Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DACHÓWKA TONDACH - wątek zbiorczy: opinie, modele, zdjęcia, dyskusja


Gość

Recommended Posts

Wtrącę swoje trzy grosze. Wg wytycznych innych producentów dachówki wentylacyjne powinny być montowane przy połaciach dłuższych niż 7 mb, celem poprawienia przepływu powietrza w przestrzeni podpołaciowej. Wykonawcy wiedzą doskonale że nie jest to do końca prawda. Dachówki wentylacyjne powinny być również montowane tam gdzie występuje jakaś przegroda która zamyka przestrzeń (np okno dachowe bądź komin). Idąc tym tropem dachówek wentylacyjnych powinno być około 30-40 na praktycznie każdym dachu.

Ja już zgłupiałam. Mam połać długości ok.617 cm

Dekarz mi mówił że wystarczą 4szt wentylacyjne na połać, bo tam nie ma co wentylować ( Pan Andrazej Wilhelmi skrytykował ten pomysł)

Ja wyliczyłam 44 sztuki ( każde pole między wiązarami) , a wycenie od sprzedawcy Tondachu policzono 52 szt wentylacyjnych:jawdrop:

Aż tu nagle ktoś pokazuje rzut dachu i Pan Andrzej pisze że tego dachu nie trzeba wentylować.

I bądź tu mądry człowieku;)

W jednej hurtowni pan mi powiedzial że wentylowało się dawne dachówki łączone na cement a teraz odchodzi się od wentylacji:eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 402
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja już zgłupiałam. Mam połać długości ok.617 cm

Dekarz mi mówił że wystarczą 4szt wentylacyjne na połać, bo tam nie ma co wentylować ( Pan Andrazej Wilhelmi skrytykował ten pomysł)

Ja wyliczyłam 44 sztuki ( każde pole między wiązarami) , a wycenie od sprzedawcy Tondachu policzono 52 szt wentylacyjnych:jawdrop:

Aż tu nagle ktoś pokazuje rzut dachu i Pan Andrzej pisze że tego dachu nie trzeba wentylować.

I bądź tu mądry człowieku;)

W jednej hurtowni pan mi powiedzial że wentylowało się dawne dachówki łączone na cement a teraz odchodzi się od wentylacji:eek:

 

niestety 99 % fachowców robi to na oko... nie ma żadnych norm mówiących gdzie i jak zastosować dachówkę wentylacyjną, są tylko zalecenia producenta lub domysły wykonawców, Ważne żeby powietrze było wpuszczone okapem a wypuszczone kalenicą, to przy standardowym dachu wystarczy.

dodatkowo dachówki wentylacyjne można wrzucić nad oknem dachowym lub w miejscu gdzie jest zaburzona cyrkulacja...

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest ktoś na forum posiadający dach tondachu dłużej niż 5 lat? Im więcej sprzedawców odwiedzam, tym więcej widzę szeroko otwartych ze zdumienia oczu na pytanie o tondach. W niektórych miejscach spotkałem się wręcz z niechęcią... Sam już nie wiem co o tym myśleć. Sporo z nich ma złe doświadczenia z tondachem datowane na 10 lat wstecz. Zastanawiam się czy firma poprawiła jakość od tamtych czasów.

 

Zanim zdecydowałem się na moją dachówkę widziałem w moich okolicach dwa dachy kryte marsylką z wytwórni Hranice w Czechach, którą później przejął austriacki Tondach. Obydwa były ułożone około roku 1995. Dachówka naturalna, dach dość płaski na parterówce i bardziej stromy na domu z poddaszem, obydwa wyglądają dziś bardzo ładnie, a właściciele są zadowoleni.

 

