Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Planuję wymianę kotła(teraz chyba na to dobry okres), czy ktos mógłby mi doradzić w sprawie mocy kotła 25kw czy wiecej np.35kw, dom jest średnio wyizolowany styropian 7 cm, nowe okna- plastikowe do ogrzania 2 piętra po 108 m.kw każde oraz w sutenerach pom.gospodarcze 24 m.kw i garaż 35m.kw tam może być chłodniej, ale z kolei brama garażowa nieszczelna więc ciepło ucieka. obecnie ogrzewam kotłem zasypowym na miał 38kw, 1 zasyp 40kg miału 23Mj/kg przy tem zewn. od -5do 0 starcza na około 10-12godz. tem na kotle 50st w domu to różnie zależy od pomieszczenia, ale średnio ok 20st. Co ważne obecnie rozpalam raz na dobę(chyba że duże mrozy to dwa razy) więc cały obieg rozgrzewa się od ok 15 st kazdego dnia, a wody sporo bo instalacja starego typu rury przy kotle o przekroju 2cale, tylko grzejniki nowe(stalowe płytowe). Nowy piec miałby pracowac całą dobę, wstępnie wybrałem kocioł z padajnikiem ślimakowym (palnik ekoenergia), sterownik- ognik PiD, tylko ta moc kotła - duży dylemat, może ktoś pomoże w podjęciu decyzji.:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Jarecki79

    2372

  • karoka65

    1606

  • zawijan

    1504

  • darase

    1326

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tyle się pisze w temacie przewymiarowania kotłów i to dalej jak grochem o ścianę. Kolego Kordek mam powierzchnię troszkę większą od Twojej. Dwa piętra plus suteryny - ogrzewany w całości. Ocieplenie 10cm, nowe okna, garaż również z nieszczelnymi drzwiami, w domu temp 23-25 stopni zimą. Moc kotła 38kW. Niejednokrotnie pisałem, że zrobiłem duży błąd w zakupie i wystarczył by spokojnie kocioł o mocy 23-25kW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto pisze same bzdety?

Zauważ kolego,że to społeczeństwo nie jest doinformowane jakiej mocy kocioł wybrać i polegają na zdaniu instalatora.

Oni dalej stosują się do metody dobierania kotła z lat zanim weszły kotły z podajnikiem,nikt nie brał pod uwagę stało palności

Zauważ,że nie wszyscy budują nowe domy jak Ty i ciesz się,że możesz korzystać z samej elektryczności (oby szybko bokiem ci nie wyszła).

Wiesz co ? Nie buduj,kup starszy dom i zmniejsz zapotrzebowanie na ciepło wtedy licz ile wlezie !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dociera bo piszecie same bzdety reklamowe zamiast konkretów.

A jak ktoś pisze o zapotrzebowaniu domu na ciepło,o obciążeniu cieplym domu to jest wyklinany i przeganiany.

Od tego wszystkiego zależy dobór mocy kotła.

Ile osób o tym wie w tym wątku ? Ile osób wie w tym wątku,że zapotrzebowanie na ciepło zależy od nas samych ? Ile osób w tym wątku wie,że jeśli zmniejszymy zapotrzebowanie domu na ciepło to zmniejszymy automatycznie nasze rachunki za ogrzewanie ?

Ile osób w tym wątku wie,że jeśli zmniejszymy zapotrzebowanie domu na ciepło to jednocześnie oszczędzamy na kotle kupując kocioł o mniejszej mocy ?

Wam(sprzedawcom,producentom kotłów) to nie na rękę bo kotły nie pracują dobrze w niskich mocach grzewczych lub takich kotłów wogóle nie ma jak to zauważył Jarecki :)

Sebsa jak dobierałeś kocioł ? Na oko czy liczyłeś ? Czemu na oko ? Czemu nie liczyłeś ?

 

Nie wszystkie wynalazki są tak idealne, jak się wydaje.

Dom typu termos ma gorszą wentylację. Będzie zużywał mniej

energii, ale czy będzie zdrowszy dla użytkowników?

Szczelne okna, idealnie szczelne ściany mogą sprzyjać rozwojowi

pleśni i innych mikroorganizmów.

 

