Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zapalarkę, a właściwie przestrzeń pod paleniskiem trzeba czyścić regularnie. Raz w roku u mnie wystarcza. Jeśli ta przestrzeń jest zasypana piaskiem z popiołu to zapalarka nie rozpali paliwa.

 

To się działo w pierwszym roku użytkowania gdy było tam czysciutko . Teraz też czyszczę bo tamtędy leci powietrze do paleniska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

45 min podtrzymanie to masz długo. A ile masz ustawione podawanie pelletu na podtrzymaniu?

Nie miałeś przegrzania podajnika przy tak długim postoju?

 

Wydłużam przerwę i obserwuję co się dzieje z kotłem jak mam czas i chęci na zabawy. Chcę dojść do godziny postoju , teraz nie pamiętam ile podawania i ile czasu powietrze ( jestem na urlopie do soboty) ale coś 15/20 podawania i koło 40/50 nadmuch. W ustawieniach fabrycznych mam podwyższone przegrzanie podajnika i kotła, ale też nie pamiętam do ilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 min podtrzymanie to masz długo. A ile masz ustawione podawanie pelletu na podtrzymaniu?

Nie miałeś przegrzania podajnika przy tak długim postoju?

 

przerwa 45 minut

podawanie 20 sek

podtrzymanie dmuchawy 55 sek

 

alarm podajnika 60

alarm kotła 95

 

 

Kiedyś jakieś przegrzanie się przytrafiło ale to był zbieg okoliczności , i nie jest regułą - sterownik czasem żyje własnym zyciem i to jego obwniniam. Czasem teraz latem jak gonię kocioł na maksa na kagańcu-komoniarz 80% przy TZK 77 z histerezą 5* , by załadować bufor do 80* załącza sie zworka od pomp CW i CO coś przy temp 92/93 i przegrzania nie pokazuje . Temperatura podajnika nawet w upały to 50* . Mam podpiętą tylko jedną pompę (instalajcja bez zaworu 4D) do bufora 500L) .

 

Grzeję bufor- zbiornik multiwalentny , co 3/4 dni i wyciągam z niego około 700 - 1000L CWU (różnie grzeję w zależności od wolnego czasu) wody o temp 42* , tyle ustawione na zaworze mieszającym by nie poparzyć dzieciaków .

 

Zamontowałem w tym roku grzałkę do zbiornika 3x1,5kW by odejść od grzania kotłem , ale uzyski z PV sa czasem takie ,że starcza na prąd bytowy średnio 10 kWh/doba i powróciłem do starej opcji na tę chwilę , bo peletu na ogrzanie CWU poza sezonem grzewczym schodziło mi około 400 kilo ,a grzała wciąga 10 - 12 kWh . Wole zostawić sobie nadwyżkę prądu z PV na zimę gdy uzyski bedą naprawdę mizerne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam wszystkich Granpalowców i nie tylko. 8 lat pracy non stop, raz serwisowany w firmie Polimet z uwagi na przetarcie tulei, wszystko w jak najlepszym porządku. Spalanie pelletu ok 4 ton na sezon - pellet non name od stałego dostawcy. Jedynie co muszę poprawić w następnym sezonie to drobna przeróbka instalacji kotła (z wymiennikiem ciepła i układ otwarty po stronie kotła) z uwagi na straty związane z przekazywaniem ciepła przez wymiennik. Chciałbym przerobić na układ zamknięty bo widzę jak dużo kamienia się osadza na instalacji, a i może dzięki temu ilość spalanego pelletu trochę się zmniejszy :-) Pozdrawiam i miłego dnia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metraż i grubość ocieplenia to jakaś tajemnica ?

 

...no cóż, oczywiście, że żadna. Jeśli w czymś to pomoże dom ocieplony jest styropianem 15 cm, ściana gazobeton 24 cm, tynk akrylowy baranek 1,5, poddasze ocieplone wełną 25 cm, okna profil 6 komorowy - szyba podwójna, powierzchnia użytkowa 180 m2 :-). Jak widzisz żadna tajemnica. Zakupiłem na ten sezon 5 ton pelletu bo Indianie mówią, że zima będzie sroga w tym roku. Pellet 6 mm od nowego dostawcy z okolic m Iłów (Mazowieckie) mieszanka liściasto-iglasta, twardy, chyba bardziej kaloryczny niż poprzedni. Ładnie się spala nie zostawiając dużo popiołu, w każdym bądź razie popiół nie jest ciężki i ciemny. Zastanawiałem się nad pelletem z łuski gryki ponoć większa kaloryczność z uwagi na zawartość olejków ale nie znalazłem za wiele informacji w necie. Tak czy inaczej wybieram się do tego dostawcy/producenta bo chciałbym naocznie zobaczyć linie produkcyjną tego pelletu i wziąć na próbę kilka worków. Pozdrawiam i miłego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem... Kocioł pracuje w trybie podtrzymania (już nie ryzykuję z zapalarką) temperatura dzień/noc 21,4 stopnia, bufor cwu 120 l i cztery osoby w rodzinie, z czego dwie leją wodę na potęgę :-) Sprawdzę ustawienia i napiszę jutro, jedyne co musiałem zmienić przy nowym pellecie to w trybie kominiarz zwiększyć ilość powietrza. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś pomoże taka informacja , bo robi różnicę czy 4 tony ida na 100 czy na 200 lub 300 m²