Jeden z właścicieli mówił że wówczas dachówki z Hranic nie trzymały wymiarów i trochę było dopasowywania żeby jakoś to złożyć w całość. Z czasem wszystko się "ułożyło" i uszczelniło i od tamtego czasu nie było problemów. Podobno teraz już nie mam problemów z wymiarami dachówek. Mój wykonawca nie narzekał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dachówki wentylacyjne są niezbędne na połaci dłuższej niż 6 m. Powinny być montowane w czwartym rzędzie od kalenicy. Są to dachówki nawiewne a ich zadaniem jest wspomaganie przepływu powietrza pod pokryciem. Są one jednym z elementów poprawnej wentylacji połaci. Pozostałe elementy kratka wentylacyjną okapu (wróblówka), taśma pod gąsiorami i kontrłata o konkretnie jej grubość. popularna grubość to 25 mm natomiast gdy połać ma powyżej 6 m to minimalna grubość 30 mm a wraz ze wzrostem długości 40 mm. Komin ani okno połaciowe nie są żadną przeszkodą! Pola połaci nie są szczelne. Dachówki wentylacyjne mogą też być wykorzystane jako wywiewne lub dla dekoracji. Przy kryciu wstępnym wykonanym folią wysokoparoprzepuszczlną takie dachówki należałoby stosować nawet na krótszych połaciach. Gdy mamy wątpliwości zawsze lepiej je zastosować bo ich brak może skutkować skróceniem żywotności pokrycia. Pozdrawiam. Edytowane przez Andrzej Wilhelmi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Pana Andrzeja zawsze można liczyć :) Dziękuje. U mnie niestety krycie wstępne folią ... Próbowałam przeforsować pomysł deskowania ale niestety nic z tego nie wyszło. Poczekam więc co ta przedstawicielka wymyśli i najwyżej bedę montować wentylacyjne. W razie czego będą jako dekoracja :) Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardzo namawiają w składzie na ten tondach, w stosunku do creatona to różnica praktycznie 40%, więc na dachu 300m sporo kasy można zaoszczędzić, ale pytanie czy naprawdę warto?

Co by nie analizować, to nie warto oszczędzać: na ścianach nie, na ociepleniu nie, na fundamentach przecież nie.... No i na dachu też nie :bash:

Gwarancja krótsza, bo chyba na 30lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek musisz to sobie przemysleć. Ja też miałam dużo wątpliwości, ale ... Po pierwsze ceramika to ceramika czy warto przepłacać za znaną markę? Uznałam, że nie. Kolejna sprawa to opinie uzytkowników. Znalazłam chyba jedną negatywną i to nie do końca (za to o Creatonie mnóstwo) i na koniec ta dachówka poprostu bardziej mi się podoba (zwłaszcza kolory) no i za przystępną cenę mogę mieć ciekawą dachówkę (Stodo) a nie zwykłą holenderkę. Co do gwarancji myślę, że jeżeli dachówka przeleży bez szwanku 30 lat to i kolejne 20 wytrzyma :) (Creaton zdaje się ma 50 lat gwarancji). Ale każdy ma swój rozum i swój gust. Życzę powodzenia w wyborze i cieszę się, że ten etap już za mną bo nie było łatwo :) Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie to ma znaczenie 30 czy 50 lat gwarancji? Jak ktoś ma pecha i trafi akurat trochę gorszą partię to ma olbrzymie problemy wyegzekwowaniem gwarancji (wystarczy trochę poszperać na Forum). W interesie każdego producenta jest wypuszczenie dobrego produktu. A taki produkt przy poprawnie wykonanym dachu wytrzyma bardzo wiele lat bez gwarancji. Szacunkowa żywotność dachówki ceramicznej to 80~100 lat a może i dłużej. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ja raczej tyle żyć nie zakładam, jeśli dach wytrzyma 30 lat, to dla mnie OK.

Ale boję się, że to mniej znana marka, więc mogą być problemy.

Jest takie powiedzenie że biednego nie stać na tanie rzeczy, liczę się z kasą ale wiem że nie mogę łapać za najtańsze, i dlatego też myślałem o ceratonie.

Mam jeszcze 3 miesiące na decyzję, może rzucę monetą?

Niby ceramika to ceramika, ale chyba to nie tylko płacenia za markę, według mnie żeby sobie markę wyrobić, trzeba po prostu produkować bardzo dobrej jakości materiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrzcie na dokładność wykonania Tondacha i inne markowe konkurencyjne dachówki. Najważniejsze wg. mnie jest : jakość wykonania dachówki (wypalanie w formach) ,głębokość zamków i ich liniowość ( w niektórych dachówkach innych firm zamki wyglądają tragicznie) i jak wygląda przekrój dachówki po przecięciu. Glinka powinna mieć bardzo równą barwę na całości grubości dachówki.

Co do wentylacji - mój dekarz przy montażu powiedział mi ,że warto kupić tyle dachówek wentylacyjnych ile podaje producent w specyfikacji . Zresztą przed zakupem rozmawiałem z przedstawicielem producenta i powiedział mi ,że przy ewentualnej reklamacji na to właśnie patrzą i jest to powód do odrzucenia reklamacji.

