaniu domu ale znowu okupione wysokimi oporami i związanymi z tym większymi kosztami energii. Zysk jest dyskusyjny a może nawet go nie ma. Dlatego zrezygnowałem z pomysłu kopania GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Koszt GWC = 2000 zł ( rury fi 200 i 160 ( około 60 mb) + koparka + płyn do mycia naczyń ludwik + 10 worków cementów)

 

Rury z atestem, czy nikt nie sprawdzał, jakie toksyny wydzielają i jakie żyjątka na tym rozkwitają i co jak ich metabolity wpływają na zdrowie człowieka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC zimą ma sens tylko jako zabezpieczenie przed zamrażaniem rekuperatorów z prymitywnym sterowaniem i samoróbek. GWC miał większy sens przy rekuperatorach o małej sprawności, np. z wymiennikiem krzyżowym.

 

Przy sprawności rekuperatora rzędu 90% GWC nie zmniejsza kosztów energii. Załóżmy że zyskujemy 15 stopni na temperaturze powietrza z GWC. Przy sprawności 90% z tych 15 stopni zostaje zysk tylko 1,5 stopnia. Kosztem tego zysku jest znacznie większa ilość energii potrzebna do wentylatorów które muszą pokonać znaczny opór GWC. Czyli cały zysk znika i zostaje koszt.

Wydaje mi się że taniej jest powietrze podgrzać płynnie sterowaną grzałką do temperatury nieco powyżej zera i w ten sposób zabezpieczyć się przed zamarzaniem wymiennik, niż budować GWC.

 

GWC latem ma nieco większy sens. To opóźnienie w nagrzewaniu domu ale znowu okupione wysokimi oporami i związanymi z tym większymi kosztami energii. Zysk jest dyskusyjny a może nawet go nie ma. Dlatego zrezygnowałem z pomysłu kopania GWC.

 

Zysk z GWC jest oczywisty. Wentylator bierze 50 W a energii leci 2000 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zysk z GWC jest oczywisty. Wentylator bierze 50 W a energii leci 2000 W.

 

Tylko co z tego, jak te KW to zyskuje natura, bo niewiele z tej mocy zwiększa temperaturę nawiewu w domu - większość zwiększa temperaturę na wyrzutni.

 

Dokładanie GWC do rekuperatora dla oszczędności w ogrzewaniu nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko co z tego, jak te KW to zyskuje natura, bo niewiele z tej mocy zwiększa temperaturę nawiewu w domu - większość zwiększa temperaturę na wyrzutni.

 

Dokładanie GWC do rekuperatora dla oszczędności w ogrzewaniu nie ma sensu.

 

W zimie bez sensu...

W lecie bez sensu...

A jak długo posiadasz takie rozwiązanie...?

Masz to opomiarowane...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak długo posiadasz takie rozwiązanie...?

Masz to opomiarowane...?

 

Nie mam, bo uczę się na cudzych błędach.

 

To nie oczywiste, że jak masz wyższą temperaturę na czerpni, to przy tej samej temperaturze wewnątrz domu masz wyższą temperaturę na wyrzutni? Czyli wyrzucasz waty które rekuperator bez GWC by odzyskał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam, bo uczę się na cudzych błędach.

 

To nie oczywiste, że jak masz wyższą temperaturę na czerpni, to przy tej samej temperaturze wewnątrz domu masz wyższą temperaturę na wyrzutni? Czyli wyrzucasz waty które rekuperator bez GWC by odzyskał.

 

Ale jest oczywiste że do GWC podpinasz najtańszą centralę wentylacyjną i masz sprawność całości na poziomie tej z górnej półki a w dodatku nie istnieje problem jakiegoś szronienia czy zamarzania...

Jako bonus masz jeszcze schłodzenie i wytrącenie nadmiaru wilgoci z powietrza wentylacyjnego w lecie...

Ale co ja tam się znam skoro mam takie rozwiązanie we własnej chałupie i się sprawdza...

