Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PŁYTKI DREWNOPODOBNE, imitujące drewno - zdjęcia, układanie, jakie wybrać?


iga9

Recommended Posts

Wykonawca co może mieć do ukrycia stosując wąską fuge 1.5 czy 2mm? Wsadza krzyżyk i tyle. Jak płytka jest rektyfikowana to wszystko się uda, jak nie to bedzie widać krzywą fugę. Oni nie odradzają fug ponizej 3mm bo chcą coś ukryć tylko mieli przypadki pęknięć i na to zwracają uwagę. Nie pomaga żaden klej hiper super elastyczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czym mniejsza fuga tym mniej wybacza błędów i to mają do ukrycia. Na minimalnej fudze bardziej widać nierówności. Jeśli fuga ma 1mm to widać miejsca gdzie ma 2mm jeśli ma 4mm to miejsca gdzie ma 3mm albo 5mm nie są tak widoczne. Fuga 1mm przy nierektyfikowanych jest czasem nie do zrobienia ponieważ ich wymiary mogą się różnić, na 1mm fugi tego nie zgubisz. Kładłam płytki i na 1mm i na 3mm więc wiem jaka jest różnica a fachowcy to nie zawsze fachowcy a do tego im zależy na czasie a nie na zabawie w milimetry więc wolą większą fugę.

Przy płytkach nierektyfikowanych jeśli nawet użyjesz krzyżyka 1mm to najczęściej fuga jest i tak szersza bo płytka ma skośny brzeg no chyba że wetkniesz go bardzo płytko. Tylko wtedy nie masz odstępu pomiędzy płytkami i płytki mogą pękać jeśli posadzka pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doriko -dzięki za potwierdzenie tego o czym tu pisałem, chociaż nic nie piszesz o wymaganiach dla ogrzewania podłogowego. Np. płytka Woodmax Nugat o wym. 19.3x120.2cm i dla ogrzewania podłogowego zalecana fuga 3.5mm (dopuszczalna 3mm)! Czy naprawdę dla podłogówki dla płytek "120" dajecie fugę 1-2mm?

Ktoś z Was podpowie co to za płytka Woodmax Nugat? Bo chyba Cerrad, ale nie ma jej w kolekcji firmy...

Edytowane przez Adaxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doriko -dzięki za potwierdzenie tego o czym tu pisałem, chociaż nic nie piszesz o wymaganiach dla ogrzewania podłogowego. Np. płytka Woodmax Nugat o wym. 19.3x120.2cm i dla ogrzewania podłogowego zalecana fuga 3.5mm (dopuszczalna 3mm)! Czy naprawdę dla podłogówki dla płytek "120" dajecie fugę 1-2mm?

Ktoś z Was podpowie co to za płytka Woodmax Nugat? Bo chyba Cerrad, ale nie ma jej w kolekcji firmy...

 

Producent jak to producent zawsze napisze w wymaganiach troszkę więcej, taki margines bezpieczeństwa, w końcu daje gwarancję. Jeśli wymagania są takie a dasz mniej robisz to na własną odpowiedzialność i reklamacja nie będzie uwzględniona. Jeśli w wymaganiach jest 3 to myślę ze 2 jeszcze ujdzie ale 1mm to już ryzyko. To oczywiście przy rektyfikowanych. Jeśli nierektyfikowane to pewnie i wymagania wyższe co do szerokości fugi, trzeba też pilnować by płytka na całej swojej grubości miała wymaganą fugę a nie tylko z wierzchu a tu już jest problem z utrzymaniem równej finalnej fugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent jak to producent zawsze napisze w wymaganiach troszkę więcej, taki margines bezpieczeństwa, w końcu daje gwarancję. Jeśli wymagania są takie a dasz mniej robisz to na własną odpowiedzialność i reklamacja nie będzie uwzględniona. Jeśli w wymaganiach jest 3 to myślę ze 2 jeszcze ujdzie ale 1mm to już ryzyko. To oczywiście przy rektyfikowanych. Jeśli nierektyfikowane to pewnie i wymagania wyższe co do szerokości fugi, trzeba też pilnować by płytka na całej swojej grubości miała wymaganą fugę a nie tylko z wierzchu a tu już jest problem z utrzymaniem równej finalnej fugi.

 

No właśnie. Skoro więc producent moich płytek zaleca fugę 2 mm to po co dawać szerszą? No po co, pytam się. Bo na forum ktoś tak napisał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg39070 -w sumie to największy problem mam z wykonawcą, który dla ogrzewania podłogowego nie daje mi gwarancji dla fugi 2mm. Dodatkowo płytki rektyfikowane L=120cm które bierzemy pod uwagę, nie dopuszczają 2mm dla ogrzewania podłogowego (min. 3mmm!). Wiem, że kolega b. chwali sobie te "120", więc proszę o radę czy dla Woodmax Nugat (MaxFlix) o wym. 19.3x120.2cm olać gwarancję i na własne ryzyko zrobić fugę 2mm a może 2.5mm i jakąś dobrą elastyczną fugę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg39070 -w sumie to największy problem mam z wykonawcą, który dla ogrzewania podłogowego nie daje mi gwarancji dla fugi 2mm. Dodatkowo płytki rektyfikowane L=120cm które bierzemy pod uwagę, nie dopuszczają 2mm dla ogrzewania podłogowego (min. 3mmm!). Wiem, że kolega b. chwali sobie te "120", więc proszę o radę czy dla Woodmax Nugat (MaxFlix) o wym. 19.3x120.2cm olać gwarancję i na własne ryzyko zrobić fugę 2mm a może 2.5mm i jakąś dobrą elastyczną fugę?

