Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub przekształcających ugory w piękne ogrody


Recommended Posts

Dzięki za odpowiedzi i proszę o więcej! el-ka to na 100% klon jesionolistny!! :evil: :evil: Czy Roundap to jedyna metoda? Liści nie mogę spryskać, gdyż jak pisałam wcześniej wszystko wycięłam, prawie przy ziemi. Na jutro zamówiłam koparko-spychacz i będziemy wykopywać korzenie, ale sąsiedzi tak robili i już mnie "pocieszyli", że na wiele to się nie zdało :evil: :cry: hanka55 rzeczywiście jest tego mnóstwo!! :evil: Czy jeśli już to wykarczuję, to pozostanie mi tylko :roll: rokroczne wyrywanie siewek? JAk szybko to rośnie od jesieni do wiosny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 817
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Może trochę nie w temacie (choć trochę tak, bo też przywracam świetność ogrodowi - ale, że ma masę kamieni, klombów i skalniaków, roundup nie wchodzi w grę i jest masa ręcznej roboty; bo to 22a).

 

Ale do rzeczy - chciałem wyciąć 4 śmieciowe akacje z rogu działki. Akacje suchawe i badziewne. Do tego na ulicy inne (starsze) wielokrotnie zrywają druty łamiąc się przy silniejszych wiatrach.

 

I urząd wydał mi decyzję negatywną (dodam, że mieszkam w lesie i wokół jest masa drzew, w tym również niestety akacje - chwasty). Czy to nie przesada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Wycinka drzew

 

INFORMACJA DOTYCZĄCA USUWANIA DRZEW I KRZEWÓW.

 

Zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody /Dz. U. z 2004r. nr 92 poz. 880/ - usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości.

 

Nie wymagane jest zezwolenie na usunięcie drzew:

- owocowych

- na plantacjach drzew i krzewów,

- których wiek nie przekracza 5 lat,

- usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu z wałów przeciwpowodziowych,

- które utrudniają widoczność sygnalizatorów i pociągów, a także utrudniaja eksploatację urządzeń kolejowych.

 

Posiadacz nieruchomości ponosi opłaty za usunięcie drzew i krzewów, które ustala się w wydanym zezwoleniu.

 

Nie pobiera się opłat za usunięcie drzew:

- na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie,

- na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej,

- które zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach budowlanych,

- które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz kolejowego.

- w związku z przebudową dróg publicznych i linii kolejowych,

- z terenów zieleni komunalnej, w związku z zabiegami pielęgnacyjnymi drzew i krzewów.

- które obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie, z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości,

- topoli o obwodzie pnia powyżej 100 cm, mierzonego na wysokości 130cm, nienależących do gatunków rodzimych, jeżeli zostaną zastąpione w najbliższym sezonie wegetacyjnym drzewami innych gatunków,

- jeżeli usunięcie wynika z potrzeb ochrony roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową lub ochrony siedlisk przyrodniczych.

 

Wójt, burmistrz albo prezydent wymierza karę za usunięcie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia, za zniszczenie terenów zieleni oraz za zniszczenie spowodowane niewłaściwą pielęgnacją terenów zieleni.

 

Administracyjna kara pieniężna równa się trzykrotnej opłacie za usunięcie drzew.

 

Formularz wniosku do adaptacji:

http://ug.jablonna.ibip.pl/public/get_file.php?name=wniosek+o+wycięcie+drzewa.doc&id=96081

 

Termin załatwienia sprawy - Wydanie decyzji administracyjnej następuje w terminie miesiąca od daty wpływu wniosku, a w sprawach szczególnie skomplikowanych w terminie do 2 miesięcy.

Rozdział 7 -Załatwianie spraw =Art. 35. i 37 kpa

 

http://isip.sejm.gov.pl/PRAWO.nsf/4326b1a242fc14fd412563d20069fee3/5f3700d8132d14d9c125665700478cb5/$FILE/D19600168Lj.pdf

 

Tryb odwoławczy - Od decyzji przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego , w terminie 14 dni od daty jej doręczenia (odbioru) za pośrednictwem Burmistrza Miasta.

*****

 

Warto zadzwonić/ napisać do gminy i zapytać co się dzieje z wnioskiem. Zawsze można urzędnika postraszyć złożeniem skargi na opieszałość urzędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, to byłoby fajnie...

 

No byłoby :) Wtedy mógłbyś wyciąć te chaszcze, a gdyby ktoś się przyczepił, masz podkładkę, że urząd nie odpowiedział na Twoje odwołanie w ustawowym terminie do 1 miesiąca, czyli zgodnie z prawem, uznał Twoje roszczenia.

