Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

A jak to najlepiej sprawdzić ?

 

Wg mnie najlepiej "organoleptycznie" :lol:

Tzn. bardziej mnie interesuja twoje odczucia co do "wysuszonego" powietrza. Kiedyś, gdzieśtam pewnie mieszkałeś bez GWC i reku to może masz porównanie...

Zapewne można też zbadać bardziej dokładnie jakąś stacją pogody z higrometrem - może ktoś z użytkowników ma coś takiego w domu?

Choć - z drugiej strony - ja jeszcze nie czytałem żeby ktoś się skarżył albo musiał stosować jakieś nawilżacze. Więc może "problem" jest wyłącznie wydumany :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A jak to najlepiej sprawdzić ?

 

Wg mnie najlepiej "organoleptycznie" :lol:

Tzn. bardziej mnie interesuja twoje odczucia co do "wysuszonego" powietrza. Kiedyś, gdzieśtam pewnie mieszkałeś bez GWC i reku to może masz porównanie...

Zapewne można też zbadać bardziej dokładnie jakąś stacją pogody z higrometrem - może ktoś z użytkowników ma coś takiego w domu?

Choć - z drugiej strony - ja jeszcze nie czytałem żeby ktoś się skarżył albo musiał stosować jakieś nawilżacze. Więc może "problem" jest wyłącznie wydumany :wink:

 

Ja mysle, ze problem nie jest wydumany, ale problem moze byc tylko jak ktos postawi chate, bedzie meiszkal sam a reku da na maksa. Moze wtedy bedzie mial mega sucho. W typowych warunkach, gdzie reku chodzi na kawalek mocy (powiedzmy 30%), a w domu mieszka "normalna" rodzina, to generowana jes taka wilgoc, ze i tak moze byc za duzo.

Przypuszczam, ze gdyby kilka osob podalo jak to u nich wyglada, to jeden bedzie mial 30 % a drugi 70 % wilgoci :) A duza wiekszowsc bedzie miala 50 +- 10

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla samej wentylacji oblicz sobie prędkość strugi w rurze. Ja dal 320m3 mam 200mm.

 

Przy gwc żwirowym dodatkowo to zależy jaki przekrój złoża czyli to co pisałem powyżej. Jeśli przekrój będzie mały to nie ma sensu dawać większej.

 

Dostosuję złoże do rury fi 250 :) Czy wystarczy 6x8x0.6 ? czy lepiej większe ?

zależy w którą strone jest 8 :wink:

jeśli zalożysz, że przestrzenie pomiędzy kamieniami to min 2-3% to wystarczy.

Nie rób zbyt małych kamieni i powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgotność regulujemy wielkością wymiany. Jeśli za sucho to ją zmniejszamy dotąd aż będzie OK. Jeśli nie ma płynnej regulacji to można wyłączać okresowo.

 

Wg mnie nei jest to prawidlowe rozwiazanie. WM nie sluzy do regulacji wilgotnosci a do wymiany powietrza. Ze przy okazji kontrolujemy z grubsza wilgotnosc to "efek uboczny". I moze si eokazac, ze np aby tak kontrolowac ktos bedzie musial wylaczyc zupelnie WM - i co wtedy ? :) Udusi sie wlasnym smrodem ;)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chciał aby w domu była cały czas wymiana ponad 0,5 kubatury !

Wtedy czuć jest tą wentylację, jak chodzi na 30 % albo mniej w mrozy to niestety efekt świeżego powietrza jest gorszy :-?

U mnie przez te ostatnie 5 miesięcy Reku na 50 % i wilgotność w normie ale w przyszłym roku będzie jak sądzę z tym problem .

Ale to nie jest cecha WM tylko sporej wymiany powietrza wilgotnego na bardziej suche i dotyczy nawet otwierania okien :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgotność regulujemy wielkością wymiany. Jeśli za sucho to ją zmniejszamy dotąd aż będzie OK. Jeśli nie ma płynnej regulacji to można wyłączać okresowo.

 

Wg mnie nei jest to prawidlowe rozwiazanie. WM nie sluzy do regulacji wilgotnosci a do wymiany powietrza. Ze przy okazji kontrolujemy z grubsza wilgotnosc to "efek uboczny". I moze si eokazac, ze np aby tak kontrolowac ktos bedzie musial wylaczyc zupelnie WM - i co wtedy ? :) Udusi sie wlasnym smrodem ;)

 

Fantom

No ludzie smród nie ma wpływu na zdrowie (poza psychiką 8) ) natomiast wilgotność i owszem. Wentylacja ma usunąć przede wszystkim wszystko co szkodzi (pochodne spalania, wilgoć itp) i zapewnić powietrze do spalania (jeśli jest potrzebne).