Ja nie zdecydowałbym się na budowę domu o zapotrzebowaniu

na energię np. 4kW. Ty - jeśli chcesz - buduj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swój kocioł kupowałem zanim ociepliłem budynek. Wtedy szacowane zapotrzebowanie zapotrzebowanie oscylowało na poziomie ok 140W/m2. Ocieplenia nie miałem w planach - ale jakoś wyszło. Druga sprawa to sprzedawca- dałem się najzwyczajniej w świecie podpuścić. Bajki o stabilniejszej pracy, zapasie mocy przy mrozach itd... Choć wypada napisać, iż w mojej instalacji jest bardzo duża ilość wody. Pamiętam w styczniu kiedy kocioł mi się wykrzaczył na orzechu przy mocnych mrozach w nocy. Po ponownym rozpaleniu - piec potrzebował prawie 2 godziny by dojść do temperatury zadanej. Co wskoczył powyżej 40deg to zaraz zimna woda z instalacji obniżała temperaturę. I tak kilkukrotnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie kupują przewymiarowane kotły za poradą instalatorów. Większość nie stać na zrobienie audytu i polegają na "specach hydraulikach" bo oni w tym pracują i "wiedzą" co robią. Większość instalatorów (hydraulików) zakładało instalację CO z piecami stałopalnymi, i w tym przypadku takie przewymiarowane piece dawały sobie radę. Czy było to dobre spalanie i ekonomiczne to inna bajka. Piece z podajnikiem to już jest całkiem inna bajka i wielu instalatorów robi ten błąd że robi tylko zamianę między piecem stałopalnym a z podajnikiem. Ludzie zaczynają wymieniać piece, docieplać domy które były budowane z innych materiałów, i w tu zaczynają się schody. Bo jak to jest możliwe że kiedyś miałem piec (stałopalny) 25kW a teraz kupując z podajnikiem propozycja jest 12kW? Coś im nie pasuje i tego nie mogą zrozumieć. Sąsiad ma taki sam dom i ma 25kW a ja mam być gorszy? A co nie stać mnie wydać te 500-1000zł więcej? Większy piec to będę miał cieplej.

Mało kto kupując swój pierwszy nowy piec z podajnikiem wie jak on będzie pracował. Ja jestem tego przykładem. Nie wiedziałem co on potrafi i nie wiedziałem jak to się obsługuje. Jedyny plus jaki był po mojej stronie to ten że dużo czytam i pytam jak nie wiem. Większość najpierw kupuje a potem pyta.

Ja nie jestem z tych co podglądają co ma sąsiad bo sąsiedzi mieszkają w domach pobudowanych przez Niemców a każdy jest inny i nie ma co porównywać do mojego (oni mają piece po 25-32kW). Ja staram się też ogrzewać dom a nie powietrze na zewnątrz, dlatego w miarę środków i możliwości staram się docieplać chociaż to nie jest proste w tak starym domu. Instalację też mam trochę inną i z dużą ilością wody a jednak u mnie się sprawdza :) Nie u wszystkich musi :) Sporo m2 i sporo wody a kociołek się sprawdził :)

 

Qrde ale mnie naszło, chyba jeszcze pozostałość po grillu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak ocieplę styropianem,ja nie jestem z tych co wierzą,że ściany mają płuca czy skrzela i oddychają ;)

Od "oddychania" będę miał sprawną wentylację a nie ściany.

Ja chcę mieć termos w domu...nawet strop ocieplam styropianem 40cm :)

No cóż,są różne zboczenia a moje jest takie,żeby mieć niskie rachunki za ogrzewanie teraz i w przyszłości :)

A wełna jest tańsza od styro z niską lambdą,którym będę ocieplał :)

 

W wielu kwestiach się z Tobą zgadzam [np. powyższy wpis], szkoda, że często forma w jakiej piszesz przypomina wypowiedzi kobiety, która ma "ciche dni" - popracuj na empatią ;)

 

Co do meritum to na targach budowlanych rozmawiałem zarówno z ludźmi od bloczków ceramicznych jak i od kształtek styropianowych [do budowy ścian] i konfrontowałem zalety i wady jednych z drugimi - ustaliłem, że w zasadzie główną przewagą ceramiki nad ścianami szczelnymi wg "ceramicznych" było "oddychanie ścian" czego jednak nie potrafili poprzeć badaniami tylko opinią "znajomego doktora z politechniki" [takich bajek nie łykałem nawet będąc studentem].

 

Osobiście widzę w tym temacie wiele innych, faktycznych różnic, ale niech sami je odnajdą [za to im płacą] i przestaną wciskać kit z "oddychaniem ścian".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest tu gro fachowców, to może skorzystam z Waszej wiedzy jesli można i doradzicie mi jaki piec powinienem zainstalować. Dom 160 m2 do ogrzania, okna z pakietem 3 szybowym od Jezierskiego Elitha Thermo, zasobnik na wodę 300 litrów, w planach za kilka lat kolektory słoneczne. Dom budowany z porothermu 24cm, ocieplenie 15 cm styropianu lambda 0.33, strop 20 cm styropianu lambda 0.38, góra domu nieużytkowa- strych przykryty tylko folią paropszepuszczalną i dachówka cementowa (pow. strychu 180m2), podłoga styropian 10 cm lambda 0.38. Na całości domu ułożone ogrzewanie podłogowe, dom parterowy, narazie ja z żoną w przyszłości marzy nam się jeszcze dwójka potomków :). Zastanawiam się nad piecem Defro Eko Duo o mocy 19 KW czy to dobry piec i odpowiednia moc dla takiego domku ?

Z góry dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja słyszałem zupełnie coś innego. Zależy jaki piec się wybierze, np. kostrzewy 15 KW może być natomiast innej firmy takiej jak, np. defro lepiej żeby był 19 KW. Przykładowo mój hydraulik liczy zapotrzebowanie 100W/m2 plus 4KW na ogrzanie tego zasobnika 300 litorwego. Wychodzi mniej więcej 19kW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego sebsa

mam dwa pytania czy ten kocioł przed ociepleniem domu był też za duży(u mnie jest mniej styropianu i nieocieplony strych), oraz jakie są konkretne w twoim przypadku skutki uboczne przewymiarowanego kotła(niedopalanie? czy cos jeszcze?)

