Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sorry nie wyraziłem się jasno, oczywiscie nie chodzi mi o bilans energetyczny (w końcu to żwirowiec a nie rurowiec :)

Nie boję się też tego, że będzie się tam coś rozwijało, bo po przeleceniu przez żwirowca powietrze będzie jałowe (a nawet jak tak to będę miał możliwość czyszczenia od środka rury i nawet wstawienia żarówki UV

Tylko chodzi mi o drażliwa kwestie ewentualnego uwalniania (mniej lub bardziej nieobojętnych dla zdrowia) związków chemicznych.

PE ma atest ale droga. Rozumiem, że wg Pana nie ma najmniejszego sensu. A z budżetowych lita i spieniona wychodzą tak samo, ale częściej spotykam się z opinią, że bezpieczniejsza wydaje się lita...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury fi 200 do dużego podwójnego żwirowca. Nie wierzę w bakteriobójczosc, ale na jakąś się trzeba zdecydować.

"...duży żwirowiec i rura fi 200..." dla wydajności 400m3/h jest OK.

Na schemacie średnica rury do i z żwirowego GWC i jest info jak pogodzić małą wydajność zimą dla wentylacji i latem większa wydajność do klimatyzacji.

Na temat bakteriobójczości tyle napisałem że nie będę sie powtarzał

Pozdrawiam

bypas2a.jpg

Edytowane przez witek_myslowice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam i czytam i natrafiłem na ciekawy wpis (oczywiscie mógł to napisać nastolatek) :

 

Rury Rehau z jonami srebra to zwykła ściema dla naiwnych. Jak ktoś chce przepłacać to jego sprawa. Jestem anestezjologiem i wiem coś na ten temat. Do medycyny wprowadzono już dawno cewniki kryte jonami srebra. Np. cewnik do kaniulacji żył centralnych to 15-20 centymetrowy "wężyk" z tworzywa wykonany w technologiach o jakich Rehau może śnić (koszt min. kilkasest złotych). Jakie były efekty? Praktycznie żadne. Po kilku dniach cewnik pokrywały już bakterie.

Jony srebra działają tylko w bezpośrednim kontakcie natomiast bakterie rosną w wielowarstwowej, złożonej strukturze zwanej biofilmem. Także kropla wody czy pyłek kurzu wystarczy by bakterie wyśmiały super rury rehał. Jak taka rura ma lepsza od zwykłej? Prawda jest taka, że czystość instalacji zapewnia niska temperatura, brak światła i filtry zabezpieczające przed dostaniem się do środka robactwa i liści. Wystarczy zwykła rura z PCV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE!

Nie mógł...

Wiedział co pisze!

 

Wyjaśnię...

To chwyt marketingowy oparty o stereotypy wklepane do Twojej głowy.

Sprytny dość...

 

JEST PRAWDĄ, ze nano srebro, nano złoto czy nano miedź maja własciwości silnie bakteriostatyczne i bakteriobójcze.

TWÓJ wniosek - wszystko pokryte tym nano jest bakteriobójcze.

Tylko... to fałszywy wniosek.

Prawidłowy to : tam gdzie bakterie STYKAJĄ SIĘ z tymi nano są niszczone.

A płyny (ciecze i gazy) płyną sobie srodeczkiem rurki... Daleko od tego nano.

Bo?

Bo mają LEPKOŚĆ, która sprawia, ze tak jest.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE!

Prawidłowy to : tam gdzie bakterie STYKAJĄ SIĘ z tymi nano są niszczone.

 

Problemem nie są bakterie, które płyną z nawiewem - bo skąd mają się tam wziąć? Chyba, że "terrorysta" stanie przy czerpni i będzie kaszlał w nią. To ochroną będą dokładne filtry. One też będą odpowiedzialne za to, żeby w rurach było czysto. Czy jest - każdy może sobie w dzisiejszych czasach kupić tanią chińską kamerkę inspekcyjną i zapuścić przez anemostat. Pewnie najbrudniejszy będzie anemostat - ale to najłatwiej wyczyścić.

