Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Mam zapewne proste pytanie. Generalnie ostatnio w bardzo mroźne nocki nad ranem temperatura w domu na parterze spadała mi poniżej 20 (mam stawioną 22), stąd wywnioskowałem, że po prostu układ nie daje rady jej utrzymać na tym poziomie. Aby to zmienić zmieniłem wartość krzywa z 0,8 na 1,6. W efekcie się poprawiło ale zastanawia mnie fakt, że co grzeje cały czas mimo, że czujnik pokojowy osiągnął temp. o 1 stopień wyższą od zadanej. Instalację mam bez czujnika pogodowego, z czujnikiem pokojowym, ustawiony tryb ręczny, paliwo pellet, mieszacz 4drogowy:

 

tryb pracy ręczny

temp. Zadana 70 st. C

histereza 00 st. C

 

obniżenie 35 st. C

krzywa 1,6

przesunięcie 00 st. C

 

Mam w związku z tym pytania:

1. w domu mam kaloryfery, czy oznacza to, że mam instalację typu C "Instalacja grzewcza z temperaturą przekraczającą 75°C" zgodnie z instrukcją estymy? Czy raczej typ B. poza kaloryferami mam trochę podłogówki (w sumie ok. 20m2) zrobioną na powrocie. O czym tak naprawdę decyduje parametr "krzywa".

2. dlaczego mimo osiągnięcia na czujniku pokojowym odpowiednio wysokiej temperatury kaloryfery ciągle mam ciepłe? Instrukcja pisze:

-styki rozwarte (brak żądania grzania) – temperatura za mieszaczem niższa o wartość parametru „obniżenie temp. c.o.” w MENU: „TEMP. C.O.”.

Czyli styki rozwarte ale układ co ciągle działa? A kiedy się wyłączy?

3. Jakim parametrem powinienem kombinować aby ustawić sobie optymalna temperaturę?

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Granpal jest piecem 3-ciągowym - spaliny pierwszy raz ogrzewają dno kotła przechodząc nad deflektorem, potem jest drugi ciąg przez płomieniówki a następnie trzeci również przez płomieniówki. Spaliny - u mnie np - mają ok. 90 - 100 st C między ciągiem 2 i 3 - na wylocie do przewodu kominowego nie mają więcej jak 70 - 80 st C, rurę - jak już pisałem - można dotknąć ręką bez oparzenia :) Przy temperaturze spalin rzędu 160 st C na wylocie - to grzejemy niebo :)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akapap- co na to Gizex, pogadaj z głównym importerem? Jak się okazuje "prawie" robi dużą różnicę...

Telewy spróbój z krzywą grzewczą 1,2-1,4 -obniżenie zrób na 40, możliwe że Ci się nie domyka zawór 4 drogowy? Sterownik Granpala przy rozwartych stykach przymyka zawór na podstawie temp oblicznej ( czyli 70 przy 1,6) - obniżenie (35) 70-35=35 C. Przy obniżeniu 40 powinien się całkowicie zamknąć i odciąć kocioł od instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewy spróbój z krzywą grzewczą 1,2-1,4 -obniżenie zrób na 40, możliwe że Ci się nie domyka zawór 4 drogowy? Sterownik Granpala przy rozwartych stykach przymyka zawór na podstawie temp oblicznej ( czyli 70 przy 1,6) - obniżenie (35) 70-35=35 C. Przy obniżeniu 40 powinien się całkowicie zamknąć i odciąć kocioł od instalacji

Dzięki Kroitz. Ustawiłem krzywą na 1,2. Zawór działa mi dobrze, już zaczynam powoli kumać czaczę o co tutaj chodzi. Nawet mi odpowiada, że przy rozwartych stykach czujnika pokojowego mam ciągle ciepłe kaloryfery. Ciekawe jak to wpływa na ilość spalanego pelletu, co jest bardziej optymalne: przymykać zawór do końca czy utrzymywać kaloryfery ciepłe. Ciągle nie kumam w jaki sposób jest wyliczana ta "temperatura obliczona" i w jaki sposób kocioł dobiera sobie temp CO w przypadku zwarcia styków czyli ile puszcza w kaloryfery kiedy temp. spadnie poniżej wyznaczonej na czujniku pokojowym. Jak Tobie wyszła temp. obliczona 70st (70 przy 1,6)?

