Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Muszą iść do przodu bo producenci PPC i innych nowości ich ścigają.

 

Kto wie czy za kilkanaście lat gdy mój kocioł się wyeksploatuje nie będę grzał systemem: PPC + PKS [dla niewtajemniczonych: powietrzny kolektor słoneczny] + ekoturbina + dające prąd do tego 2 małe wiatraki [Magleva] wraz z ogniwami słonecznymi - ech rozmarzyłem się :rolleyes:

Jeżeli chcesz wiatrak to policz sobie jaki :)

http://www.bigblue.republika.pl/poprawiony_kalkulator.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właśnie.

Producent produkuje to, na co ma zamówienia.

 

Tak, zgadza się, od debiutu w 2010 mocy 12kW z palnikiem żeliwnym moge powiedziec,że od połowy zeszłego roku 2011 nastąpiła niesamowita dynamika wyboru tej mocy. Domki co raz lepiej izolowane i nic więcej nie jest potrzebne do ich obsłużenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domki co raz lepiej izolowane i nic więcej nie jest potrzebne do ich obsłużenia.

 

To prawda, np. na mojej przykładzie, przed dociepleniem budynku i wymianą okien spaliłem około 7-8 ton węgla na 180 m2 powierzchni, po dociepleniu budynku wełną mineralną grub. 12 cm i wymianą okien w zeszłym sezonie spaliłem 4 tony. W planie mam ocieplenie poddasza /częściowo mam/ i ściany fundamentowej, to ile spalę na 180m2 ? chyba w granicach 3-3,5 ton, dlatego jestem w kropce....., czy kocioł o mocy 16-17 KW czy 10-12 KW :bash:

Ktoś, dobrze znany na forum, doradził mi kocioł 12 KW :)

Edytowane przez dino49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy sa te kotły 12 kW nie z podajnikiem ślimakwoym, tylko z (nie wiem czy tak sie fachowo nazywaja) szufladowym ???, azeby sie slimak nie zatykał .. ??

 

Nie ma tak małego tłoka, raczej jest to niemożliwe do zrobienia, opał nie schodził by przez tak wąską szczelinę, jaką trzeba zrobić dla paleniska o mocy ok.12kW w rozwiązaniu tłokowym. Teoretycznie możliwe przy zastosowaniu podawania zsuwającego, ale wówczas zbyt duże ryzyko cofki żaru do kosza.

 

Prędzej mniejszy palnik rynnowy pracujący na zasadzie przesuwu paliwa (jak w tłoku), ale tutaj jeszcze dobry rok, aby dopracowac konstrukcję palnika dla tak małych mocy. Tez ciężko wykonalne. Choć akurat ja będę zaczynał próbowanie takiego rozwiązania między ok.15-20 tego miesiąca. Aktualnie dostępne najmniejsza moc to 15kW.

 

Moim zdaniem zostajesz nadal w opcji 12kW, palnik żeliwny spala miały i groszki 0-32mm, zawleczkę zetnie tylko na kamieniu lub kawałku metalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś, dobrze znany na forum, doradził mi kocioł 12 KW :)

 

12-ka potrafi pyknąć do 15-16kW na lepszym eko, jak będzie potrzeba w te kilka dni.

Największą powierzchnią na jaką trafiła 12-ka (z tego, co pamiętam) jest lekko ponad 160m2 i bez problemu pracuje i daje radę w nowym budownictwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I myślę że się nie pomylił.

ja na swoje 142m2 po podłogach mam 19KW kociołek i wiem że następny tez będzie 12KW - tylko w mojej rzece jeszcze sporo wody upłynie zanim zmienię moją pomarańczową bestię na coś nowego- może do tego czasu powstaną jeszcze bardziej udane konstrukcje pracujące np z wyższą sprawnością ???

chociaz nie wiem czy w kociołku na eko da się coś ponad to co juz jest wyciągnąć????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dino

 

Wybór jest bardzo prosty.

Trzeba policzyć średnie zapotrzebowanie mocy dla twojego budynku w sezonie grzewczym i według tego kryterium dokonać wyboru mocy kotła, zwracając również uwagę na jego zakres modulacji i moc minimalną.

