Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Trochę się pośpieszyłeś z tym zasypywaniem fundamentów.

Pod garażem miałeś idealne miejsce na posadowienie żwirowca.

To też wymiennik bez przeponowy podobnie jak GWC płytowe które chcesz założyć, a ma tą przewagę że jeszcze spełnia role filtru powietrza nawiewanego.

To zaleta którą nie można pogardzić.

Dobrze dobrane złoże pozwala na pracę ciągłą.

Zresztą jeśli chcesz wykorzystywać GWC do intensywnego chłodzenia latem warto każdy wymiennik przewymiarować.

Firmy przeważnie dobierają powierzchnie do pracy przerywanej. :(

Wiąże się to częstą z parciem inwestora na cenę.

 

Dla GWC płytowego ważną role odgrywa poziom wód gruntowych.

Rozumiem że u Ciebie z tym nie ma problemu.

Więc jeśli dobrze wykonany to sprawdza się całkiem przyzwoicie.

Zaletą wymienników bez przeponowych jest brak problemów z kondensatem i łatwość nawilżania złoża. :)

Co do sprawności to GWC płytowy będzie sprawdzał się dobrze jak każdy inny, pod warunkiem że będzie dobrze z wymiarowany.

Tu masz linka jak sobie radzi GWC płytowy z mrozami:

http://forum.muratordom.pl/post3974096.htm?highlight=#3974096

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jani za podpowiedź :)

 

Masz rację z tymi fundamentami, budowanie to jak gra w szachy, każdy ruch trzeba przewidywac conajmniej z trzykrotnym wyprzedzeniem i we wszelkich możliwych układach.

 

GWC płytowy wygląda bardzo fajnie, tylko jedna sprawa mnie troche niepokoi, a mianowice zapach powietrza mający kontakt z woda pochodząca z kondensacji.

 

Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia ceny :-?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jani za podpowiedź :)

 

Masz rację z tymi fundamentami, budowanie to jak gra w szachy, każdy ruch trzeba przewidywac conajmniej z trzykrotnym wyprzedzeniem i we wszelkich możliwych układach.

 

GWC płytowy wygląda bardzo fajnie, tylko jedna sprawa mnie troche niepokoi, a mianowice zapach powietrza mający kontakt z woda pochodząca z kondensacji.

 

Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia ceny :-?

 

Pozdrawiam

Zrób zwirowca w fundamentach i po problemie, taniej od tego płytowego, nie ma problemu z kondensatem, możesz zrobić sam (lub choćby przypilnować dobrego wykonania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siedzę i odpowietrzam GWC wodny. Szlag mnie zaraz trafi bo ze 3 dni to robie a pompa dalej mieli powietrze. Instalacja przelana przez godzine wodą pod ciśnieniem 5 atmosfer a potem napełniona glikolem. Nie wiem skąd to cholerne powietrze sie bierze :evil: :evil: :evil: :evil:

 

Dzisiaj wprawdzie wydusiłem + 2 stC za wymiennikim. Przed wymiennikiem -10stC. Pomyślałem że pomierzę powietrze nawiewane do pomieszczeń. Bez GWC było 13,5 stC. Z GWC spodziewałem sie dużo więcej a tu mala niespodzianka 14,1 stC :evil: Wymiennik przeciwprądowy. Zysk żaden. Tylko tyłe że reku spokojniej pracuje - nie musi sie rozmrażać. Cały zysk z GWC idzie do wyrzutni :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC płytowy wygląda bardzo fajnie, tylko jedna sprawa mnie troche niepokoi, a mianowice zapach powietrza mający kontakt z woda pochodząca z kondensacji.

 

Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia ceny :-?

 

Pozdrawiam

Fajnie wygląda i fajnie działa.

Zapachem powietrza się nie przejmuj. Tu problem nie występuje podobnie jak w żwirowcu.

Po to się go robi na odpowiedni grubej podsypce piaskowej żeby woda z kondensacji się dobrze wchłaniała w grunt.

Powietrze przepływające przez wymiennik nie ma styku z tymi skroplinami.