Mój dach ma prawie 2 lata i wygląda jak po ułożeniu czyli jestem z Tondacha zadowolony. Jak na tazie nie widzę żadnych pajączków co w innych dachówkach nie jest jest niestety problemem - szczególnie w glazurowanych z połyskiem

Edytowane przez pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Moje pytanie dotyczy poruszanej w wątku konieczności stosowania dachówek wentylacyjnych Tondach i związaną z tym możliwością utraty gwarancji w razie niezastosowania (ze względu na np długość połaci powszechnie uważaną za nie wymagającą takiej dodatkowej wentylacji).

 

Czy w specyfikacji technicznej Tondachu można się doszukać takich zapisów które wymuszają stosowanie takich dachówek niezależnie od długości połaci ?

 

Wkleję fragment tej specyfikacji i proszę forumowiczów obeznanych w temacie o interpretację zapisów:

 

Dachy z pokryciem z dachówek ceramicznych TONDACH projektuje się

jako wentylowane (dwuwarstwowe lub trzywarstwowe). Jeżeli brak jest

systemu wentylacji, połać dachu oraz cała konstrukcja pozostają wilgotne,

a w ten sposób zagrożone są wszystkie elementy konstrukcji dachu (łaty,

kontrłaty, krokwie oraz pokrycie, ewentualnie również izolacja cieplna).

Może to spowodować skrócenie trwałości konstrukcji oraz naruszenie

funkcyjności całej połaci dachu. Dachy z połacią wentylowaną pod pokryciem

mają zgodnie z wyżej wymienionymi normami ustanowione minimalne

przekroje wentylacyjne:

– w krawędzi okapu 2,0 ‰ przylegającej połaci dachowej, jednak minimum

200 cm² na 1 mb okapu

– w okapie 2,0 ‰ przylegającej połaci dachowej, minimalnie 200 cm² na

1 mb okapu

– w kalenicy co najmniej 0,5 ‰ właściwej spadowej połaci dachu (tj. przy

długości krokwi do 10 m przekroje wentylacyjne wynoszą 50 cm² na

1 mb szerokości kalenicy)

– w części środkowej powinna być to powierzchnia co najmniej 200 cm²

na 1 mb szerokości (tj. wysokość gabarytowa szczeliny wentylacyjnej

powinna wynosić min 2 cm). System Tondach umożliwia spełnienie

wymienionych zasad projektowania dachu wentylowanego. Do każdego

wzoru pokrycia są produkowane dachówki wentylacyjne (przekrój

wentylacyjny 12 –25 cm²), które układane są w drugim rzędzie poniżej

kalenicy. System wentylacyjny w kalenicy i narożach jest wzmocniony

pasami wentylacyjnymi oraz gąsiorami układanymi na sucho, przymocowanymi

do łaty kalenicy za pomocą klamry gąsiora.

 

Wytłuściłem fragment co do którego interpretacji mam największe wątpliwości. W specyfikacji jest też tabelka, o której wyjaśnienie proszę forumowych "wyjadaczy" (strona nr 5).

http://www.tondach.pl/pdf/Informacje_o_wyrobach.pdf

 

 

Dla porównania w materiałach Robena nie ma takich komplikacji, tam jest napisane, że dla krokwi powyżej 7m długości przy zastosowaniu kontrłat 2,5cm należy dopiero zastosować takie dachówki wentylacyjne a więc w razie gdy okaże się, że dachówka jest felerna i zaczyna się po kilku latach kruszyć i rozpadać myślę, że łatwiej dojść gwarancji.