 

Mój wykonawca sam zaproponował fugę 2 mm dla dobrego efektu wizualnego, gwarancję dał a wszystko zrobił za 35/m2. Tak na marginesie to co znaczy gwarancja na płytki? W razie draki producent i tak się wykpi a skucie będzie w rękach inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg39070 -w sumie to największy problem mam z wykonawcą, który dla ogrzewania podłogowego nie daje mi gwarancji dla fugi 2mm. Dodatkowo płytki rektyfikowane L=120cm które bierzemy pod uwagę, nie dopuszczają 2mm dla ogrzewania podłogowego (min. 3mmm!). Wiem, że kolega b. chwali sobie te "120", więc proszę o radę czy dla Woodmax Nugat (MaxFlix) o wym. 19.3x120.2cm olać gwarancję i na własne ryzyko zrobić fugę 2mm a może 2.5mm i jakąś dobrą elastyczną fugę?

 

Te Woodmax są z Cerradu, kładź z fugą 2 mm i daj klej w klasie S1. Gwarantuję spokojny sen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, tym razem pytanie do płytki Paradyż Maloe Beige, ew. Natural i Braun -widzę, że też sporo osób z forum je ma:

1. czy brak fazowania na tych płytkach (ostre brzegi) nie przeszkadza w użytkowaniu?

2. czy one też mają bardzo zróżnicowane odcienie ("szachy" -ciemne/jasne?)

3. jak wychodzi porównanie Ape Oregon Nogal vs. Maloe Beige?

Po ostatnich oględzinach w sklepach wygląda, że wchodzimy w deskopodobne a'la dąb i tutaj skierowaliśmy ostatnio uwagę na cenowo przystępne Maloe Beige (21,5x98,5cm). Podzielcie się opinią o nich, pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sam sobie ułożyłem Paradyż Trophy Bianco 98,5x21,5 rek. na fugę 1,5mm i uważam, że jak na domowego-majsterkowicza wyszło całkiem OK;) choć z uwagi na format płytek końce samych płytek są lekko "zapadnięte" względem środka płytki, ale można tak pokombinować, żeby wzrokowo "oszukać".Układałem metodą kombinowaną na klej klasy C2TE S1. Przede wszystkim nie układać z przesunięciem 1/2. IMG_1390.jpg Edytowane przez Ermenegildo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sam sobie ułożyłem Paradyż Trophy Bianco 98,5x21,5 rek. na fugę 1,5mm i uważam, że jak na domowego-majsterkowicza wyszło całkiem OK;) choć z uwagi na format płytek końce samych płytek są lekko "zapadnięte" względem środka płytki, ale można tak pokombinować, żeby wzrokowo "oszukać".Układałem metodą kombinowaną na klej klasy C2TE S1. Przede wszystkim nie układać z przesunięciem 1/2. [ATTACH=CONFIG]389478[/ATTACH]

 

Wyglądają spoko tylko osobiście nie lubię stałego przesunięcia w płytkach drewnopodobnych szczególnie jeśli to przesunięcie jest na zmianę. Moim zdaniem najlepszy jest tak zwany bałagan czyli losowe przesunięcie ( a najbardziej podoba mi się jodełka). Jak już musi być stałe co pewnie przy tej długości jest zasadne to powinno być (moim zdaniem oczywiście) postępujące, czyli takie schodki ale wiadomo każdy robi jak chce.

 

To nie jest krytyka tylko taka uwaga dla tych co jeszcze nie położyli a zastanawiają się jak. Warto wziąć pod uwagę różne opcje bo potem już nic nie da się z tym zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzw. "bałagan" jak to kolega wyżej określił ma też tę zaletę, że zostaje nam mniej odpadu. Mi osobiście zależało na symetrii względem obu końców pokoju. Według mnie wąskie, a długie płytki trzeba układać z przesunięciem 15 do 30% długości pełnej płytki. Jodełki w tak dużym formacie osobiście nie wyobrażam, zwłaszcza na niewielkiej powierzchni.

 

Z przesunięciem o 1/3 ułożyłem sobie inny model płytki z Paradyża w łazience i mimo, że nie sa to płytki rektyfikowane to ułożyłem na fugę 1,5mm na płycie OSB i nic się nie dzieje: IMG_1395.jpg

Edytowane przez Ermenegildo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...