 

Co do temp spalin to u mnie np. dzisiaj wynosiła ona 80 st, w te największe mrozy dochodziła do 90st, nigdy nie miałem 100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie mojego ostatniego pytania, instrukcja mówi:

Temperatura zadana c.o. obliczana jest przez regulator przy pracy kotła w trybie pogodowym lub ręcznym. Temperatura zadana za mieszaczem zależna jest od stanu regulatora pokojowego:

-styki zwarte (żądanie grzania) – temperatura ustalana z krzywej grzewczej.

 

A jak mam to odczytać skoro nie mam u siebie czujnika temp. zewnętrznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale jak patrzę na wykres to dla krzywej 1,2 i temp. 0, mam coś koło 48st C, a jak spojrzałem dzisiaj na piec to w momencie kiedy mam styki zwarte na czujniku pokojowym, to temperatura obliczona wynosi 68st C i tyle stara się puszczać w kaloryfery. Skąd więc piec bierze te 68st C? Czy to ma związek z temperaturą na piecu, która jest ustawiona właśnie dokładnie na 68st C?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura obliczona ta wyższa to "obliczona" z krzywej a ta niższa to "obliczona"z krzywej minus "obniżenie"

Obniżenie o zadany parametr następuje po rozwarciu styków reg. pokojowego.

Czyli np. zadajemy krzywą 08 przesunięcie 0 obniżenie 20 to: temp. obliczona dla reg. pokojowego na TAK to 58 st. a gdy reg. pokojowy rozewrze styki czyli będzie w pozycji na NIE to obliczona temp. wyniesie 58 - 20 czyli 38st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A.K, dzięki. To było jasne, ale nie mogłem dojść skąd wziąłeś te 58st C. Przyznam, że już pisałem pytanie, ale jeszcze raz spojrzałem w dokumentację i znalazłem zdanie: "Temperatura zadana kotła obliczana jest na podstawie tej krzywej i leży o 20ºC wyżej co obrazuje charakterystyka.", co prawda w zupełnie innym miejscu niż to gdzie jest umieszczony sam wykres. Nie mniej o to dokładnie mi chodziło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety co do serwisu (Gizex) mam mieszane uczucia. Do zakończenia sprawy nie będę tego roztrząsał na forum publicznym.

 

Pozdrawiam.

I to się chwali. Może przekop forum bo był nawet wątek o tym kotle i paru użytkowników go chwaliło, może Oni Ci pomogą?

 

A co do CSI, to mam klienta która ma jedną sztukę, potem kupił Granpala i chyba jest zadowolony ( i widzi różnicę) bo kupił następnego a teraz przymierza się do następnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to się chwali. Może przekop forum bo był nawet wątek o tym kotle i paru użytkowników go chwaliło, może Oni Ci pomogą?

 

Przekopałem wszystko. Wydaje mi się, że tylko jeden użytkownik faktycznie posiada ten kocioł, reszta to wypowiedzi handlowców.

 

A co do CSI, to mam klienta która ma jedną sztukę, potem kupił Granpala i chyba jest zadowolony ( i widzi różnicę) bo kupił następnego a teraz przymierza się do następnych.

 

Dla mnie niepojęte jest to jak dwa kotły o tej samej budowie (trójciągowe, płomienniki) mogą operować w takim innym zakresie temperatury spalin. Granpal pracuje na ~100C, gdzie CSI 170C. Przecież przy takich wartościach jest mało prawdopodobne, że kocioł CSI jest w stanie osiągnąć deklarowaną sprawność 90% - przecież tutaj większość temperatury ucieka w komin.