 

Problemem jest rozwój bakterii w przewodach - i przed tym powłoki antybakteryjne mają chronić (jak zwał marketing, tak zwał - ważne, żeby faktycznie działały).

 

Tu przykładowy wynik badania

Jak widać po 24 godzinach ilość bakterii spadła przy powłoce antybakteryjnej o ponad rząd wielkości, a gdy jej brak wzrosła o ponad rząd wielkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O cholera!

Machali tymi gównianymi bakteriami nad tymi kwadracikami?

Do tego w upale? (37stC)

SZACUN!!!

 

Ale czego można się spodziewać od plastikologów?

 

No dobra.

Daj coś na poważnie, bo z tego co dałeś to tylko słowo ALNOR jest jako tako poważne.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen

 

Pomyśl chwilke!

O PM10 słyszałeś?

A jest jeszcze PM2,5....

To powietrzna flota tych mikrobów, ale też pyłków, zarodników itd.

Jest coś takiego jak bioaerosol.

 

Nie wierz tak z metra we wszysctko, co pisane, bo Ci kiedyś drzazga wejdzie w palec.

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Machali tymi gównianymi bakteriami nad tymi kwadracikami?

Do tego w upale? (37stC)

SZACUN!!!

 

No. Dali fory bakteriom. Jak myślisz, jakie temperatury lubią najbardziej i najszybciej się mnożą?

 

I nie machali, jak nie doczytałeś, tylko zrobili im komfortowe warunki chroniąc przed wysuszeniem folią przykrywającą.

 

A i tak antybakteryjna rura je dziesiątkowała.

 

Pomyśl chwilke!

O PM10 słyszałeś?

A jest jeszcze PM2,5....

To powietrzna flota tych mikrobów, ale też pyłków, zarodników itd.

 

Doczytałeś o filtrach?

 

Po roku u mnie wygląda tak:

 

Czerpnia:

 

attachment.php?attachmentid=444641

 

Wywiew:

 

attachment.php?attachmentid=444642

 

Nie widzę potrzeby czyszczenia. Pewnie jeszcze przez wiele lat nie będę widział :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozśmieszaj mnie, proszę!

Badałem filtry pokrywane nanomiedzią, nanosrebrem i nanozłotem w ramach grantu.

Ściślej - brałem CZYNNY udział w tych badaniach.

I... nie! nie odbywały się w tropikach tylko w NASZYCH, KRAJOWYCH warunkach.

 

Wiem w jakich warunkach najlepiej rozwija się mikre zycie!

Masz 36,6stC i oby Ci się tak zostało.

ZAWIERASZ w sobie około 2,5kg tego mikrego zycia. :lol:

TAK! to jest to mikre zycie, które utylizuje to, co tu zostawiasz po sobie jak udajesz się tam, gdzie Twoje wierzenia twierdzą.

:lol:

Uwierz!

Ślizgasz się po powierzchni zagadnienia...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE ISTNIEJĄ rury antybakteryjne!!!

Istnieją z pokryciem atybakteryjnym - ale to nie to samo!

Można sobie wyobrazić rurę, w której odpalisz jakieś UVc i wtedy będzie to URZĄDZENIE antybakteryjne, ale nie sama rura!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badałem filtry pokrywane nanomiedzią, nanosrebrem i nanozłotem w ramach grantu.

Ściślej - brałem CZYNNY udział w tych badaniach.

 

I co wyszło? Że M5 czy F7 jaki % bakterii przepuszczają?

Ale tu nawet nie o to chodziło - jak nie dostaje się syf do rur, to jak ma powstać "filtr"? Nawet, jak bakterie dotrą do rury, to albo przelecą (jakiś mały ułamek przy M5 i lepszych), albo zetkną się z rurą. I tu o to chodzi, że nawet jak zetkną się z rurą, to nie zrobią sobie tu inkubatora i przyczółku do ataku na nasze zdrowie.

 

Tylko jak miałyby dotrzeć? Jakiś złoczyńca musiałby kaszleć w czerpnię? Czy ktoś sobie sam zafunduje zwrotkę własnych bakterii rekuperatorem z wymiennikiem obrotowym?