To, że nie będzie śmierdzieć to efekt uboczny który nie jest brany pod uwagę przy wyznaczaniu norm :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgotność regulujemy wielkością wymiany. Jeśli za sucho to ją zmniejszamy dotąd aż będzie OK. Jeśli nie ma płynnej regulacji to można wyłączać okresowo.

 

Wg mnie nei jest to prawidlowe rozwiazanie. WM nie sluzy do regulacji wilgotnosci a do wymiany powietrza. Ze przy okazji kontrolujemy z grubsza wilgotnosc to "efek uboczny". I moze si eokazac, ze np aby tak kontrolowac ktos bedzie musial wylaczyc zupelnie WM - i co wtedy ? :) Udusi sie wlasnym smrodem ;)

 

Fantom

 

Jak już poprzednicy napisali wentylacja nie jest od usuwania "bąków z chałupy" ;)

Wentylacja ma za zadanie utrzymać mniej więcej na stałym poziomie

zawartość tlenu w powietrzu i usuwać produkty spalania. Drugim zadaniem jest regulacja poziomu wilgotności.

Zapewniam, że przerwa w wentylacji nie spowoduje zakłócenia tych czynności. Zwiększający się poziom wilgotności poinformuje właśnie o potrzebie wymiany powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy istnieje sposób na zoptymalizowanie WM ?

 

Inwestor mówi : "Chcę mieć bardzo świeże powietrze i wilgotność 50 % w domu "

Bardzo świeże powietrze Ja mam u siebie przy prawie 1 wymianie na godzinę a ta sytuacja gwarantuje przesuszenie, w duże mrozy ekstremalne !!!

 

Pomijamy straty na wentylacji i koszt prądu do centrali .

Nawilżacz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pamiętam to u teściowej miałem 22-25 % i bez 1,5 L ( wody :wink: ) ciężko było przeżyć noc :roll:

Ale fakt, z większej świeżości można zrezygnować bez odczucia dyskomfortu!

 

Jestem jakiś ostatnio bardziej wrażliwy na komfort przeze mnie odczuwany :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mice. Mam już rury fi 250 - 6 metrów długie i będą one na krótszym boku prostokąta. Jeśli trzeba to mogę to powiększyć :)? Na szukanie kamieni mam więcej czasu bo zrezygnowałem z wymiennika pod domem i robię obok, więc znajdę kamienie idealne :)

 

Pomiar wilgotności w mieszkaniu zimą: 28%, teraz ok 40 %, przy wentylacji grawitacyjnej. Do spania idealnie jak jest ok 60 %. pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mice. Mam już rury fi 250 - 6 metrów długie i będą one na krótszym boku prostokąta. Jeśli trzeba to mogę to powiększyć :)? Na szukanie kamieni mam więcej czasu bo zrezygnowałem z wymiennika pod domem i robię obok, więc znajdę kamienie idealne :)

 

Pomiar wilgotności w mieszkaniu zimą: 28%, teraz ok 40 %, przy wentylacji grawitacyjnej. Do spania idealnie jak jest ok 60 %. pozdr adam

skoro robisz poza domem to nic nie stoi na przeszkodzie podwyższenia o np. 0,1m złoża. Poza tym zrób dużo dziur w rurach (więcej małych, niż mało dużych) tak żeby stanowiły wielokrotność przekroju rury.

Oczywiście zawsze można dołożyć 1mb rury (nie wiem czy dla 250 są, dla 200 jak najbardziej). Kamienie 60-80mm, dobrze wypłukane i powinno chodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam szybkie pytanie: czy dla kubatury 400m3 wystarczy jeśli zostowię przepust fi 200 do rekuperacji ? (ma też być wymiennik żwirowy). pozdr adam

Według wszelkich prawideł żeby instalacja chodziła cicho struga powietrza nie powinna płynąć szybciej niż 5m/s.

Dla takich parametrów rura fi 200 jest wstanie przetłaczać 565m3.

Dla Twojej kubatury 400m3 wystarczy to wiec z nawiązka.

Przy maksymalnej wydajności dla kanału fi 200 uzyskasz 3,54m/s i straty <2Pa/m

(dla kanału fi 200 strata 2 Pa dla przepływu ok 450m^3/h).

 

Mice. Mam już rury fi 250 - 6 metrów długie i będą one na krótszym boku prostokąta. Jeśli trzeba to mogę to powiększyć :)? Na szukanie kamieni mam więcej czasu bo zrezygnowałem z wymiennika pod domem i robię obok, więc znajdę kamienie idealne :)

pozdr adam

Dając rury na krótszym boku wydłużasz drogę powietrza przez złoże zwiększając jednocześnie prędkość strugi i jej opory przepływu.

