Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam !

 

Wyczytałem na forum taki opis GWC :

 

Rura o średnicy 130, kilkanaście metrów, dalej kilkanaście metrów kręgów studziennych - poziomo, dalej rura 130, kilka metrów i wejście do budynku. Wszystko zakopane na głębokości około 2 m.

Ponieważ jestem, jeszcze nie douczony w temacie, bardzo proszę o wszelkie komentarze tego urządzenia.

Próba znalezienia opisu tej metody budowy GWC, nie powiodła się.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalny GWC rurowy, tylko rura nienormalna ;-)

Ja widzę dwa problemy:

- ciężko uszczelnić kręgi studzienne położone poziomo (a jak grunt suchy i nie wymaga super uszczelniania, to lepiej żwirowca)

- cena kręgów studziennych nie jest szczególnie atrakcyjna zdaje się

Oraz jedną potencjalną zaletę:

- mniej kopania (przynajmniej na długości) w stosunku do typowego rurowca

Krótko mówiąc: pomijając bardzo szczególne wypadki (posiadanie kilku nadmiarowych kręgów studziennych) raczej nie jest to mocno atrakcyjna kostrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak bardziej ogromna skrzynka rozprężna niż wymiennik :lol:

 

Sprawność tego czegoś będzie nieciekawa ze względu na bardzo mała prędkość strugi powietrza.

Zimą to już pewnie całkowita porażka :(

Prze średnicy wewnętrznej 760mm (typowe kręgi fi 1000mm) co daje pole przekroju 4534cm2

struga powietrza 150m3/h będzie płynęła z prędkością 0,09m/s

 

Jedno jest pewne - będzie tam cicho :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, jestem na 17 stronie tego wątku, więc jeżeli odpowiedź na to pytanie znajduje się dalej to sorry, ale tak jak znajduje tam odpowiedzi na wszystkie techniczne pytania jakie mi się nasuwają to jeszcze nie doczytałem odpowiedzi na niby błahe pytanie:

 

czy nad rozprowadzonym "wodnym1" można posadzić drzewka, krzewy itp.?

(jeśli głupie pytanie to sorry ale wielkość działki determinuje takie pytania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby badac na biezaco temp powietrza, mozna wbic w rure czujke. A jak mozna badac tem glikolu w rurze na biezaco ?

 

Fantom

W ten sam sposób ?

 

Ogólnie badanie temp. w gwc czy to żwirowym, wodnym czy rurowym może odbywać się chyba na 2 sposoby :

1. umieszczenie czujnika w samym złożu (pytanie tylko w którym miejscu)

2. umieszczenie czujnika w rurze dochodzącej z gwc do trójnika/przepustnicy/rury z wymiennikiem glikolowym i okresowe sprawdzanie uzyskiwanej temp. poprzez uruchmienie na np. 5 minut pompy lub w przypadku żwirowego/rurowego przełączenie na strugę z gwc na taki okres w celu porównania uzyskiwanej temp. z temp. bezpośrednio z czerpni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gwc glikolowe, wiec nie ma jako takiego rezprezenatywnego zloza. Termometr musi byc na rurze, i badac tem w cieczy bezposrednio. Jest cos takiego ?

 

Fantom

Nie pisz w 2 wątkach na ten sam temat ... tam masz odpowiedź o czujnik.

natomiast temp. glikolu to nie to samo co temp. uzyskana i tak naprawdę to powinieneś sprawdzać (vide odp. 2 powyżej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. umieszczenie czujnika w rurze dochodzącej z gwc do trójnika/przepustnicy/rury z wymiennikiem glikolowym i okresowe sprawdzanie uzyskiwanej temp. poprzez uruchmienie na np. 5 minut pompy lub w przypadku żwirowego/rurowego przełączenie na strugę z gwc na taki okres w celu porównania uzyskiwanej temp. z temp. bezpośrednio z czerpni.

Na przykład coś takiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć termometr do byle studni.

Zobaczysz ile jest (7-10) u Ciebie.

To temperatura całorocznie stała.

Powtarzać eksperymentu nie musisz.

Wiele pokoleń niedowiarków już zrobiło ten eksperyment - wyniki bez zmian! :lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...