Jeżeli zakładasz zużycie węgla na poziomie 3500kg na sezon, o wartości opałowej np. 28MJ/kg, spalanego w kotle pracującym ze średnią sprawnością na poziomie 80%, to twoje średnie zapotrzebowanie mocy w sezonie wyniesie:

 

28MJ/kg x 80%/100 x 3500kg / 3,6 / 4400h = 4,95kW

 

Wobec powyższego potrzebujesz kocioł o mocy nominalnej 12kW, bo mniejszego z podajnikiem póki co nie znajdziesz.

Zakładając, że kocioł krótko okresowo może pracować z mocą o około 20% większą od nominalnej, to jeszcze w miarę rozsądnym czasie podgrzejesz nim zasobnik CWU w chwilach szczytowego rozbioru ciepłej wody.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dino

 

Wybór jest bardzo prosty.

Trzeba policzyć średnie zapotrzebowanie mocy dla twojego budynku w sezonie grzewczym i według tego kryterium dokonać wyboru mocy kotła, zwracając również uwagę na jego zakres modulacji i moc minimalną.

Jeżeli zakładasz zużycie węgla na poziomie 3500kg na sezon, o wartości opałowej np. 28MJ/kg, spalanego w kotle pracującym ze średnią sprawnością na poziomie 80%, to twoje średnie zapotrzebowanie mocy w sezonie wyniesie:

 

28MJ/kg x 80%/100 x 3500kg / 3,6 / 4400h = 4,95kW

 

Wobec powyższego potrzebujesz kocioł o mocy nominalnej 12kW, bo mniejszego z podajnikiem póki co nie znajdziesz.

Zakładając, że kocioł krótko okresowo może pracować z mocą o około 20% większą od nominalnej, to jeszcze w miarę rozsądnym czasie podgrzejesz nim zasobnik CWU w chwilach szczytowego rozbioru ciepłej wody.

 

nilsan

Może wszystko co piszesz to prawda ale dla mnie to teoria w praktyce może nie być już tak kolorowo.

I co wtedy ?

Przepraszam, pomyliłem się ?

Co jak paliwo zamiast 28 ma 22 ?

Jeśli spalimy ze srednią sprawnością 60% a nie 80 ?

Co jak założenia z przy dociepleniu budynku będą inne jak zakładane ?

Kocioł nie kosztuje 500 czy 700pln, a co zrobić z używanym ?

Odsprzedać komuś za pół ceny jak się uda takiego znaleźć.

 

Dodam że to tylko moje gdybania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wszystko co piszesz to prawda ale dla mnie to teoria w praktyce może nie być już tak kolorowo.

I co wtedy ?

Przepraszam, pomyliłem się ?

Co jak paliwo zamiast 28 ma 22 ?

Jeśli spalimy ze srednią sprawnością 60% a nie 80 ?

Co jak założenia z przy dociepleniu budynku będą inne jak zakładane ?

Kocioł nie kosztuje 500 czy 700pln, a co zrobić z używanym ?

Odsprzedać komuś za pół ceny jak się uda takiego znaleźć.

 

Dodam że to tylko moje gdybania.

 

Dzięki panowie http://emotikona.pl/emotikony/pic/witaj.gif

Na przykładzie darase nie wyrzucę używanego pieca, mam jego schemat instalacji pieca na ekogroszek z piecem zasypowym, gdzieś we wcześniejszych postach zapodał. W razie "W" myślę, że to dobre rozwiązanie? Do następnego, czy następnych sezonów, może rzeczywiście coś się zmieni na lepsze, wtedy będę miał ułatwioną decyzję. :rolleyes:

Pożyjemy, zobaczymy :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieni się zmieni.

 

Świetnie http://emotikona.pl/emotikony/pic/zwyciestwo2.gif :D

Po cichu liczę na nową generację sterownika eCola /panie Jacku! nowy sterownik powinien nazywać - sterownik e_Zawijan :yes:/ w którym będzie uwzględniał w algorytmie kumulację ciepła ściany czy budynku

Edytowane przez dino49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dino

 

Wybór jest bardzo prosty.