http://www.roben.pl/upload_module/rbn_products_files/karty_informacyjna/wentylacja_elementow_dachu.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby bardzo prosto gdyby poprawna wentylacja połaci dachowej zależała wyłącznie od dachówek wentylacyjnych. Zależy ona właśnie od powierzchni wlotu powietrza, od wysokości kontrłat, od odpowiedniej taśmy pod gąsiorami no i oczywiście od dachówek wentylacyjnych. Należy pamiętać, że ich podstawowa funkcja to nawiew czyli wspomaganie przepływu. Umieszczanie ich w drugi rzędzie od kalenicy takiego wspomagania nie da a dachówki te będą raczej spełniać rolę wywietrzników. Dachówki wentylacyjne powinny być montowane w czwartym rzędzie od kalenicy a wówczas to wspomaganie staje się skuteczne a wylot następuje pod gąsiorami. To stosowanie dachówek w czwartym rzędzie od kalenicy ma jeszcze jedno uzasadnienie otóż w tym miejscu występują największe siły ssące czyli powietrze z pod dachówek zostaje odsysane.Trudno mi się zgodzić z sugestiami aby wylot miał 50 cm2 gdy wlot ma 200 cm2 bo to ewidentne dławienie przepływu. Prawda jest też taka, że firmy obniżając cenę dachówki podstawowej wyrównują stratę podnosząc cenę akcesoriów informując, że ich zastosowanie jest niezbędnie konieczne. Może się okazać, że brak dachówek wentylacyjnych na małym daszku nad śmietnikiem czy drewutnią pozbawi ten dach gwarancji?! Pragnę zwrócić uwagę na fakt, że zastosowanie papy jako krycia wstępnego powoduje wypływ pary wodnej wydostającej się z warstwy izolacji cieplnej wyłącznie pod gąsiorem a więc absolutnie nie zagraża dachówkom na połaci. Natomiast zastosowanie folii wysokoparoprzepuszczalnej powoduje wypływ pary wodnej z warstwy izolacji cieplnej całą powierzchnią dachu a więc jest zagrożeniem dla dachówki. Zatem w tych dachach należy zwrócić szczególną uwagę na perfekcyjne wykonanie wentylacji połaci. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że o ile np u Robena definicja warunków konieczności stosowania dachówek went. jest klarowna to Tondach to mętna woda, teraz stojąc przed koniecznością zakupu taniej dachówki ceramicznej człowiek się zastanawia czy warto sie narażać na problemy z ewentualną reklamacją w wyniku niedopełnienia niejednoznacznych zapisów w specyfikacji jak sam pan wspomniał nie do końca nawet zgodnych z sztuką dekarską, czy dac sobie spokój z takim producentem....a o ile dobrze pamiętał brnąc przez ten wątek zdarzył sie przypadek rozpadającej się po kiilku latach dachówki ułożonej na papowanym dachu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Pragnę zwrócić uwagę na fakt, że zastosowanie papy jako krycia wstępnego powoduje wypływ pary wodnej wydostającej się z warstwy izolacji cieplnej wyłącznie pod gąsiorem a więc absolutnie nie zagraża dachówkom na połaci.

 

Czyli wiem już dlaczego dekarz nie przewidział dachówek wentylacyjnych w moim deskowanym i pokrytym papą dachu! Teraz tylko uniknąć błędów przy kalenicy. Jak powinna być wykonana wentylacja w tym miejscu? Jak wielka szczelina itp...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie to ma znaczenie 30 czy 50 lat gwarancji? Jak ktoś ma pecha i trafi akurat trochę gorszą partię to ma olbrzymie problemy wyegzekwowaniem gwarancji (wystarczy trochę poszperać na Forum).

 

Firma Meyer-Holsen daje na swoje dachówki 50 lat gwarancji, przez 30 lat ponoszą również koszty napraw dekarskich... ciekawe jak to wygląda w praktyce? Skontaktuję się z firmą z zapytaniem o warunki gwarancji, gdyż specyfikacji nie znajduję na ich stronach. W cenie na mój dach dachówka ta jest droższa o 6 tys. złotych od Tondacha czy 5 tyś od Brassa ? Być może można lepiej te pieniądze zainwestować np. w profesjonalna ekipę dachowców ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieśmiało pragnę zwrócić uwagę na fakt, że w dachu wentylujemy dwie warstwy. Jedna to warstwa izolacji cieplnej wraz z konstrukcją a druga to warstwa pokrycia dachu. Skuteczna wentylacja pokrycia to gwarancja go długowieczności tak wiec nie oszczędzałbym w tym miejscu na dachówkach wentylacyjnych (wspomagających). Deski czy OSB z obu połaci nie powinny stykać się ze sobą w kalenicy. Przerwa na każdą stronę to ~5 cm. Dobrze jast tą szczeliną zabezpieczyć od góry przed ewentualnym przeciekiem np. paskiem folii wysokoparoprzepuszczalnej montowanej na kontrłacie i wypuszczonej po 20 cm na każdą połać. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...