Donna tam mogę z teoretykami co to sobie wyliczyli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jest oczywiste że do GWC podpinasz najtańszą centralę wentylacyjną i masz sprawność całości na poziomie tej z górnej półki

 

Całości? Włącznie ze zużyciem prądu przez wentylatory? Masz to opomiarowane? Każde 10W poboru więcej przez tańsze wentylatory taniego rekuperatora to jakieś 40zł więcej za prąd. To samo z wentylatorem do GWC.

Ale nawet jak wychodzi sprawność na poziomie reku z górnej półki, to jaka jest różnica w cenie takich rozwiązań? Też bliska zera przy użyciu materiałów najtańszych, bez atestów higienicznych? Więc po co ta rzeźba, pakowanie sobie powietrza przepuszczonego przez rury kanalizacyjne do płuc?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na szronienie i zamarzanie znalazłem lepszy i tańszy sposób odlaczylem o rozdzielacza podlogowki pętle która grzalka malutką garderobę i wpialem się alupexem i pociagnalem go na strych do rury czerpnej a do otwierania przeplywu sluzy zwykla głowica grzejnikowa ktora się otwiera w okolicy 0 i jest ona w środku w rurze od paru dni bo poprzednią zimę była na zewnatrz rury przytulona i owinieta wełną teraz to dopiero dziala jak nalezy zadnych sterownikow termostatow napedza to tylko jedna pompka w piecu gazowym. Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całości? Włącznie ze zużyciem prądu przez wentylatory? Masz to opomiarowane? Każde 10W poboru więcej przez tańsze wentylatory taniego rekuperatora to jakieś 40zł więcej za prąd. To samo z wentylatorem do GWC.

Ale nawet jak wychodzi sprawność na poziomie reku z górnej półki, to jaka jest różnica w cenie takich rozwiązań? Też bliska zera przy użyciu materiałów najtańszych, bez atestów higienicznych? Więc po co ta rzeźba, pakowanie sobie powietrza przepuszczonego przez rury kanalizacyjne do płuc?

 

Ale po co to udowadnianie kto ma "dłuższego"...?

Mi pasuje to co mam i mi się sprawdza...

A że Ty potrzebujesz do wszystkiego papierka to sobie za niego zapłacić...

Tyle i tylko tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co to udowadnianie kto ma "dłuższego"...?

 

Na razie nie mam żadnego :p

Więc nie wiem co ta metafora ma oznaczać. Chyba tylko to, że Ty zachwalasz swoje i negujesz wszystko inne? Brakuje Ci argumentów merytorycznych (np. tych danych z pomiarów) że uciekasz się do tak miałkich "argumentów"? Czy raczej mówisz "masz rację, to nie ma sensu ekonomicznego i mizerny użytkowy a służy tylko dla biednych, którzy nie wiedzą, że biednych nie stać na tanie rzeczy"?

 

Naprawdę myślisz, że tu chodzi o przekonanie jednej konkretnej osoby? Znasz taki program Sonda (oryginał, nie podróbka)? Myślisz, że Kamiński z Kurkiem się żarli żeby przekonać drugą stronę? Czy żeby pokazać dwie strony medalu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie mam żadnego :p

Więc nie wiem co ta metafora ma oznaczać. Chyba tylko to, że Ty zachwalasz swoje i negujesz wszystko inne? Brakuje Ci argumentów merytorycznych (np. tych danych z pomiarów) że uciekasz się do tak miałkich "argumentów"? Czy raczej mówisz "masz rację, to nie ma sensu ekonomicznego i mizerny użytkowy a służy tylko dla biednych, którzy nie wiedzą, że biednych nie stać na tanie rzeczy"?

 

Naprawdę myślisz, że tu chodzi o przekonanie jednej konkretnej osoby? Znasz taki program Sonda (oryginał, nie podróbka)? Myślisz, że Kamiński z Kurkiem się żarli żeby przekonać drugą stronę? Czy żeby pokazać dwie strony medalu?

 

A powiedz mi...mam krytykować rozwiązanie które sprawdza się w moim domu...?

Zresztą nie tylko w moim przypadku...

Ale spoko...

Klima jest najlepsza...

Założę sobie nie wiem po co...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...