Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

U mnie podobnie. reku na poddaszu więc i nagrzewnice trzeba tam dać.

Rury z ziemi wychodzą w kotłowni i trzeba je jakoś na stryszek wypuścić.

U Piczmana na fotkach widać było że rurki nieżle sie pocą...wiec mały problem...ocieplić i zabudować?? Ocieplenie nasiąknie i po nim (chyba, tak mi sie wydaje). Ma ktoś jakąś porade co z tym zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sam jeszcze nie ociepliłem, teraz sie nie skrapla .

Na pewno zrobię to na Wiosnę ale u mnie to nie problem, mogę eksperymentować bo wszystko w kotłowni i nie muszę zabudowywać.

Dobrym pomysłem wydaje mi się zabudowanie i wtłoczenie pianki pur !

Ja chyba pozakładam otuliny i będę obserwował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli bylo by tak ze w momencie jak na podgrzewamy powietrze (zima) to wtedy sie nie skrapla a skrapla sie tylko w lato jak chlodzimy to nie ma poblemu, styro i tacka z odwodnieniem a jak bedzie zima bedzie sucho i nie zamarznie.

 

Pytanie jest takie czy w zime napewno tam nie bedzie wody ... wydaje mi sie ze nie bedzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylewacie dzieciaka z tą cieczą!

 

Jak się poskrapla - to znaczy, że strumień ciepła już sobie przepłynął..

Nie pozwolić na skraplanie.

Termoizolować.

Gdy nie pozwolimy na migrację wilgotnego powietrza wgłąb izolacji - to się nie skropli para. Nie dostanie się tam - gdzie zimno.

A o to zimno latem chodzi.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Adam, ale skraplac sie moze w roznych miejscach, na nie zaizolowanych rurkach zasilajacych (tego nie chcemy), wewnatrz izolacji (tego nie chcemy) ale moze takze na nagrzewnicy/chlodnicy, w kanale, gdzie przeplywa powietrze z zewnatrz, ktore wlasnie chcemy schlodzic.

Co wtedy?

A moze to wlasnie dobrze ze wtedy tam sie skropli?

Jak w klimie ...

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisaliśmy już o tych lamelach ,,,

 

Musi być odpływ skroplin z nagrzewnicy, do tego trzeba to tak zrobić aby nie zasysało powietrza tą dziurą, którą tam zrobimy.

A musimy ją zrobić bo pierwotnie nagrzewnica powinna być szczelna !!!

 

A więc musi być króciec i syfon z wężyka, tak jak przy centrali a nie tacka i odprowadzenie !

Tak mi się wydaje :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dołączam się do wątku. Planujemy d. pasywny z ogrodem zimowym.

Nie mam wody na działce (do 4 metrów nic). Do 1,2 m piasek gliniasty a głębiej to już tylko piasek. Rurowy czy żwirowy? (mogę pociągnąć ze 30 m rury na wprost.. od miejsca, gdzie bedzie centrala (Kubatura ze 470m3 - bez ogrodu). Dzieki za pomoc.

 

Ps. Jak zrobie poprawki projektu, to pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dasz radę oszacować ile procentowo potrzeb "dała" Ci Ziemia?

 

Przyjmując dane dla grudnia w których:

- 1 grudnia temp. za GWC wynosiła od 10.5 oC do 8.4 dzisiaj (czyli przyjmuję srednio 9,5 oC),

- średnia temp. zewnętrzna dla grudnia wychodzi mi -2,19 oC

To daje:

 

Od -2,19 na zewnątrz do +9,5 za GWC: 1,36 GJ

Od +9,5 (GWC) do ok. +20 (reku): 1,22 GJ

Zużycie na urządzeniach grzewczych: 4,12 GJ (odczyt z licznika ciepła) - zużycie na potrzeby c.w.u. (ok. 31*0,035=1.08 GJ) = 3,04 GJ.

 

GWC dostarczył więc w grudniu ok.: 1,36/(1,36+1,22+3,04)=24% energii na potrzeby ogrzewania budynku.

GWC + reku dostarczył ok: 46% energii.

 

No i ta sprawność żwirowca!

BTW. Jaki rekuperator. Wydaje mi sie ze BArtosz najmniej naciaga parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór,

 

Na tym forum jestem nowy. Początkowo chciałem miec wentylację mechaniczną z reku + GWC rurowy, ale koszty rurowego...

Ostatecznie na razie będzie wentylacja oparta na Bartoszu, do GWC rurowego zostawiłem sobie przepust pod ławami - może kiedyś...

Ale w międzyczasie były roboty na budowie, okazało się, że mam wodę gruntowa przez cały rok na głębokości 1 metra, a czytając dziennik Piczmana i wstęp Adama_MK wychodzi mi na to, że możnaby za niewielkie pieniądze zrobic glikolowy GWC, a przepust wykorzystac wlaśnie do niego...

 

Czy ktoś w forum jest ze Śląsk Górnego i ma to u siebie działające tak, żeby można porozmawiac face to face?

 

Chciałbym się tego podjac ale nie wiem od czego zacząc - forum już czytam :) Dodam, że nie znam się na tych sprawach (z zawodu finanse) ale lubię majsterkowac

 

Z góry dzięki za porady.

 

Pozdrawiam

 

Cooba16 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

...

JEDYNYM miejscem, gdzie powinny zachodzić przemiany termiczne/fazowe/wykroplenia - to lamele wymiennika.

 

Adam M.

Otoz to, tak wlasnie myslalem, tam sie bedzie i MA skraplac (tak jak na pow wymiennika w reku).

Te skropliny (jakkolwiek) trzeba odprowadzic.

Wazne ze to dobrze, ze TAM sie skropla - bo tak (tam wlasnie) ma byc.

Wszystko jasne.

Pozdrawiam

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawosci : jaka jest przyblizona temperatura gruntu tuz pod chudziakiem ?

Czy jest to rzad kilku stopni ?

Nie wiem czy ktoś to mierzył, ale z tego co czytałem to oscyluje około 10 st, przy czym dożo zależy od ocieplenia fundamentów.

Rozkład temperatur też nie jest równomierny. Im bliżej strefy brzegowej tym temperatura niższa.

Wpływ też ma poziom wody gruntowej.

Po ile mozna zrobic ten glikolowy ? Bo ja mam z dwoch firm wycene i obie oscyluja w ranicach 10 tys (GWC MAx) :(

 

Fantom

Własnym sumptem to tak około 2-2,5 kzł.

Jak chałupa potężna to tauzen trzeba dorzucić. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dostep do czesci samochodowych i jak rozmawialem ze znajomym o moim GWC glikolowym zaproponowal mi ze moze mi ofiarowac 2-3 sztuki czegos takiego

 

http://www.allegro.pl/item863160682_ford_focus_mk1_parownik_klimatyzacji.html

 

Co sasdzicie o takim rozwiazaniu ?? zabudowac podpiac pod instalacje i chyba powinno spelnic swoje zadanie ?? wymiery to 24 x24 x 8 cm. Jedena moze byc malo ale 2 szt jedna za druga to juz cos...

 

 

przelecialem caly watek ale nie kojarze czy ktos wpadl na taki diabelski pomysl ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...