Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Klub przekształcających ugory w piękne ogrody


Recommended Posts

Wrzucę jeszcze wstępny plan mojego przyszłego ogrodu- wszelkie sugestie mile widziane :D

Działka ja widać jest długa i wąska (25x90 m) Ekspozycja południowo- zachodnia. Opada w stronę południowo zachodnią. Taras przy domu będzie na skarpie (duża róznica poziomów). Poza "boiskiem" nie zamierzam równać terenu bo tam gdzie będzie podjazd jest równo a spadek zaczyna się jakby od linii domu.

http://i274.photobucket.com/albums/jj260/ngel_01/ogrd2.jpg

jedyna zmiana jaka na razie wyszła w praniu to "boisko" (czyl ikawałek wyrównanego terenu - będzie nie wzdłuż działki a w poprzek.

Rozumiecie coś z mojej koncepcji? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 817
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

aha jeśli chodzi o drzewo 10 i 11 to nie mam jeszcze koncepcji. Chciałabym żeby było to coś co się dosyć rozrasta żeby dawało dużo cienia. aha i absolutnie nie może to być coś z czego będą spadały jakiekolwiek owoce lub inne ciężkie przedmioty- nie mam ochoty np dostać orzechem, kasztnaem czy innym jabłkiem w łeb jak będę z dzieckiem w piaskownicy siedzieć ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę jeszcze wstępny plan mojego przyszłego ogrodu- wszelkie sugestie mile widziane :D

 

ja mam sugestie do altany z grilem - moim zdaniem nie ma sensu robic takiej altany w niewielkiej odległości od domu. Lepiej rozbudowac taras (może byc dwupoziomowy), okryć pergolą i dobudować obok grill.

 

Masz dwa miejsca wypoczynkowe, ale zasadniczo są własciwie w jednym i tym samym miejscu.

 

Altana - ok, ale niech z niej roztacza się zupełnie inny widok niż z tarasu. Dlatego powinna stać w oddaleniu od domu.

 

Gdy stoi za blisko domu dodatkowo optycznie dominuje w przestrzeni i pierwsze co zimą widać przez okna salonu to cieżką konstrukcję altany.

 

 

Mam wrażenie, że czasem początkujący ogrodnicy naczytaja się czaspoism i chcą miec wszystko na 1000 m działce:

altanke

ognisko

grill

staw

wodospad

strumień

mostek

wyspę

pomost

basen kapielowy

jakuzzi pod dachem

skalniak

różankę

kolorowo, ale bez pielegnacji

lasek

a najlepiej jakieś duże drzewo do dekoracji na start

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Elfir. Lepiej altanę odsunąć dalej, tak aby z tarasu rozpościerał się widok na ciekawe rabaty z bylinami i krzewami.

 

W urządzaniu ogrodu ważne jest aby tworzyć różne "wnętrza", zaciszne zakamarki. Np. aby z tarasu nie mieć widoku na sam koniec ogrodu, ale żeby się coś po drodze znalazło - oczko wodne, rabaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... taras będzie sporo wyżej niż altana, z tarasu będzie widok na południe a z altany na zachód. Nie wiem czy jest sens umiejscawiać altanę daleko od domu bo jeśli będzie zbyt daleko to latanie z mięsem, sałatkami, piwem itp itd i po prostu nie będzie spełniać swojej roli. A z okien salonu raczej nie będzie jej widać- z gabinetu tak.

Nie wiem czy uwaga o ilości rzeczy, którą chciałoby się mieć w ogródku dotyczyła mnie- ale nie sądzę żebym na 20 arach chciała aż tak dużo- ale może się mylę? Jeśli tak to skorygujcie moje wyobrażenia....

A za wszelkie komentarze serdecznie dziękuję bo każdy daje do myślenia i rzuca nowe światło na moje pomysły :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Wrzucając tu fotki licz się z tym, że krytykować też mamy prawo...

Kamienie są do d..., co Elfir nader oględnie wyatrykułowała.

 

A mi sie podobaja, bo na razie nie mam kasy na nic innego co oddzieli mi ta mala skarpe od sciezki. ktora tez na razie nie jest uregulowana. I to takie smieszne i do d...? Podobaja mi sie rosliny, które daja poczucie natury i tak naprawde nie jest dla mnie wazne co jest teraz modne i wygodne i praktyczne. Nie prosze o rade, tylko pokazuje to co mnie cieszy w ta długą zimę. Jedni lubia szpalet tuj, inni kolorowe krasnale na trawniku, a mi sie podobaja moje kamienie i mam zamiar zbudowac sobie z nich murki nawet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam - widzę,że jest tu kilka osób-znawców,które może mogłyby mi pomó lub przynajmniej udzielić odpowiedzi na pytanie....

Szukam od jakiegoś czasu pewnej odmiany magnolii - podobno jest jedną z nielicznych która jest w stanie wytrzymać nawet minusowe temperatury..Spotkałam się z nią we Włoszech - to piękne drzewko urastające do sporych rozmiarów.Ma piękne,błyszczące liście i można chyba formować jego kształt...

Wiem,że pytanie może troszkę dziwne,ale... Może akurat znajdzie się osoba, która wie więcej niż ja.. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to kolejne fotki z mojego ugoru przekształcającego się w ogród :)

 

http://foto0.m.onet.pl/_m/3d992cf801df4d74f54b2668fb1ad2d8,10,19,0.jpg

 

mundzia a to drzewko z purpurowymi liścmi to buk?

Bardzo jestem ciekawa jak Twoj ogrod bedzie wygladal za kilka lat, pieknie sie zapowiada, chyba juz pisalam, a jak nie to ogladam sobie te Twoje fotki co jakis czas i wyobrazam jak urosna roslinki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...