 

 

Psie mikre zycie najlepiej czuje się w około 38stC.

Kocie mikre zycie najlepiej się czuje w 39stC bo 38stC u kota to już hipotermia!

 

To czemu gorączka nie leczy?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorączka to odruch obronny organizmu.

Nie jestem tak mocno wyedukowany w tym mechanizmie, aby go dogłębnie tłumaczyć.

Wiem, że podniesienie temperatury przyspiesza reakcje chemiczne.

Może Natura tak sobie to zorganizowała?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie praktyczne, czy w podwójnym żwirowcu (2 złoża 5m x 5m x 0,7m) kanał od czerpni fi 200 moge po paru metrach rozdzielic na 2 rury (rozprowadzające powietrze) fi 160 ułożone nad sobą (gęsto ponawiercane i zabezpieczone jakąś siatka) w taki sposób:

-góra złoża-

13cm

Rura fi 160

15cm

Rura fi160

10 cm

-Dno złoża-

 

I rury odbierające analogicznie łączyłyby się w główna fi200. Rozprowadzenie powietrza będzie dobre? Przepływ przez złoże tez będzie równomierny? Czy lepiej tradycyjny sposób u samej góry 1 rura rozprowadzajaca fi200 i pod nią wpięta masa 50-centymetrowych żółtych rur drenarskich fi100?

Edytowane przez Nanofox1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, wizja zaadaptowana z posta Pana Adama:

Optymalny kształt w rzucie, z góry patrząc, to KWADRAT.

Zasada ogólna taka, aby pracowało 24h bez odpoczynku to:

Powierzchnia chałupy w m2 dzielona przez 10 = ilość m3 złoża.

Ale...

Dla około 500m3 kubatury dobrze jest aby rury miały około fi 200.

Bo?

Szumy się robią jak struga gna ponad 5m/sek (przy wydatku maksymalnym) i tej prędkości strugi przekraczać nie należy, jak ma być komfort i luksus.

STĄD te fi 200 (da się to policzyć i było to TU robione!).

DLATEGO zwykle starcza GRUBOŚĆ złoża rzędu 0,7m aby te rury fi 200 dobrze w tym złożu się mieściły.

Wtedy te m3 to nie powierzchnia rzutu pionowego! Więcej rzutu wychodzi...

Dodatkowo...

Przewymiarowanie W NICZYM nie przeszkadza.

Niedowymiarowanie nieco komplikuje...

Rury maja zwykle 0,5mb, 1mb, 2mb, 3mb, 6mb.

Przeważnie wychodzi 6x6=36 m2 o grubości 0,7 to jest 25m3.

Dla domu 150m2 po podłogach minimum jest 15m3 czyli 21,4 m2 w rzucie.

4x4=16 mało...

5x5-25 DOŚĆ ale odpad zostaje (z rur)

6x6=36 i to jest DOBRE

No jak kieszeń wytrzyma...

 

Pozdrawiam

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2002r bez przerwy promuję budowę żwirowych GWC - zacząłem taki temat:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?3814-Gruntowy-Wymiennik-Ciep%C5%82a

Teraz jako witek_myslowice.

Wieloletnie praktyczne doświadczenia wskazują że powietrze po przejściu 2,5-3m w małym zakresie zmienia swoje parametry temperatury zimą i latem.

Korzystniej zastosować tą samą ilość/objętość żwiru i wydłużyć go.

Rzeczywiście dla domów do 150m2 powierczchni wystarczy GWC na wydajność 400m3/h zapewniając przy wymianie powietrza min. 1,5wym./h pełnowartościową klimatyzację.

Dla większych do wentylacji wystarczy ale latem można liczyć na lekie schłodzenie i osuszenie powietrza z nadmiaru wilgoci

Przykład: http://taniaklima.pl/files/ankieta4.jpg

Zgadzam się z Adamem że przy grubości warstwy żwiru w GWC - ok 0,7m wystaczy budowa pojedynczego żwirowego GWC. Duża powierzchnia dna GWC pozwala na szybką i ciągłą wymianę energii pomiędzy gruntem rodzimym i żwirem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...