Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gdzie zamontować anemostaty?


Recommended Posts

Materia w przyrodzie występuje w stanie stałym, ciekłym i gazowym. Ciecze i gazy to inaczej płyny. Przyjmują kształt naczynia , w którym się znajdują.

W zrównoważonej wentylacji nawiewno wywiewnej powinno się chyba zadbać o realizację zakładanych funkcji - przemywania wnętrz świerzym powietrzem od strony pomieszczeń "czystych" w stronę "brudnych i wilgotnych" płynącym po najdłuższej możliwej geometrycznie drodze. Miejsca umieszczenia anemostatów wynikają z potrzeby realizacji celów a nie ślepego naśladownictwa wentylacji grawitacyjnej, gdzie powietrze wlatuje oknem a wylatuje kratką na przeciwległej ścianie. U każdego budującego będzie nieco inaczej.

Trzeba pamiętać też o szczelinie 1cm pod drzwiami wewnątrz domu, bo jak będą potrójne uszczelki to tej wentylacji nie będzie!

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego w pobliżu okien ?

Dlatego żeby świeże powietrze miało szansę "pobyć chwilę" w pokoju, zanim nie zostanie wyciagnięte pod drzwiami, a w 95% drzwi do pokoju są na na przeciwnej ścianie niż okno.

Umieszczenie anemostatu nad łóżkiem ( mimo regulacji ) może dla części wrażliwych osób być uciążliwe i nieprzyjemne.

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasada 1: jak najdalej (po przeciwnej stronie) wylotu

zasada 2: nie bezpośrednio nad ani w bliskim sąsiedztwie łóżka.

zasada 3: w poziomym suficie (istotne na poddaszu, gdzie są skosy).

 

Przy czym wylot to zazwyczaj drzwi (koniecznie z otworami albo szczeliną) do pomieszczenia w którym jest anemostat wywiewny -zazwyczaj łazienka/garderoba jeśli są bezpośrednio przy sypialni lub korytarz prowadzący do takiego pomieszczenia (łazienka, kuchnia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 years później...
Mam pytanie do bardziej doświadczonych

Czekam obecnie na wycenę rekuperacji od kilku firm, jedna która już mi zrobiła wycenę zaproponowała mi nawiewy przy podłodze. Czy to jest dobre rozwiązanie ? NIgdzie nie znalazłam informacji na ten temat...

 

Takie systemy (nawiew na dole) bardzo dobrze sprawdzają się np. w salach kinowych, halach produkcyjnych, itp. Powietrze wtedy słabo się miesza, na dole jest najchłodniej a powietrze najświeższe (w strefie przebywania ludzi), a im wyżej tym cieplej i powietrze bardziej zanieczyszczone. To tzw. przepływ wyporowy. Ale w górnej części pomieszczenia muszą być wywiewy żeby świeże powietrze mogło się wznosić.

Dlatego nie za bardzo nadaje się do budynków mieszkalnych, gdzie zakłada się przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami i wywiewy tylko w niektórych pomieszczeniach. Przy zamkniętych drzwiach w sypialni, świeże i chłodniejsze powietrze będzie się snuło po podłodze (nie zabierając ze sobą zanieczyszczeń, co2 itp) przepływając pod drzwiami do korytarza i łazienki i dopiero tam się wzniesie do góry. Oznacza to słabą wymianę w górnych partiach pomieszczeń mieszkalnych i bardzo dobrą wymianę tylko w pomieszczeniach, w których są wywiewy (kuchnia, łazienka). Dlatego w mieszkaniach lepszy jest system mieszający - nawiew pod sufitem (pionowo lub poziomo) i mieszanie się powietrza chłodniejszego z cieplejszym. To zmniejsza pionowy gradient temperatury i pozwala zwentylować całą kubaturę pomieszczenia mieszkalnego.

Edytowane przez SzymonKc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janwerbinski masz rację przypominałem sobie zajęcia z przedszkola z rozszerzoną fizyka i wychodzi mi przepływ przez szczelinę 2,1m/s, zastanawia mnie dlaczego producenci drzwi proponują takie podcięcia?

 

Pewnie pozostałość po czasach, gdy montowało się progi i wtedy bez podcięcia robiło się dosyć szczelnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...