 

Sama szukam tego przepisu, bo rok temu Wodociągi wykorzystały naszą koparkę, (za którą musieliśmy zapłacić) do położenia na nowo rury, biegnącej inaczej niż na mapce i do dzisiaj nie chcą się z nami rozliczyć. Na nasze pismo z listopada 2006, odpowiedzieli dopiero teraz :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by znaleźć przepis, wg którego brak odpowiedzi urzędu w terminie do 1 miesiąca, uznaje rację petenta.

Takiego przepisu to pewnie nie ma :D (zresztą nie wiem).

Jest natomiast Kodeks postepowania administracyjnego w którym okreslone są terminy załatwiania spraw i podjęcia decyzji przez urząd.

..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by znaleźć przepis, wg którego brak odpowiedzi urzędu w terminie do 1 miesiąca, uznaje rację petenta.

Takiego przepisu to pewnie nie ma :D (zresztą nie wiem).

Jest natomiast Kodeks postepowania administracyjnego w którym okreslone są terminy załatwiania spraw i podjęcia decyzji przez urząd.

..

 

Akceptacja " milcząca" wniosku petenta ma zastosowanie chyba tylko w przepisach prawa budowlanego, przy zgłaszaniu budowli, na które nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Jesli UM w ciągu miesiąca nie wystapi z pismem nakazującym określone czynności, to można spokojnie stawiać : altankę, staw, murowaną studnię, kompostownik, etc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by znaleźć przepis, wg którego brak odpowiedzi urzędu w terminie do 1 miesiąca, uznaje rację petenta.

Takiego przepisu to pewnie nie ma :D (zresztą nie wiem).

Jest natomiast Kodeks postepowania administracyjnego w którym okreslone są terminy załatwiania spraw i podjęcia decyzji przez urząd.

..

 

Akceptacja " milcząca" wniosku petenta ma zastosowanie chyba tylko w przepisach prawa budowlanego, przy zgłaszaniu budowli, na które nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Jesli UM w ciągu miesiąca nie wystapi z pismem nakazującym określone czynności, to można spokojnie stawiać : altankę, staw, murowaną studnię, kompostownik, etc...

Bodiniusz chodzilo chyba ( jeżeli dobrze zrozumiałem :-? ) o zezwolenie na wycięcie drzew a nie o budowę altanki :) lub innej budowli nie wymagajacej zezwolenia a tylko powiadomienia urzędu.

 

Wydaje mi się, że jeżeli coś wymaga zezwolenia to jego brak w oczekiwanym przez petenta czasie nie zwalnia z jego posiadania.

Jestem tylko prawnikiem amatorem :D :D - podobnie jak inni amatorami ogrodnikami :D

..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znalazłam. Dzięki, Pinus!

 

Chociaż nie do końca to jest to, bo akt został wydany w latach 60-tych, a poprawka była kilka lat temu i tego znaleźć nie mogę :(

 

http://www.msp.money.pl/akty_prawne/kodeks_postepowania_administracyjnego/sec=0107

 

Rozdział 7 Załatwianie spraw

 

 

Art. 35.

 

§ 1. Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.

 

§ 2. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.

 

§ 3. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.

 

§ 4. Organy wyższego stopnia mogą określać rodzaje spraw, które załatwiane są w terminach krótszych niż określone w § 3.

 

§ 5. Do terminów określonych w przepisach poprzedzających nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.

 

Art. 36.

 

§ 1. O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie określonym w art. 35 organ administracji publicznej obowiązany jest zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy.

 

§ 2. Ten sam obowiązek ciąży na organie administracji publicznej również w przypadku zwłoki w załatwieniu sprawy z przyczyn niezależnych od organu.

 

Art. 37.

 

§ 1. Na niezałatwienie sprawy w terminie określonym w art. 35 lub ustalonym w myśl art. 36 stronie służy zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia.

 

§ 2. Organ wymieniony w § 1, uznając zażalenie za uzasadnione, wyznacza dodatkowy termin załatwienia sprawy oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających naruszaniu terminów załatwiania spraw w przyszłości.

 

Art. 38.

 

Pracownik organu administracji publicznej , który z nieuzasadnionych przyczyn nie załatwił sprawy w terminie lub nie dopełnił obowiązku wynikającego z art. 36 albo nie załatwił sprawy w dodatkowym terminie ustalonym w myśl art. 37 § 2, podlega odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej albo innej odpowiedzialności przewidzianej w przepisach prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...