 

Co do ceny to rzeczywiście może być powód do zmartwień. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coulingnon, w sumie to raczej norma, masz przeciwprądowca który ma wysoką sprawność a więc zyski nie są zbyt duże korzystając z GWC, oprócz nie zamnarzania.

Ja mam krzyżowca a więc korzystając z GWC zyskuję czasem nawet 5oC bo sam krzyżowiec to "cienias".

Tak naprawdę to mając rewelacyjnego przeciwprądowca który by jeszcze nie zamarzał to zimą GWC nie jest potrzebny.

Ja swojego głównie zrobiłem jako kLime latem bo wierzyłem w wysoką sprawność mojej centrali a tu kiszka więc w sumie mój GWC zimą mi duże też daje.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jani za podpowiedź :)

 

Masz rację z tymi fundamentami, budowanie to jak gra w szachy, każdy ruch trzeba przewidywac conajmniej z trzykrotnym wyprzedzeniem i we wszelkich możliwych układach.

 

GWC płytowy wygląda bardzo fajnie, tylko jedna sprawa mnie troche niepokoi, a mianowice zapach powietrza mający kontakt z woda pochodząca z kondensacji.

 

Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia ceny :-?

 

Pozdrawiam

 

Zwirowca zrobisz sam za ok. 3-4 tys (jeśli zlecisz robote powinnieneś znależć wykonawce za ok. 6-7tys), natomiast płytowe GWC to koszt ok. 12tys.

Wszystko oczywiście jest uzależnione od ilości wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siedzę i odpowietrzam GWC wodny. Szlag mnie zaraz trafi bo ze 3 dni to robie a pompa dalej mieli powietrze. Instalacja przelana przez godzine wodą pod ciśnieniem 5 atmosfer a potem napełniona glikolem. Nie wiem skąd to cholerne powietrze sie bierze :evil: :evil: :evil: :evil:

 

Dzisiaj wprawdzie wydusiłem + 2 stC za wymiennikim. Przed wymiennikiem -10stC. Pomyślałem że pomierzę powietrze nawiewane do pomieszczeń. Bez GWC było 13,5 stC. Z GWC spodziewałem sie dużo więcej a tu mala niespodzianka 14,1 stC :evil: Wymiennik przeciwprądowy. Zysk żaden. Tylko tyłe że reku spokojniej pracuje - nie musi sie rozmrażać. Cały zysk z GWC idzie do wyrzutni :evil:

 

Nie rozumiem tego.

Dlaczego pisze się, że rekuperator przeciwprądowy nie daje znacznie lepszych efektów odzysku ciełpa przy zastosowaniu GWC?

Na logikę wychodzi tak, że im zimniejsze powietrze zaciągamy z zewnątrz, tym więcej energii trzeba do ogrzania go do temp. np. 15C.

Czy ktoś testował to przez dłuższy okres - 3 dni z GWC i 3 dni bez? Oczywiście zakładając podobne warunki na zewnątrz i wewnątrz budynku oraz szybkość przepływu. Acha, no i czy ogrzewanie w domu pobierało tyle samo energii?

Firmy od reku przeciwprądowych piszą, że odzysk ciepła jest podobny przy -20c i 0C - a gdzie reszta parametrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie rozumiem tego.

Dlaczego pisze się, że rekuperator przeciwprądowy nie daje znacznie lepszych efektów odzysku ciełpa przy zastosowaniu GWC?

Na logikę wychodzi tak, że im zimniejsze powietrze zaciągamy z zewnątrz, tym więcej energii trzeba do ogrzania go do temp. np. 15C.

 

Oczywiście, że potrzeba więcej ale mowa jest o sprawności. A sprawność będzie tym większa im większa jest różnica temperatur, podgrzewając powietrze przed reku zmniejszasz sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coulingnon, w sumie to raczej norma, masz przeciwprądowca który ma wysoką sprawność a więc zyski nie są zbyt duże korzystając z GWC, oprócz nie zamnarzania.

 

 

pzdr

 

Ja rowniez dolaczam sie do pytania Szczukota, czy moglbym podarowac sobie GWC w przypadku zastosowania centrali Bartosza? Centrala i przewody w ogrzewanym poddaszu? Nagrzewnica nie wchodzi w rachube...