I jeszcze pytanko do wszystkich z tego co się zorientowałem w kotle 25oraz35 kw występuje palnik ekoenergii tej samej mocy(uniwersalny od15do40kw). skoro tak wnioskuję że moc kotła zależy od pow. grzewczej, oraz pojemności wodnej kotła, skoro palnik jest tej samej mocy czy sama wielkość wymiennika ma aż tak duży wpływ na przewymiarowanie kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flutebox przepraszam chyba nie doczytałem, chcesz zrobić pomieszczenia na strychu to weź większy.

 

U mnie pracuje 15kw Ogniwa na 166m2 po podłogach ze słabymi szybami w oknach i prześwitami w drzwiach, jak zmienię okna na 3szybowe to 15kw będzie zbyt duże. Przez pół roku na grzanie CO i Cwu wydałem ok. 2400zł.

Szyby mam takie że skropliny zamarzały mi przy -23st. tam gdzie nie ma kaloryfera pod oknem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego sebsa

mam dwa pytania czy ten kocioł przed ociepleniem domu był też za duży(u mnie jest mniej styropianu i nieocieplony strych), oraz jakie są konkretne w twoim przypadku skutki uboczne przewymiarowanego kotła(niedopalanie? czy cos jeszcze?)

I jeszcze pytanko do wszystkich z tego co się zorientowałem w kotle 25oraz35 kw występuje palnik ekoenergii tej samej mocy(uniwersalny od15do40kw). skoro tak wnioskuję że moc kotła zależy od pow. grzewczej, oraz pojemności wodnej kotła, skoro palnik jest tej samej mocy czy sama wielkość wymiennika ma aż tak duży wpływ na przewymiarowanie kotła.

 

Jeśli mówisz o palniku do 40kW to raczej pewnie masz na myśli Brucera. Palniki Ekoenergii są w tym momencie o ciut mniejszych mocach. Pytasz mnie o skutki uboczne przewymiarowania kotła? Mo cóż jeśli nie przemawia do Ciebie to, że przez 80% sezonu grzewczego kocioł chodzi tylko na kilka procent swoich możliwości z temperaturą spalin rzadko wyższą niż 100deg - niezdrowe dla komina- to nie wiem co może Cię przekonać. Kotły pracujące na niskich mocach to niska sprawność a więc i spalanie większe. Osobną kwestia poruszaną również jest oczywiście kwestia samego palnika. Brucery ładnie pracują przy większym zapotrzebowaniu na ciepło. W okresie przejściowym bywa z tym gorzej. Stąd też prace użytkowników nad zmniejszeniem gardzieli Brucera. Np Minertu może się pochwalić fajnym rozwiązaniem w tym zakresie. Ja również próbowałem coś tam zrobić ale moje rozwiązanie póki co nie przetrwało próby w dłuższym wymiarze czasu. Moja rada bierz kocioł na miarę z palnikiem na miarę. Odnośnie porównania spalania w okresie kiedy dom był nieocieplony i teraz to nie mam wiarygodnych danych. Palę póki co dopiero dwa sezony. Pierwszy sezon piec wygrzewał niezamieszkany, nieocieplony dom, w którym mieszkał tylko teść. Temperatury w pomieszczeniach były dużo niższe od aktualnie zadanych i utrzymywanych. Jeszcze późną jesienią obserwowałem jak niektóre pokoje się "wygrzewały" a żona i teściowa chodziły w swetrach przy 22 deg wewnątrz.

Edytowane przez sebsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień fachowca albo wyślij go po naukę.

Wg dzisiejszej normy na przenikalność cieplną ścian,nie ma prawa powstać dom z zapotrzebowaniem 100W/m2 a to gwarantuje już ściana 24cm+12cm ocieplenia i nikt takiego domu z takim zapotrzebowaniem nie odbierze...

 

Wklep swoje dane do akrusza kbab-a i wyjdzie Ci zapotrzebowanie domu na ciepło i obciążenie cieplne i wtedy dobieraj kocioł:

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CPfu-_8B&key=0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxNkVRd2c&authkey=CPfu-_8B#gid=54

Stawiam ok.9-10kW

 

pierwszy właściwy merytorycznie Twój post

w końcu.

musisz jeszcze zrozumieć że spora część pytających o dobór kotła ma już swoje domy nierzadko w starej technologii budowane i często gęsto koszt zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło jest kosztem ekonomicznie niezasadnym. po prostu czasem trzeba grzać tym ekogrochem bo inwestycja w zmniejszenie zapotrzebowania będzie tak droga że się nie zwróci wcześniej niż za 20-30 lat.

dla nowych domów to zupełnie inna rozmowa chociaż jak widać po postach fluteboxa jeszcze wielu instalatorów żyje w innej epoce i to od nich trzeba edukację rozpoczynać.

nie wiem czy zauważyłeś ale ostatnio była tu ostra dyskusja o kociołkach z mocą 10-12KW więc nie mów że wszyscy polecają za duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...