Przekrój złoża powinien być znacznie większy (3-5 razy) niż przekrój rury przyłączeniowej.

Według Twojego projektu wychodzi 6m x 0,6m = 3,6m2

Jeśli będziesz miał dobrze dobrana frakcję żwiru możesz spokojnie liczyć że 3% z przekroju złoża to szczeliny przez które będzie się przeciskać powietrze.

Daje to 1080cm2 co w przypadku rury fi 250 (490,6cm2) może być trochę mało niestety. :(

Samo zwiększenie wysokości złoża do 0,7m w Twoim przypadku niewiele pomoże (współczynnik: przekrój złoża/fi kanału = 2,5).

 

Możesz w takim przypadku zwiększyć jeszcze bardziej wysokość złoża, ale żeby było dobrze do końca trzeba by je głębiej posadowić (dodatkowe znaczne koszty związane z ilością żwiru i kopania).

Przy powierzchni Twojego złoża 6m x 8m każde 10cm wysokości to 4,8m3 x 1,8t = ... sam wiesz po ile kupujesz.

 

Dokupienie w sumie 4mb rury i położenie jej na dłuższym boku powinno rozwiązać problem i być najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

8m x o,6m = 4,8m2

4,8m2 to 48000cm2 x 3% = 1440cm2, a to daje już trzykrotność powierzchni złoża/ fi kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zapomniałem napisać.

Złoże masz już przewymiarowane i powinno ładnie działać przy takiej objętości.

Żeby jeszcze poprawić parametry Twojego GWC nie dokupowałbym już więcej żwiru, tylko przy tej samej objętości pobawił się wymiarami - proporcjami.

Dla 8 x 5 uzyskujesz grubość warstwy 72 cm.

Kładąc rurę na dłuższym boku uzyskujesz współczynnik złoże/rura 3,5.

 

Przy takiej konstrukcji WM powinna w ogóle nie wiedzieć że ciągnie powietrze przez żwirowca.

A o to chyba chodzi :) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już poprzednicy napisali wentylacja nie jest od usuwania "bąków z chałupy" ;)

Wentylacja ma za zadanie utrzymać mniej więcej na stałym poziomie

zawartość tlenu w powietrzu i usuwać produkty spalania.

 

Trudno oprzeć się wrażeniu, że jedno przeczy drugiemu.

Oddychanie powietrzem, w którym jest dużo jakichkolwiek zapachów (nawet jeśli wilgotność jest w normie) jest męczące i wpływa nie tyle na komfort psychiczny, ale wyraźnie pogarsza samopoczucie i powoduje zmęczenie, kłopoty z koncentracją itp.

 

Podpowie mi ktoś jak ma się sprawa WM w przypadku spropu teriva? Nie chcę sufitu podwieszanego - wolałbum zalać rury w posadzce parteru - na ile to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, Ja tak mogłem zrobić bo styropianu mam 28 cm w posadzce.

Nawet okrągłe kanały bym zmieścił na upartego :lol:

 

Musiałbyś potem wyciągnąć je pod sufit ( przynajmniej wywiewne) a to już podejście od d... strony.

Ale można !

 

Co do usuwania zapachów z domu to najlepsze jest otwarcie 2 okien w pomieszczeniu na 5 minut, wtedy jest szansa że szybko pozbędziemy się brzydkiego zapachu.

WM na co dzień nie robi wiatru w domu, nie liczcie na cud tylko na cichy i skuteczny system pomagający utrzymać odpowiednią wilgotność !!!

Przy wymianie 0,7 do 1 kubatury na godzinę sytuacja zmienia się, wtedy zapachy są usuwane dużo sprawniej ale nie zawsze można sobie na to pozwolić ( ta wilgotność).

Użytkuje od 5 miesięcy i mój podziw dla WM nie ustaje ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, Ja tak mogłem zrobić bo styropianu mam 28 cm w posadzce.

Nawet okrągłe kanały bym zmieścił na upartego :lol:

 

Musiałbyś potem wyciągnąć je pod sufit ( przynajmniej wywiewne) a to już podejście od d... strony.

 

Przepraszam za czeski błąd - oczywiście chodzi mi o umieszczenie kanałów WM w posadzce poddasza. Czyli przejście przez strop i kanały nad stropem.

Jak to wygląda w praktyce? Nie mam pojęcia jak wygląda teriva, więc nie wiem czy ciężko dać tam przepusty dla WM :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...