 

Szczerze mowiac troche nie po drodze mi z rurowcem, a na drozsze i brdziej skomplikowane uklady zal mi kasy....

 

Na klimie mi nie zalezy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie moich obserwacji

 

tzewn | tnaw | twewn | sprawność |

-9 | 12 | 21 | 70 |

-8 | 13 | 21 | 72 |

-6 | 14 | 21 | 74 |

-3 | 16 | 21 | 79 |

-1 | 17 | 21 | 82 |

wynika, że sprawność całego systemu wentylacji spada dla niższych temperatur zewn.

To znaczy, że mam duże straty na przewodach.

 

Z wątku j-j wynika, że warto zrobić GWC;

nawet przy słabym reku, ale przy dokładnej izolacji, sprawność całości jest rewelacyjna :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie rozumiem tego.

Dlaczego pisze się, że rekuperator przeciwprądowy nie daje znacznie lepszych efektów odzysku ciełpa przy zastosowaniu GWC?

Na logikę wychodzi tak, że im zimniejsze powietrze zaciągamy z zewnątrz, tym więcej energii trzeba do ogrzania go do temp. np. 15C.

 

Oczywiście, że potrzeba więcej ale mowa jest o sprawności. A sprawność będzie tym większa im większa jest różnica temperatur, podgrzewając powietrze przed reku zmniejszasz sprawność.

 

Ostatecznie chodzi o mniejsze zużycie energii i komfort latem i zimą.

Pytanie, czy ktoś sprawdził jakie jest zużycie energii na ogrzanie domu z GWC i bez niego (myślę o przeciwprądowcu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coulingnon, w sumie to raczej norma, masz przeciwprądowca który ma wysoką sprawność a więc zyski nie są zbyt duże korzystając z GWC, oprócz nie zamnarzania.

Ja mam krzyżowca a więc korzystając z GWC zyskuję czasem nawet 5oC bo sam krzyżowiec to "cienias".

Tak naprawdę to mając rewelacyjnego przeciwprądowca który by jeszcze nie zamarzał to zimą GWC nie jest potrzebny.

Ja swojego głównie zrobiłem jako kLime latem bo wierzyłem w wysoką sprawność mojej centrali a tu kiszka więc w sumie mój GWC zimą mi duże też daje.

 

a jak to sie ma do tego stwierdzenia? teoretycznie sprzecznosc, ale moze tutaj chodzi o jakies wyliczenia (wysoka sprawnosc na nizszym poziomie energetycznym?)

 

ps. ten zwirowiec falcona, fajny, ale dla mnie za duza skala...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coulingnon, w sumie to raczej norma, masz przeciwprądowca który ma wysoką sprawność a więc zyski nie są zbyt duże korzystając z GWC, oprócz nie zamnarzania.

Ja mam krzyżowca a więc korzystając z GWC zyskuję czasem nawet 5oC bo sam krzyżowiec to "cienias".

Tak naprawdę to mając rewelacyjnego przeciwprądowca który by jeszcze nie zamarzał to zimą GWC nie jest potrzebny.

Ja swojego głównie zrobiłem jako kLime latem bo wierzyłem w wysoką sprawność mojej centrali a tu kiszka więc w sumie mój GWC zimą mi duże też daje.

 

a jak to sie ma do tego stwierdzenia? teoretycznie sprzecznosc, ale moze tutaj chodzi o jakies wyliczenia (wysoka sprawnosc na nizszym poziomie energetycznym?)

 

ps. ten zwirowiec falcona, fajny, ale dla mnie za duza skala...

Zrób 20m2 mniej a efekt będziesz miał zbliżony :lol:

 

A co do sprzeczności sama prawda, przy krzyżowcu ja zyskasz ponad 50% to już jest dobrze więc GWC jest pomocne z każdym stopniem zwiększenia temp. nawiewu do domu. Sprawność dobrego przeciwprądowca powoduje, że te kilka stopni można pominąć bo nie dogrzeje znacząco powietrza nawiewanego. Nie ma tutaj magii, jest logika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...