 

 

Można to w sumie przenieść tutaj https://forum.muratordom.pl/showthread.php?128935-ile-pellet-pellet%C3%B3w-zu%C5%BCyli%C5%9Bcie-w-tym-i-w-zesz%C5%82ym-sezonie/page9 poproś moda .

Edytowane przez cuuube
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podpowiedzi. i kontakt.

 

jak również widze że kolega Dawidko 5454 jest z moich okolic i uzywa tego pieca, prośba o kontakt może by się udało aby ogarną temat.

podaję swój numer 607 796 317.

 

witam nie odwiedzam czesto tej strony bo praca na delegacju i nema za wiele czasu dopiero dzisiaj zauważyłem że to pytanie do mnie jak jesteś zainteresowany pomocą to dzwoń 691798223

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...
Słyszałem że Granpal to dziś już dość stara konstrukcja. Konkurencja w ostatnich latach wprowadziła nowe rozwiązania.

Konkurencja - nowe rozwiązania? Nowe Granpale mają wszystko to, co konkurencja. Mechanicznie wszystkie konstrukcje opierają się na kilku rozwiązaniach palenisk i kilku rozwiązaniach podawania paliwa stałego. Jeśli chodzi o czujniki i sterowniki to korzystają też z 2 - 3 wytwórców kompletnych systemów. Co prawda ja tam wolę swojego Granpala ze sterownikiem z początku produkcji, bez fuzzy logic i sond lambda, bo w tym rozwiązaniu nie ma się co popsuć. Jeśli chodzi o samą konstrukcję, to kilku moich sąsiadów wymieniło już po 2 piece na paliwo stałe, a mój Granpal - podobnie jak Stanisława - wkrótce zacznie 13 sezon grzewczy. I myślę, że jeszcze drugie tyle przed nim :)

Granpal forever!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam do sprzedania Granpala 20 kw. Od kilku lat przeszedłem na ogrzewanie gazem ziemnym, kocioł zostawiłem w instalacji aby mieć alternatywę. Jednak praktycznie z niego nie korzystam, wiec uznałem że jest mi zbędny. Szkoda żeby taki dobry kocioł stał nieużywany. Dla zdecydowanych szybką transakcją oddam go za 3800. Żona się ucieszy, że się trochę miejsca w kotłowni zwolni ;). Jezeli ktoś jest zainteresowany lub zna kogoś zainteresowanego zapraszam do kontaktu na prywatnej wiadomości.

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puławiak w lutym tak napisał

Ja w swoich ocenach tylko w niewielkim stopniu opieram się na opiniach dilerów i serwisów - bo wiadomo, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Przeglądam od czasu do czasu oferty innych producentów szczególnie pod kątem rozwiązań i nowinek technicznych i rewolucji - poza samym systemem sterowania elektronicznego - nie widzę. Jeśli chodzi o elektronikę - to im jej mniej, tym działanie urządzenia mniej awaryjne. Do tak prostych urządzeń, jakimi są kotły na paliwo stałe wszelkie fontanny i wodotryski moim zdaniem są zbyteczne, oszczędność rzędu 5 - 8 % peletu to przy spalanych średnio 4 - 5 tonach na sezon nie drenuje aż tak kieszeni żeby ryzykować częstsze wystąpienie usterek. Również samo ustawienie optymalnych warunków spalania jest trudniejsze niż przy prostym, pierwotnym sterowniku bez udziwnień. Ale to tylko moja opinia i nie namawiam nikogo, żeby się nią kierował. Dodam tylko, że mój granpal wkracza w 13 sezon ogrzewania i oprócz wytarcia przez ślimak prowadnicy - co zmodernizowano mi bezkosztowo w Polimecie - żadnych innych kłopotów nie miałem. Ta awaria to głównie moja wina, bo powinienem dużo wcześniej zrobić tę modernizację - ale lenistwo wzięło górę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...