Trzeba policzyć średnie zapotrzebowanie mocy dla twojego budynku w sezonie grzewczym i według tego kryterium dokonać wyboru mocy kotła, zwracając również uwagę na jego zakres modulacji i moc minimalną.

Jeżeli zakładasz zużycie węgla na poziomie 3500kg na sezon, o wartości opałowej np. 28MJ/kg, spalanego w kotle pracującym ze średnią sprawnością na poziomie 80%, to twoje średnie zapotrzebowanie mocy w sezonie wyniesie:

 

28MJ/kg x 80%/100 x 3500kg / 3,6 / 4400h = 4,95kW

 

Wobec powyższego potrzebujesz kocioł o mocy nominalnej 12kW, bo mniejszego z podajnikiem póki co nie znajdziesz.

Zakładając, że kocioł krótko okresowo może pracować z mocą o około 20% większą od nominalnej, to jeszcze w miarę rozsądnym czasie podgrzejesz nim zasobnik CWU w chwilach szczytowego rozbioru ciepłej wody.

 

nilsan

 

 

Może wszystko co piszesz to prawda ale dla mnie to teoria w praktyce może nie być już tak kolorowo.

I co wtedy ?

Przepraszam, pomyliłem się ?

Co jak paliwo zamiast 28 ma 22 ?

Jeśli spalimy ze srednią sprawnością 60% a nie 80 ?

Co jak założenia z przy dociepleniu budynku będą inne jak zakładane ?

Kocioł nie kosztuje 500 czy 700pln, a co zrobić z używanym ?

Odsprzedać komuś za pół ceny jak się uda takiego znaleźć.

 

Dodam że to tylko moje gdybania.

 

Czegoś nie rozumiem :)

 

Po podstawieniu do tego wzoru te drugie dane :

 

22MJ/kg x 60% / 100 x 3500kg /3,6 / 4400h = 2,92kW ???

 

Czyżby to było lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karoka

 

diono podał jakiego sezonowego zużycia paliwa spodziewa się po dokończeniu termomodernizacji budynku na obecnie eksploatowanym kotle.

Jak widać na podstawie poniższego przykładu średnia moc jest policzona z odpowiednim zapasem bezpieczeństwa.

 

Czegoś nie rozumiem :)

 

Po podstawieniu do tego wzoru te drugie dane :

 

22MJ/kg x 60% / 100 x 3500kg /3,6 / 4400h = 2,92kW ???

 

Czyżby to było lepsze?

 

Przecież po zakończeniu termomodernizacji budynku nie spali więcej węgla niż w tym sezonie. Zatem gdzie ty tu widzisz rozbieżność pomiędzy teorią i praktyką?

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki.

No co Ty?

Przecież badam go bez przerwy.

To dopiero będzie HIT!

 

Zastanawiam się, czy 10kW to ostanie słowo. Kto da więcej?

A raczej kto da mniej?

 

Tylko czy kocioł 10kW ma sens? Od pewnej mocy lepiej po

prostu grzać w inny sposób. To prawda, że inny sposób może

być droższy od opalania węglem. Na przykład - droższy o 100%.

Czyli - znowu na przykład - o 1 500 zł / rok.

 

Ale za to jaka wygoda... :-)

 

Oczywiście, odpowiedź da rynek - ciekawe, jaką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... spodziewmam sie spalic 3,5t eko.... to tak jakby kupić samochód i powiedziec " będe spalał 500l benzyny rocznie''....

 

Piotrek! w tej chwili temp. zewn. wynosi +1, kaloryfery mam zakręcone, jedynie w pionie ciepło "leci" na piętro, świecą 4 żarówki o mocy 75 W, a w pokoju mam temp. 23,5 st.... za ciepło...., muszę okno otworzyć. Grubość muru mam 63 cm :yes: 24 cm cegła pełna, 12 cm kanał powietrzny, 12 cm cegła i 12 cm wełny, więc kumulacja..... :yes: nie śmiejcie sie , że mieszkam w zamku malborskim :D

Edytowane przez dino49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...