 

Założę nowy wątek odnośnie kotła CSI - nie będę Wam przeszkadzał w rozmowie na temat Granpala.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granpal jest piecem 3-ciągowym - spaliny pierwszy raz ogrzewają dno kotła przechodząc nad deflektorem, potem jest drugi ciąg przez płomieniówki a następnie trzeci również przez płomieniówki. Spaliny - u mnie np - mają ok. 90 - 100 st C między ciągiem 2 i 3 - na wylocie do przewodu kominowego nie mają więcej jak 70 - 80 st C, rurę - jak już pisałem - można dotknąć ręką bez oparzenia :) Przy temperaturze spalin rzędu 160 st C na wylocie - to grzejemy niebo :)

Pzdr

 

A jaka jest temperatura w kotle, przy palniku? Wartościowe gazy z peletu wyzwalają się powyżej 250 stopni C. Jeśli między 2-3 ciągiem granpal ma 90-100 stopni C to w komorze spalania raczej nie ma powyżej 200 stopni?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pirometru co prawda nie mam, a przy próbie pomiaru termometrem lekarskim - rozleciał mi się w ręce /to taki joke :) oczywiście/ - ale sądząc po barwie płomienia ma, ma, nawet sporo więcej ;) Spalanie w temperaturze poniżej 200 st C? Nawet ognisko w zimie na mrozie ma więcej :) Ołów na pewno się stopi :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pirometru co prawda nie mam, a przy próbie pomiaru termometrem lekarskim - rozleciał mi się w ręce /to taki joke :) oczywiście/ - ale sądząc po barwie płomienia ma, ma, nawet sporo więcej ;) Spalanie w temperaturze poniżej 200 st C? Nawet ognisko w zimie na mrozie ma więcej :) Ołów na pewno się stopi :)

 

No to muszę powiedzieć, że odzyska ciepła jest o wiele lepszy niż we włoskim kotle CSI. Sprawdziłem budowę kotłów. Podejrzewam, że wynika to z faktu, iż granpal ma dodatkowy trzeci ciąg płomieniówek.

 

Zastanawia mnie jeszcze fakt czy spaliny nie są za chłodne. Jeśli na wejściu do komina mają one <100 C, to u wylotu komina pewnie są już one na tyle chłodne, że tworzy się kondensat.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda u mnie nie Sudety tylko prawie centralna Polska, ale dziś na czujniku kotła było o godz. 07.00 -22C. Od kilku dni utrzymuje się podobna temperatura więc spalanie nieznacznie wzrosło z 20 do 25-28 kg na dobę. Byle do wiosny :-)

 

Jak zwykle brak czasu spowodował, że dopiero teraz znowu zaglądam na forum.

Piszesz o tak niewielkim zużyciu, że pomijając ocieplenie domu muszę zapytać (choć raczej stary użytkownik Granpala jestem) jakim cudem osiągasz tak rewelacyjnie niskie zużycie?

Ja przy tych temperaturach na zewnątrz osiągnąłem powalający mnie wynik prawie 60kg na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle brak czasu spowodował, że dopiero teraz znowu zaglądam na forum.

Piszesz o tak niewielkim zużyciu, że pomijając ocieplenie domu muszę zapytać (choć raczej stary użytkownik Granpala jestem) jakim cudem osiągasz tak rewelacyjnie niskie zużycie?

Ja przy tych temperaturach na zewnątrz osiągnąłem powalający mnie wynik prawie 60kg na dobę.

 

Fakt, ocieplenie jest przyzwoite. Na dachu jest wełny 30 cm, ściany suporex plus 15 cm styro, na podłodze 20 cm plus ocieplone fundamenty 20 cm styropianem w kropki:-). Okna też nie są standardowe, bo o zmniejszonej przenikliwości cieplnej 6 komorowe, a co najważniejsze duże okna wychodzące na południe i przy słonecznej pogodzie ładnie dogrzewają pomieszczenia. Przy temperaturach jak mamy teraz w zupełności wystarcza te 20 kilo. Kocioł 15 kW ustawione mam podtrzymanie 30 min podawanie 14 sek, a dmuchawa 17 sek.

 

Od czasu do czasu rozpalam kominek 16 kW z dgp do pokoi na piętrze, więc tak jakoś to wszystko wychodzi. Może gdyby te mrozy dłużej trwały to i spalanie jeszcze wzrosło max miałem 30 kilo.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...